Montaż klimatyzacji z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów budujących nowe i modernizujących starsze budynki. Zarówno inwestorzy skłaniający się ku tradycyjnie budowanych budynkach, jak i tych energooszczędnych i pasywnych, chcąc zapewnić sobie wysoki komfort wypoczynku lub pracy, bez względu na warunki panujące na zewnątrz inwestorzy coraz chętniej decydują się na montaż klimatyzacji w systemach split lub multsplit. Montaż klimatyzacji w nowoczesnym budownictwie, w którego trendy idealnie wpisują się wszystkie założenia i wymagania stawiane przed domami energooszczędnymi i pasywnymi, klimatyzacja staje się powoli standardem. Jak jednak wybrać idealny system klimatyzacji dla domu energooszczędnego i pasywnego? Czym powinien kierować się inwestor? Nie tylko wysoka klasa energetyczna urządzenia będzie tutaj odgrywała ważną rolę. Sprawdźmy zatem, jak wygląda montaż klimatyzacji w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym, oraz czym powinien kierować się inwestor wybierając system klimatyzacji do swojego nowego budynku?
Ostatnie lata pokazały jak bardzo i jak szybko zmienia się nasz klimat. Coraz częstsze i dłuższe okresy upałów, pojawiające się nie tylko w okresie letnim, ale również coraz częściej w okresach przejściowych: wiosny i jesieni, jasno uzmysławia nam jak ważną rolę pełni w nowoczesnym i komfortowym budownictwie system klimatyzacji. Możliwości jakie otrzymuje inwestor decydujący się na montaż klimatyzacji w domu, tzn. dostosowanie temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach do warunków zapewniających komfort termiczny oraz wilgotnościowy zapewnia pewny i wydajny wypoczynek, a w dobie powszechnie pracy zdalnej, często realizowanej z własnego domu, daje możliwość wykonywania efektywnej pracy w wygodnych warunkach.
Nowoczesne systemy klimatyzacji to nie tylko chłodzenie. W okresach przejściowych, a także często w okresach grzewczych w domach energooszczędnych i pasywnych, systemy klimatyzacji użytkowane w trybie grzania są w stanie sprostać prawie całkowitemu zapotrzebowaniu na energię termiczną, skutecznie ogrzewają, utrzymując wymaganą temperaturę w pomieszczeniach, w których są zainstalowane bardzo efektywnie współpracując z systemami ogrzewania.
Niesłabnącą, a wręcz rosnącą popularność klimatyzacja zapewnia sobie także dodatkowymi funkcjami i możliwościami, jakie daje swojemu użytkownikowi. Klimatyzatory jako urządzenia wielofunkcyjne poza pracą w trybie grzania i chłodzenia umożliwiają również filtrację, jonizację, kontrolę wilgotności powietrza, często mają możliwość sterowania poprzez aplikację wifi i oferują wiele przydatnych i wygodnych trybów pracy.
Zastanawiasz się jakie czynniki mają największy wpływ na cenę montażu klimatyzacji w domu i właściwie jak wygląda montaż klimatyzacji? Ceny klimatyzatorów to jedno, montaż urządzeń będzie jednak droższy jeśli odległość między jednostką zewnętrzną (najczęściej zlokalizowaną na zewnętrznej ścianie budynku), a jednostką wewnętrzną zainstalowaną w domu jest spora: długość instalacji ma wpływ na trudność montażu, a każdy dodatkowy metr instalacji freonowej wiąże się z dodatkowym kosztem materiału i pracy instalatora. Podłączenie klimatyzatora w takim przypadku jest utrudnione przez kolejne przejścia w ścianach oraz konieczność zwiększonej ilości przekuć i bruzd w ścianach. Każdy klimatyzator wymaga również wykonania odpływu kondensatu, im dalej do miejsca, do którego bezpiecznie można podłączyć odpływ skroplin tym większy będzie koszt takiego montażu. W niektórych przypadkach konieczna będzie także instalacja pompki skroplin podnoszącej koszt instalacji pojedynczego klimatyzatora o około 300 zł. Na koszt montażu klimatyzacji wpłynie także zsynchronizowanie tego systemu z innymi instalacjami w domu, np. podłączenie do istniejącej instalacji elektrycznej poszczególnych klimatyzatorów oraz doprowadzenie zasilania do zewnętrznej jednostki. Jeżeli ze względu na konstrukcję budynku konieczny będzie wynajem podnośnika, by zamontować jednostkę zewnętrzną koszty również wzrosną.
Cennik montażu klimatyzacji nie kończy się w zasadzie tylko na zakupie klimatyzatora. Koszt montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej stanowi tak naprawdę podstawowy koszt montażu klimatyzacji, który należy rozszerzyć o wszystkie niezbędne do wykonania i uruchomienia instalacji klimatyzacyjnej elementy. Inwestor zwracający się do profesjonalnej firmy może liczyć na profesjonalne podejście do zagadnienia i z pewnością otrzyma ofertę na kompleksowy montaż klimatyzacji bez ukrytych kosztów.
Dobrze wykonana oferta instalatora branży klimatyzacyjnej obejmująca wykonanie instalacji chłodniczej będzie obejmowała pełny zakres prac na który składa się:
Czego natomiast może nie zawierać nawet najlepiej przygotowana oferta i z czym jeszcze należy połączyć koszty instalacji klimatyzacji? W budynkach remontowanych lub zamieszkałych często instalacja klimatyzacji wiąże się z mniejszymi lub większymi pracami remontowymi, które należy uwzględnić jako konieczne do wykonania po instalacji i uruchomieniu instalacji.
Wybierając miejsce montażu jednostki zewnętrznej klimatyzacji w domu pasywnym i energooszczędnym, dla którego niezwykle ważnym jest, aby zużycie energii instalacji chłodniczej był jak najniższy a jej klasa energetyczna jak najwyższa. Na te dwa parametry wpływa między innymi odpowiednia lokalizacja agregatu zewnętrznego ponieważ zapewnienie odpowiednich warunków pracy zewnętrznej jednostki gwarantuje jej wysoką efektywność i niskie zużycie energii elektrycznej.
Montaż agregatu na zewnątrz budynku to jedno z podstawowych kryteriów prawidłowego montażu klimatyzacji. Agregat pracujący na zewnątrz budynku z większą efektywnością oddaje ciepło pobrane z powietrza znajdującego się wewnątrz budynku do powietrza zewnętrznego. Jeśli jest to możliwe, zaleca się także aby jednostka zewnętrzna zlokalizowana była w miejscu zacienionym, najlepiej od strony północnej, ponieważ nie jest wtedy narażona na bezpośrednie działanie słońca i wyższej temperatury pracy zwłaszcza w okresie letnim. Warto lokalizować jednostki zewnętrzne na odpowiedniej wysokości, najlepiej wykorzystać do tego ścianę zewnętrzną na której zostanie zawieszony specjalny stelaż wsporczy klimatyzatora lub wykonanie specjalnego podestu. Taki sposób montażu zabezpiecza agregat zewnętrzny przed zasypaniem śniegiem w okresie zimowym.
Aby poprawnie dobrać wymaganą moc chłodniczą dla budynku pasywnego i energooszczędnego, należy znać zapotrzebowanie mocy chłodniczej dla poszczególnych pomieszczeń, dla których planuje się montaż instalacji klimatyzacji. Dobór jednostek wewnętrznych klimatyzatorów typu split oraz multisplit przeznaczonych do montażu w energooszczędnych i pasywnych domach jednorodzinnych polega na przeliczeniu zapotrzebowania na moc chłodniczą danego pomieszczenia lub, w uproszczeniu, przeliczając zapotrzebowanie do powierzchni i kubatury pomieszczenia, przyjmując w przypadku tradycyjnego budownictwa około 100 watów mocy chłodniczej na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia lub w przypadku budynków pasywnych i energooszczędnych około 60 watów na 1 metr kwadratowy. Oznacza to, że w tradycyjnym budownictwie montaż instalacji o mocy 3,5 kw wystarczy na 35 metrów kwadratowych, a w budownictwie pasywnym zapewni wymaganą moc chłodniczą dla pomieszczeń o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.
Instalacja jednostki zewnętrznej na ścianie budynku wraz z usługą montażu jednostki wewnętrznej, a także wykonanie instalacji pomiędzy jednostkami oraz dodatkowo zakup klimatyzatora: to wszystko sprawia, że musimy liczyć się z dość wysokimi kosztami wyjściowymi. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby na znaczne zredukowanie kosztów klimatyzowania domu. O jakich patentach mowa? Przede wszystkim dobrze zainstalować panele fotowoltaiczne. Istniejąca mikroinstalacja pokryje zapotrzebowanie na prąd w domu, przy okazji sprawiając, że klimatyzacja pracuje całkowicie bezkosztowo. Warto pamiętać także o kilku zasadach korzystania z klimatyzatora:
Przed wyborem systemu oraz przed montażem klimatyzacji należy określić, czy zastosowany będzie system split czy multi split. Systemy split składające się z jednej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej idealnie nadają się do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń lub lokalów usługowych. Cena takiego zestawu z montażem może wahać się w zależności od mocy i opcji dodatkowych klimatyzacji od około 4000 do nawet 9000 zł.
Klimatyzator multisplit umożliwia podłączenie nawet pięciu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Takie systemy są droższe i w ich ceny mogą wahać się od 15000 do 30000zł w przypadku wykorzystania pięciu jednostek zewnętrznych.
Chętnie wykorzystywanym systemem klimatyzacji w domach tradycyjnych, energooszczędnych i pasywnych jest klimatyzacja monoblok czyli tzw. klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, przenośny. Klimatyzatory monoblok to uniwersalne urządzenia, które z uwagi na niewielkie gabaryty, brak jednostki zewnętrznej i konieczności montażu instalacji chłodniczej cieszą się bardzo dużą popularnością i umożliwiają chłodzenie dowolnego pomieszczenia w budynku, w którym akurat w danej chwili wymagane jest obniżenie temperatury. Sposób w jaki działa klimatyzacja domowa przenośna nie różni się w zasadzie od tradycyjnych systemów systemów typu split wyposażonych w jedną jednostkę zewnętrzną i jedną jednostkę wewnętrzną lub bardziej rozbudowanych klimatyzatorów typu multisplit umożliwiających podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Podstawową różnicą odróżniającą klimatyzator przenośny od tych systemów jest to, że w jednym urządzeniu znajdują się elementy jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, a ciepło usuwane jest poza chłodzone pomieszczeń za pomocą specjalnej rury montowanej w futrynie okna specjalną siatką poprzez którą usuwany jest nadmiar ciepła. Klimatyzator przenośny różni się od innych systemów także wykorzystywanym czynnikiem chłodniczym. Klimatyzator przenośny wykorzystuje czynnik chłodniczy R290 czyli nietoksyczny, naturalny propan.
Koszty systemów klimatyzatorów przenośnych z uwagi na brak instalacji chłodniczej i brak konieczności przeprowadzania prób szczelności i corocznych przeglądów instalacji jest znacznie niższy niż systemów split i multisplit i zamyka się z reguły w przedziale 1500 – 3000 zł za dobrej klasy klimatyzator, którego moc chłodnicza wynosi 3,5 kw.
Mnogość czynników wpływających na to, ile finalnie kosztuje montaż klimatyzacji powoduje, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie cena montażu klimatyzacji dla konkretnej inwestycji bez sporządzenia kalkulacji doborowej i przemyślenia trasy prowadzenia instalacji chłodniczej oraz sposobu wykonania instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej niezbędnej do poprawnego działania klimatyzacji. Aby dokładnie poznać cenę montażu klimatyzacji w domu lub mieszkaniu należy sięgnąć po radę i wycenę do profesjonalnej firmy działającej w branży klimatyzacyjnej