Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

REKUPERATOR A KOMINEK

Bardzo często spotykamy się z zapytaniami od klientów czy można w domu z kominkiem zainstalować system rekuperacji? Oczywiście można, ale należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Kominek

Niezbędne warunki dla montażu rekuperacji w domu z kominkiem:

  • zastosowany kominek musi posiadać zamkniętą komorę spalania,
  • do samego kominka musi być być doprowadzone osobnym kanałem powietrze potrzebne do procesu spalania. Jeśli takiego doprowadzenia nie ma to kominek będzie pobierał powietrze z wnętrza pomieszczeń. Zarówno w przypadku wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej będzie to skutkowało wytworzeniem podciśnienia w budynku. W obiekcie posiadającym system wentylacji grawitacyjnej jest to o tyle niebezpieczne dla zdrowia i życia, że bardzo często dochodzi do tzw. ciągu wstecznego czyli sytuacji, w której powietrze zaciągane jest do budynku wraz z dymem przez komin od wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperacja a DGP

Instalacja rekuperacji i instalacja dystrybucji gorącego powietrza (DGP) raczej nie powinny współpracować razem czyli przy wykorzystaniu tych samych kanałów z kilku powodów.

Wentylacja mechaniczna pracuje cały rok, natomiast kominek używany jest raczej okresowo. Łącząc oba systemy już na etapie projektowania dobierając średnicę kanałów należy uwzględnić dodatkowy strumień powietrza, który będzie się pojawiał przy okazji uruchomienia kominka.

Większe kanały to większy koszt inwestycyjny, a także większe trudności z poprowadzeniem kanałów w budynku i ich zamaskowaniem. Z drugiej strony w sytuacji, w której chcemy do prawidłowo dobranej instalacji wentylacyjnej dołączyć dystrybucję gorącego powietrza po załączeniu turbiny kominkowej będzie pojawiał się dodatkowy strumień powietrza na instalacji powodując duży hałas. W obu przypadkach nie ma możliwości prawidłowej regulacji instalacji.

Problem z umiejscowieniem nawiewników

Koleją wadą jest sposób umieszczenia nawiewników. Optymalne położenie kratek nawiewnych w przypadku rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka to umieszczenie ich jak najniżej – w podłodze lub w ścianach tuż nad podłogą. Dzięki temu bardzo ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki wędrować będzie ku górze mieszając się jednocześnie z powietrzem w danym pomieszczeniu. Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wymaga umieszczenia nawiewów i wywiewów w suficie lub w ścianach pod sufitem. Powietrze wydmuchiwane z instalacji wentylacyjnej jest zazwyczaj chłodniejsze i w naturalny sposób opadać będzie na dół.

Projekt dwóch instalacji

Podsumowując optymalnym rozwiązaniem jest poprowadzenie dwóch odrębnych, niezależnych od siebie instalacji. Jeśli jednak stoimy przed wyborem którą instalację wybrać to zdecydowanie instalację rekuperacji. Podstawowym argumentem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem jest fakt, że dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji rozprowadzi po całym budynku wraz z powietrzem energię cieplną wytwarzaną przez kominek.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?