Jeśli właśnie wpisałeś/aś w wyszukiwarkę hasło: „dom energooszczędny parametry”, to znaczy, że albo rozważasz wybudowanie domu niskoenergetycznego, albo jego kupno (ewentualnie poszerzasz swoją wiedzę). Nie chcę, w tym miejscu, zamęczać cię skomplikowaną terminologią i wieloma liczbami. Jeśli nie jesteś profesjonalistą/ką to i tak nic Ci to nie da, a jeśli jesteś – już wszystko wiesz.
W tym tekście udzielę Ci kilku ogólnych wskazówek, dzięki którym poznasz podstawowe parametry domów energooszczędnych w stopniu, który umożliwi Ci zrozumienie tematu i kontrolę procesu budowy Twojego nowego domu. Kosztuje Cię to niemało pieniędzy, więc lepiej, żebyś wiedział/a czy wszystko idzie tak jak powinno.
Wyjaśniając powyższe pojęcie, podajemy od razu pierwszy, podstawowy i najważniejszy parametr domu energooszczędnego: zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Zapotrzebowanie energetyczne budynku to inaczej liczba kilowatów energii potrzebna do ogrzania metra kwadratowego domu w ciągu roku. Przykładowo zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego wynosi poniżej 15 kWh/(m2 rok) i oznacza, że do ogrzania m2 takiego domu, należy spalić w ciągu roku: ok. 2,5 kg węgla, 1,5 litra oleju opałowego lub 1,7m3 gazu ziemnego. (budynek standardowy ma zapotrzebowanie powyżej 15 kWh/(m2 rok).
Wyjaśniając powyższe pojęcie, podajemy od razu pierwszy, podstawowy i najważniejszy parametr domu energooszczędnego: zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Zapotrzebowanie energetyczne budynku to inaczej liczba kilowatów energii potrzebna do ogrzania metra kwadratowego domu w ciągu roku. Przykładowo zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego wynosi poniżej 15 kWh/(m2·rok) i oznacza, że do ogrzania m2 takiego domu, należy spalić w ciągu roku: ok. 2,5 kg węgla, 1,5 litra oleju opałowego lub 1,7m3 gazu ziemnego. (budynek standardowy ma zapotrzebowanie powyżej 15 kWh/(m2 rok).
Dom musi być szczelny i odizolowany. Na nic Ci się zda super wydajne, ekonomiczne ogrzewanie, jeśli ciepłe powietrze będzie uciekało przez szpary pod drzwiami czy w oknach lub dziury wentylacji grawitacyjnej, albo ciepło będzie uciekało przez niedostateczne zaizolowane ściany, sufity, podłogi.
Co do szczelności – jest to kwestia odpowiedniego wykonania domu i zrezygnowania z przestarzałej technologii wentylacji grawitacyjnej.
Współczynnik przenikania ciepła (U) to współczynnik charakteryzujący przegrody cieplne (przegroda cieplna to wszystko to, co dzieli ciepłe wnętrze Twojego domu, od zimnego, nieprzyjaznego zewnętrza – ściany, dach, podłoga itd.). Współczynnik pokazuje ilość ciepła przepływającego przez przegrodę. Zasada jest taka, że im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym parametry domu energooszczędnego są lepsze.
Przykładowy współczynnik wygląda tak: λ 0,018 W/(m·K). W domach energooszczędnych zalecane są następujące wartości tego współczynnika:
Pamiętaj o jednym: dla współczynnika przenikania ciepła praktycznie nie ma znaczenia to, z czego zrobione będą warstwy nośne ścian w budynku. To czy współczynnik U będzie dla danej ściany niski, czy wysoki zależy przede wszystkim od odpowiedniej izolacji!
Łatwiej odizolować ściany dwu lub trójwarstwowe. Przy ścianach jednowarstwowych każdy błąd popełniony podczas ich odizolowywania może prowadzić do powstania mostków cieplnych.
Nadzorując budowę swojego domu, pilnuj, żeby został odizolowany ze wszystkich możliwych stron minimum 20 centymetrową warstwą styropianu (czy innego izolatora), a dach to minimum 30 cm.
Mostki termiczne (to druga nazwa) to miejsca w których przegrody budynku mają zwiększony współczynnik przenikania ciepła. Może to wynikać z tego, że w danym miejscu izolacja jest zbyt cienka, albo występują przebicia na wylot przez przegrodę (np. komin).
Mostków cieplnych nie da się do końca wyeliminować, na ich występowanie wpływa chociażby bryła geometryczna budynku (im więcej narożników – miejsc łączeń ścian – tym więcej mostków cieplnych) – to jeden z powodów, dla których domy pasywne wyglądają jak bunkry.
W jakich miejscach występują mostki cieplne? Kominy, miejsca gdzie są budowane tarasy, balkony, okna (szczególnie jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane). Zbyt lekki dach (tylko na wełnie mineralnej).
Wszystkich mostków cieplnych nie da się pozbyć, ale są takie, które wynikają z wad w instalacji. To jest bardzo niepożądana rzecz i tego trzeba szczególnie unikać.
Jednym z najważniejszych mostków cieplnych, których pozbywamy się w domach energooszczędnych to kominy wentylacji grawitacyjnej. Zsumowana powierzchnia tych kominów w przeciętnym domu daje dziurę na wylot o wymiarach około metr na metr – coś takiego nie ma sensu. W domu energooszczędnym jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.
Jedną z najważniejszych cech, można by rzec, że parametrem domów energooszczędnych, są instalacje służące do produkcji, utrzymywania i odzyskiwania energii. Wielość i jakość urządzeń energooszczędnych w znaczący sposób obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Nawet najszczelniejszy, najlepiej odizolowany budynek, nie będzie rzeczywiście energooszczędny bez tych instalacji:
Parametry domów energooszczędnych sprowadzają się do jednego: zapotrzebowania energetycznego budynku. Pozostałe parametry, oraz instalacje służą do tego, że ten jeden parametr domu energooszczędnego był jak najniższy. Podsumowując, musisz zwrócić uwagę na trzy rzeczy: odpowiednie zaizolowanie całego budynku, dbałość o szczegóły (unikanie mostków cieplnych) i instalacja porządnej rekuperacji. Cała reszta to mniej ważne szczegóły.
Podsumowanie: