Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzacja do mieszkania w bloku, czym się kierować przy wyborze?

Już od pewnego czasu montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku jest możliwy, o ile inwestor spełnia określone warunki. Upał bywa szczególnie uciążliwy, jeśli mieszkanie posiada ścianę szczytową, która nagrzewa się od słońca lub duże, czy nieosłonięte okna. Nieduża kubatura pomieszczeń także wpływa na ich szybkie nagrzewanie.

Klimatyzacja do mieszkania

Odkąd technologia na to pozwala, a ceny klimatyzacji zaczęły spadać, montaż instalacji jest najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z upałami. Jeszcze do niedawna klimatyzatory były wykorzystywane tylko w dużych biurach i marketach, dopiero zmniejszenie kosztów instalacji pozwoliło ją spopularyzować.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem klimatyzacją, zaczęły wokół niej narastać kolejne mity, takie jak jej negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, głośna praca czy wysokie koszty eksploatacji.

Wybór klimatyzatora do mieszkania w bloku powinien opierać się na podobnych zasadach jak wybór urządzenia do domu jednorodzinnego. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę jego moc, określając przy okazji czego inwestor oczekuje od klimatyzacji oraz ile jest w stanie wydać na system.

Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać?

Jaka klimatyzacja do mieszkania - jednostka zewnętrzna klimatyzacji

Najpopularniejszym urządzeniem klimatyzacyjnym w mieszkaniach w blokach jest split, który umożliwia schładzanie powietrza w jednym, wybranym wcześniej pomieszczeniu. Klimatyzator tego typu składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są ze sobą połączone.

Bardziej zaawansowaną opcją jest multisplit, który daje możliwość podłączenia do jednego urządzenia zewnętrznego, kilku jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie pozwala schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie w budynku.

W klimatyzatorach typu split najważniejszą zaletą jest fakt, że wszystkie elementy, które generują jakiekolwiek dźwięki, zostają umieszczone na zewnątrz. Dzięki temu w mieszkaniu nie słychać pracy urządzenia.

W przypadku obu tych instalacji, montaż urządzeń wewnątrz mieszkania nie będzie stwarzał większych problemów. Jednak zawieszenie jednostki zewnętrznej powinno być poprzedzone odpowiednimi procedurami. Zarówno elewacja, jak i dach, a nawet balkon, są częścią wspólną w mieszkaniu w bloku, dlatego też jakakolwiek ingerencja w nie może odbyć się dopiero po uzyskaniu zgody uprawnionych organów. Zazwyczaj podjęcie decyzji leży wyłącznie po stronie zarządcy budynku.

Należy pamiętać, że montaż klimatyzatora na zewnątrz bloku może być kłopotliwy. Sama instalacja nie jest zabroniona. Problemem może być chęć jego zawieszenia na zewnątrz, ponieważ jest to już część wspólna. Podczas montażu jednostki zewnętrznej w ścianie trzeba wykonać otwór o średnicy nawet 6 cm, co może zostać uznane przez zarządcę za niszczenie elewacji.

Inwestorzy posiadający balkony w swoich mieszkaniach, rzadko pytają o zgodę na montaż klimatyzacji. Samo urządzenie umieszczają w mniej rzucającym się w oczy miejscu ? zazwyczaj na posadzce balkonu, dzięki czemu nie jest ono widoczne z zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, by jednostka nie była zbyt głośna, ponieważ może to przeszkadzać sąsiadom.

Klimatyzacja nie może być zainstalowana w lokalu, który nie jest własnością inwestora. Potrzebuje on wówczas zgody właściciela mieszkania. Najlepiej, by w takiej sytuacji została podpisana umowa, w której określony zostanie sposób rozliczeń z tego tytułu.

Klimatyzacja w mieszkaniu? Pozwolenia i przepisy

Klimatyzacja do mieszkania - klimatyzator w kuchni

Ulokowanie jednostki zewnętrznej klimatyzacji w mieszkaniu może okazać się problematyczne. Najczęściej do tego celu wybierany jest balkon, jednak nie wszystkie mieszkania go posiadają, ponadto, wbrew pozorom, jest to część wspólna i ingerencja w jej wygląd wymaga uzyskania zgody administracji lub zarządcy budynku.

Jeżeli mieszkanie posiada balkon, jednostka zewnętrzna jest umieszczana zazwyczaj na jego posadzce, rzadko bywa w takiej sytuacji zawieszana. Natomiast, gdy balkonu nie ma, jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie urządzenia zewnętrznego bezpośrednio na ścianie, co wiąże się z koniecznością posiadania pisemnej zgody administratora budynku.

W przypadku mieszkań ulokowanych na wyższych piętrach, może okazać się konieczne wynajęcie podnośnika koszowego. Potrzebny on może być również w czasie prac serwisowych. Nie da się ukryć, że wiąże się to z dodatkowymi, często niemałymi kosztami.

Wielu zarządców budynków nie zgadza się na montaż klimatyzatorów na elewacji bloków wielkopłytowych, które zostały ocieplone styropianem. Często z odmową spotykają się również mieszkańcy starych kamienic.

Ostatecznie inwestor może zdecydować się na umieszczenie jednostki zewnętrznej na dachu. Wtedy też cała instalacja musi zostać przeprowadzona w przewodzie kominowym. Metoda ta jest wykorzystywana zazwyczaj wtedy, gdy inwestor nie uzyskał zgody administratora na montaż jednostki na elewacji lub spotkał się ze sprzeciwem sąsiadów. Wbrew pozorom często zdarza się, że inni lokatorzy budynku obawiają się hałasu, jaki może wytwarzać urządzenie, a przez to nie zgadzają się na jego instalację.

Jeżeli chodzi o jednostkę wewnętrzną mieszkańcy bloków zdecydowanie częściej decydują się na urządzenie naścienne. Stojące modele zajmują zbyt wiele cennego miejsca i zazwyczaj niekorzystnie wpływają na wystrój wnętrza.

Zamontowanie jednostki wewnętrznej na ścianie balkonowej lub w jej pobliżu, pozwoli zmniejszyć długość przewodów oraz prac związanych z nimi. Ponadto klimatyzator powinien znajdować się na krótszej ścianie, co wpłynie na ruch powietrza w całym pomieszczeniu.

Przeprowadzenie przewodów w suficie podwieszanym, albo w dużej odległości od jednostki zewnętrznej sprawia, że konieczne jest zamontowanie pompki skroplin, której odprowadzenie bardzo często łączone jest z instalacją kanalizacyjną w łazience bądź w kuchni.

Rodzaje klimatyzacji do mieszkania

Klimatyzacja do mieszkania - klimatyzator w sypialni

Klimatyzacja w mieszkaniu własnościowym nie wymaga uzyskania zgody, o ile jest to urządzenie przenośne. Nie trzeba go instalować ani montować. Po rozpakowaniu jest gotowe do użycia. Jest to po prostu kolejny sprzęt kupiony do domu, dlatego nikt nie może nam zabronić jego używania. Należy jednak pamiętać, że klimatyzatory przenośne są mniej efektywne w porównaniu do stacjonarnych.

Jednoczęściowe urządzenie posiada rurę o średnicy kilku centymetrów, która musi zostać umieszczona poza pomieszczeniem schładzanym. Wykonanie specjalnie do tego celu dziury w ścianie, nie ma sensu, dlatego najczęściej rurę wystawia się przez uchylone okno. Rozwiązanie to charakteryzuje się niewielką skutecznością, biorąc pod uwagę otwarte okno, które wpuszcza do środka gorące powietrze oraz samo urządzenie, które nie ma zbyt dużej wydajności.

Nieco skuteczniejszym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w dwie rury. Jedna z nich jest odprowadzająca, a druga doprowadza powietrze do skraplacza. Daje to możliwość oddalenia od siebie rur, dzięki czemu zasysane powietrze nie jest gorące. Wśród dostępnych zastosowań znajdują się osłony okienne, wyposażone w specjalny otwór na rurę, dzięki czemu usuwane powietrze nie wraca do wnętrza budynku.

Klimatyzatory monoblokowe są głośne, co zdecydowanie wpływa na ich niekorzyść. Przegrywają one z urządzeniami split, które na rynku dostępne są również w przenośnej wersji. Jednostkę zewnętrzną, generującą dźwięki, umieszcza się na zewnątrz ? na parapecie lub balkonie. Niestety również i w tym przypadku nie można zamknąć okna, ponieważ przeszkadzają w tym elastyczne rury, łączące obie jednostki.

Dlaczego klimatyzacja w mieszkaniu wymaga uzyskania zgody

O ile mieszkania w bloku są własnościowe, o tyle zarówno balkon, jak i elewacja są uznawane za część wspólną, dlatego też wszelkie zmiany wprowadzane na tych elementach powinny być konsultowane z zarządcą.

Przed zamontowaniem klimatyzacji z jednostką zewnętrzną w mieszkaniu, konieczne jest uzyskanie zgody na ingerencję w elewację budynku. Najczęściej opiera się to na złożeniu stosownego wniosku, w którym zawarty zostanie projekt instalacji, a także poziom generowanego hałasu przez urządzenie, jego wymiary oraz dokładne miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Niekiedy spółdzielnie wymagają od inwestorów dostarczenia również zgód sąsiadów, by mieć pewność, że nie mają oni nic przeciwko, ponieważ urządzenie to generuje hałas, na który mogą się nie zgodzić.

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy sąsiedzi lub administrator budynku, nie wyrażają zgody na montaż klimatyzacji. Wówczas inwestorowi pozostaje zakup urządzenia przenośnego.

Klimatyzacja do mieszkania - klimatyzator w salonie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzacji do mieszkania

Przed zakupem urządzenia chłodzącego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, a są nimi:

  • możliwość regulacji temperatury,
  • tryb grzewczy,
  • poziom hałasu,
  • automatyka,
  • filtry powietrza,
  • opcje sterowania,
  • nawilżanie powietrza.

Standardowe modele klimatyzatorów posiadają skokową regulację temperatury, którą ustawia się za pomocą pilota. Urządzenia te posiadają zazwyczaj dwa lub trzy rodzaje obrotów wentylatora. Niektóre z nich są wyposażone w tryb automatyczny, który samodzielnie dobiera najbardziej optymalną pracę wentylatorów do uzyskania określonej temperatury w pomieszczeniu.

Na rynku w dalszym ciągu dostępne są urządzenia, które można jedynie włączyć i wyłączyć. Coraz rzadziej są jednak spotykane. Szczególnie polecane są klimatyzatory z inwerterem, który schładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Takie rozwiązanie generuje nawet 40% oszczędności energii w porównaniu do tradycyjnego urządzenia.

Tryb grzewczy jest już swego rodzaju standardem w klimatyzatorach. Dzięki temu urządzenie może być wykorzystywane przez cały rok. Latem do schładzania temperatury w pomieszczeniu, a zimą do jej podnoszenia. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzator nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania ? może je tylko wspomóc.

Poziom hałasu, jaki generuje urządzenie jest chyba najważniejszym parametrem, na jaki muszą zwrócić uwagę mieszkańcy bloków. Szczególnie, że klimatyzator split najgłośniejsze elementy ma montowane na zewnątrz, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Dlatego podczas wyboru urządzenia warto sprawdzić parametry techniczne oraz to na jakim biegu pracy zostały one zmierzone.

Nowoczesne klimatyzatory mogą być programowane w cyklu dobowym lub tygodniowym. Można w ten sposób z góry określić intensywność pracy w danych godzinach. Klimatyzator może pracować w trybie automatycznym. Wówczas urządzenie samo dostosuje pracę wentylatorów do trybu pracy. Funkcja schładzania powietrza może automatycznie zmieniać się w opcję ogrzewania.

Wiele klimatyzatorów nie pobiera czystego powietrza z zewnątrz, a jedynie stale przetwarza to znajdujące się w pomieszczeniu. Dlatego też bardzo ważny jest zakup urządzenia wyposażonego w filtry. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym myciu lub wymianie.

Podsumowanie

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku może zostać zamontowana jedynie pod warunkiem zakupu urządzenia przenośnego lub otrzymania stosownej zgody od administracji budynku. Jeżeli inwestor posiada balkon, może postawić na nim jednostkę zewnętrzną, bez konieczności umieszczania jej na elewacji, a co za tym idzie ? uzyskiwania zgody zarządcy.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?