Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

CZY WENTYLACJA JEST POTRZEBNA?

Oczywiście! Zdrowie i komfortowe życie w nowym domu – któż o tym nie marzył? Jednak do pomieszczeń, w których będziemy spędzać dużą część swojego życia trzeba dostarczyć tlen, usunąć dwutlenek węgla, a także inne szkodliwe czy niepożądane substancje.

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z użytkowaniem czy wyposażeniem pomieszczeń. Jest ono zawilgocone w wyniku oddychania mieszkańców, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience oraz podlewania kwiatów. Czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym (gotowanie, oddychanie, mycie itp.) około 15 litrów wody na dobę co daje ponad 5 ton wody w ciągu roku.

Nieprawidłowo działająca wentylacja sprawia, że wilgoć dostaje się do ścian, a także stropów budynku. To wywołuje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło z powodu zmiany współczynnika przenikania ciepła mokrej ściany. Paradoksalnie – jeśli bardziej ogrzewamy budynek nie zapewniając mu sprawnie działającej wentylacji to zawilgocenie rośnie. Natomiast ciepło w połączeniu z wilgocią są idealnym środowiskiem do powstawania grzybów, pleśni, a także innych, niezwykle szkodliwych mikroorganizów.

Zużyte powietrze traci wszystkie swoje walory, a nawet zaczyna być szkodliwe dla mieszkańców oraz domu i wyposażenia. Zbyt duża ilość wilgoci sprawia, że zaczynają się pojawiać grzyby i pleśń, które mają tendencję do produkowania substancji szkodliwych dla zdrowia. Skraplana woda sprawia, że niszczeje konstrukcja budynku oraz wyposażenie i struktura. Dlatego wymiana powietrza na świeże jest tak ważna.

Błyskawiczny wzrost cen ogrzewania był impulsem dla inwestorów, by zmienić sposób konstruowania oraz budowania domów. To właśnie wtedy zaczęły się pojawiać pierwsze całkowicie szczelne budynki. Ich ściany oraz okna przepuszczały niewielkie ilości ciepła. Niestety nie był to zbyt dobry – bardzo szybko bowiem okazało się, że całkowicie szczelne domy nie są zdrowe dla człowieka. Przez wiele lat prowadzono badania, które ujawniły związek między złą jakością powietrza a chorobami, na które zaczęli zapadać mieszkańcy. Syndrom niezdrowych domów powstał w latach siedemdziesiątych, czyli kilka lat po rozpoczęciu budowy energooszczędnych budynków. Zmusiło do ludzi do rozpoczęcia poszukiwań sposobu na poprawę jakości powietrza w szczelnych domach. Bezapelacyjnie najlepszym pomysłem okazała się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła – rekuperacja.

czy wentylacja potrzebna
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?