Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym rośnie wraz ze wzrostem cen paliw. Podrożały wszystkie nośniki energii więc koszty ogrzewania domów i mieszkań zabierają coraz większą część domowych budżetów. A przecież każdy z nas chce płacić jak najmniejsze rachunki. Światowym priorytetem staje się ochrona klimatu. Wszystko to sprawia, że rosną nasze wymagania wobec energooszczędności budynków zarówno budowanych indywidualnie, jak i tych nabywanych od deweloperów. Kryzys paliwowy na początku lat 70. XX w. uświadomił światu, że zasoby energii ze źródeł konwencjonalnych nie są niewyczerpane. Kurczą się złoża wciąż najpopularniejszego węgla, a złoża ropy i gazu ziemnego są jeszcze mniejsze. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych wdrażane są mechanizmy sprzyjające rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy w okresie przemian, które powoli będą eliminować ?brudne? technologie jej produkcji. Dotyczy to również właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań.

Dom energooszczędny

Budynki energooszczędne

Świat szuka nowych rozwiązań. Tworzone są prawne mechanizmy wspierające ochronę klimatu. Prawdziwe oszczędności odkryto jednak w ograniczaniu energochłonności budynków. Koszty ogrzewania zależą przecież przede wszystkim od ilości ciepła, które uda nam się zatrzymać wewnątrz pomieszczeń.

Dla wielu ludzi budynkiem energooszczędnym jest obiekt wykonany w technologii tradycyjnej. Okna? Koniecznie szczelne. Zdarza się też, że dom ocieplony jest izolacją o grubości 5 cm. Inwestorzy są zadowoleni z takiej termomodernizacji gdy tymczasem ich budynki zużywają niewielką ilość energii przede wszystkim ?dzięki? wadliwie działającej wentylacji (zamiast dobrej izolacyjności cieplnej). To skutkuje złym klimatem wnętrza i rozwojem ognisk chorobotwórczych. Aktualne standardy dla nowych budynków, określone w prawie budowlanym, sprzyjają rozwojowi budownictwa energooszczędnego. Praktyka projektowa pokazuje jednak, że zazwyczaj przyjmowane są rozwiązania odpowiadające minimalnym wymaganiom prawnym. Energooszczędność to efekt współpracy wielu elementów budynku: architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych. Dlatego trzeba o niej myśleć już na etapie projektu.  O tym, ile ciepła zużywa budynek decyduje wiele czynników. Tymczasem większość użytkowników spodziewa się, że o energooszczędności przesądzi supernowoczesny system grzewczy (np. z pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi). Inni sądzą, że najważniejsze są szczelne okna. Z tego powodu instalują ciepłą i szczelną stolarkę pomijając ważny aspekt wentylacji. Jeszcze inni łączą oba działania: dobrze ocieplają i stosują wysoko sprawne systemy grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kto postępuje w najbardziej racjonalny sposób? Na zagadnienie to wpływa wiele czynników, które należy uwzględnić już na etapie planowania i projektowania budynku.

Co decyduje o energooszczędności domu:

1. Architektura budynku:

  • usytuowanie względem stron świata,
  • rozmieszczenie pomieszczeń,
  •  geometria budynku,
  • wielkość okien i innych elementów przeszklonych.

2. Rozwiązania konstrukcyjne przegród budowlanych.

3. Izolacyjność cieplna przegród budowlanych: ścian, dachu, okien.

4. Metoda wentylacji:  mechaniczna z możliwością odzysku ciepła z powietrza usuwanego z budynku (rekuperacja).

5. Rodzaj i sprawność systemu grzewczego c.o. i c.w.u. (szczególnie rozwiązania o wysokiej sprawności wytwarzania i regulacji produkcji ciepła).

6. System zarządzania budynkiem, który pozwala optymalnie sterować również produkcją energii, czyniąc budynek ?inteligentnym?.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?