Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Budownictwo energooszczędne

Czy warto montować kolektory słoneczne?

W Polsce, w branży budowlanej, nie było takiego drugiego produktu/rozwiązania tak mocno lobbowanego i rozpowszechnianego jak kolektory słoneczne. Kolektory słoneczne czy też solary jak żaden inny produkt nie wywołał też takiej dyskusji na temat opłacalności i sensu stosowania czego skutkiem są skrajnie różne opinie na ten temat. Każdy przypadek jest inny. Aby rzetelnie móc zająć stanowisko na temat opłacalności montażu instalacji solarnych należy poznać wszystkie warunki, okoliczności i założenia co do miejsca gdzie taka instalacja ma powstać. Założenia inwestora budującego pensjonat na kilkadziesiąt osób będą inne od inwestora budującego dom jednorodzinny dla swojej 4 osobowej rodziny.

kolektory słoneczne opinie

Czy inwestycja w instalację solarną dla 4 osobowej rodziny ma sens?

Instalacje solarne wykorzystują darmową energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej.  W typowych domach średnie zużycie ciepłej wody użytkowej o temperaturze 45 stopni Celsjusza , dla 4 osobowej rodziny wynosi około 200 l.

Aby przygotować taką ilość ciepłej wody zużyjemy około 2500 kWh energii. Jeśli taką ilość wody chcielibyśmy ogrzać przy użyciu prądu, który jest najdroższym nośnikiem, rocznie zapłacimy około 1200 zł. Jeśli natomiast do ogrzania wykorzystamy gaz ziemny wtedy koszty wyniosą 600 zł.

Jeśli więc przyjmiemy, że koszt instalacji kolektorów słonecznych wynosi średnio 15 000 zł to okres zwrotu w wariancie optymistycznym wyniesie ponad 12 lat a w wariancie mniej korzystnym nawet 20 lat. Jeśli instalacja solarna wybudowana jest przy udziale dotacji unijnych to okres zwrotu z inwestycji skróci się o prawie połowę i wtedy taka inwestycja wygląda atrakcyjnie. Niestety okres dopłat do instalacji kolektorów słonecznych dobiega końca i aktualnie kończą się rozpoczęte w ubiegłych latach programy. Dlatego dokonując uproszczonej analizy  trudno jest się doszukać zachęcających do inwestycji argumentów.

 

Koszty podgrzewania wody

Jeśli jednak przestaniemy koncentrować się na kwestii oszczędności, to solary w pewnych okolicznościach mogą być atrakcyjne. Wtedy gdy w budynku mamy tradycyjny system grzewczy oparty na kotle węglowym to panele solarne latem przejmują funkcję przygotowania ciepłej wody. Pojawiają się korzyści z obszaru komfortu czyli brak konieczności codziennego rozpalania w piecu węglowym. Wtedy przygotowanie ciepłej wody jest tanie i bezobsługowe.  Jednak słowo ”tanie” nie oznacza za darmo.

Instalacja solarna zużywa energię elektryczną do przepompowania czynnika grzewczego z paneli solarnych do zbiornika z wodą. Zużycie tej energii nie jest duże. Jeśli założyć, że przez cały rok świeci słońce a instalacja pracuje po 5 godzin dziennie to zużycie nie powinno przekroczyć 300 kWh  – około 150 zł.

 

Na co uważać przy solarach?

Skoro jesteśmy przy słońcu to jednak w naszej strefie klimatycznej różnie z tym słońcem bywa. Wtedy gdy potrzebujemy go najbardziej w porze zimowej niestety jest go jak na lekarstwo co z kolej nie przekłada się na efektywną pracę instalacji solarnej. Z kolei latem duża ilość energii może doprowadzić do nadprodukcji ciepłej wody zwłaszcza pod nieobecność domowników. Często dochodzi wtedy do przegrzania solarów.

Temperatura i ciśnienie czynnika, który nie będzie odprowadzał energii do wody może wzrosnąć na tyle wysoko, że może dojść do rozszczelnienia i uszkodzenia instalacji. Taka sama sytuacja może wystąpić w sytuacji przerw w dostawach prądu. Brak rozbioru ciepłej wody oznacza kłopoty dla instalacji i użytkowników.

Niestety cień na solary rzuca też ich obsługa. Raz w roku należy przeserwisować cały układ oraz co dwa lata sprawdzać i uzupełniać glikol w instalacji. Wraz z upływem czasu sprawność instalacji spada.

Kolektory słoneczne czy powietrzna pompa ciepła?

Naszym zdaniem inwestycja w kolektory słoneczne dla średniej wielkości domu i 4 osobowej rodziny, stawia zbyt wiele znaków zapytania i wątpliwości. Sytuacja wygląda dużo bardziej korzystnie tam gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże i stałe, na przykład w takich obiektach jak pensjonaty czy hotele.

Bardzo dobrą alternatywą do kolektorów słonecznych są powietrzne pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Warto je rozważyć dla średniej wielkości domów jednorodzinnych. Ponieważ są one dużo tańsze w zakupie i zdecydowanie mniej kłopotliwe w użytkowaniu.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?