Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne obecnie wykorzystywane źródło ciepła w budownictwie jednorodzinnym. Bardzo duży wybór producentów, modeli, mocy i wielu dodatkowych funkcji sterowania i programowania pracy pomp ciepła sprawia, że dla każdego budynku, starszego modernizowanego i nowego inwestor jest w stanie dobrać odpowiednią jednostkę. Pompy ciepła jako urządzenia charakteryzujące się praktycznie bezobsługowym działaniem i wysoką wydajnością zdobywają na polskim rynku coraz szersze grono zwolenników.

Podstawową wadą pomp ciepła jest niestety dość wysoka w porównaniu z innymi źródłami ciepła cena zakupu i montażu całego systemu. Dla tych, którzy nie chcą inwestować 20 – 40 tysięcy złotych za montaż pompy ciepła w swojej kotłowni przerobienie klimatyzatora na pompę ciepła może okazać się dobrą alternatywą, spełniającą całkiem dobrze swoje zadanie.

Pompa ciepła z klimatyzatora

Modyfikacja klimatyzatora: pompa ciepła

modyfikacja klimatyzatora

Proces obiegu termodynamicznego czynnika chłodniczego w instalacji grzewczej pompy ciepła nie różni się w zasadzie niczym od tego, który wykorzystywany jest w tradycyjnych, znanych każdemu, klimatyzatorach w których pracuje parownik, skraplacz i sprężarka.

Klimatyzacja, której jednostka wewnętrzna pełni rolę parownika obniża temperaturę powietrza przepływającego przez wymiennik, ciepło pobrane z powietrza transportowane jest za pomocą czynnika chłodniczego do sprężarki i skraplacza, w które wyposażona jest jednostka zewnętrzna. To właśnie w wymienniku skraplacza dochodzi do oddania pobranej w parowniku energii termicznej i pozbycie się niechcianych zysków ciepła. Jednostka zewnętrzna pozbywa się zatem nadmiaru ciepła z budynku i oddaje je do powietrza zewnętrznego podobnie jak jednostka wewnętrzna pompy ciepła oddająca pobraną z zewnątrz energię cieplną do wody zasilającej system centralnego ogrzewania.

Każda pompa ciepła działa dokładnie tak samo, a jedyną różnicą w pracy tych systemów jest to, że pompa ciepła pobiera energię termiczną z powietrza zewnętrznego i dostarcza ją do budynku ogrzewając go oraz ogrzewając ciepłą wodę użytkową. Dlaczego więc nie wykorzystać znacznie tańszego urządzenia jakim jest klimatyzator i zastąpić nim znacznie droższą pompę ciepła?

Dlaczego niektórzy decydując się na przeróbkę klimatyzacji na pompę ciepła?

Główną przyczyną podjęcia decyzji jest chęć zaoszczędzenia. Koszt pompy ciepła do domu waha się obecnie w zależności od jej mocy, wydajności oraz sprawności od 20 000 do nawet 40 000 złotych. Mimo tego, że jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczne, niezawodne, nowoczesne i najbardziej wydajne źródło ciepło jakie można obecnie zamontować w budynku, to jednak cena zakupu i montażu pompy ciepła sprawia, że wielu inwestorów poważnie zastanawia się nad wyborem tych urządzeń.

Klimatyzator bardzo dobrego producenta o mocy 7 kW kosztuje około 7 000 – 9 000 złotych. Jest to cena kilkukrotnie niższa niż cena pompy ciepła o tej samej mocy. Z tego powodu osoby bardzo dobrze odnajdujące się w zagadnieniach związanych z hydrauliką i automatyką sterującą systemami grzewczymi niekiedy decydują się wykonanie pompy ciepła z klimatyzatora i podłączenie takiego urządzenia do systemu centralnego ogrzewania.

Na czym polega przeróbka klimatyzatora na pompę ciepła zasilającą układ C.O.?

Sam zamysł jakim jest przeróbka klimatyzatora na pompę ciepła, nie jest niczym skomplikowanym i znaczna większość producentów urządzeń chłodniczych, którzy do swojej oferty wprowadzili lub wprowadzają pompy ciepła, faktycznie korzysta z takiej przeróbki dodając oczywiście odpowiednią automatykę i rozbudowując część hydrauliczną agregatu klimatyzacji. Zatem na czym polega przeróbka klimatyzatora na pompę ciepła? Chodzi tu o to, aby system klimatyzacji czyli układ dwóch urządzeń, jakimi są jednostka zewnętrzna i jednostka wewnętrzna pracował w taki sposób, by parownik jednostki wewnętrznej pobierał energię termiczną z otoczenia czyli z powietrza zewnętrznego ochładzając go i przekazywał pobrane ciepło do jednostki zewnętrznej, w której pracujący skraplacz za pomocą wymiennika ciepła będzie oddawał to ciepło do wody zasilającej centralne ogrzewanie budynku. W efekcie takiej przeróbki otrzymujemy faktycznie wodną pompę ciepłą, którą można wykorzystać do produkcji ciepła dla domu.

Aby taka praca klimatyzatora była możliwa, niezbędna jest przeróbka klimatyzatora polegająca na połączeniu i zsynchronizowaniu skraplacza jednostki zewnętrznej z wymiennikiem płytowym przekazującym ciepło ze skraplacza do przepływającej przez niego wody zasilającej układ grzewczy oraz układ cwu. Wymiennik płytowy, który ma spełnić swoją rolę i odpowiednio przekazywać energię cieplną wodzie grzewczej musi być jednak dobrze dobrany, a przepływ wody grzewczej przez wymiennik płytowy przy zastosowaniu odpowiednich czujników musi posiadać odpowiednio dobrane i wyregulowane sterowanie, niezbędna jest również dobrze dobrana pompa obiegowa. Wbrew pozorom kompletny zestaw automatyki sterującej procesem wymiany ciepła z klimatyzatora do wody grzewczej i cwu nie jest prostą rzeczą do wykonania i należy pamiętać, że błędy w wykonaniu instalacji i automatyki mogą doprowadzić do uszkodzenia klimatyzatora i mogą skutkować niepoprawnym działaniem systemu grzewczego.

Klimatyzator przeróbka

Czy warto przerabiać klimatyzację na pompę ciepła?

Najczęściej wysuwanym argumentem, przemawiającym za wykonaniem przeróbki klimatyzatora na pompę ciepła, jest kwestia finansowa. Faktycznie koszt zakupu klimatyzatora, automatyki, wyposażenie systemu w odpowiednie czujniki temperatury oraz koszt wymiennika ciepła, który będzie przekazywał energię termiczną do układu centralnego ogrzewania, może być nawet kilkanaście tysięcy złotych tańszy niż koszt zakupu i montaż tradycyjnej pompy ciepła. Standardowa pompa ciepła powietrze woda, współpracująca z instalacją centralnego ogrzewania domu, wraz z montażem to w zależności od jej mocy wydatek rzędu 25 000 zł do nawet 45 000 zł, natomiast pompa ciepła z klimatyzatora będzie wiązała się z oszczędnością kilkunastu tysięcy złotych. Jednak czy do produkcji ciepła dla domu i do przygotowania ciepłej wody użytkowej warto rezygnować z fabrycznego i doskonałego rozwiązania jakim jest wykorzystanie standardowej pompy ciepła?

Pompa ciepła z klimatyzatora czy tradycyjna pompa ciepła?

Pomimo, że zasada działania pompy ciepła oraz systemu klimatyzacji polega na przebiegu tego samego procesu, to jednak różnice między pompą ciepła a systemem klimatyzacji są znaczące. Wykorzystanie tych dwóch urządzeń do ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania będzie wiązało się ze znaczną różnicą w komforcie oraz wydajności pracy systemu i korzyści wynikające z inwestycji w tradycyjną pompę ciepła będą znacznie wyższe niż z inwestycji w system klimatyzacji przerobiony na pompę ciepła.

Niższy komfort termiczny pompy ciepła z klimatyzatora oznacza mniejszą elastyczność pracy tego urządzenia w stosunku do pracy tradycyjnej pompy ciepła. Nawet najlepsza przeróbka wykonana przez fachowca w zakresie hydrauliki i automatyki nie zapewni tak wysokiej wydajności pracy agregatu, jaką cechuje się fabrycznie wykonana pompa ciepła. Problem pracy wydajności pompy ciepła z klimatyzatora może być bardziej odczuwalny przy spadku temperatury powietrza zewnętrznego poniżej -5 stopni Celsjusza co wynika z charakterystyki pracy systemu klimatyzacji dlatego nawet dobrze wykonana przeróbka klimatyzacji może nie wystarczyć do wytworzenia wymaganej ilości energii cieplnej w szczycie sezonu grzewczego.

Mniejsza wydajność agregatu systemu klimatyzacji to wynik charakterystyki pracy klimatyzatora w okresie zimowym, czyli w okresie w którym agregat służyłby do ogrzewania wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła cwu wykorzystująca fabryczne wymienniki, automatykę i charakterystykę pracy dostosowaną do ogrzewania wody zasilającej układ centralnego ogrzewania cechuje się większą wydajnością, sprawnością i wyższą klasą energetyczną niż przerobione agregaty klimatyzacyjne współpracujące z wymiennikiem płytowym. Wynika to także z większych strat energii cieplnej przekazywanej z agregatu klimatyzatora do wymiennika płytowego oraz do wody grzewczej. Ta strata energii termicznej może być jeszcze większa w przypadku, gdy agregat, wymiennik płytowy, pompa obiegowa i automatyka nie jest idealnie dobrana i wyregulowana.

Wykorzystanie pompy ciepła z klimatyzatora do ogrzewania budynku: czy warto?

Wykorzystanie pompy ciepła z klimatyzatora

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pompa ciepła z klimatyzatora to urządzenie w które warto zainwestować. Aby wykonać przeróbkę klimatyzatora na pompę ciepła niezbędna jest duża wiedza techniczna z zakresu ogrzewnictwa, systemów klimatyzacji oraz automatyki sterującej tymi procesami. Pompa ciepła z klimatyzatora na pewno pomoże nam zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych na etapie inwestycji czyli na etapie zakupu i montażu systemu grzewczego. Kluczowym pytaniem jest jednak to, czy w pełni spełni wymagania inwestora oraz czy pokryje zapotrzebowanie na energię cieplną budynku? Ogrzewanie pomieszczeń w domu pompą ciepła z klimatyzatora niesie za sobą ryzyko wyższych kosztów energii elektrycznej pobieranej przez system grzewczy i mniejszej wydajności systemu zwłaszcza w okresach dużych i długo utrzymujących się mrozów. Pamiętajmy, że na zadowolenie klientów z instalacji grzewczej wpływa nie tylko fakt, że można na etapie montażu systemu zaoszczędzić, ale przede wszystkim na ich zadowolenie wpływ ma gwarancja bezproblemowego i wydajnego ogrzewania domu zimą oraz zapewnienie rozwiązania niezawodnego i najlepiej spełniającego swoją rolę.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?