Projekt wentylacji mechanicznej – cenaW czasie montowania rekuperatora klient płaci za: koszt projektu wentylacji, koszt zakupu urządzeń i koszt instalacji (montażu). Potem dochodzi koszt użytkowania.

W tym artykule zajmiemy się tylko kwestią projektu wentylacji mechanicznej i jego ceny.

W artykule:

– co to jest projekt wentylacji mechanicznej?

– cena projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

– czy cena projektu jest zawsze taka sama?

– czy projekt systemu rekuperacji jest potrzebny?

– konsekwencje założenia rekuperacji bez projektu,

– czy klient ma wpływ na tworzenie projektu wentylacji mechanicznej?

– nasze podejście do tworzenia projektu rekuperacji,

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

Projekt wentylacji mechanicznej – co to jest?

Projekt wentylacji mechanicznej do dokumentacja składająca się z dwóch części.

Część pierwsza to część opisowa, gdzie słowami opisujemy jak instalacja ma wyglądać, jakie urządzenia (rekuperator, nawiewniki, kanały i inne poszczególne elementy instalacji) zostaną zastosowane. Przy jakich określonych warunkach i założeniach projekt jest tworzony (czyli dostosowujemy założenia projektu do konkretnego budynku i wymagań klienta).

Część druga projektu wentylacji mechanicznej to rysunki. Każda kondygnacja budynku jest zobrazowana na dwóch lub trzech rysunkach przedstawiających rzuty poziome tej kondygnacji. Na tych rysunkach jest naniesiona instalacja wentylacyjna – przebieg instalacji, średnice, odległości, materiały wentylacji, lokalizacja rekuperatora itd.

Klient otrzymuje gotowy projekt, który jest następnie ponownie omawiany, najczęściej na miejscu budowy, gdyż w ten sposób można łatwiej pokazać, gdzie i co będzie się znajdować. Jeśli klient ma jakieś uwagi lub życzenia, to są one jeszcze nanoszone na projekt.

Trzeba rozdzielić projekt wentylacji mechanicznej na projekt przygotowywany jeszcze w trakcie budowania domu, oraz na projekt przygotowywany dla domu już wybudowanego. Oczywiście, jesteśmy w lepszej sytuacji, gdy projektujemy rekuperację dla domu jeszcze budowanego, umożliwia to większą elastyczność i łatwiejsze spełnienie wszystkich życzeń klienta. Cena projektu w obu przypadkach się nie zmienia.

 

Cena projektu wentylacji mechanicznej

W przypadku, gdy klient korzysta z całości naszych usług – to jest zaprojektowania systemu, dostarczenia urządzeń i ich montażu, projekt jest wykonywany gratis.

Zdarza się, że klient chce u nas tylko wykonać projekt. W takich przypadkach, projekt systemu rekuperacji dla domów do ok. 250m2 kosztuje 500 zł.

500 zł. jest to ryczałtowa cena projektu wentylacji mechanicznej dla standardowych projektów.

W przypadkach bardziej skomplikowanych, przy bardzo dużych budynkach i gdy klient ma większe wymagania (system musi uwzględniać takie elementy jak chłodzenie, grzanie, nawilżanie powietrza, dodatkowe elementy wspomagające układu) wtedy cena projektu jest uzgadniana indywidualnie.

 

Czy projekt wentylacji mechanicznej jest potrzebny?

Po co wykonywać projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Nie wystarczy zakupić urządzeń i zamontować? Jakie są konsekwencje wykonania instalacji bez projektu?

Teoretycznie, nasze długoletnie doświadczenie w montażu systemów rekuperacji pozwoliłoby nam na montowanie systemów bez wykonywania projektów. Mimo to nigdy nie wykonujemy naszych usług bez wcześniejszego przygotowania projektu wentylacji.

 

Dlaczego nie powinno się oszczędzać na projekcie?

Po pierwsze; sam projekt jest niezbędny do prawidłowego przygotowania, a także wykonania instalacji rekuperacji. Bez precyzyjnych obliczeń nikt nie może zagwarantować odpowiedniego doboru systemu dystrybucji powietrza, średnic kanałów i samego urządzenia. Bez dobrze sporządzonego projektu nie da się zamontować instalacji, która będzie spełniała wszystkie wymagania inwestora oraz obietnice producenta.

Po drugie; projekt jest niezbędny, ponieważ klienci powinni zobaczyć przed montażem, jak instalacja będzie przebiegała w ich domach. Dzięki temu można omówić wszystkie szczegóły związane z instalacją. Ponadto jest to sposób na zachowanie odpowiedniej komunikacji z projektantami wnętrz, z którymi można wówczas ustalić takie detale jak kolor nawiewnika.

Po trzecie; oprócz tego, za pomocą projektu firma instalacyjna komunikuje się z kierownikiem budowy, który ma za zadanie nadzorować oraz organizować pracę wszystkich zespołów budowlanych oraz instalacyjnych.

Po czwarte; projekt jest podstawą do pomiarów instalacji oraz jej regulacji. A tylko właściwa regulacja i pomiary gwarantują skuteczną i cichą pracę oraz optymalny odzysk ciepła a tym samym oszczędności na ogrzewaniu.

Po piąte; powykonawczy projekt wraz z kompletną dokumentacją fotograficzną, która umieszczana jest w archiwach firmy, są źródłem wszelkich informacji o zainstalowanej, ale bardzo dobrze ukrytej oraz zabudowanej instalacji. Projekt jest niezwykle pomocny w okresie eksploatacyjnym instalacji, podczas serwisowania i czyszczenia instalacji systemu wentylacyjnej mechanicznej.

 

Konsekwencje wykonania instalacji bez projektu

Konsekwencje wykonania instalacji wentylacji mechanicznej bez projektu wynikają bezpośrednio z powyższych punktów: nie da się wykonać poprawnej instalacji bez dobrego projektu, instalacja wykonana bez projektu to instalacja głośna i nieefektywna w działaniu, nie da się poprawnie wykonać regulacji instalacji bez projektu, klient ma mniejszy wpływ na to jak będzie przebiegać instalacja, montaż systemu rekuperacji jest dłuższy i sprawia więcej problemów, utrudniony jest proces serwisowania takiej instalacji, oraz mogą występować konflikty podczas ustalania przebiegu innych instalacji w budynku.

 

Zakończenie

Kiedy zastanawiamy się nad ceną projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji, nie myślmy tylko o cenie w pieniądzach – myślmy także o cenie – problemach – którą trzeba zapłacić, w przypadku braku wykonania takiego projektu, a która to cena może często wielokrotnie przewyższyć tę wyrażoną w złotówkach.

Dla nas projekt to jest święta rzecz – od tego zaczynamy i na tym kończymy.

Podsumowanie:

– cena projektu wentylacji mechanicznej (standardowego) wynosi 500 zł.,

– projekt składa się z dwóch części – opisowej i rysunków,

– projekt gwarantuje prawidłowe działanie instalacji,

– projekt zabezpiecza i chroni interes klienta,

Rekuperacja - co to jest, jak działa?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

rekuperacja
Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja jest dla Ciebie? Czy rekuperacja się…
Przejdź Strzałka

10 najpopularniejszych błędów popełnianych przy montażu rekuperacji

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

10-błędów-popełnianych-podczas-montażu-rekuperacji
Montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją jest czynnością skomplikowaną. Nie wystarczą tutaj tylko dobre chęci czy…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja czy klimatyzacja?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

Mądrzy ludzie mówią, że jesteśmy ty, co jemy. Mądrzejsi dodają, że jesteśmy również tym, czym…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja to chwilowa moda?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

czy rekuperacja to moda
Zdecydowanie nie. Mówiąc o rekuperacji warto podkreślić, że od kilku lat tego typu instalacje stają…
Przejdź Strzałka

Czy wentylacja jest potrzebna?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

Oczywiście! Zdrowie i komfortowe życie w nowym domu - któż o tym nie marzył? Jednak…
Przejdź Strzałka

Ile kosztuje rekuperacja?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

Wydatki związane z instalacją rekuperatora trzeba podzielić na koszty inwestycyjne, które dotyczą montażu urządzenia, a…
Przejdź Strzałka

Dlaczego warto montować rekuperację?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

W Polsce rekuperacja staje się z roku na rok coraz bardziej powszechna i tak jak kiedyś klimatyzacja, która…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja jest głośna?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

Prawidłowy projekt oraz instalacja rekuperacji gwarantują, że jest ona bezgłośna. Poziom głośności wyznacza zarówno klasa…
Przejdź Strzałka

Skutki braku wentylacji

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

wentylacja grawitacyjna
Człowiek bez jedzenia przeżyje trzy tygodnie. Bez wody - trzy dni. A bez powietrza? Zatem…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja się opłaca?

Projekt wentylacji mechanicznej – cena

rekuperacja Eco Comfort
Zdecydowanie tak! Wentylacja mechaniczna jak każda inna instalacja oczywiście musi kosztować, ale dziś nie są…
Przejdź Strzałka

Szybka
wycena

Szybka wycena