Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Systemy klimatyzacji kojarzą się przede wszystkim z chłodzeniem powietrza w okresach upałów lub okresach długotrwałych wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Systemy klimatyzacji doceniają również użytkownicy mieszkań, których ekspozycja na stronę południową lub zachodnią generuje bardzo duże zyski ciepła, pochodzenia słonecznego, nawet gdy temperatura powietrza zewnętrznego nie jest jeszcze aż tak wysoka.

Możliwość dostosowania temperatury powietrza w mieszkaniu, lub domu to oczywiście najważniejsza z funkcji i możliwości, jakie daje montaż instalacji klimatyzacji. To jednak nie wszystko, ponieważ nowoczesne modele klimatyzatorów dają swoim użytkownikom znacznie więcej. Poza możliwością grzania umożliwiającego wsparcie instalacji centralnego ogrzewania lub jego zastąpienie zwłaszcza w okresach przejściowych, nowoczesne klimatyzatory przenośne i klimatyzatory stacjonarne oferują szereg dodatkowych funkcji takich jak tryb osuszania powietrza, wentylowanie czy właśnie oczyszczanie powietrza. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wybierać klimatyzatory wyposażone w dodatkowe funkcje oczyszczania powietrza, jakie rodzaje filtrów możemy spotkać w nowoczesnych systemach chłodzenia oraz w jaki sposób działają klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza.

klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza

Czy klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza działa tak jak zwykły klimatyzator?

klimatyzacja

Ogólna zasada działania klimatyzacji wyposażonej w oczyszczacz powietrza nie różni się niczym od „tradycyjnej” klimatyzacji. Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza działa dokładnie w taki sam sposób, ale jej przewagą jest wykorzystanie dodatkowego filtra lub zespołu filtrów dodatkowo uzdatniających powietrze przetłaczane przez jednostkę wewnętrzną lub klimatyzator przenośny, zanim zostanie dostarczone do pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator.

Nowoczesne klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza, tak samo jak te niewyposażone w dodatkowy zestaw filtrów uzdatniających powietrze, realizują proces przemian termodynamicznych czynnika chłodniczego. Realizacja obiegu termodynamicznego czynnika chłodniczego umożliwia ochłodzenie powietrza przepływającego przez wymiennik ciepła w parowniku jednostki wewnętrznej, kosztem odparowania i ogrzania się czynnika roboczego, który trafiając do sprężarki podnosi znacznie ciśnienie i temperaturę pracy. W skraplaczu jednostki zewnętrznej czynnik ochładza się i skrapla oddając energię termiczną do powietrza na zewnątrz, a zawór rozprężny który obniża ciśnienie i temperaturę czynnika umożliwia ponowny cykl obiegu. Taka zasada działania systemu chłodzenia ma miejsce zarówno w systemach z dodatkowym filtrem jak i w systemach nie posiadających tego typu udogodnień.

Rodzaje filtrów w klimatyzatorze z funkcją oczyszczania powietrza

Oczyszczacz, którego rolą jest dodatkowe uzdatnianie powietrza, jest tylko kolejnym krokiem w procesie obróbki termicznej powietrza (jeśli klimatyzator pracuje w trybie grzania, chłodzenia lub osuszania) lub w trybie pracy wentylatora. Jakie rodzaje dodatkowych filtrów i sposobów oczyszczania powietrza można spotkać w dobrej klasy klimatyzatorach z tą funkcją? Najczęściej spotykanymi filtrami są:

  • filtry wstępne,
  • filtr HEPA,
  • filtr węglowy,
  • filtr elektrostatyczny,
  • filtr katechinowy,
  • filtr z jonami srebra,

Czym charakteryzują się dane rodzaje filtrów i jaki wybrać decydując się na zakup klimatyzatora z funkcją oczyszczania?

Klimatyzator z funkcją oczyszczania - rodzaje filtrów stosowane w klimatyzatorach.

Dostępne na rynku urządzeń chłodniczych klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza oferują użytkownikom szereg rozwiązań, poprawiających jakość powietrza w obsługiwanych przez nie pomieszczeniach. Wybór dotyczący rodzaju zastosowanego w klimatyzatorze filtra uzależniony jest przede wszystkim od preferencji użytkownika, ale mnogość rozwiązań pozwala na wybór urządzenia z oczyszczaczem powietrza dopasowanym do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Filtr wstępny – podstawowy zakres filtracji powietrza.

Filtr wstępny to w zasadzie standard wyposażenia większości dobrej klasy klimatyzatorów. Filtr wstępny pełni przede wszystkim rolę ochronną wymiennika ciepła parownika, ale z powodzeniem zatrzymuje także większe cząstki zanieczyszczeń, takich jak roztocza kurzu domowego, pyłków roślin, sierść zwierząt czy owady. Z uwagi na to, że zatrzymuje zanieczyszczenia większych rozmiarów, jego czyszczenie nie sprawia większych trudności i należy pamiętać o regularnej jego konserwacji. Czysty filtr wstępny zapewnia wysoką efektywność pracy klimatyzatora, warunkuje prawidłowość przepływu powietrza i akustykę pracy wentylatorów jednostki wewnętrznej.

filtry do klimatyzacji

Klimatyzator z filtrem węglowym: sposób na oczyszczenie powietrza z nieprzyjemnych zapachów.

Czyste powietrze bez uciążliwych zapachów? Zwykła klimatyzacja może nie podołać: stosowane w klimatyzatorach ściennych jak i w klimatyzatorach przenośnych, filtry węglowe spotyka się najczęściej w dwóch formach. Tańszą i zazwyczaj stosowaną w klimatyzatorach ściennych jest włóknina filtracyjna klasy G4 lub M5 z włókniny zawierającej cząstki węgla aktywnego. Filtr węglowy tego rodzaju skutecznie filtruje pyłki roślinne, cząstki kurzu i innych alergenów, a dodatkowo dzięki zawartości węgla aktywnego usuwa z powietrza nieprzyjemne zapachy oraz krążące w powietrzu patogeny. Filtr węglowy absorbuje również metale ciężkie, chlorki oraz różne związki organiczne pogarszające jakość powietrza.

Drugim rodzajem filtrów węglowych są filtry z granulatem węgla aktywnego. Filtry wykorzystujące zasyp z granulek węgla aktywnego stosuje się częściej w klimatyzatorach przenośnych. Granulat węgla aktywnego dla klimatyzatora przenośnego charakteryzuje się nieco większą sprawnością z którą usuwa zanieczyszczenia chlorków i innych substancji powodujących nieprzyjemne zapachy niż włóknina z węglem aktywnym.

Filtry HEPA – oczyszczacz powietrza dla najbardziej wymagających.

W przypadku, kiedy inwestorowi zależy na bardzo dokładnej filtracji przetłaczanego przez klimatyzator powietrza, najlepiej zdecydować się na wybór urządzeń, które wyposażone są w filtry powietrza HEPA. Wysoko skuteczne filtry HEPA stanowią gwarancję przefiltrowania najbardziej szkodliwych dla zdrowia cząsteczek zawartych w powietrzu. Filtry HEPA pochłaniają ponad 99,9% znajdujących się w powietrzu alergenów, patogenów oraz cząstek pyłu zawieszonego PM1, PM2,5 oraz PM10 czyli najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych zanieczyszczeń smogowych.

Filtry HEPA, znajdujące się na wyposażeniu jednostek wewnętrznych klimatyzatorów ściennych oraz klimatyzatorów przenośnych najczęściej dzielimy na filtry klasy H13 oraz H14. Skuteczność filtracji filtrów H13 osiąga poziom 99,95% natomiast filtrów H14 99,995%.

Filtry HEPA pomimo, że nie pochłaniają zapachów oraz nie usuwają z powietrza zanieczyszczeń gazowych to doskonale radzą sobie z cząstkami stałymi. To najlepsze filtry usuwające zanieczyszczenia takie jak:

  • wyżej wspomniane pyły zawieszone PM1, PM2,5 oraz PM10 będące zanieczyszczeniami smogowymi, których filtracja ma duże znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym, jesiennym i wczesno wiosennym gdy klimatyzacji używamy w trybie grzania.
  • alergeny pochodzenia roślinnego (pyłki roślin) zwierzęcego oraz pleśni i grzybów co ma znaczenie zwłaszcza dla alergików użytkujących system chłodzenia powietrza zwłaszcza w ciepłych okresach pokrywających się z pyleniem wielu roślin.
  • bakterie i wirusy, które możemy skutecznie usuwać z filtrowanego powietrza, bez względu na okres pracy klimatyzatora i tego, czy pracuje w trybie grzania, chłodzenia czy zwykłego nadmuchu z funkcją oczyszczania powietrza.

Filtry elektrostatyczne i katechinowe.

Te dwa rodzaje filtrów stosowane w niektórych rodzajach klimatyzatorów wyposażonych w funkcję oczyszczania powietrza są nieco tańszą i mniej wydajną alternatywą dla filtrów HEPA. Filtry elektrostatyczne, dzięki elektrycznie ujemnie naładowanej powierzchni mają zdolność wychwytywania dodatnio naładowanych cząstek mikroskopijnych zanieczyszczeń, a filtry katechinowe charakteryzują się możliwością neutralizacji wirusów, bakterii i grzybów. Wychwytują również roztocza kurzu domowego.

Jonizacja powietrza: alternatywne podejście do oczyszczania powietrza.

Nowoczesny systemy chłodzenia oferują inwestorom różne rodzaje dodatkowych filtrów oraz różne rodzaje filtracji przetłaczanego powietrza. Nieco innym rodzajem oczyszczania powietrza za pomocą systemów chłodzenia jest wykorzystanie jonizatora powietrza. Jonizacja powietrza nie jest typowym oczyszczaniem powietrza w rozumieniu, w jakim działają innego rodzaju filtry mechanicznej.

By zrozumieć sposób, w jaki działa jonizator powietrza, należy wiedzieć, że wszystkie cząstki znajdujące się w powietrzu cechują się dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Zanieczyszczenia w większości są naładowane dodatnio, a jonizacja ma na celu ich neutralizację za pomocą jonów ujemnych czyli cząstek o ujemnym ładunku elektrycznym. Zmiana ładunku cząstek zanieczyszczeń powoduje ich osiadanie na meblach lub podłodze co pozwala na ich neutralizację oraz późniejsze usunięcie przy pomocy odkurzacza oraz w trakcie mycie i dezynfekcji powierzchni meblowych.

Korzyści związane z wyborem klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza. Jaki klimatyzator wybrać?

To, jaki rodzaj filtra w klimatyzatorze wybrać, zależy w zasadzie od inwestora i jego wymagań. Z całą pewnością dla alergików oraz chcących pozbyć się z powietrza szkodliwych substancji smogowych najlepszym rozwiązaniem będzie wybór klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza wyposażonego w filtry HEPA.

Dla użytkowników instalacji chłodzenia, chcących dodatkowo pozbyć się zapachów oraz zanieczyszczeń gazowych najlepszym wyborem będzie zakup klimatyzatora wyposażonego w dodatkowe filtry węglowe, a jeśli najważniejsza jest wysoka wydajność przepływającego przez klimatyzator powietrza i jak najszybsza możliwość schłodzenia lub dogrzania powietrza wydajniejszym wyborem może okazać się wybór jednostek z filtrami wstępnymi, katechinowymi, elektrostatycznymi oraz jonizatorami powietrza które charakteryzują się dodatkowo niewielkimi oporami i stratami ciśnienia z którymi musi poradzić sobie wentylator klimatyzatora.

Jak często należy wymieniać filtry w klimatyzatorze z oczyszczaczem powietrza?

wymiana filtrów klimatyzacji

Większość producentów systemów chłodzenia oraz systemów chłodzenia wyposażonych w dodatkowe filtry powietrza zaleca, aby raz na pół roku wykonywać przegląd jednostek wewnętrznych oraz agregatów zewnętrznych z nimi współpracujących, oraz dokonywać kontroli stanu zanieczyszczenia filtrów w jakie jednostki są wyposażone. Z reguły filtry wstępne oraz węglowe należy wymieniać raz na pół roku właśnie przy okazji okresowych przeglądów jednostek.

Filtry innych rodzajów mogą posiadać inne okresy przydatności do użytkowania określone przez producentów, jednak im dokładniejszy stopień filtracji tym częsta będzie konieczność jego wymiany. Na czas, w jakim praca filtra jest skuteczna, ma wpływ przede wszystkim czas pracy klimatyzacji i w związku z tym przepływ powietrza przez filtr. Im częściej klimatyzacja pracuje, i im większe zanieczyszczenia odnotowujemy w powietrzu, tym częsta będzie konieczność kontroli stanu filtrów i ich wymiana.

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza: zalety

Czy warto wybrać klimatyzatory naścienne lub przenośnie z oczyszczaczem powietrza? Z pewnością tak. Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza działa nie tylko jak standardowy system chłodzenia, dzięki któremu szybko i sprawnie można dostosować temperaturę panująca w budynku do komfortowych warunków umożliwiających efektywną pracę lub wypoczynek, ale także jest w stanie niemal w pełni zastąpić oczyszczacz powietrza jako osobne dodatkowe urządzenie, w które należałoby wyposażyć mieszkanie, aby zapewnić sobie wysoką jakość i czystość powietrza. Funkcja oczyszczania powietrza, w którą może być wyposażony klimatyzator przenośny lub klimatyzator ścienny, z reguły nie odbiega znaczącą od tej jaką charakteryzuje się oddzielny oczyszczacz powietrza i w zależności od rodzaju zastosowanego filtra takiego jak: filtr węglowy, filtr hepa, filtry elektrostatyczne czy jonizatory, może z wysoką skutecznością oczyszczać powietrza i usuwać z niego zarodniki grzybów, szkodliwe gazy, pyły zawieszone, pyły smogowe, pyłki roślin, a także dzięki zastosowaniu filtra wstępnego może pozbywać się z powietrza większych zanieczyszczeń.

Warto zaznaczyć, że poza tym sposób w jaki działa klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza nie różni się niczym od systemu chłodzenia nie wyposażonego w funkcję oczyszczania powietrza. Bez względu na to, czy wykorzystujemy klimatyzatory przenośne, czy jest to klimatyzacja stacjonarna, klimatyzatory split czy klimatyzatory multisplit, chłodzenie powietrza odbywa się zgodnie z tymi samymi procesami bez względu na to, czy klimatyzator wyposażony jest w oczyszczacz powietrza czy nie, a moc chłodnicza i moc grzewcza nie obniża się bez względu na dodatkowy filtr zainstalowany w klimatyzatorze.

Czy klimatyzatory są siedliskiem bakterii? Obalamy mity!

Wśród wielu użytkowników klimatyzacji (zarówno tradycyjnego systemu, jak i klimatyzatora przenośnego) panuje przekonanie, że klimatyzatory siedliskiem bakterii i grzybów i przyczyniają się do rozwoju chorób górnego układu oddechowego. Warto podkreślić, że to nie klimatyzator przenośny sam w sobie, czy też klimatyzacja stacjonarna powodują dolegliwości ze strony układu oddechowego, a niewłaściwe korzystanie z urządzeń, w tym najczęstszy błąd użytkowników polegający na niewymienianiu filtrów, braku regularnej konserwacji i serwisowania klimatyzatora, co skutkuje sytuacją, w której klimatyzacja zamiast oczyszczać powietrze pracuje w zapchanymi, brudnymi i skażonymi bakteriami i patogenami filtrami. Powietrze wolne od zanieczyszczeń i prawidłowo działającą klimatyzację warunkuje tylko i wyłącznie prawidłowe z niej korzystanie.

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: podsumowanie

Zakup klimatyzatora, który chłodzi, grzeje oraz oczyszcza powietrze docenią zwłaszcza osoby zmagające się z alergiami na pyłki roślin, częstymi nawracającymi chorobami górnych dróg oddechowych oraz każdy kto pragnie aby czystość powietrza jakim oddycha w swoim domu była jak najlepsza.

Zaprojektowanie całego systemu klimatyzacji z uwzględnieniem odpowiedniego rodzaju klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza, z filtrem hepa czy też filtrami węglowymi wysokiej klasy, a także jej montaż warto powierzyć firmie specjalizującej się w branży chłodniczej.

Jako inwestor zyskujesz nie tylko transparentne warunki współpracy, ale pewność, że urządzenie zostało właściwie dopasowane w oparciu o warunki techniczne budynku oraz Twoje oczekiwania, a po zrealizowaniu instalacji możesz korzystać z możliwości regularnego serwisu klimatyzacji, co uchroni Cię przed jej zabrudzeniem, dając możliwość płynnej, optymalnej pracy przez cały okres użytkowania.

klimatyzator oczyszczanie
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?