Dofinansowanie do pompy ciepła, podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, ma przyczynić się do wzrostu ilości wykorzystywanej energii ze źródeł odnawialnych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program Czyste Powietrze, polegający na dofinansowaniu termomodernizacji budynków mieszkalnych. Więcej informacji o programie Czyste Powietrze znajduje się w artykule: Program Czyste Powietrze. Złóż wniosek i otrzymaj dofinansowanie.
Program ten jest organizowany na skalę krajową, jednak funkcjonuje na zasadzie współpracy z gminami, które zdecydowały się do niego dołączyć. Umożliwia uzyskanie dofinansowania nie tylko do pomp ciepła, ale także do kolektorów słonecznych, czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Jednak w 2020 roku w zasadach programu Czyste Powietrze pojawiły się zmiany, zgodnie z którymi ma się on skupiać na wymianie starych instalacji w już istniejących budynkach i nie przewiduje dotacji dla właścicieli nowobudowanych domów.
Poza programem Czyste Powietrze, wsparcie w postaci dotacji na pompy ciepła organizowane jest w ramach:
- Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- Regionalnych Programów Operacyjnych,
- Lokalnych programów antysmogowych,
- Dofinansowań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
- Funduszu Termomodernizacji i Remontów,
- Ulgi termomodernizacyjnej.
O dofinansowania mogą starać się zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorcy, samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe, czy rolnicy.
Aby ubiegać się o dotację, poza wnioskiem należy złożyć także szereg innych dokumentów, m.in. rysunek techniczny i schemat instalacji oraz szczegółowy opis urządzeń wraz z parametrami technicznymi.
W przypadku programów lokalnych wysokość dofinansowań i warunki ich uzyskania są zależne od ustaleń władz danego regionu – poniżej przykładowe zasady dotyczące kilku województw: