Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

Czy rekuperacja się opłaca?

Zdecydowanie tak! Wentylacja mechaniczna jak każda inna instalacja oczywiście musi kosztować, ale dziś nie są to już astronomiczne wartości.

Podejmując decyzje o montażu rekuperacji już na etapie projektowania budynku można sporo zaoszczędzić. Do wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby budowania kominów od wentylacji grawitacyjnej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to większa część kosztów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem.

Na etapie projektowania możemy też przewidzieć rozprowadzenie i położenie kanałów wentylacji mechanicznej i tym samym unikniemy kosztów związanych z zabudową kanałów lub ograniczmy je do minimum.

Projektowanie

Koszt instalacji wyliczany jest indywidualnie do każdego budynku i jest on uzależniony od kilku elementów zmiennych:

  • wielkość powierzchni wentylowanej,
  • model rekuperatora,
  • rodzaj systemu dystrybucji powietrza.

Koszty montażu rekuperacji

Wydatki, które wiążą się z instalacją rekuperatora oraz jego montażem, należy podzielić na koszty związane z inwestycją w montaż instalacji oraz wyboru urządzenia, a także cenę eksploatacji, czyli użytkowaniem rekuperatora. Wszystko jest ze sobą nierozerwalnie powiązane. Jeżeli zdecydujemy się na lepszy sprzęt, wydatki związane z jego eksploatacją będą symboliczne.

Rekuperacja i wydatki związane z jej użytkowaniem

Koszty eksploatacyjne to, przede wszystkim, wymiana filtrów i zużycie energii. Kiedy zdecydujemy się na urządzenie o zdecydowanie najlepszych parametrach pracy, wówczas zaowocuje to najniższym zużyciem prądu nie przekraczającym 140 ? 170 zł/rocznie. Komplet filtrów, które powinniśmy wymieniać średnio co trzy miesiące to ok. 50 zł.

Instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła jest jedną z nielicznych, która się zwraca i to stosunkowo w krótkim czasie. Wybierając firmę, która profesjonalnie zaprojektuje i doradzi, odpowiednio dobierze rekuperator oraz poprawnie wykona instalacje, unikniemy dużych kosztów inwestycyjnych.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacyjna zagwarantuje nam oszczędności na ogrzewaniu na poziomie 30 – 40%.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?