Choć energooszczędność, bazowanie na niewyczerpywalnych źródłach energii i znaczące cięcia kosztów w trakcie budowy domu to mocne atuty przemawiające za montażem pompy ciepła, inwestorzy wciąż zestawiają te nowoczesne urządzenia z innymi systemami ciepła, chcąc upewnić się co do ich opłacalności. Jednym ze sposobów, który pozwala sprawdzić koszty funkcjonowania systemu grzewczego opartego na pompie ciepła jest kalkulator pomp ciepła. Jest to także rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którzy mają wątpliwości co do doszacowania określonej mocy pompy ciepła, jej rodzaju (rynek oferuje zarówno gruntowe pompy ciepła, jak i ich powietrzne odpowiedniki). Darmowy kalkulator pomp ciepła pozwoli także poznać odpowiedź na pytanie o szacunkowe, roczne zużycie energii elektrycznej.
Sprawdź, dlaczego warto korzystać z gotowych kalkulatorów pomp ciepła, jakie aspekty musisz wziąć pod uwagę inwestując w pompę ciepła, jak działa cały system grzewczy oparty na zielonej energii i dlaczego zakup pompy ciepła jest korzystniejszy pod wieloma względami aniżeli przyłączanie się do sieci gazowej.
Dowiesz się także, jak właściwie korzystać z kalkulatora pomp ciepła.
Pompy ciepła to najbardziej zaawansowane technologicznie, najbardziej efektywne i proekologiczne źródła ciepła dla domu, firmy czy też budynków użyteczności publicznej. Pompy w dosłownym znaczeniu „pompują” energię termiczną ze środowiska naturalnego, a więc zasobów całkowicie niewyczerpalnych (grunt, powietrze, wody gruntowe), będących dolnym źródłem ciepła pompy do jej górnego źródła, czyli instalacji centralnego ogrzewania, której rolą jest rozprowadzić po budynku ciepło. Właściwie dobrana pompa ciepła nie tylko pokryje zapotrzebowanie na ciepło w budynku, ale posłuży do ogrzewania wody użytkowej w gospodarstwie domowym, a wielofunkcyjne modele pomp ciepła pozwolą także schłodzić dom latem, przy wysokich i uciążliwych temperaturach.
Pompy ciepła jako główny element instalacji grzewczej z roku na rok zyskują coraz większą liczbę inwestorów. Skąd takie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii i pompami ciepła?
Ze względu na strefę klimatyczną Polski, wymagana jest instalacja grzewcza w każdym budynku, dzięki której będziemy mogli dogrzewać nasze domy późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Przyjmuje się, że sezon grzewczy trwa w naszym kraju niemalże połowę roku! Koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem gazowym, cena energii elektrycznej, jeśli zainwestowalibyśmy np. w maty elektryczne lub prace związane z utrzymaniem czystości kotła na węgiel oraz samymi cenami węgla, które w ostatnich latach systematycznie rosną: to wszystko sprawia, że poszukujemy alternatywnych źródeł ciepła, a do tych zalicza się właśnie pompa ciepła.
W ostatnich dwóch latach nawarstwiają się także problemy techniczne związane z przyłączami gazowymi, których firmy odmawiają coraz liczniej, podając argument o nieekonomiczności i nieopłacalności przyłącza dla konkretnej działki. Jeśli zaś zgoda zostanie wydana po licznych interwencjach, sam okres oczekiwania na prace techniczne wydłuża się do kilkunastu miesięcy, blokując inwestorowi wykończenie budynku i kolejne prace.
Pompy ciepła są także popularne ze względu na ich wielozadaniowość: ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie oraz bezobsługowość i zaawansowane funkcje. Pompą ciepła możemy sterować poprzez smartfon i aplikację oraz kontrolować jej pracę nawet w czasie naszej nieobecności w domu.
Pompę ciepła wyróżnia kilka mocnych atutów, ale najważniejszymi z nich jest spora oszczędność już na etapie projektowania budynku, a następnie jego wznoszenia. Dzięki inwestycji w pompę nie musisz budować kominów, adaptować pomieszczenia na kotłownię, ani ponosić kosztów wykonania przyłącza gazowego do działki.
Pompa niweluje także problem wysokich rachunków za gaz (jest to najbardziej drożejący surowiec na giełdach w ostatnich latach), a jej użytkowanie nie wiąże się dla inwestora z koniecznością tzw. „brudnych prac” (czyszczenie kotła itp). Pompy ciepła nie angażują właścicieli w kontekście ich eksploatacji: są niemal bezobsługowe, działają intuicyjnie, można nimi sterować za pośrednictwem aplikacji w smartfonach.
Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami działającymi na wielu płaszczyznach: jako rodzaj ogrzewania domu, jako urządzenie służące do do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, do czego służy pompa ciepła cwu, czy też w końcu jako sposób chłodzenia budynku, dzięki odwróconemu biegowi pompy.
By jednak skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw jakie oferuje pompa ciepła, należy odpowiednio dobrać urządzenie do twojego budynku. To zadanie może ułatwić Ci internetowy kalkulator doboru pompy ciepła oraz kalkulator kosztów ogrzewania pompą ciepła.
By kalkulator pomp ciepła mógł pokazać Ci najbardziej doszacowane i wiarygodne informacje, odpowiadające jednocześnie Twoim potrzebom i oczekiwaniom, konieczne jest wypełnienie formularza w oparciu o jak najbardziej szczegółowe parametry techniczne dotyczące domu, takie jak:
By dowiedzieć się jaką pompę ciepła wybrać do domu, musisz podać odpowiedzi jak najbardziej zbliżone do stanu rzeczywistego wraz z przenikalnością cieplną materiałów (ewentualne straty ciepła będą niosły konieczność instalacji wysokotemperaturowej pompy ciepła przystosowanej do działania tradycyjnych grzejników lub wymagały od inwestora termomodernizacji budynku). W sezonie grzewczym będzie miało to przełożenie na równomierne rozprowadzanie ciepła po budynku.
Kalkulator pomp ciepła oszacuje dla Ciebie zapotrzebowanie na ciepło i roczne zużycie energii konieczne do działania danego modelu pompy. By poznać koszty rachunków za prąd, musisz podać stawkę energii: w ten sposób poznasz całkowite koszty, które poniesiesz w związku z działaniem pompy ciepła.
Pompa o odpowiedniej mocy, która przygotuje także ciepłą wodę użytkową oraz pokryje zapotrzebowanie na ciepło budynku: to podstawowe funkcje, których oczekuje każdy inwestor. Pozostaje jednak pytanie o to, jaką pompę ciepła wybrać: powietrzną pompę ciepła czy gruntową pompę ciepła? Odpowiedź może przynieść kalkulator doboru pomp ciepła. Jeżeli jesteśmy posiadaczami specyficznej działki (spadki, nachylenia, nierówności, duży stopień zakrzewienia terenu) instalacja wybranej pompy gruntowej z wymiennikiem poziomym może nie być możliwa, stąd uprzedni dobór pompy ciepła do danej inwestycji jest tak istotny.
Opierając dobór pompy ciepła na internetowych kalkulatorach pamiętaj o kontakcie z profesjonalną firmą instalacyjno-projektową, która pomoże w ewentualnej korekcie formularza, doszacuje moc grzewczą pompy dla Twojej inwestycji oraz przedstawi Ci dokładne koszty eksploatacji pompy. Inwestycja w pompę ciepła z doświadczoną firmą posiadającą wykwalifikowanych projektantów oraz instalatorów to gwarancja udanego montażu systemu i wydajnej pracy pompy ciepła, nawet w najbardziej wymagających, mroźnych porach roku.