Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Fotowoltaika

DOMOWA ELEKTROWNIA SŁONECZNA, DLACZEGO WARTO POSTAWIĆ NA FOTOWOLTAIKĘ? ODPOWIADAMY!

W okresie ostatnich kilku lat odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Ten trend jest zauważalny nie tylko w dużych, komercyjnych inwestycjach, ale i w budownictwie jednorodzinnym. Zadecydował o tym szybki rozwój tych technologii skutkujący coraz korzystniejszymi cenami, a przy tym wydajnością i efektywnością energetyczną, które coraz częściej przekonują do jej wykorzystania mniejszych inwestorów decydujących się na budowę domu. W zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii prym wiedzie fotowoltaika, choć wiele osób decydujących się na rozpoczęcie przygody z budową lub modernizacją domu ma wątpliwości co do montażu instalacji produkującej czysty prąd ze słońca- czy inwestycja będzie opłacalna, a jej koszty się zwrócą? Czy korzyści z posiadania własnej elektrowni stanowią przewagę nad ograniczeniami technologii fotowoltaicznej?

Domowa elektrownia słoneczna

Co zyskuję, stawiając na fotowoltaikę?

Przy rozważaniu decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej warto wziąć pod uwagę aspekt niewyczerpalnej energii słonecznej i fakt, że słońce jako rodzaj paliwa napędzającego instalację fotowoltaiczną nigdy się nie skończy. W praktyce oznacza to, że produkcja prądu za pomocą domowej elektrowni słonecznej jest całkowicie darmowa i pozwala na zupełne uniezależnienie się od podwyżek cen prądu i zyskanie swoistej autonomii energetycznej. Prąd wytworzony z paneli fotowoltaicznych można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do zasilenia urządzeń w domu, ale także na ogrzewanie wody użytkowej, a to z kolei stanowi przewagę nad tradycyjną technologią paneli solarnych, która daje tylko tę drugą możliwość. Ważnym aspektem stanowiącym o korzyściach płynących z montażu paneli fotowoltaicznych jest ekologia. Jako inwestorzy wykorzystujący w swojej firmie czy domu technologię fotowoltaiczną dokładamy swoją cegiełkę do dbania o środowisko, redukując zanieczyszczenia i nie przyczyniając się do powstawania coraz gwałtowniejszych zmian klimatycznych.

Trwałość instalacji i warunki montażu to kolejne kryterium, którymi kieruje się każdy przedsiębiorca czy właściciel domu jednorodzinnego. Obecne technologie pozwalają na wyprodukowanie paneli słonecznych odpornych nawet na gwałtowne z natury warunki atmosferyczne jak uderzenia gradu, a to w praktyce jest równoznaczne z ich niezawodnością. Instalacja fotowoltaiczna na ogół nie ulega także samoistnym, mechanicznym uszkodzeniom. Panele poza połaciami dachu można także montować na gruncie, zatem mała powierzchnia dachu nie jest przeszkodą w montażu fotowoltaiki, a praca samej instalacji fotowoltaicznej mimo jej sporych gabarytów i technicznego zaawansowania jest cicha, nie zakłóci zatem ani naszego spokoju, ani nie spowoduje dyskomfortu sąsiadów.

Dom elektrownia słoneczna

Czy instalacja fotowoltaiczna ma wady? O niedogodnościach technologii czerpiącej z natury

Jak każda technologia, również i fotowoltaika nie pozostaje bez wpływu na niektóre czynniki zewnętrze. Jej wydajność zmniejsza się wraz ze spadkiem nasłonecznienia i zmianą kąta nachylenia promieni słonecznych, a sama instalacja nie produkuje energii również w porze nocnej (w nocy jednak i nasze zapotrzebowanie na prąd także znacznie maleje). Problematyczne kwestie związane z kątem nachylenia, czy kształtem dachu, a także obecnością kominów i okien dachowych, które mogłyby przeszkodzić w sprawnym zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, rozwiązuje odpowiedni projekt instalacji fotowoltaicznej.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?