Zastanawiasz się ile wynosi średnie zużycie prądu w domu jednorodzinny? Warto podkreślić, że prąd to dominujące medium w każdym gospodarstwie domowym. To właśnie codzienny i nieustający pobór energii sprawia, że rachunki, które ponosimy za użytkowanie budynku oraz eksploatację urządzeń AGD i RTV są coraz wyższe. Komputer stacjonarny, telewizor, a może oświetlenie? Które sprzęty domowe będące wyposażeniem każdego gospodarstwa w największym stopniu wpływają na średnie zużycie energii elektrycznej? Jaki jest koszt korzystania ze sprzętu znajdującego się w domu i jak oszacować roczne zużycie energii? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, jak skutecznie zaoszczędzić na rachunkach i sprawić, by Twój dom był bardziej energooszczędny.
Z reguły to wysokie rachunki za prąd są powodem,dla którego chcemy obliczyć zużycie energii w naszym gospodarstwie i wprowadzić zmiany, które pozwolą na znaczne oszczędności. By ocenić poziom zużycia energii elektrycznej konieczne jest kierowanie się wzorem pozwalającym na ocenę tego, jaki pobór prądu charakteryzuje nasz budynek:
moc urządzenia (W) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)
Mając odpowiednią ilość informacji odnośnie ilości kWh, które zużywa każde urządzenie w naszym domu, możemy z powodzeniem oszacować także wysokość kwoty, którą płacimy za eksploatację poszczególnych sprzętów:
ilość kWh wykorzystanych przez urządzenie * stawka za energię elektryczną = koszt, który poniesiemy za zużycie energii elektrycznej
Korzystając z tych danych możesz skutecznie obliczyć ile kosztuje nas praca urządzeń AGD oraz RTV, będących wyposażeniem domu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że większość ze sprzętów eksploatujesz codziennie, a niektóre z nich, jak lodówka pracują w trybie ciągłym, wartości, które otrzymamy po szacunkach mogą okazać się wysokie.
Nie tylko ilość urządzeń ma wpływ na to, jak wysokie faktury wystawia Ci dystrybutor energii. Koszt poboru prądu jest uzależniony od takich czynników jak:
Nie bez znaczenia dla rachunków pozostaje także wybrana przez Ciebie w trakcie podpisania umowy taryfa w opcji G (przewidziana dla gospodarstw domowych). Taryfa G11 to jednostajna cena za kilowatogodzinę, niezależnie od tego czy zużycie prądu odbywa się porą dzienną czy nocną. Z kolei w w opcji G12 to opcja dwustrefowa, z wyraźnym podziałem ceny. Godziny nocne to czas, w którym za 1 kWh mocy zapłacisz mniej. Jeżeli największa aktywność lub godziny pracy zdalnej przypadają na czas od wieczora aż do świtu, wybór tej opcji pozwala rocznie na spore oszczędności.
Średnia cena za 1 kWh energii elektrycznej w Polsce wynosi 0.63 gr/kWh. Za co płacimy zakładowi energetycznemu? Opłata za zużycie energii elektrycznej i faktyczny pobór prądu, to tylko jedna z wielu składowych faktury. Każdy odbiorca ponosi także koszt związany z dostarczeniem energii do budynku, a zatem z dystrybucją prądu. Listę dodatkowych obciążeń finansowych na naszych rachunkach otwiera opłata abonamentowa oraz opłata kogeneracyjna. Tuż za nią plasują się opłata dystrybucyjna oraz opłaty zmienne, a także mająca znaczny wpływ na wysokość faktury opłata mocowa. Od kilku lat rynek energetyczny w Polsce zalicza tendencję rosnącą: coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną przekłada się na ostateczną cenę surowca – wzrost dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem stabilizacji sieci powoduje, że koszty za średnie zużycie prądu będą nadal rosły.
Średnie zużycie energii elektrycznej jest w największym stopniu uzależnione od ilości działających urządzeń w domu, stopnia ich eksploatacji oraz klasy energetycznej. Wbrew pozorom to nie telewizor, czy komputer stacjonarny swoim działaniem zawyżają nasze rachunki za energię elektryczną. Do największego zużycia energii przyczynia się między innymi niepozorny czajnik elektryczny: włączany kilka, kilkanaście razy na dobę sprzęt o mocy oscylującej wokół 2000 W zużywa ponad 160 kWh! Na podstawie tych danych łatwo oszacować, że roczne działanie drobnego urządzenia AGD kosztuje Cię ponad 160 złotych. Prąd w ogromnych ilościach jest także konieczny do działania płyty indukcyjnej, czy piekarnika elektrycznego, będącego standardem współczesnego wyposażenia domu. Te swoiste pożeracze energii kosztują rocznie zawrotne sumy. Koszt poboru prądu w wypadku płyty indukcyjnej posiadającej moc 2300 W to ponad 500 złotych. Z kolei roczne zużycie prądu przez piekarnik o mocy 2000 W to koszt 300 zł. Charakteryzująca się koniecznością ciągłej pracy lodówka kosztuje niemniej, podobnie jak pralka, zmywarka czy mikrofalówka. Co możesz zrobić, by zmniejszyć te cyfry? Inwestycja w energooszczędne sprzęty domowe przyniesie Ci zwrot kosztów dopiero po kilkunastu latach, podczas gdy Twój portfel będzie ciągle drenowany przez rosnące ceny prądu. Sprawdź, co masz do wyboru, jeśli chcesz uniknąć wysokich rachunków za energię.
Wiesz już, jak obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej na podstawie posiadanych danych oraz parametrów urządzeń AGD i RTV. Zastanawiasz się jak zminimalizować te wartości i rozsądnie zarządzać energią we własnym domu? Możesz zacząć od zmiany nawyków osób, które dzielą z Tobą przestrzeń, pamiętać o trybie stand-by w przypadku oglądania telewizji, gaszeniu światła, kiedy nikogo nie ma w pokoju, regularnym rozmrażaniu lodówki, która zużywa więcej energii kiedy jej wnętrze wypełnia się lodem, czy wymieniać zużyte sprzęty o niskiej klasie energetycznej. To jednak nie wystarczy jeśli zależy Ci na realnym oszczędzaniu pieniędzy, a nie półśrodkach, które choć przyczynią się do prawidłowych postaw u domowników, wygenerują niewielkie oszczędności w skali całego roku. Co możesz wobec tego zrobić? Może zamiast mniejszego zużycia prądu zdecydujesz się na darmową energię, która bezkosztowo pokryje zapotrzebowanie Twojego domu na prąd? Rozwiązaniem, które najbardziej przyczyni się do zaniżenia Twoich rachunków, ale i do poprawy klimatu w krótkim czasie jest inwestycja w odnawialne źródła energii.
Już wiesz, że nie mamy co liczyć na spadek cen prądu, a każde gospodarstwo zużywa coraz więcej, ze względu na mnogość sprzętów i urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Nie wystarczy oszczędzać prąd poprzez regularne nawyki, by cieszyć się sporymi oszczędnościami. By móc w pełni cieszyć się darmową energią warto rozważyć inwestycję w alternatywne źródła ciepła oraz prądu. Tylko wydajna instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła uczynią Cię niezależnym energetycznie.
Jeśli potrafisz obliczyć zużycie energii, z pomocą wykwalifikowanego projektanta będziesz mógł dobrać moc instalacji, która w pełni pokryje zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jeśli nie projektant oceni je na podstawie informacji na Twoich fakturach. Panele fotowoltaiczne nie tylko zasilą gniazdka elektryczne w Twoim domu – ich praca służy także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Działają nie tylko w słoneczne dni, ale o każdej porze roku przynosząc Ci realne oszczędności i pełną niezależność energetyczną.
Oblicz moc fotowoltaiki dla Twojego projektu i wypróbuj nasze darmowe narzędzie, jakim jest fotowoltaika kalkulator.
Instalacja PV kojarzy Ci się ze sporym wydatkiem? Niesłusznie! Ze względu na swoje zobowiązania klimatyczne Polska od dłuższego czasu realizuje programy będące zachętą dla inwestorów. Mój Prąd, Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna skutecznie zmniejszą koszty wyjściowe, które właściciel budynku ponosi w początkowej fazie inwestycji. Kwoty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych i mogą być przeznaczone zarówno na zakup osprzętowania, jak i montaż instalacji PV. Nie musisz mieć zgody ani pozwolenia na budowę.