Klimatyzacja w nowych i modernizowanych budynkach staje się z roku na rok coraz częstszym widokiem. Coraz cieplejsze okresy lata i coraz większa troska Polaków o zdrowie i komfort przebywania w swoim domu sprawia, że coraz częściej sięgają po rozwiązania pozwalające na schłodzenie powietrza w swoich mieszkaniach. Rynek klimatyzatorów oferuje pod tym względem mnogość rozwiązań od klimatyzatory typu split, jak i klimatyzację bez jednostki wewnętrznej.
Klimatyzacja to proces uzdatniania powietrza, polegający na obniżeniu jego temperatury do żądanej wartości i utrzymania jej przez wymagany okres czasu bez względu na temperaturę powietrza zewnętrznego i wysokość nasłonecznienia. Klimatyzacja wiąże się również z możliwością kontrolowania i utrzymania zadanej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim stworzenie i utrzymanie zadanych warunków temperatury i wilgotności powietrza pozwalających na uzyskanie komfortowych warunków mikroklimatycznych zapewniających dogodne warunki pracy lub warunki zapewniających odpoczynek dla przebywających w budynku.
Proces działania klimatyzacji opiera się na zasadzie prostego obiegu termodynamicznego czynnika chłodniczego oraz pracy parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. To właśnie realizacja obiegu termodynamicznego umożliwia obniżenie temperatury powietrza wewnątrz budynku.
W większości urządzeń klimatyzacyjnych, które znajdują zastosowanie w domach i mieszkaniach parownik zlokalizowany jest w jednostce wewnętrznej. W wymienniku parownika dochodzi do odparowania ciekłego czynnika chłodniczego poprzez odbiór ciepła z przepływającego za pomocą pracy wentylatora powietrza. Powietrze dzięki temu obniża swoją temperaturę, a w pomieszczeniu możliwe jest utrzymanie dowolnie zaprogramowanej niskiej temperatury.
Dzięki zastosowaniu instalacji freonowej odparowany czynnik chłodniczy jest transportowany do jednostki do sprężarki. Sprężarka znajdująca się w jednostce zewnętrznej podnosi ciśnienie i temperaturę czynnika chłodniczego o kilkadziesiąt stopni Celsjusza, dzięki czemu odbiór ciepła pobieranego z powietrza znajdującego się w budynku możliwy jest przez powietrze zewnętrzne nawet przy bardzo przy bardzo wysokiej temperaturze na zewnątrz.
Skraplacz, w który również wyposażona jest jednostka zewnętrzna umożliwia obniżenie temperatury czynnika i jego skroplenie. W jednostce zewnętrznej układu klimatyzacji w odbiorze ciepła ze skraplacza pomaga pracujący rotor wentylatora wymiennika ciepła, który przetłacza powietrze przez ścianki wymiennika usprawniając odbiór ciepła.
Zawór rozprężny również jest elementem wyposażenia agregatu zewnętrznego. Jego rolą jest gwałtowne obniżenie ciśnienia oraz temperatury czynnika chłodniczego oraz dozowanie ilości czynnika, jaki dostarczany jest do parownika co umożliwia poprawne sterowanie parametrem temperaturowym powietrza chłodzonego w mieszkaniach lub domach.
To jak dobrać klimatyzację jest dla wielu inwestorów problematyczne. Dobór odpowiedniego rodzaju klimatyzatorów najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się sprzedażą i montażem systemów klimatyzacji. Doświadczenie i znajomość rynku takiej firmy da inwestorowi pewność, że wyposaży swój dom lub mieszkanie w jednostkę klimatyzacyjną odpowiedniej wielkości, która ponad to spełni wszystkie jego oczekiwania. Najczęściej wybieranymi urządzeniami klimatyzacyjnymi dla budynków jednorodzinnych lub mieszkań są klimatyzatory ścienne czyli jednostki montowane na ścianach pomieszczeń, które mają schłodzić. Wybór odpowiedniego klimatyzatora ściennego to jednak nie koniec. Należy jeszcze wybrać taki rodzaj systemu klimatyzacji, który będzie najbardziej odpowiedni do danego budynku lub mieszkania dlatego inwestor stoi jeszcze przed wyborem klimatyzatorów typu split oraz klimatyzatorów typu multi split.
Klimatyzatory ścienne typu split to urządzenia cechujące się niezwykłą energooszczędnością i wysoką wydajnością pracy. Klimatyzatory typu split to proste i tanie w montażu klimatyzatory, składające się w praktyce z dwóch jednostek: jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej, które połączone są ze sobą instalacją freonową (instalacją pary miedzianych rur, w których przepływa czynnik chłodniczy) oraz instalacją elektryczną komunikacyjno – zasilającą. Klimatyzator typu split zapewnia skuteczne chłodzenie w całym pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany. Prostota montażu, wysoka klasa energetyczna, niski poziom hałasu generowanego zarówno przez jednostkę wewnętrzną jak i zewnętrzną, sterowanie przy użyciu pilota zapewnia wysoką wydajność pracy urządzenia i wysoki komfort pracy i wypoczynku w pomieszczeniu obsługiwanym przez taką jednostkę.
Klimatyzatory ścienne typu split sprawdzają się doskonale nie tylko w domach i mieszkaniach, przy chłodzeniu jednego pomieszczenia o dowolnych rozmiarach, ale będą świetnym rozwiązaniem również w lokalach usługowych składających się z jednego pomieszczeniach.
Klimatyzatory naścienne typu multi split zasadą działania nie różnią się praktycznie niczym od jednostek split z wyjątkiem tego, że jednostka zewnętrzna umożliwia podłączenie do pięciu klimatyzatorów ściennych zlokalizowanych wewnątrz budynku umożliwiając wysoką wydajność pracy wszystkich jednostek wewnętrznych w upalne dni.
Instalacja freonowa w przypadku jednostek multi split wygląda podobnie jak w przypadku instalacji split przy czym każdy klimatyzator ścienny obsługiwany jest przez pojedynczą instalację chłodniczą łączącą go z jednostką zewnętrzną.
Klimatyzatory ścienne typu multisplit to urządzenia doskonale sprawdzające się nie tylko w biurach ale również w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, umożliwiając niezależne chłodzenie kilku pomieszczeń w jednym czasie zapewniając jednocześnie wydajną i cichą pracę.
Dobór odpowiedniej mocy klimatyzatorów ściennych ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu najbardziej efektywnej pracy urządzenia przy jak najniższej konsumpcji energii i pomimo, że pozornie dobór odpowiedniej wielkości klimatyzatora wydaje się prosty, to jednak kwestię doboru warto powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się projektowanie systemów klimatyzacji i ma doświadczenie w montażu takich urządzeń.
Poza wydajnością chłodniczą i grzewczą warto decydować się na montaż klimatyzatora ściennego cechującego się wysoką klasą efektywności energetycznej. Im większa klasa energetyczna tym niższe koszty eksploatacji urządzenia i niższe zużycie energii elektrycznej. Warto wybierać także jednostki, których cechuje cicha praca.
Jakie dodatkowe parametry techniczne wpływają na dobór klimatyzatorów ściennych?
Podstawowym i najpowszechniej wykorzystywanym kryterium doboru jest przeprowadzenie pomiaru wielkości pomieszczenia lub odczyt z projektu architektonicznego konkretnego budynku. Najczęściej moc chłodniczą przelicza się dobierając 1 kW mocy klimatyzatora ściennego na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni chłodzonego pomieszczenia. To jednak tylko wielkość wyjściowa, a dla prawidłowego doboru należy wziąć pod uwagę również inne czynniki.
Określenie dokładnej lokalizacji chłodzonego pomieszczenia względem stron świata, wielkości otworów okiennych i określenie sumarycznych zysków ciepła jakie mogą występować w pomieszczeniu stanowią dodatkowe kryterium doboru klimatyzatora ściennego o odpowiedniej wydajności chłodzenia.
Ważne jest by jednostka wewnętrzna i zewnętrzna były oddzielone od siebie odpowiednio dobraną długością instalacji chłodniczej. Jest bardzo ważnym kryterium zapewniającym poprawność pracy urządzenia przez długie lata zarówno w trybie grzania jak i w trybie chłodzenia oraz zapewniającym prawidłową pracę sprężarki i niskie zużycie energii. Przekroczenie zalecanej długości instalacji freonowej klimatyzatora obniża wydajność instalacji oraz skutkuje szybszym zużyciem sprężarki w agregacie zewnętrznym.
Przed zakupem konkretnego rodzaju, typu i modelu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej należy określić czy wymagania montażowe zalecane przed producenta uda się spełnić w danym domu lub mieszkaniu. Każdy producent określa minimalne odległości wolnej przestrzeni nad, pod oraz obok klimatyzatorów, które zapewnią swobodny przepływ powietrza przez jednostki oraz odpowiednie przestrzeni montażowe i serwisowe konieczne do przeprowadzenia okresowych przeglądów i ewentualnych serwisów klimatyzatorów.
Większość klimatyzatorów ściennych czołowych producentów posiada wiele dodatkowych funkcji. Oczywiście praca klimatyzatora w trybie chłodzenia i sterowanie temperaturą w pomieszczeniu to jego podstawowe zadanie ale użytkownicy klimatyzatorów ściennych dobrej klasy otrzymują również znacznie szersze możliwości wykorzystania tych urządzeń, co daje nam jeszcze więcej korzyści z posiadania klimatyzacji.
Stosując w domu lub mieszkaniu klimatyzację, użytkownicy mogą sterować poziomem wilgotności w pomieszczeniu. Zbyt duża zawartość wilgoci w pomieszczeniu sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, a w warunkach wysokiej temperatury powoduje uczucie zaduchu i nie pozwala na skuteczny odpoczynek mieszkańców. Klimatyzatory ścienne umożliwiają osuszanie powietrza. Czujniki wilgotności zainstalowane w klimatyzatorze odczytują poziom wilgotności na wlocie i wylocie z urządzenia umożliwiając dostosowanie poziomu wilgoci w pomieszczeniu do zadanej wartości.
Dobrej klasy klimatyzator ścienny wyposażony jest w różnego rodzaju filtry usuwające zanieczyszczenia z przetłaczanego powietrza. Najczęściej używanymi w klimatyzatorach ściennych filtrami są filtry antybakteryjne oraz filtry węglowe. Filtry antybakteryjne zawierają preparaty bakteriobójcze oraz jony srebra zapobiegające i spowalniające rozwój bakterii na wymienniku i wentylatorze urządzenia dzięki czemu praca klimatyzatora jest czysta i higieniczna. Filtry węglowe poza filtrowaniem niewielkich cząsteczek kurzu usuwają również szkodliwe lotne związki organiczne i uciążliwe zapachy z przetłaczanego przez klimatyzator powietrza.
Niektóre urządzenia wyposażone są dodatkowo w jonizatory powietrza czyli elektrostatyczne filtry wytwarzające jony ujemne czyli cząstki o ujemnym ładunku elektrycznym występujące w powietrzu. Jonizacja powietrza umożliwia wychwytywanie nawet mikroskopijnych zanieczyszczeń, bakterii, roztoczy oraz alergenów.
Coraz częściej standardowym rozwiązaniem w większości nawet podstawowych modeli urządzeń jest możliwość sterowania za pomocą WiFi poprzez aplikację zainstalowaną w smartfonie. Nawet najbardziej funkcjonalny pilot sterujący pracą urządzenia można w ten sposób zamienić na przejrzystą i czytelną dla każdego aplikację, która dodatkowo umożliwia podgląd pracy urządzenia i zmiany ustawień bez konieczności znajdowania się w pobliżu klimatyzatora.
Praca w trybie ogrzewania powietrza to obecnie dla znacznej większości klimatyzatorów ściennych standard. Odwrócenie obiegu termodynamicznego w klimatyzatorze umożliwia zastosowanie inwerterowej sprężarki i zaworu czterodrożnego. Co ciekawe w pracy urządzenia w trybie grzania, klimatyzator ścienne osiągają większą moc niż w przypadku pracy w trybie chłodzenia; np: klimatyzator ścienny, który w trybie chłodzenia osiąga 3,5kW, w trybie grzania osiąga już około 4,2 kW.
Montaż klimatyzatora ściennego to zatem także bardzo dobry sposób na wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania w okresach przejściowych, lub nawet na możliwość późniejszego uruchomienia instalacji C.O. gdy temperatury na zewnątrz spadną znacznie bardziej. Praca klimatyzatora w trybie grzania umożliwia utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu przy niskim poborze energii elektrycznej. Prąd jaki pobiera klimatyzator o mocy 4kW w trybie grzania wynosi zaledwie 1kW.
Na jakie parametry pracy urządzenia powinien zwrócić inwestor decydujący się na montaż klimatyzatora ściennego w swoim domu, mieszkaniu lub biurach? Poza technicznymi aspektami doboru klimatyzatorów, prawidłowej lokalizacji jednostek i montażu instalacji, na które przede wszystkim zwraca uwagę firma odpowiedzialna za doradztwo i montaż klimatyzacji istnieje szereg parametrów na które musi zwrócić uwagę inwestor ostatecznie decydując się na montaż konkretnej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
Poza mocą jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w trybie grzania i w trybie chłodzenia oraz jej wydajności, która zależy w większości od wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować jednostka należy zwrócić uwagę na:
Zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator w trybie chłodzenia i w trybie grzania przekłada się na wysokość rachunków za energię elektryczną i faktyczny koszt użytkowania urządzeń klimatyzacyjnych. Przed zakupem i montażem konkretnego typu klimatyzatora split, czy multi split warto zwrówić uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej oraz jaką efektywnością energetyczną czyli wskaźnikiem SEER się cechuje. Niższe zużycie energii elektrycznej to także większa troska o jakość otaczającego nas środowiska.
Przed montażem klimatyzatora w poszczególnych pomieszczeniach należy zwrócić uwagę na maksymalny poziom hałasu jaki będzie emitowany przez jednostkę zainstalowaną na ścianie. Montaż klimatyzatora ściennego w pomieszczeniach taki jak sypialnie, gabinety i biblioteczki powinny cechować się jak najbardziej cichą pracą ponieważ wydajne urządzenie chłodnicze gwarantujące odpowiednio chłodny nawiew do pomieszczeń musi zagwarantować też odpowiednio niski poziom hałasu. Cicha praca jednostek umożliwiający skuteczny odpoczynek, relaks lub odpowiednie warunki do pracy dla użytkowników.
Montaż modeli klimatyzatorów ściennych wyposażonych w funkcje regulacji kierownic nawiewu powietrza, umożliwia sterowanie przepływem chłodnego powietrza w dowolnym kierunku niezależnie od miejsca montażu jednostki. Użytkownicy klimatyzatorów ściennych typu split docenią tą funkcje szczególnie, ponieważ umożliwia skuteczny nawiew powietrza nawet do pomieszczeń o dużym metrażu przy wykorzystaniu tylko jednej jednostki wewnętrznej.
Określenie odpowiedniej lokalizacji montażu jednostki wewnętrznej ma bardzo duże znaczenie zarówno dla maksymalizacji komfortu użytkowania systemu, jak i zminimalizowania poboru energii elektrycznej i kosztów użytkowania klimatyzacji.
Klimatyzator ścienny nie powinien być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie mebli wypoczynkowych w salonie, lub łóżek w sypialniach z uwagi na szum emitowany przez pracę wentylatora klimatyzatora. Zbyt bliska lokalizacja może powodować uczucie dyskomfortu podczas użytkowania instalacji chłodniczej.
Klimatyzatory ścienne nie powinny być również lokalizowane w sposób, poprzez który nadmuch zimnego powietrza mógłby być skierowany bezpośrednio na miejsca odpoczynku lub na łóżka.
Nie zaleca się również montażu klimatyzatorów nad telewizorem lub blisko radioodbiorników ponieważ bliskość tych urządzeń może powodować zakłócenia w sterowaniu klimatyzatorami za pomocą pilota.
Klimatyzatory ścienne należy montować w centralnym punkcie pomieszczenia, lub w miejscu, w którym zarówno pobór powietrza do klimatyzatora jak i nawiew schłodzonego powietrza będzie niezakłócony i możliwie jak najbardziej efektywny dla całego pomieszczenia. Należy również unikać miejsc szczególnie narażonych na nasłonecznienie lub nadwyżkę innych zysków ciepła, które mogą powodować nieprawidłowe odczyty temperatury otoczenia przez klimatyzator i nieprawidłową jego pracę.