Jaki wybrać rekuperator?W związku z tym, że na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń, a producenci kuszą w folderach  ich nadzwyczajnymi parametrami pracy, które niestety często niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. My preferujemy skorzystanie z doświadczenia i opinii firmy instalatorskiej, która montując i serwisując centrale wentylacyjne zna zalety i wady poszczególnych modeli rekuperatorów. Rekuperator to ?serce? każdego układu instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Między innymi od jego wyboru zależy czy nasza instalacja wentylacji mechanicznej będzie:

  • energooszczędna,
  • tania w eksploatacji,
  • wydajna,
  • bezawaryjna,
  • bezobsługowa,
Jaki wybrać rekuperator?

Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperację?

Sprawność rekuperatora, czyli odzysk ciepła. Sprawność rekuperatora zależy w znacznej mierze od rodzaju wymiennika. Największy odzysk ciepła generują wymienniki przeciwprądowe, których sprawność dochodzi do 95%. Zatem większy  odzysk energii cieplnej, a co z tym się wiąże ? niższe koszty ogrzewania budynku, będą wymagały inwestycji w dobrej klasy rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym.

Spręż i wydajność. Te parametry stanowią o mocy rekuperatora. Jeśli chodzi o wydajność to urządzenie należy tak wybrać, by zagwarantować wymianę powietrza w wybranych pomieszczeniach, ale również w całym domu, zachowując górną półkę normy przewidzianą obowiązującymi przepisami. Spręż to parametr, który wskazuje jak duże opory w instalacji może pokonać rekuperator oraz zagwarantować nieodbiegającą od norm wentylację. Wysoki spręż informuje o tym, że rekuperator jest w stanie zwalczyć duży opór instalacji. Spręż oznacza się symbolem Pa. Aby optymalnie dobrać spręż jego wartość powinna mieścić się między 150 Pa a 200 Pa.

Rodzaj wentylatorów. Rekuperator powinien pracować i zazwyczaj pracuje 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Powinien zatem być wyposażony w trwałe i energooszczędne wentylatory. Najnowocześniejsze stosowane w rekuperatorach to wentylatory zasilane prądem stałym,  które charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu, większą trwałością oraz mniejszym hałasem (w stosunku do wentylatorów zasilanych prądem zmiennym).

By pass. Zasada działania by passu polega na tym, że nawiewany strumień powietrza nie jest kierowany na wymiennik, przez co nie następuje odzysk energii cieplnej ze strumienia powietrza wywiewanego, tylko jest bezpośrednio kierowany do nawiewnej nitki instalacji i  do budynku wtłaczane jest powietrze o temperaturze bardzo zbliżonej  do temperatury zewnętrznej. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne podczas letnich nocy kiedy zależy nam na tym, aby powietrze nawiewane do budynku było chłodne. W nowoczesnych rekuperatorach by pass jest automatyczny i stuprocentowy. Oznacza to, że urządzenie na podstawie zaprogramowanej wcześniej tzw. temperatury komfortu załącza by pass w sposób automatyczny bez ingerencji użytkownika oraz że całość powietrza nawiewanego (czyli 100%) jest kierowana na by pass, a nie na wymiennik.

Sterowanie. Sterowanie powinno być tak dobrane i zaprogramowane, aby rekuperator nie wymagał codziennej obsługi. Optymalne sterowanie to sterownik elektroniczny z funkcją programatora tygodniowego i z  możliwością odpowiedniego ustawienia pracy wentylatorów, odczytem temperatur oraz jeśli to konieczne z możliwością sterowania urządzeniami peryferyjnymi (np. GWC).

System antyzamrożeniowy. Funkcjonalny rekuperator powinien posiadać system chroniący wymiennik przed szronieniem przy niskich temperaturach. Układ antyzamrożeniowy nie daje możliwości wstrzymania pracy wentylatorów oraz ochrania wymiennik. Aby tak się stało w rekuperatorach montuje się nagrzewnice. Zimą dogrzewają one strumień nawiewanego powietrza, a on ogrzewa wymiennik czym chroni go przed oszronieniem. Należy podkreślić, iż nagrzewnice, o których mowa powyżej w dobrej klasie rekuperatorów są energooszczędne głównie ze względu na fakt, iż załączają się impulsowo i tylko z  mocą potrzebną do rozgrzania wymiennika w danej sytuacji. Czyli innymi słowy nagrzewnica nie załącza się zawsze na pełną moc tylko  adekwatnie do podanej przez czujnik w rekuperatorze poziomu temperatury zewnętrznej.

Koszty eksploatacji. Wybierając rekuperator koniecznie należy zwrócić  uwagę na jego koszty eksploatacyjne, które  w znacznym zakresie sprowadzają się do:

  • wydatków związanych z wymianą filtrów,
  • zużyciem energii,
  • koszty związane z przeglądami serwisowymi instalacji i rekuperatora.

Rekuperator, który wybierzemy powinien posiadać jak najwyższe parametry pracy (wysoki odzysk ciepła i wentylatory na prąd stały). Sprawi to, że zaoszczędzimy na prądzie, bowiem jego zużycie nie powinno być większe niż 140 – 160 zł rocznie. Cena filtrów, które należy wymieniać co około trzy miesiące, waha się między 50 a 70 zł za komplet.

Warunki gwarancji oraz serwis. Nim kupimy rekuperator powinniśmy szczegółowo zapoznać się z warunkami gwarancji, aby upewnić się, że urządzenie jest odpowiednio chronione, a jednostki serwisowe producenta znajdują się w Polsce. Niezwykle ważny jest zarówno okres gwarancji jak i sposób wymiany, albo naprawy rekuperatora. Musimy rozważyć ewentualność braku możliwości demontażu urządzenia. Wówczas najbardziej pomocny jest producent, który posiada ogólnokrajowy, autoryzowany serwis, który w razie niepoprawnego funkcjonowania rekuperatora przyjedzie i dokona naprawy, albo wymiany urządzenia. Nie ma wówczas problemu z samodzielnym demontażem oraz odsyłaniem rekuperatora do producenta. Znani producenci prowadzą bezpłatne usługi serwisowe w okresie gwarancyjnym. Bywają producenci, którzy narzucają na użytkownika przymus odpłatnych, regularnych przeglądów technicznych. W przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku, użytkownik traci prawo do gwarancji producenta. Jest to jeden z powodów, dla których warto dokładnie zapoznawać się z warunkami gwarancyjnymi, ale także dostępnością zespołu serwisowego w trakcie oraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

Rekuperatory : Strefa Specjalisty

Szybka
wycena

Szybka wycena