Rekuperator – jakie kanały wybrać?Zakup rekuperatora to nie wszystko. Do składników wentylacji mechanicznej, poza rekuperatorem wchodzi jeszcze szereg dodatkowych urządzeń, tworzących razem cały system rekuperacji. Jednym z najważniejszych składników tego systemu są kanały. Kwestia tego, jakie kanały wybrać, jest jedną z najczęściej poruszanych przez naszych klientów, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię. Jest to istotne tym bardziej, że nawet wśród osób zajmujących się montażem systemów rekuperacji, panują poglądy, które były słuszne jeszcze kilka lat temu, ale obecnie straciły na aktualności.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

– jakie rodzaje kanałów mogą być używane przy instalacji rekuperatora?

– kanały miękkie (fleksy) i sztywne (spiro)

– jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów kanałów?

– kiedy warto wybrać flex

– kiedy warto wybrać Spiro?

– jak wygląda kwestia kosztów kanałów?

– jak wygląda kwestia montażu?

– systemy rozdzielcze dystrybucji powietrza – czy to jest coś innego?

Rekuperator – jakie kanały wybrać?

Kanały – tradycyjny podział

Tradycyjnie obowiązujący podział kanałów do rekuperatora to podział na kanały sztywne (spiro) oraz kanały miękkie (fleksy).

Kanały sztywne (spiro) – to kanały tradycyjne, wykonane z blachy, izolowane wełną. Charakteryzują się dużymi średnicami, wysoką wytrzymałością i koniecznością dużej dbałości podczas ich instalacji. Zaletą tego typu kanałów jest stosunkowo niska cena, dobre wygłuszenie (w końcu wentylacja mechaniczna nie jest zupełnie bezgłośna) oraz, co ważne, wytrzymałość (dlatego są często stosowane w instalacjach przemysłowych), odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Wady tego typu kanałów to wspomniana powyżej, konieczność dużej dbałości podczas instalacji. W przypadku nieprawidłowego zainstalowania, przez niewykwalifikowanych robotników, kanały tego typu mogą cechować się dużymi oporami przepływu powietrza oraz głośną pracą instaalcji.

Duża średnica kanałów typu spiro wymaga zabudowy np: płytą G-K lub przeznaczonych do tego szachtów instalacyjnych. Najczęściej kanały Spiro umieszcza się pod sufitami podwieszanymi lub narożach pomieszczeń, wzdłuż kominów, w garderobach, pralniach itp.

Kanały typu Spiro są przystosowane do wszelkich czynności serwisowych jak i czyszczących.

Kanały miękkie (fleksy) – w tym miejscu nasi klienci mają często wiele wątpliwości, ponieważ często czytają w Internecie, że kanały tego typu są nietrwałe, ulegają uszkodzeniom i mimo, że stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu, to nie są warte swojej ceny. Te wszystkie uwagi są prawdziwe – jeśli mówimy o tym co miało miejsce pięć lat temu. Wtedy fleks, to była po prostu giętka rurka, przypominająca harmonijkę. Rzeczywiście, fleksy z tamtych czasów były tańsze niż kanały spiro i łatwiejsze w montażu. Jednocześnie bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne (podczas instalacji często coś się zniszczyło, wystarczyło nadepnąć). Fleksy stwarzały też kiedyś duże opory dla rekuperatora.

Te wszystkie problemy są już nieaktualne, gdyż nazwę „flex” przejęły obecnie tak zwane systemy rozdzielaczowe dystrybucji powietrza. Kiedy więc proponujemy klientowi flex’y, to nie mówimy już o starych, niewydajnych kanałach lecz o nowoczesnych systemach dystrybucji powietrza typu: flex, peflex, ventiflex, smartflex itp.

Rozdzielaczowe systemy dystrybucji powietrza – są oparte na elastycznych kanałach, wykonanych jednak ze specjalnego, wytrzymałego tworzywa, które można bez problemu zginać pod kątem 90 stopni. Rekuperator „lubi” kanały tego typu, gdyż stwarzają bardzo małe opory. W odróżnieniu od starych fleksów, nowe systemy są droższe od kanałów typu spiro (różnica wynosi jakieś 10-15%). Dużą zaletą nowych flex’ów jest ich bardzo mała średnica (najczęściej używamy kanałów o średnicy 75mm). Największą zaletą kanaów typu flex jest możliwość ich montażu niemal w każdych warunkach. Kanały te mogą być z powodzeniem instalowane w stropach zalanych betonem jak i na stropach w warstwie ich izolacji.

Które kanały są lepsze?

Unikamy podziału na kanały gorsze i lepsze. Jeden i drugi kanał (spiro i flex) będzie z powodzeniem spełniał swoje zadanie, jeśli będzie odpowiednio zaprojektowany i zamontowany.

Różnica pojawia się momencie, gdy projektujemy instalację w budynku, który już stoi. Każdy inwestor (klient) ma inne wyobrażenia. Kanały spiro mają dużą średnicę, potrzebują więc miejsca na montaż. Najczęściej ich wybór to kompromis z późniejszą aranżacją wnętrz. Nie wszystkim klientom się to podoba. Dla tych klientów lepszym rozwiązaniem mogą być właśnie systemy rozdzielaczowe – niewielka średnica sprawia, że można je ukryć w stropie lub w warstwie jego izolacji.

Czasem jednak naszemu klientowi zależy na obniżeniu kosztów rekuperacji i my to dobrze rozumiemy, w końcu każda złotówka się liczy. Jeśli montujemy rekuperator w parterowym domu z niezagospodarowanym poddaszem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przestrzeń tego poddasza przeznaczyć na instalację sztywnych kanałów spiro. Dzięki takiemu zabiegowi kanały te nie są widoczne dla klienta, a koszty są niższe.

Zakończenie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem powietrza jest koniecznością w nowoczesnym budownictwie. Zawsze podkreślamy, że tradycyjne wentylacje grawitacyjne nie sprawdzają się w uszczelnionych budowlach. Najważniejszym wyborem, który podejmujesz, to wybór firmy, która wykona instalację. Jeśli chodzi o kanały, to oprócz kwestii estetycznych i ceny, każdy z nich, i flexy i spiro, będzie doskonale spełniał swoją funkcję. Dobrze więc zatrudnić wykwalifikowanych i doświadczonych ludzi, którzy pomogą Ci we właściwym wyborze i odpowiednio zainstalują.

 

Podsumowanie:

– w systemie wentylacji mechanicznej używa się kanałów elastycznych i sztywnych (flex i spiro)

– zarówno spiro, jak i nowe flexy są dobrym rozwiązaniem

– systemy rozdzielaczowe dystrybucji powietrza mają małe przekroje ale są trochę droższe od spiro

– kanały spiro mają większe przekroje, ale też mają swoje zalety

– skup się na wyborze firmy instalacyjnej

Rekuperatory : Strefa Specjalisty

Szybka
wycena

Szybka wycena