Czy GWC naprawdę działa?Wielu inwestorów  w poszukiwaniu najbardziej optymalnych rozwiązań dla swoich domów zastanawia się nad instalacją GWC często wtedy zadając nam pytanie czy to na pewno działa? Nic dziwnego, że pojawiają się wątpliwości w obliczu tylu opinii, skrajnie różnych od siebie, a dostępnych łatwo w internecie. Nasza odpowiedź: GWC działa i pełni swoje funkcje. Jednak jest kilka kwestii, które warto rozważyć przed dokonaniem wyboru.

Przed wszystkim każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuje od instalacji GWC. Jeśli odpowiedź brzmi: klimatyzacji  – to niestety nie tędy droga. Jeśli odpowiedź brzmi: ogrzewania  – to niestety też nie ten kierunek. GWC pełni rolę układu wspomagającego działanie rekuperacji. GWC bez rekuperacji nie funkcjonuje, a razem z rekuperacją przyczynia się poprawy komfortu i czyni cały ten układ bardziej energooszczędnym.

Czy GWC naprawdę działa?

W praktyce wygląda to tak:

– latem przy udziale GWC możemy liczyć na zmniejszenie odczuwalnej temperatury o 2 – 3 stopnie Celsjusza. Dla niektórych będzie to za mało, ale dla wielu osób wystarczająco.

– zimą przy udziale GWC możemy liczyć że system przeciwzamrożeniowy w rekuperatorze wraz z nagrzewnicą ( jeśli jest zamontowana) nie będzie wykorzystywany co przełoży się na konkretne oszczędności w postaci mniejszego zużycia prądu. Ile zaoszczędzimy? Trudno odpowiedzieć – im mroźniejsza zima tym większe oszczędności.

 Z GWC trzeba nauczyć się korzystać. Latem kiedy jest gorąco na zewnątrz GWC może zapewnić przyjemną temperaturę pod warunkiem, że nie będziemy otwierać okien tym samym nie wpuszczając gorącego powietrza do domu. To sama zasada dotyczy użytkowania rolet i żaluzji. Jeśli są zamontowane to powinny być opuszczone od strony aktualnie nasłonecznionej. Trzeba pamiętać, że kiedy nagrzejemy dom to osiągniecie optymalnej temperatury powietrza przez GWC może potrwać nawet kilka dni.

Pozostałe artykuły o GWC

Szybka
wycena

Szybka wycena