Elektryczne lub hybrydowe samochody od kilku lat są nieodłącznym elementem krajobrazu na drogach. Decydujemy się na ich użycie, by nie truć środowiska szkodliwymi i trującymi spalinami. Jeśli chcemy uzupełnić to ekologiczne rozwiązanie o kolejny, świadomy krok w którym skorzystamy z zielonej energii warto pomyśleć o zakupie stacji do ładowania.
Badania rynku motoryzacyjnego w Europie jasno wskazują dominujący trend rozwoju branży samochodów elektrycznych i hybrydowych. W Europie Zachodniej już teraz rejestrowanych jest więcej samochodów ekologicznych, niż tych zasilanych tradycyjnym paliwem. Popularność samochodów na akumulator jest szczególnie widoczna u naszych niemieckich sąsiadów – to właśnie za zachodnią granicą Polski, przy wsparciu rządowych programów zarejestrowano w ubiegłym roku prawie 7 procent hybrydowych pojazdów. Jakie modele przodowały w wyborach niemieckich konsumentów? Niemki i Niemcy wybierają się na drogi między innymi popularnym i niedrogim modelem Tesla S i Volkswagenem model ID3. Założeniem niemieckiego rządu jest milion ekologicznych pojazdów na drogach krajowych do końca 2020 roku. Niemcy pod względem wprowadzania ekologii na autostrady wyprzedzili przodującą dotąd Norwegię, w której samochodami elektrycznymi porusza się ponad 320 tysięcy mieszkańców. W kraju wikingów również najczęściej rejestrowano do użytku Teslę Model S lub 3, ale i Nissana model Leaf. Europa pozostaje jednak daleko za rynkiem chińskim, który dzierży palmę pierwszeństwa pod względem elektromobilności.
Choć samochody ekologiczne nie zdominowały jeszcze polskiego rynku motoryzacyjnego, to względem ubiegłego (2019) roku liczba rejestracji aut na akumulator wzrosła aż o ponad 90 procent! Najchętniej poruszamy się po drogach Nissanem model Leaf, BMW i3, Teslą model S czy Renaultem Zoe. Dużą rolę w nowym trendzie odgrywają dotacje do fotowoltaiki, dzięki którym możemy nie tylko stać się w pełni wydajnymi energetycznie inwestorami, ale i „tankować” samochody zupełnie za darmo.
Stacje do ładowania to urządzenia służące do zasilenia energią akumulatorów samochodu elektrycznego lub hybrydowego. Ich zastosowanie jest najbardziej opłacalne wtedy, kiedy połączymy je z całym systemem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu energia elektryczna wytwarzana przez farmę solarną zasila stację do ładowania, a ta z kolei przekazuje energię do akumulatorów samochodu. Niewielkie stacje do ładowania samochodów są coraz częściej wykorzystywane do współpracy z wiatami solarnymi lub z instalacjami fotowoltaicznymi zamontowanych na dachach naszych domów.