Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

10 błędów popełnianych przy montażu rekuperacji

Montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją jest czynnością skomplikowaną. Nie wystarczą tutaj tylko dobre chęci czy smykałka do majsterkowania.

Jedynie doświadczony projektant będzie w stanie poprawnie zaprojektować i wykonać montaż instalacji, dokonać niezbędnych pomiarów specjalistycznymi urządzeniami do pomiarów przepływu powietrza i przeprowadzić szkolenie z obsługi instalacji. Warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, ale warto także wiedzieć, jakie błędy mogą przytrafić się projektantom oraz instalatorom i na co trzeba zwrócić uwagę przy odbiorze instalacji.

projekty rekuperacji

1. Montaż instalacji bez uprzedniego sporządzenia profesjonalnego projektu

Profesjonalny montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją jest bardzo ważny, ale nawet najbardziej doświadczony instalator nie podejmie się montażu bez równie profesjonalnie wykonanego projektu.

W projekcie uwzględnić należy między innymi konieczność zapewnienia wszystkim pomieszczeniom odpowiedniej ilość świeżego powietrza oraz sprawną wymianę powietrza pomiędzy pokojami, optymalne ułożenie sieci przewodów, ilość oraz umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych, a także niezbędne do skutecznego działania parametry jednostki centralnej.

2. Montaż rekuperacji bez zmiany parametrów instalacji grzewczej

Jeżeli zamierzamy zamontować rekuperację w gospodarstwie domowym, w którym wymiana powietrza opierała się wcześniej na wentylacji grawitacyjnej, to powinniśmy poważnie zastanowić się nad przeprojektowaniem lub zmianą parametrów instalacji grzewczej lub klimatyzacji.

Dlaczego? Ponieważ wentylacja grawitacyjna związana jest ze znacznie większymi stratami ciepła niż rekuperacja. W związku ze zmianą sposobu wymiany powietrza w budynku, zmieni się również niezbędna moc urządzeń grzewczych i optymalna wielkość grzejników (a także wysokość rachunków za energię cieplną).

3. Montaż rekuperacji w nieogrzewanym pomieszczeniu

Rekuperatory nie zawsze zachwycają swoim wyglądem i nie każdy uważa, że warto je zamontować obok kominka w salonie. Trudno się z takimi opiniami nie zgodzić, ale nie wolno zapominać, że rekuperatorom też musimy zapewnić odpowiednie warunki pracy (nawet, jeżeli wylądują na poddaszu nieużytkowym).

Rekuperatory do wydajnej pracy potrzebują odpowiednich warunków temperaturowych – najczęściej powyżej 5 ºC. Nie musimy oczywiście umieszczać ich w pomieszczeniach z instalacją grzewczą – wystarczy odpowiednie ocieplenie ścian czy izolacja samego rekuperatora.

4. Nieprawidłowy dobór kanałów wentylacyjnych

Znaczna ilość dostępnych na rynku rodzajów kanałów wentylacyjnych i systemów instalacyjnych prowadzi często do problemów związanych z właściwym ich doborem, który uzależniony jest między innymi od możliwości instalacyjnych budynku. Tylko i wyłącznie dobrze zaprojektowany oraz dobrany rodzaj kanałów wentylacyjnych jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instalacji. Co więcej, odpowiednio dobrane i zainstalowane kanały wentylacyjne powinny umożliwić łatwy oraz bezpieczny do nich dostęp w celu ich czyszczenia i konserwacji.

5. Nieprofesjonalny montaż i izolacja kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne są głównym źródłem strat cieplnych w systemach wentylacji z rekuperacją. Właśnie dlatego, tak ważny jest odpowiedni ich montaż i izolacja. Kanały powinny być szczelnie połączone, solidnie zamontowane i zaizolowane materiałami o odpowiedniej parametrach. Nie polecamy również oszczędności (a przynajmniej nie na wykorzystanych materiałach) – instalację bezwzględnie należy wykonać z materiałów i produktów do tego przeznaczonych, wykonanych przez doświadczonych producentów i zaopatrzonych w certyfikaty potwierdzające jakość.

6. Brak dostępu do kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne, podobnie zresztą jak cała instalacja, podlegają serwisowaniu i czyszczeniu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja musi być przygotowana pod czynności serwisowe bez względu na stopień jej zabudowy i miejsce położenia.

7. Nieuwzględnienie przy projektowaniu szczelności stolarki okiennej

Nowoczesna stolarka okienna charakteryzuje się wyjątkową szczelnością. Dostępne na rynku okna nie spełniają już roli naturalnych nawiewników i zupełnie nie sprawdzają się jako funkcjonalny element wentylacji grawitacyjnej. W związku z tym, w nowoczesnych budynkach nie istnieje rozsądna alternatywna dla instalacji wentylacyjnej z rekuperacją.

8. Nieodpowiednia moc rekuperatora

Dobrze dopasowana moc rekuperatora to odpowiednia ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń i skuteczna wymiana zużytego oraz pozytywnie wpływający na budżet domowy i  odzysk ciepła. Warto zainwestować już na etapie instalacji i później czerpać korzyści z podjęcia odpowiedniej decyzji.

9. Brak podcięcia drzwi

Jeżeli chcemy umożliwić wentylowanemu powietrzu niezaburzoną cyrkulację pomiędzy pomieszczeniami, musimy upewnić się, czy posiadamy odpowiednie podcięcie drzwi i czy jest ono wystarczająco drożne. Warto zwrócić uwagę na to, czy na zaburzenie przepływu nie wpływa z pozoru prozaiczna sprawa, czyli np. zatykające podcięcie dywan bądź wykładzina.

10. Brak zróżnicowania wielkości kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne muszą być dopasowane do zapotrzebowania pomieszczeń na niezbędną do zachowania komfortu ilość nawiewanego powietrza. Dobranie nieodpowiednich kanałów może spowodować zaburzenia przepływu i straty cieplne. Błąd ten najczęściej pojawia się na etapie projektowania, ale warto zwrócić uwagę na ten problem podczas montażu instalacji.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?