Bardzo często spotykamy się z zapytaniami od klientów czy można w domu z kominkiem zainstalować system rekuperacji? Oczywiście można, ale należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków.
Instalacja rekuperacji i instalacja dystrybucji gorącego powietrza (DGP) raczej nie powinny współpracować razem czyli przy wykorzystaniu tych samych kanałów z kilku powodów.
Wentylacja mechaniczna pracuje cały rok, natomiast kominek używany jest raczej okresowo. Łącząc oba systemy już na etapie projektowania dobierając średnicę kanałów należy uwzględnić dodatkowy strumień powietrza, który będzie się pojawiał przy okazji uruchomienia kominka.
Większe kanały to większy koszt inwestycyjny, a także większe trudności z poprowadzeniem kanałów w budynku i ich zamaskowaniem. Z drugiej strony w sytuacji, w której chcemy do prawidłowo dobranej instalacji wentylacyjnej dołączyć dystrybucję gorącego powietrza po załączeniu turbiny kominkowej będzie pojawiał się dodatkowy strumień powietrza na instalacji powodując duży hałas. W obu przypadkach nie ma możliwości prawidłowej regulacji instalacji.
Koleją wadą jest sposób umieszczenia nawiewników. Optymalne położenie kratek nawiewnych w przypadku rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka to umieszczenie ich jak najniżej – w podłodze lub w ścianach tuż nad podłogą. Dzięki temu bardzo ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki wędrować będzie ku górze mieszając się jednocześnie z powietrzem w danym pomieszczeniu. Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wymaga umieszczenia nawiewów i wywiewów w suficie lub w ścianach pod sufitem. Powietrze wydmuchiwane z instalacji wentylacyjnej jest zazwyczaj chłodniejsze i w naturalny sposób opadać będzie na dół.
Podsumowując optymalnym rozwiązaniem jest poprowadzenie dwóch odrębnych, niezależnych od siebie instalacji. Jeśli jednak stoimy przed wyborem którą instalację wybrać to zdecydowanie instalację rekuperacji. Podstawowym argumentem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem jest fakt, że dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji rozprowadzi po całym budynku wraz z powietrzem energię cieplną wytwarzaną przez kominek.