Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!Budujemy coraz bardziej nowocześnie: przemyślany metraż i rozkład pomieszczeń, doskonałe parametry izolacji, sprawdzone materiały budowlane. To wszystko sprawia, że współczesne domy, w przeciwieństwie do pokoleniowych budynków wyróżniają się energooszczędnością, ekologią, ale nade wszystko wygodą i komfortem użytkowania. Współczesne technologie to jednak nie tylko konstrukcje i zastosowane materiały: inwestorzy szukają oszczędności w innowacyjnych instalacjach. Jedną z nich jest bez wątpienia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która zastępuje wentylację grawitacyjną znaną ze starych domów. Czy warto inwestować w rekuperację? Bez wątpienia zalety rekuperacji przewyższają jej wady, choć tych ostatnich także nie brakuje, mamy na nie jednak znaczący wpływ. Poznaj mocne i słabe strony, którymi charakteryzuje się system rekuperacji.

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Dlaczego system wentylacji grawitacyjnej zawodzi?

Zanim przejdziemy do wad i zalet rekuperacji, przyjrzyjmy się tradycyjnemu systemowi wentylacji naturalnej. W przeciwieństwie do słabo działającej wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna działa bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Tradycyjna wentylacja działa na zasadzie różnic ciśnień i temperatur zewnętrznych oraz tych panujących w budynku. Powietrze wywiewane jest za pomocą kominów i kratek wentylacyjnych, z kolei powietrze zewnętrzne zostaje wprowadzone do domu za pomocą okien i nieszczelności w bryle budynku. Należy jednak pamiętać, że do zadziałania wentylacji grawitacyjnej konieczne jest wytworzenie się odpowiednich warunków atmosferycznych. Mowa tu o odpowiednio wystarczającej sile wiatru i różnicy temperatur powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Jeśli amplitudy są zbieżne, system wentylacji grawitacyjnej nie zadziała. Tradycyjny system wentylowania domu nie jest w stanie także zapewnić nam odpowiedniej jakości powietrza. Z kolei praca wentylacji mechanicznej to nie tylko wymiana zużytego powietrza, ale i możliwość jego filtracji. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, które zastąpią stare, zawodne już technologie.

Oddychasz świeżym powietrzem niezależnie od warunków zewnętrznych

To, poza odzyskiem ciepła, najmocniejszy argument przemawiający za inwestycją w rekuperację. Niezależnie od jakości powietrza zewnętrznego, do naszych domów trafia czyste, przefiltrowane i wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń powietrze. Regulacja mikroklimatu budynku oraz usuwanie zużytego powietrza wywiewanego są ważne przede wszystkim z punktu widzenia naszego zdrowia: znaczne obniżenie wilgotności powietrza to gwarancja na brak pleśni, grzybów, wykwitów na ścianach i zaduchu w pomieszczeniach. To z kolei pozytywnie przekłada się na nasze samopoczucie, koncentrację oraz ogranicza ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z układem oddechowym. Dodatkowo czystość powietrza wewnętrznego chroni nasz dom przed tzw. syndromem chorego budynku w którym niewłaściwa cyrkulacja powietrza sprawia, że wzrasta zawilgocenie, dochodzi do szybkiego rozwoju pleśni, a w konsekwencji powstaje problem z ogrzaniem pomieszczeń (ciężko bowiem zapewnić optymalną temperaturę w warunkach wysokiej wilgotności powietrza).

Świeże powietrze w domu

Oszczędzasz na ogrzewaniu dzięki odzyskiwaniu ciepła

W obecnych czasach, kiedy dotyka nas globalny kryzys energetyczny oraz wizja recesji, każdy myśli o ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych domu. W okresie zimowym największe koszty budżetu domowego rodzą rachunki za ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to doskonałe remedium na bolączki związane z finansowaniem funkcjonowania źródła ciepła: jak oszczędzisz dzięki rekuperacji? Przede wszystkim uchronisz dom przed stratami ciepła: to podstawowa różnica między wentylacją grawitacyjną, a mechaniczną. Świeże i przefiltrowane powietrze zewnętrzne trafia na wymiennik ciepła rekuperatora, gdzie dochodzi do jego spotkania z masami powietrza wywiewanego z budynku. Strumień usuwany z domu przekazuje swoją energię cieplną do strumienia powietrza nawiewanego. W ten sposób trafia do nas nie tylko świeże, ale i ogrzane powietrze. Budynek wyposażony w rekuperator wykazuje niższe zapotrzebowanie na ciepło prawie o 50 procent, co w praktyce oznacza, że w miesiącach zimowych spadają nasze rachunki za ogrzewanie.

Oszczędności na ogrzewaniu podłogowym i grzejnikach

Bez względu na rodzaj ogrzewania wentylacja mechaniczna pozwala na znaczne oszczędności kosztów eksploatacji systemu centralnego ogrzewania. Dzięki niej możemy podjąć decyzję o mniejszej wielkości grzejników oraz mniejszej mocy urządzenia grzewczego. Warto pamiętać, że rekuperator zadba także o rozprowadzenie ciepła zarówno z grzejników, jak i z kominka.

Skuteczne narzędzie w walce ze smogiem

Filtracja nawiewanego powietrza to najskuteczniejszy oręż przeciwko największemu problemowi związanemu z jakością powietrza porą zimową: mowa tu o trującym smogu. To, jaki uzyskamy poziom filtracji, zależy od klasy filtra. Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtry klasy G3, G4 lub M5. Filtry powietrza o wyższej klasie, np. F7 są w stanie zatrzymać aż do 80 procent pyłu zawieszonego PM10! Montuje się je na dodatkowych urządzeniach instalowanych na czerpni wentylacji mechanicznej lub w obrębie jej nawiewu. W walce ze smogiem wentylacja mechaniczna daje pewność wygranej: chroni nas przed przykrymi konsekwencjami przedostania się do naszych domów cząsteczek pyłu zawieszonego, który jest przyczyną schorzeń układu oddechowego.

Zanieczyszczenie powietrza

Filtry węglowe

Dzięki zastosowaniu dodatkowych filtrów wyposażonych w aktywny węgiel, zwiększamy możliwość oczyszczania powietrza. Redukujemy smog, pozbywamy się intensywnych zapachów powstałych na przykład przy przygotowaniu aromatycznych potraw, ale i szkodliwego dla naszego zdrowia zadymienia. Możliwość filtracji nawiewanego powietrza to ograniczenie ryzyka powstania zaduchu i pewność skutecznego pozbycia się niechcianych zapachów, bez potrzeby intensywnego przewietrzania, które jest kłopotliwe zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku.

Kontrola ilości powietrza i pracy rekuperatora

W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu wentylacji, użytkownik rekuperacji ma wpływ na jej działanie. Nie jest ono zależne od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, ciśnienia czy też wiatru: do budynku są nawiewane i wywiewane identyczne ilości strumieni powietrza. Pracę rekuperatora można jednak regulować w dwójnasób: poprzez zmniejszenie intensywności wentylacji mechanicznej pod nieobecność domowników lub nocną porą, albo jeśli konieczna jest częstsza wymiana powietrza (imprezy rodzinne, goście, gotowanie) możemy zintensyfikować pracę centrali. Wraz ze wzrostem intensywności wentylacji wzrasta jednak zużycie prądu.

Brak potrzeby intensywnego przewietrzania i znaczne obniżenie wilgotności powietrza

Wentylacja grawitacyjna wymusza na użytkowniku wietrzenie pomieszczeń we własnym zakresie, podobnie jak montowanie w oknach systemów ochronnych przeciwko komarom, muchom oraz insektom. Tego problemu nie mają użytkownicy nowoczesnych systemów rekuperacji: w przypadku tej drugiej zapewniają komfort wentylacyjny sobie i współdomownikom. We właściwie zaprojektowanych instalacjach wentylacyjnych, inwestor nie ma potrzeby uchylania okien, by wpuścić do środka świeże powietrze. Jest ono wymieniane całą dobę, czy to w przypadku skrajnie wysokich temperatur zewnętrznych, czy srogiej zimy. Po przejściu strumienia przez wymiennik ciepła powietrze w zależności od pory roku jest albo ogrzewane, albo chłodzone, a także oczyszczane z wszelkiego rodzaju owadów. Działanie całą dobę, bez względu na porę roku, nawet przy szczelnie zamkniętych oknach, brak przewietrzania oraz ochrona przed grzybami i pleśnią oraz usuwanie związków chemicznych to najważniejsze zalety rekuperacji.

Oszczędności na etapie projektowania domu

Decydując się na wentylację mechaniczną, inwestorowi odpadają koszty związane z wybudowaniem niektórych kominów: mowa tu głównie o kominach wentylacyjnych oraz z montażem kominków dachowych. Pieniądze oszczędzamy także w innych obszarach: szczelny dom z rekuperacją wyróżnia się niższym zapotrzebowaniem na ciepło, a zatem możemy dobrać system grzewczy o niższej mocy. Skorzystamy finansowo decydując się także na system pętli ogrzewania płaszczyznowego, czyli tradycyjną podłogówkę, a jeśli montujemy grzejniki, możemy zamówić te o mniejszych rozmiarach. Najwięcej oszczędności przyniesie nam połączenie rekuperacji z pompą ciepła oraz fotowoltaiką: nie płacimy rachunków za zużycie prądu konieczne do działania rekuperatora i pompy, ponieważ produkujemy go na własne potrzeby. Hybrydowe instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii nie tylko pozytywnie oddziałują na środowisko, ale przede wszystkim chronią nas przed skutkami podwyżek cen prądu, gazu oraz dostępności nieodnawialnych surowców koniecznych do ogrzewania domu.

Ogrzewanie i oszczędności

Rekuperacja: wady. Czy system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma słabe strony?

Poznałeś już zalety rekuperacji: rekuperacja, podobnie jak inne rozwiązania inwestycyjne w Twoim domu ma jednak także wady. Nie są to jednak wady techniczne, wynikające ze słabości systemu, a obciążeń finansowych dla inwestora oraz zagrożeń wynikających z zatrudnienia niesprawdzonej firmy do montażu rekuperacji.

Koszty związane z projektem i montażem rekuperacji

Rekuperacja nie jest tanim rozwiązaniem, ale należy postrzegać ją w kategorii długoterminowej inwestycji, której koszty się zwracają. Zyskujemy nie tylko w kwestiach finansowych (niższe rachunki za ogrzewanie), ale także inwestycyjnych (brak kominów wentylacyjnych, możliwość montowania nieotwieranych, znacznie tańszych okien) oraz przede wszystkim na polu zdrowotnym. Z wentylacją mechaniczną wiążą się także koszty jej użytkowania: w zależności od sposobu eksploatacji systemu, poniesiemy systematyczne wydatki na serwis oraz wymianę filtrów powietrza.

Powierzenie prac niewłaściwej firmie instalacyjnej

Decydując się na projekt i montaż instalacji rekuperacji nie warto szukać oszczędności na etapie wyboru wykonawcy. Powierzenie prac nieprofesjonalnej firmie może nawet zakończyć się wykonaniem całej instalacji od nowa. Niewykwalifikowani projektanci bez odpowiedniej znajomości systemu, niedoświadczeni instalatorzy, źle dobrany rekuperator, brak okresowej wymiany filtrów oraz serwisu technicznego, a finalnie najczęściej także brak możliwości reklamacji i gwarancji: korzystając z usług naszej firmy żaden z powyższych scenariuszy Cię nie dotyczy! Działamy na rynku wentylacji i klimatyzacji od kilkunastu lat, doświadczenie zdobywając zarówno w Polsce, jak i na wymagających zagranicznych inwestycjach. Naszym klientom oferujemy kompleksowe usługi od wyceny, po projekt z uwzględnieniem możliwości technicznych budynku oraz potrzeb inwestora aż po terminowe wykonanie prac i opiekę posprzedażową. Potencjalna awaria rekuperatora? Nasze produkty objęte są gwarancją, a usługi możliwością reklamacji, co stanowi zapewnienie dla inwestora o najwyższej jakości oferowanych usług.

Poziom głośności rekuperacji

Wśród opinii korzystających z rekuperacji nie brak głosów, że wentylacja mechaniczna hałasuje i jest to jej spora wada. Nic bardziej mylnego! Jeśli system pracuje za głośno oznacza to, że przyczyną niepotrzebnego hałasu jest wadliwe wykonanie instalacji. Prawidłowo zaprojektowana i właściwie wykonana instalacja rekuperacji i wytłumienie kanałów sprawiają, że system jest niesłyszalny nawet dla najbardziej wrażliwych. Nowoczesne wentylatory rekuperatora już same w sobie są bardzo ciche, choć należy pamiętać, że zarówno wentylatory, jak przemieszczające się w kanałach powietrze wydają dźwięki. Każde urządzenie dobrej jakości posiada bowiem wentylatory promieniowe, ze specjalnie ukształtowanymi łopatkami redukującymi hałas oraz niwelujące turbulentny przepływ powietrza, dzięki czemu nawet mając do czynienia z dużymi prędkościami przepływu powietrza, nie wzrasta dźwięk pracy wentylatorów. W znakomitej większości przypadków umieszczamy dodatkowo przewody izolowane akustycznie i termicznie oraz tłumiki montowane zaraz za rekuperatorem, które dodatkowo wspomagają wyciszenie instalacji. W dobrze zaprojektowanej oraz wykonanej instalacji ryzyko wystąpienia hałasu niweluje się poprzez właściwe średnice kanałów wentylacyjnych oraz znajomość ich poprawnego montażu w zależności od zastosowanego systemu. Powierzenie wykonania projektu oraz montażu instalacji wentylacji mechanicznej profesjonalnej firmie zapewni użytkownikowi tego systemu niezawodności, wysokiej energooszczędności, a także zapewni wysoki komfort pracy centrali.

Rekuperacja: o czym pamiętać użytkując system?

Warunkiem prawidłowego użytkowania urządzenia jakim jest rekuperator, jest prawidłowy i systematyczny serwis. Warto także zadbać o kontrolę czystości kanałów: z biegiem lat może dojść do ich zabrudzenia. Nie jest to jednak czynność, którą można wykonać we własnym zakresie: specjalizują się w tym profesjonalne firmy, które wprowadzają do kanałów kamery oceniające stopień zabrudzenia oraz dopasowują rodzaj czyszczenia do modelu kanału. Najczęściej do środka wprowadzane są specjalistyczne szczotki-odkurzacze, które mechanicznie czyszczą kanał, a w przypadku fleksów, czyli kanałów miękkich należy pomyśleć nad wszystkimi chemicznymi metodami czyszczenia dostępnymi na rynku. Choć w kanałach wentylacyjnych powietrze jest suche, co 8-15 lat należy przyjrzeć się wnętrzu i ocenić, czy system potrzebuje gruntownych porządków. O ochronę wnętrza kanałów i dodatkowym wspomaganiu samoistnego oczyszczania można zadbać już na etapie projektowania rekuperacji inwestując w system przeciwko smogowi.

Profesjonalne doradztwo

Znane Ci są już zalety i wady systemu rekuperacji: już wiesz, że wentylacja mechaniczna wyróżnia się przede wszystkim mocnymi stronami, niezależnie od sposobu eksploatacji systemu. Jednak warunkiem wykonania instalacji, dzięki której zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz o swoje zdrowie i dobre samopoczucie jest powierzenie kompleksowych usług projektu i montażu firmie wyróżniającej się na rynku HVAC. Nasz zespół EcoComfort przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb oraz parametrów technicznych Twojego domu.

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

filtry do rekuperacji
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to jedna z najnowocześniejszych instalacji sanitarnych, zapewniająca użytkownikom…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja w starym domu - dlaczego w użytkowanym budynku warto postawić na wentylację decentralną?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

rekuperacja w starym domu wentylacja decentralna
Wymiana powietrza chroni inwestycję przed syndromem tzw. ?chorego budynku?. By zabezpieczyć się przed skutkami wilgoci,…
Przejdź Strzałka

Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym - czy wystarczy?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą i najpopularniejszą formą wymiany powietrza w budynkach. Spotyka się ją zarówno…
Przejdź Strzałka

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: zalety, montaż i działanie

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna stanowi jeden z rodzajów wentylacji, i znajduje się tuż obok wentylacji grawitacyjnej, naturalnej,…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja - co to jest, jak działa?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

rekuperacja
Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja jest dla Ciebie? Czy rekuperacja się…
Przejdź Strzałka

Projekt wentylacji mechanicznej ? cena

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

rekuperacja projekt
Znaczna część pytań odnośnie systemu rekuperacji dotyczy jego ceny. To zrozumiałe - klient chce wiedzieć,…
Przejdź Strzałka

10 najpopularniejszych błędów popełnianych przy montażu rekuperacji

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

10-błędów-popełnianych-podczas-montażu-rekuperacji
Montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją jest czynnością skomplikowaną. Nie wystarczą tutaj tylko dobre chęci czy…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja czy klimatyzacja?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

rekuperacja-czy-klimatyzacja
Mądrzy ludzie mówią, że jesteśmy tym, co jemy. Mądrzejsi dodają, że jesteśmy również tym, czym…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja to chwilowa moda?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

czy rekuperacja to moda
Zdecydowanie nie. Mówiąc o rekuperacji warto podkreślić, że od kilku lat tego typu instalacje stają…
Przejdź Strzałka

Czy wentylacja jest potrzebna?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Oczywiście! Zdrowie i komfortowe życie w nowym domu - któż o tym nie marzył? Jednak…
Przejdź Strzałka

Ile kosztuje rekuperacja?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Wydatki związane z instalacją rekuperatora trzeba podzielić na koszty inwestycyjne, które dotyczą montażu urządzenia, a…
Przejdź Strzałka

Dlaczego warto montować rekuperację?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

W Polsce rekuperacja staje się z roku na rok coraz bardziej powszechna i tak jak kiedyś klimatyzacja, która…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja jest głośna?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Prawidłowy projekt oraz instalacja rekuperacji gwarantują, że jest ona bezgłośna. Poziom głośności wyznacza zarówno klasa…
Przejdź Strzałka

Skutki braku wentylacji

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

wentylacja grawitacyjna
Człowiek bez jedzenia przeżyje trzy tygodnie. Bez wody - trzy dni. A bez powietrza? Zatem…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja się opłaca?

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

rekuperacja Eco Comfort
Zdecydowanie tak! Wentylacja mechaniczna jak każda inna instalacja oczywiście musi kosztować, ale dziś nie są…
Przejdź Strzałka

Szybka
wycena

Szybka wycena