Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperatory

Rekuperacja czy klimatyzacja?

Mądrzy ludzie mówią, że jesteśmy tym, co jemy. Mądrzejsi dodają, że jesteśmy również tym, czym oddychamy. Świeże i czyste powietrze w naszym domu to podstawa dobrego samopoczucia i pełni zdrowia. Nic więc dziwnego, że ostatnimi czasy tak popularne stają się nowoczesne systemy rekuperacji oraz klimatyzacji.

wentylacja mechaniczna z klimatyzacją - klimatyzator w salonie

CO ŁĄCZY, A CO DZIELI REKUPERACJĘ I KLIMATYZACJĘ?

Rekuperacja i klimatyzacja, ogólnie rzecz biorąc, mają za zadanie zapewnienie obecności w pomieszczeniach powietrza o odpowiednich parametrach. Różnice zdecydowanie wyraźniej zarysowują się przy porównaniu mechanizmów działania.

Rekuperacja opiera się na wymianie powietrza. Sercem tego systemu jest rekuperator. Zużyte powietrze jest dzięki niemu wywiewane z pomieszczenia, a do wewnątrz nawiewane jest świeże.

Klimatyzacja polega na obróbce powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. Jest ono modyfikowane pod względem temperatury i wilgotności, ale co najważniejsze nie jest wymieniane.

Mechanizm działania rekuperacji i klimatyzacji znacząco wpływa na właściwości dostarczanego do pomieszczeń powietrza. Rekuperacja zapewnia jego wymianę, a klimatyzacja zapewnia zmianę jego parametrów.

REKUPERACJA I KLIMATYZACJA – CO NAM DAJĄ?

wentylacja mechaniczna z klimatyzacją - ludzie odpoczywający na kanapie, klimatyzator w tle

Najważniejszym celem rekuperacji jest dostarczenie człowiekowi świeżego powietrza. Nawiewane powietrze charakteryzuje się dużym stężeniem tlenu i małym stężeniem wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla. Sprawia to, że posiada ono parametry niezbędne do optymalnego samopoczucia.

Działanie klimatyzacji skupia się na poprawie komfortu cieplnego, czyli zmianie temperatury powietrza (zimą optymalna mieści się w granicach od 20 do 21 stopni Celsjusza, a latem w granicach od 23 do 26), jego wilgotności (od 40 do 60 procent) oraz prędkości przepływu powietrza, czy stopnia jego zanieczyszczenia.

WENTYLACJA – RODZAJE I ZASTOSOWANIE

System rekuperacji, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najnowocześniejszym i najskuteczniejszym systemem wentylacyjnym. Jest bardzo chętnie wybierana przez klientów i według specjalistów zdecydowanie przewyższa swoją funkcjonalnością inne rodzaje wentylacji. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy poznać wszystkie możliwości i dowiedzieć się więcej o różnych systemach wymiany powietrza w pomieszczeniach.

 

WENTYLACJA GRAWITACYJNA

Jej działanie opiera się na ruchu powietrza wymuszonym przez różnicę temperatur (to ciepłe unosi się i przez kanały wentylacyjne opuszcza pomieszczenie) i ciśnienia (powietrze przemieszcza się z ośrodka o wyższym ciśnieniu do ośrodka o niższym ciśnieniu). Świeże powietrze dostaje się do pomieszczenia poprzez nieszczelności (np. w oknach starego typu) bądź otwarte czy uchylone okna, a wydostaje się kanałami wentylacyjnymi.

Wydaje się, że ten rodzaj wentylacji zależny jest tylko i wyłącznie od warunków atmosferycznych, ale nie do końca twierdzenie to zgodne jest z rzeczywistością. Istnieją proste, ale w miarę skuteczne mechanizmy poprawiające jej działanie. Na przykład wywietrzaki zwiększające siłę ciągu, czy nawiewniki okienne z regulacją stopnia otwarcia.

 

WENTYLACJA MECHANICZNA WYWIEWNA

Mechanizm jej działania polega na „wymuszeniu” cyrkulacji powietrza przez wentylatory (centralny lub indywidualne). Powietrze do pomieszczeń, podobnie jak w wentylacji grawitacyjnej, dostaje się poprzez okna czy nieszczelności.

Poważnym minusem wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej wywiewnej jest ich słaba skuteczność w nowoczesnym budownictwie – opartym na wysokiej jakości materiałach, grubych warstwach izolacyjnych i szczelnych oknach. W przypadku tak szczelnego budynku (nazywanego czasem termosem), powietrze nie może dostać się do wnętrza. Zaburza to naturalny mechanizm jego cyrkulacji. Dodatkowo, ciśnienie powietrza wewnątrz budynku zmniejsza się i zamiast wydostawać się kanałami wentylacyjnymi, jest przez nie wsysane.

 

WENTYLACJA MECHANICZNA WYWIEWNO-NAWIEWNA

Pozwala na uniknięcie problemów występujących w przypadku dwóch powyższych systemów wentylacji. Cyrkulacja powietrza wentylacji mechanicznej wywiewno-nawiewnej jest w pełni kontrolowana. Najpopularniejszym i najkorzystniejszym ekonomicznie rodzajem wentylacji tego rodzaju jest rekuperacja.

Rekuperacja – zdrowa oszczędność

wentylacja mechaniczna z klimatyzacją - rekuperacja oszczędność skarbonka

Rekuperacja korzysta z wymienników ciepła, które podgrzewają chłodne powietrze i ogrzewają zimne. Świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku poprzez specjalny otwór, kierowane na wymiennik ciepła i dostarczane do pomieszczeń. To zużyte, pochodzące z pomieszczeń, przechodząc przez wymiennik ciepła wydostaje się z budynku. W zależności od warunków atmosferycznych, dostarczane do budynku powietrze jest ogrzewane lub chłodzone. Zapewnia to nie tylko optymalne stężenie tlenu i poziom wilgotności, ale także znacznie ogranicza koszty (nawet do 80%) zapewnienia odpowiedniej temperatury.

KLIMATYZACJA – RODZAJE I ZASTOSOWANIE

Klimatyzatory to proste i coraz łatwiej dostępne urządzenia służące do szybkiego i skutecznego schłodzenia powietrza wypełniającego pomieszczenie i usunięcie z niego nadprogramowej wilgoci.

Mechanizm ich działania bardzo przypomina mechanizm działania lodówek. Klimatyzatory składają się z wymienników ciepła, parownika, skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz wentylatorów. Czynnik chłodzący krąży przez wymienniki ciepła. Pobiera ciepło z gorącego powietrza w parowniku i oddaje je w skraplaczu, przy okazji chłodząc przechodzące przez klimatyzator powietrze. Sprężarka i zawór rozprężny to elementy umożliwiające przechodzenie czynnika chłodzącego w stan ciekły i gazowy.

W zależności od mechanizmu systemy klimatyzacji dzielimy na:

  • System CAV (Stała objętość powietrza) – powietrze dostarczane jest do pomieszczeń ze stałym natężeniem, ale ze zmienną temperaturą.
  • System VAV (Zmienna objętość powietrza) – powietrze dostarczane jest do pomieszczeń ze zmiennym natężeniem, ale ze stałą temperaturą.
  • System VRV (Zmienna objętość czynnika chłodniczego) – czynnikiem decydującym o parametrach dostarczanego powietrza jest czynnik chłodzący – najczęściej freon.

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego dla nas systemu oraz najlepiej spełniającego nasze wymagania klimatyzatora, musimy dokładnie ustalić zapotrzebowanie pomieszczenia na moc chłodniczą.

REKUPERACJA I KLIMATYZACJA – CO WYBRAĆ?

Porównując działanie rekuperacji i klimatyzacji można dojść do wniosku, że jedynie rekuperacja jest w stanie zapewnić nam skuteczną i w konsekwencji zdrową wymianę powietrza. Klimatyzacja poprawia jedynie jego parametry i pomimo coraz skuteczniejszych filtrów, nie zawsze jest w stanie usunąć wszystkich znajdujących się w zużytym powietrzu zanieczyszczeń oraz alergenów i zapewnić odpowiedniego stężenia tlenu. Klimatyzację z powodzeniem stosować możemy jako uzupełnienie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, ale warto wiedzieć, że nowoczesne systemy rekuperacyjne posiadają bardzo sprawnie działające funkcje schładzania powietrza i klienci coraz chętniej przekonują się do tego rozwiązania.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?