Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
GWC

Rekuperator a GWC

Dom

Dobierając rekuperator do układu GWC warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów jakie powinien mieć odpowiednio dobrany rekuperator, aby mógł sposób automatyczny obsługiwać  instalację GWC:

  • spręż – jest to parametr określający jakie opory w instalacji jest w stanie pokonać rekuperator. Pamiętajmy, że układ GWC np. powietrzny firmy Rehau to nawet ok. 80 mb instalacji, która tworzy dodatkowy opór do pokonania dla rekuperatora zatem dobierając rekuperator musimy przewidzieć odpowiedni zapas mocy.
  • sterowanie – sterownik przystosowany do pracy z GWC powinien w pełni automatycznie na podstawie temperatury wybierać bardziej komfortowy strumień powietrza: czerpnia gruntowa (GWC)/ czerpnia ścienna. GWC wykorzystujemy głównie zimą i latem . W okresach przejściowych (wiosna/jesień) GWC nie powinien pracować. Użytkownik nie musi pamiętać o “uruchomieniu” GWC na okres jego pracy, dobrej klasy rekuperator zrobi to automatycznie na podstawie wcześniej nastawionych temperatur.
  • by- pass – aby rekuperator  nie dogrzewał powietrza latem musi być wyposażony w automatyczny by-pass najlepiej stuprocentowy co oznacza, że całość powietrza kierowana jest właśnie na by-pass a nie na wymiennik ciepła.
  • wentylatory regulowane niezależnie – to jeszcze jeden niezwykle istotny element, o którym nikt zdaje się nie pamiętać. Aby układ wentylacji z odzyskiem ciepła mógł współpracować bezkolizyjnie z GWC rekuperator musi mieć możliwość automatycznej zmiany prędkości obrotowej wentylatorów przy uruchomionym GWC po to, aby pokonać opory dodatkowej instalacji (GWC) bez starty na ilości dostarczanego powietrza do pomieszczeń. W praktyce wygląda to tak, że w momencie uruchomienia GWC rekuperator zwiększa swoją moc pokonując opory układu GWC dostarczając nam taką samą ilość powietrza jaka była nawiewana bez GWC czyli bez dodatkowych oporów pracy rekuperatora.
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?