Polska jak państwo członkowskie UE musi dostosować się do unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Zapisy dyrektywy zakładają, że począwszy od roku 2021 wszystkie nowo powstałe na terenie Unii Europejskiej budynki muszą być budynkami o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. Taki efekt można będzie osiągnąć tylko w połączeniu kilku energooszczędnych instalacji, np. rekuperacji i pompy ciepła. Zatem czy już dziś warto interesować się pompą ciepła? Naszym zdaniem warto ponieważ pompa ciepła do system grzewczy przyszłości i wbrew powszechnie panującej wiedzy nie jest nowym wynalazkiem. Jak pokazują statystyki pompy ciepła są jedną z najbardziej niezawodnych instalacji grzewczych. Sprężarki wykorzystywane w pompach ciepła pracują przez około 20 -25 lat.
Jednak najważniejsze w pompach ciepła jest to, że obniżają koszty ogrzewania nawet o 50 % w stosunku do gazu lub oleju opałowego. Przy czym nie bez znaczenia pozostaje w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Pompa ciepła zasilana jest prądem którego bezpieczeństwo dostaw nigdy nie była zachwiana na skutek działań politycznych. Statystyki pokazują stabilny i przewidywalny wzrost cen energii elektrycznej w stosunku do cen gazu i oleju.
Sam gaz jest paliwem palnym co zawsze stwarza ryzyko niebezpiecznych sytuacji włącznie z zagrożeniem życia. W przypadku pomp ciepła w budynku nie ma żadnego palnego paliwa. Warto tutaj też wspomnieć że podczas pracy pompy ciepła nie są emitowane szkodliwe spaliny co zapewne ucieszy sympatyków ekologii. Ekolodzy i miłośnicy przyrody mają jeszcze jeden ważny powód do zadowolenia. Otóż pompa ciepła podczas pracy korzysta w 70 – 75 % z udziału w energii odnawialnej. W ten sposób znacząco obniża się emisja co2 oraz zużycie energii pierwotnej.
Inwestycja w pompę ciepła jest większa niż w tradycyjny system ogrzewania ale jest to też jedyny system grzewczy, który po kilku latach się amortyzuje w stosunku do instalacji olejowych i gazowych. Nie pozostaje też bez znaczenia fakt, że większa inwestycja w pompę ciepła podnosi również wartość użytkową i funkcjonalną naszego budynku, ale również a może przede wszystkim wartość finansową. Skoro mowa o finansowaniu, pompa ciepła jest też bardzo mocno wspierana przez Unię Europejską. Korzystając z dotacji na instalację lub modernizację systemu grzewczego o pompę ciepła wkład inwestycyjny może być mniejszy a tym samym okres zwrotu zdecydowanie krótszy.
Co jeszcze oferuje nam pompa ciepła? Pomijając geopolitykę i zagadnienia problemu cieplarnianego a schodząc bardziej na ” nasze podwórko” a konkretnie plac budowy to podejmując decyzję odpowiednio wcześnie o montażu pompy ciepła możemy zaoszczędzić sporo gotówki.
Pompa ciepła nie wymaga osobnego pomieszczenia jakim jest kotłownia ani osobnego pomieszczenia na opał czy zbiornik z olejem. Pompa ciepła może być umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym, garażu a nawet garderobie. Tym samym nie wymaga budowy kominów spalinowych. Warto tutaj przypomnieć, że rekuperacja również nie wymaga wznoszenia kominów od wentylacji grawitacyjnej. Łącznie oszczędności z rezygnacji budowy samych kominów mogą wynieść nawet do 20 tys. złotych. Do tego oszczędności na kotłowni, za którą deweloper nie będzie liczył dodatkowych metrów kwadratowych i uzbiera się całkiem ładna suma. Decydując się na pompę ciepła nie interesuje nas obecność przyłącza gazowego w okolicy naszej działki. Jeśli najbliższe przyłącze jest w znacznej odległości to koszty doprowadzenia gazu do działki mogą sięgać kolejnych kilkunastu tysięcy złotych.
Na koniec warto dodać, że pompa ciepła jest bardzo prosta w obsłudze. W zasadzie jej uruchomienie sprowadza się do nastawienia oczekiwanej temperatury i możemy o niej zapomnieć tym bardziej, że pracuje niezwykle cicho. Warto jeszcze dodać że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, a koszty eksploatacyjne sprowadzają się do okresowych przeglądów serwisowych.
Podsumowując, każda budowa określona jest przez różne czynniki i zmienne jednak w niemal każdym przypadku warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła.