Pompa ciepła to urządzenie zasilane energią pochodzącą z naturalnych i całkowicie odnawialnych zasobów. Pompy do ogrzewania domu wykorzystują energię termiczną pochodzącą z gruntu, wody lub powietrza. Do tej pory były postrzegane jako rozwiązanie ekologiczne oraz ekonomiczne. Jednak rosnące stawki za energię elektryczną oraz wprowadzane przez rząd limity zużycia sprawiają, że coraz więcej inwestorów ma wątpliwości, co do opłacalności pompy ciepła. Czy jest się czego obawiać? W poniższym artykule wyjaśniamy: ile energii zużyje pompa ciepła do ogrzewania budynku, czym jest współczynnik COP i jak sprawić, by ogrzewanie pompą ciepła stało się bardziej efektywne. Dowiedz się więcej!
Pompa ciepła, by przekształcić pobraną z otoczenia energię termiczną, potrzebuje prądu. Dzięki temu uruchomi się niezbędna do jej działań sprężarka. By pompa mogła pracować, konieczne jest więc zasilanie jej prądem z sieci lub tym pochodzącym z paneli fotowoltaicznych. Przyszli prosumenci często zastanawiają się, ile prądu pobiera pompa ciepła. Chcą oni szybko poznać odpowiedź na pytanie o wysokość rachunków za prąd. Należy jednak wiedzieć, że jest to zależne od kilku czynników.
Sam gaz jest paliwem palnym co zawsze stwarza ryzyko niebezpiecznych sytuacji włącznie z zagrożeniem życia. W przypadku pomp ciepła w budynku nie ma żadnego palnego paliwa. Warto tutaj też wspomnieć że podczas pracy pompy ciepła nie są emitowane szkodliwe spaliny co zapewne ucieszy sympatyków ekologii. Ekolodzy i miłośnicy przyrody mają jeszcze jeden ważny powód do zadowolenia. Otóż pompa ciepła podczas pracy korzysta w 70 – 75 % z udziału w energii odnawialnej. W ten sposób znacząco obniża się emisja co2 oraz zużycie energii pierwotnej.
Inwestycja w pompę ciepła jest większa niż w tradycyjny system ogrzewania ale jest to też jedyny system grzewczy, który po kilku latach się amortyzuje w stosunku do instalacji olejowych i gazowych. Nie pozostaje też bez znaczenia fakt, że większa inwestycja w pompę ciepła podnosi również wartość użytkową i funkcjonalną naszego budynku, ale również a może przede wszystkim wartość finansową. Skoro mowa o finansowaniu, pompa ciepła jest też bardzo mocno wspierana przez Unię Europejską. Korzystając z dotacji na instalację lub modernizację systemu grzewczego o pompę ciepła wkład inwestycyjny może być mniejszy a tym samym okres zwrotu zdecydowanie krótszy.
Co jeszcze oferuje nam pompa ciepła? Pomijając geopolitykę i zagadnienia problemu cieplarnianego a schodząc bardziej na ” nasze podwórko” a konkretnie plac budowy to podejmując decyzję odpowiednio wcześnie o montażu pompy ciepła możemy zaoszczędzić sporo gotówki.
By obliczyć szacunkowe zużycie prądu przez pompę ciepła, należy przyjrzeć się zapotrzebowaniu cieplnemu naszego domu oraz zapotrzebowaniu mocy do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pompę ciepła należy dobierać w oparciu o parametry techniczne budynku. Chcąc wybrać pompę ciepła, która będzie efektywnym systemem grzewczym trzeba wziąć pod uwagę:
Pompa ciepła jest urządzeniem wielozadaniowym. Nie tylko zadba o ogrzanie naszego domu, ale przygotuje też ciepłą wodę użytkową. Jeśli chodzi o jej przygotowanie liczą się takie parametry jak:
Punktem wyjścia dla projektanta szacującego moc pompy ciepła, powinno być dotychczasowe zużycie energii cieplnej w domu, ale i wskaźnik SCOP pompy ciepła. Mając podstawowe dane można w szybki sposób obliczyć, ile prądu zużyje pompa ciepła do ogrzewania domu. Ponadto można też określić, jakie będzie zużycie energii elektrycznej do przygotowania ciepłej wody użytkowej, w sytuacji, kiedy nasz dom posiada inny system ogrzewania, a pompa ciepła ma nam służyć jedynie do podgrzewania wody użytkowej.
Współczynnik SCOP pompy ciepła, może przynieść inwestorowi odpowiedź na pytanie o roczne zużycie energii elektrycznej. Wartość współczynnika SCOP obrazuje zużycie prądu przez pompę ciepła w szerszej perspektywie, niż robi to wskaźnik COP. COP to współczynnik wydajności, który określa stosunek dostarczonej energii cieplnej do budynku, względem zużycia energii elektrycznej w danym momencie. COP o wartości 3.5 oznacza dla inwestora, że za 1 kWh zużytej energii elektrycznej otrzyma 3.5 kW wytworzonej mocy grzewczej. Im wyższy COP, tym lepsza efektywność pompy ciepła. Jest to zatem ważny parametr pod kątem porównywania poszczególnych urządzeń od różnych producentów. Pompy wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Jednak poszczególne modele mają różne współczynniki, obrazujące ilość energii cieplnej dostarczonej do budynku, przy jednoczesnym życiu prądu. Warto mieć to na względzie obliczając koszt ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepła.
Rynek pomp ciepła oferuje wiele możliwości dla inwestorów. Pompa ciepła gruntowa opiera się na energii termicznej czerpanej z ziemi. Z kolei powietrzna pompa ciepła, przetwarza energię z powietrza zewnętrznego. Na który model pompy ciepła się zdecydować? Wybór najlepszego urządzenia, zależy nie tylko od zapotrzebowania na ciepło w budynku. Niemniej istotne są możliwości działki, którą dysponuje przyszły prosument. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gruntowej pompy ciepła. Kolektory pionowe i poziome wymagają szczególnego ukształtowania terenu. Gruntowa pompa ciepła, choć jest niezależna od warunków panujących na zewnątrz (grunt poniżej 10m utrzymuje w przeważającej części tę samą temperaturę przez cały rok), stawia przed inwestorem wyzwanie w postaci budowy dolnego źródła ciepła. Prosumenci decydujący się na montaż powietrznej pompy ciepła nie ponoszą wydatków w tym zakresie. Do ogrzewania pompą ciepła typu powietrze, nie trzeba także adaptować pomieszczenia w domu na potrzeby kotłowni. Urządzenie może zostać zamontowane w pralni, suszarni lub innej wolnej przestrzeni technicznej budynku.
Porównajmy koszty ogrzewania dwóch gospodarstw domowych, w których pompa ciepła służy do grzania wody i jako pokrycie zapotrzebowania na ciepło budynku.
Gruntowa pompa ciepła zamontowana w domu o powierzchni 150m2 , liczba domowników to 4 osoby, roczne zużycie energii cieplnej na m2 to 70 kWh, roczne zużycie prądu w celu przygotowania c.w.u (na osobę) wynosi ok.900 kWh. Średnia stawka za 1 kWh prądu to 0.68 groszy, a pompa wyróżnia się współczynnikiem SCOP 4.5.
W takim wariancie roczne zapotrzebowanie na ciepło oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej wynosi 150 (powierzchnia budynku) x 70 (roczne zużycie energii cieplnej) + 4 (liczba mieszkańców) x 900 (zużycie prądu w celu grzania wody) = 14 100 kWh
Zużycie prądu (roczne zapotrzebowanie budynku na energię cieplną) : SCOP. Przedstawiając obliczenia na podanym przykładzie:
14 100:4.5= 3 133 kWh
Roczny koszt ogrzewania pompą ciepła wraz z przygotowaniem c.w.u wyniesie: 3 133 x 0.68= 2130 zł
Znasz już szacunkowe nakłady na ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Sprawdź, jaki będzie Twój rachunek za prąd, w analogicznej sytuacji, jednakże z wykorzystaniem powietrznej pompy ciepła o współczynniku SCOP na poziomie 3.5. Zużycie energii elektrycznej w przypadku, kiedy zastosujesz ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze i kiedy to ona będzie odpowiadała za temperaturę ciepłej wody użytkowej, będzie przedstawiało się w następujący sposób:
Roczne zapotrzebowanie na ciepło i przygotowanie c.w.u wynosi 14 100 kWh
Zużycie prądu (pompa ciepła powietrze: SCOP) 14 100 kWh: 3.5= 4 028 kWh
Roczne nakłady na energię elektryczną: 4 028 x 0.68 gr = 2739 zł
Choć koszty ogrzewania domu w przypadku powietrznej pompy ciepła zdają się być wyższe, warto mieć na względzie niższe SCOP, a także oszczędności, które zyskujemy montując taki typ urządzenia (nie budujemy dolnego źródła ciepła, kominów wentylacyjnych, specjalistycznej kotłowni, zapominamy także o przyłączach).
Wiesz już, jak obliczyć ile prądu pobiera pompa ciepła do ogrzewania budynku i przygotowania wody użytkowej o optymalnej temperaturze. Co zrobić, by ogrzewanie domu było jeszcze tańsze?
Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd niezbędny do zasilenia gniazdek w Twoim domu oraz do działania pompy ciepła. Hybrydowa instalacja sprawi, że Twoje rachunki ograniczą się jedynie do niewielkich opłat dystrybucyjnych, a Twój dom będzie samowystarczalny energetycznie!
Wybór odpowiedniej grupy taryfowej u operatora prądu również wpływa na koszt ogrzewania domu. Każdy sprzedawca ma do zaoferowania różne taryfy, dopasowane do naszych zwyczajów i trybu dnia. Są więc oferty dla gospodarstw, które charakteryzują się wysokim zużyciem prądu w godzinach porannych lub nocną porą. Możemy także zadecydować o wyborze taryfy, w której stawka za prąd jest jednakowa w ciągu całej doby. Poszczególne stawki w planach taryfowych są zatwierdzane zawsze przez urząd regulacji energetyki.
Im wyższa wartość współczynnika SCOP oraz COP, tym wydajniejsza i efektywniejsza praca pompy. Dobre parametry techniczne pomp ciepła oznaczają, że urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej w stosunku do wytworzonej mocy cieplnej.
Niezależnie od wybranego systemu ogrzewania domu, jeśli notujemy duże straty ciepła, budynek ma nieszczelności i mostki termiczne, nawet najbardziej wydajna pompa ciepła nie będzie w stanie zahamować wysokich kosztów ogrzewania. Warto zadbać o termomodernizację nieruchomości.
Pompa ciepła doskonale współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Stąd najlepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe. Ciepło rozprowadzane przez „podłogówkę” rozkłada się równomiernie, dbając o komfort termiczny mieszkańców domu.
Inwestycja w odnawialne źródła energii może przynieść przyszłemu prosumentowi znaczne korzyści finansowe. Należy jednak pamiętać, by dobór odpowiedniego modelu pompy był prowadzony pod okiem doświadczonego projektanta, który realnie oceni nasze zużycie energii elektrycznej i zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Specjaliści z firmy EcoComfort kompleksowo zajmą się Twoim zleceniem. Przygotujemy pełną ofertę uwzględniającą Twoje oczekiwania i możliwości techniczne budynku. Po instalacji pompy nadal pozostajemy do Twojej dyspozycji, realizując opiekę posprzedażową i usługę serwisowania urządzenia. Wszystkie nasze usługi są realizowane w terminie, przez wykwalifikowanych instalatorów, a zakres prac określony w umowie. Pamiętaj, że decydując się na doświadczoną firmę spoza szarej strefy, zyskujesz pewność dobrze wykonanej instalacji i kilkuletniego okresu gwarancyjnego.