Rekuperator ? jakie kanały wentylacyjne wybrać?Zakup rekuperatora to nie wszystko. Do składników wentylacji mechanicznej, poza rekuperatorem wchodzi jeszcze szereg dodatkowych urządzeń, tworzących razem cały system rekuperacji. Jednym z najważniejszych składników tego systemu są kanały wentylacyjne. Kwestia tego, jakie kanały wybrać, jest jedną z najczęściej poruszanych przez naszych klientów, dlatego postanowiliśmy rozwinąć ten temat. Jest to istotne tym bardziej, że nawet wśród osób zajmujących się montażem systemów rekuperacji, panują poglądy, które były słuszne jeszcze kilka lat temu, ale obecnie straciły na aktualności.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Jakie rodzaje kanałów wentylacyjnych mogą być używane przy instalacji rekuperatora,
 • Czym są kanały miękkie (Fleksy) i sztywne (Spiro),
 • Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów kanałów wentylacyjnych,
 • Kiedy warto wybrać przewody wentylacyjne typu flex, a kiedy spiro,
 • Jak kształtują się koszty takich kanałów,
 • Jak wygląda montaż,
 • Czym są systemy rozdzielcze dystrybucji powietrza.
Rekuperator ? jakie kanały wentylacyjne wybrać?

Tradycyjny podział kanałów wentylacyjnych

Tradycyjnie obowiązujący podział kanałów do rekuperatora uwzględnia kanały sztywne (Spiro) oraz kanały miękkie (Fleksy).

Kanały sztywne (Spiro)

Są to kanały tradycyjne, wykonane z blachy, izolowane wełną. Charakteryzują się dużymi średnicami, wysoką wytrzymałością i koniecznością dużej dbałości podczas ich instalacji. Zaletą tego typu kanałów jest stosunkowo niska cena, dobre wygłuszenie (w końcu wentylacja mechaniczna nie jest zupełnie bezgłośna) oraz, co ważne, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z tych względów często stosuje się je w instalacjach przemysłowych.

Wady tego typu kanałów wentylacyjnych to wspomniana wyżej konieczność dużej dbałości podczas instalacji. W przypadku nieprawidłowego zainstalowania przez niewykwalifikowanych robotników, przewody tego typu mogą cechować się dużymi oporami przepływu powietrza oraz głośną pracą instalacji.

Duża średnica kanałów typu Spiro wymaga zabudowy, np. płytą G-K lub przeznaczonych do tego szachtów instalacyjnych. Najczęściej kanały spiro umieszcza się pod sufitami podwieszanymi lub narożach pomieszczeń, wzdłuż kominów, w garderobach, pralniach itp.

Kanały typu Spiro są przystosowane do wszelkich czynności serwisowych jak i czyszczących.

Kanały miękkie (Fleksy)

W ich przypadku nasi klienci mają często wiele wątpliwości. Zdarza się, że przeczytają w internecie, iż kanały elastyczne są nietrwałe, ulegają uszkodzeniom i mimo, że stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu, to nie są warte swojej ceny. Te wszystkie uwagi są prawdziwe ? jeśli mówimy o tym, co miało miejsce pięć lat temu.

Wtedy kanały Fleks były po prostu giętką rurką, przypominającą harmonijkę. Rzeczywiście, fleksy z tamtych czasów były tańsze niż kanały spiro i łatwiejsze w montażu. Jednocześnie bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne – podczas instalacji często coś się zniszczyło, wystarczyło nadepnąć. Fleksy stwarzały też kiedyś duże opory dla rekuperatora.

Te wszystkie problemy są już nieaktualne, gdyż nazwę ?Flex? przejęły obecnie nowoczesne systemy rozdzielaczowe dystrybucji powietrza. Kiedy więc proponujemy klientowi flexy, to nie mówimy już o starych, niewydajnych kanałach, lecz o wysokiej jakości nowoczesnych systemach dystrybucji powietrza typu: flex, peflex, ventiflex, smartflex itp.

Rozdzielaczowe systemy dystrybucji powietrza są oparte na elastycznych kanałach wykonanych ze specjalnego, wytrzymałego tworzywa, które można bez problemu zginać pod kątem 90 stopni. Rekuperator ?lubi? kanały tego typu, gdyż stwarzają bardzo małe opory. W odróżnieniu od starych fleksów, nowe systemy są droższe od kanałów typu Spiro (różnica wynosi ok. 10-15%).

Nowe fleksy wyróżniają się bardzo małą średnicą – najczęściej używamy kanałów o średnicy 75mm. Największą zaletą tego typu przewodów jest możliwość ich montażu niemal w każdych warunkach. Kanały te mogą być z powodzeniem instalowane w stropach zalanych betonem, jak i na stropach w warstwie ich izolacji.

rekuperacja kanały

Które kanały wentylacyjne są lepsze?

Unikamy podziału na kanały gorsze i lepsze. Jeden i drugi kanał (Spiro i Flex) będzie z powodzeniem spełniał swoje zadanie, jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowany i zamontowany.

Różnica pojawia się momencie, gdy projektujemy instalację w budynku, który już stoi. Każdy inwestor (klient) ma inne wyobrażenia. Kanały Spiro mają dużą średnicę, potrzebują więc miejsca na montaż. Najczęściej ich wybór to kompromis z późniejszą aranżacją wnętrz. Nie wszystkim klientom się to podoba. Dla nich lepszym rozwiązaniem mogą być właśnie systemy rozdzielaczowe ? niewielka średnica sprawia, że można je ukryć w stropie lub w warstwie jego izolacji.

Czasem jednak naszemu klientowi zależy na obniżeniu kosztów rekuperacji. My to dobrze rozumiemy, w końcu każda złotówka się liczy. Jeśli montujemy rekuperator w parterowym domu z niezagospodarowanym poddaszem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przestrzeń tego poddasza przeznaczyć na instalację sztywnych kanałów Spiro. Dzięki takiemu zabiegowi przewody te nie są widoczne dla klienta, a koszty są niższe.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jakie kanały wybrać?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja jest koniecznością w nowoczesnym budownictwie. Zawsze podkreślamy, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w uszczelnionych budowlach. Najważniejszym wyborem, który podejmujesz jest wybór firmy wykonującej instalację.

Jeśli chodzi o kanały, to oprócz kwestii estetycznych i ceny, każdy z nich, i Flexy i Spiro, będzie doskonale spełniał swoją funkcję. Dobrze więc zatrudnić wykwalifikowanych i doświadczonych ludzi, którzy pomogą Ci we właściwym wyborze i odpowiednio je zainstalują.

Podsumowując…

 • W systemie wentylacji mechanicznej używa się kanałów elastycznych i sztywnych (Flex i Spiro);
 • Zarówno przewody Spiro, jak i nowe flexy są dobrym rozwiązaniem;
 • Systemy rozdzielaczowe dystrybucji powietrza mają małe przekroje, ale są trochę droższe od kanałów wentylacyjnych typu Spiro;
 • Kanały Spiro mają większe przekroje, za to wyróżniają się dobrym wygłuszeniem i wytrzymałością;
 • Oba rodzaje przewodów wentylacyjnych sprawdzą się dobrze, pod warunkiem, że zostaną dobrze zamontowane. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór firmy instalacyjnej.

 

Masz wątpliwości lub pytania odnośnie kanałów wentylacyjnych i potrzebujesz porady eksperta? Służymy pomocą! Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony!

Rekuperatory : Strefa Specjalisty

Szybka
wycena

Szybka wycena