Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja do biura

Klimatyzacja do biura - jakie urządzenia wybrać?

Klimatyzacja do biura to bardzo istotny czynnik, który zapewnia komfortowe warunki pracy, przez co też zwiększa wydajność pracowników. Klimatyzatory to obecnie jedne z najważniejszych elementów wyposażenia biura. W zależności od ilości pomieszczeń i ich specyfikacji, dobierane są odpowiedniego rodzaju urządzenia klimatyzacyjne. Dowiedz się dlaczego klimatyzacja biurowa to świetne rozwiązanie oraz jakie klimatyzatory do biura warto wybrać!

Klimatyzacja w biurze

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do naszego biura?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór klimatyzatorów i rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych. Proces wybierania systemu klimatyzacji do biura, różni się od tego, gdy wybieramy np. klimatyzację do mieszkania w bloku. Istnieje kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup klimatyzacji. Musi być ona dobrana do konkretnej powierzchni pomieszczeń, jak i ich specyfikacji. Urządzenie nieodpowiednio dobrane, nie będzie spełniać swojej roli i będzie mało wydajne. Taka inwestycja nie będzie opłacalna oraz nie przyniesie korzyści dla naszych pracowników. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepsze klimatyzatory przeznaczone do biura?

Aspekty, które są istotne podczas planowania klimatyzacji do biura, to m.in.:

  • liczba i kształt pomieszczeń oraz metraż biura,
  • miejsce ulokowania urządzenia,
  • ilość pracowników przebywająca w danym pomieszczeniu biurowym,
  • ilość sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu,
  • stopień nasłonecznienia,
  • pozycja i wielkość okien,
  • lokalizacja pomieszczenia.

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór klimatyzatora

Klimatyzator wiszący w biurze

Wielkość pomieszczenia i jego specyfikacja

Podczas wybierania klimatyzacji biurowej, musimy dokładnie określić kilka istotnych parametrów, które pozwolą odpowiednio dobrać urządzenie. Jeśli nasze biuro jest niewielkie, to sprawdzą się w nim innego rodzaju urządzenia niż w przypadku dużej przestrzeni w biurach typu open space. W zależności od metrażu pomieszczeń, dobierane są klimatyzatory o różnej mocy chłodniczej. W większych pomieszczeniach moc chłodnicza również będzie musiała być większa, aby system działał wydajnie.

Specyfikacja okien i ilość światła słonecznego w pomieszczeniu

Kwestia wielkości okien oraz ich pozycji jest również istotna. Jeśli pomieszczenie jest bardzo mocno nasłonecznione, potrzebne będzie inne rozwiązanie, niż w przypadku miejsc, w których światła słonecznego jest niewiele. W pomieszczeniach o dużym stopniu nasłonecznienia chłodnicza moc klimatyzatora, będzie musiała być odpowiednio wysoka.

Sprzęty RTV w pomieszczeniu

Należy pamiętać, że używane w biurach sprzęty RTV również generują ciepło, przez co zwiększają temperaturę powietrza. Dlatego też, im więcej tego rodzaju sprzętu znajduje się w pomieszczeniu, tym większą moc chłodzenia powinny mieć klimatyzatory.

Czy klimatyzatory generują hałas?

Wiele osób obawia się, że zamontowana klimatyzacja biurowa, będzie powodowała hałas, co uniemożliwi skupienie się i pracę w komfortowych warunkach. Jednak obecnie, na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych urządzeń, które działają bardzo cicho. W przypadku niektórych klimatyzatorów poziom hałasu nie przekracza 35 dB, co nie powinno przeszkadzać w pracy. Znajdziemy również urządzenia, które działają na poziomie głośności 16 dB, co sprawia, że są idealne do biura i nie będą przeszkadzać nawet najbardziej wrażliwym na dźwięki pracownikom.

Klimatyzacja do biura - rodzaje klimatyzatorów

Na rynku znajdziemy szeroki wybór klimatyzatorów, dzięki czemu z łatwością możemy wybrać urządzenie, które spełni nasze wymagania. Najbardziej popularne klimatyzatory biurowe to klimatyzatory ścienne, klimatyzatory kanałowe, klimatyzatory podsufitowe czy też klimatyzatory kasetonowe.

Klimatyzatory typu split

To bardzo popularny typ klimatyzatora, który składa się z dwóch elementów:

  • jednostki wewnętrznej (parownika),
  • jednostki zewnętrznej (skraplacza).

Klimatyzatory te, charakteryzują się dużą wydajnością, a przy tym są niedużych rozmiarów, co sprawia, że są dosyć popularne. Są to również ciche urządzenia, ponieważ elementy klimatyzatora, które działają najgłośniej znajdują się w jednostce zewnętrznej. Są to urządzenia wyróżniające się ładną estetyką oraz nie wymagają one dużej ilości miejsca. Większość z nich to klimatyzatory ścienne, które umieszczane są na ścianie ok. 30 cm od sufitu. Innym rodzajem są również klimatyzatory przypodłogowo – sufitowe, są one jednak rzadziej wybierane. Jednostka wewnętrzna może się wtedy znajdować na podłodze, np. we wnękach pod oknami lub można ją też zamontować bezpośrednio do stropu.

Klimatyzatory typu multisplit 

Systemy te, składają się z jednej jednostki zewnętrznej, do której podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu, jeden system może być zastosowany w wielu pomieszczeniach. Przy tym, istnieje możliwość regulacji parametrów dla danego pomieszczenia, co daje dodatkowe możliwości.

Klimatyzatory przenośne

Są to urządzenia jednoczęściowe, które nie wymagają specjalistycznego montażu i łatwo można zmienić ich położenie. Wadą tego rodzaju klimatyzatorów jest duży rozmiar oraz dość głośna praca. Dodatkowo ciepłe powietrze odprowadzane jest przy użyciu elastycznego przewodu, który wystawiany jest na zewnątrz np. przez uchylone okno. Z tego względu są one znacznie mniej wydajne, niż klimatyzatory typu split.

Klimatyzatory kasetonowe

Swoją konstrukcją przypominają system multisplit, różnica polega na tym, że jednostki wewnętrzne montuje się w konstrukcji sufitu podwieszanego. Z tego względu, klimatyzacja kasetonowa świetnie sprawdza się w pomieszczeniach biurowych. Ich system działania zapewnia równomierne rozprowadzanie powietrza w całym pomieszczeniu.

Klimatyzatory kanałowe

System działania tych urządzeń opiera się na tym, że powietrze rozprowadzane jest z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń, za pomocą kanałów. Takie klimatyzatory powodują, że we wszystkich pomieszczeniach utrzymywane są takie same parametry powietrza. Nie ma możliwości sterowania tymi parametrami w zależności o pomieszczenia. Przy użyciu klimatyzatorów kanałowych, powietrze jest rozprowadzane dokładnie i równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu.

Klimatyzacja na suficie

Klimatyzacja do biura - podsumowanie

Odpowiednio dobrany i zaprojektowany system klimatyzacji do naszego biura, zapewni komfortowe warunki pracy i zwiększy wydajność pracowników. Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, to bardzo istotne parametry, które wpływają na zdrowie i samopoczucie. W naszej ofercie znajdują się najwyższej klasy urządzenia klimatyzacyjne takich marek jak Gree, Mitsubishi czy Fujitsu. Oferujemy kompleksowe usługi oraz gwarantujemy profesjonalną pomoc naszych specjalistów. Skontaktuj się z Ecocomfort już dziś i sprawdź jaką ofertę przygotujemy dla Twojego biura!

Monter klimatyzacji
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?