Pompy ciepła są najbardziej ekologicznymi i przyjaznymi dla środowiska urządzeniami, które pozwalają w sposób efektywny, ekonomiczny, ale i pozytywny dla środowiska, wykorzystać potencjał energii odnawialnej zawartej w gruncie, powietrzu oraz wodzie. Na rynku pomp ciepła znajdziemy urządzenia dopasowane do różnego rodzaju inwestycji: poprzez starszego typu modernizowane budownictwo po pompy ciepła dla domów pasywnych. To jednak nie wszystko: na pompę ciepła możemy zdecydować się nawet wtedy, kiedy dysponujemy charakterystyczną, wydawałoby się, dosyć problemową działką: nierówną, z dużym kątem nachylenia, spadkami lub w zaawansowanym stopniu zakrzewioną, a zatem taką, która stawia wyzwania pod kątem budowy dolnego źródła ciepła.
Najczęściej wybieranymi rodzajami są pompa powietrza oraz gruntowa pompa ciepła i to właśnie ich analizie poświęcimy ten artykuł.
Podczas gdy kocioł gazowy działa w oparciu o dostarczane mu paliwo i przerwy w dostawach surowca lub ewentualne awarie i modernizacje sieci są problematyczne (i równoznaczne z brakiem ogrzewania i ciepłej wody użytkowej), pompa ciepła bazuje na całkowicie niewyczerpalnych i odnawialnych źródłach energii, których źródłem są powietrze atmosferyczne (pompa powietrzna) czy też grunt (w gruntowych pompach ciepła).
Pompa powietrzna nie wytwarza ciepła, ale je pozyskuje z dolnego źródła (środowiska naturalnego), a następnie transportuje przy pomocy całego układu hydraulicznego na który składają się parownik, skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny, do górnego źródła ciepła, czyli instalacji CO w budynku (ogrzewanie podłogowe/grzejniki). Dzięki poszczególnym elementom pompy ciepła, czynnik roboczy jest poddawany przemianom termodynamicznym (zmienia się jego stan skupienia, ciśnienie i temperatura). W końcowej fazie cyklu, dzięki otwarciu zaworu rozprężnego, czynnik zostaje pozbawiony wcześniejszych właściwości, dzięki czemu cykl może się powtórzyć.
Pompa ciepła zapewnia komfort cieplny w dwójnasób: zimą ogrzewając dom, latem zaś, dzięki odwróconemu biegowi termodynamicznemu pompy ciepła posłużą do chłodzenia pomieszczeń.
Co różni powietrzną pompę ciepła od pompy gruntowej? Przede wszystkim rodzaj dolnego źródła oraz stopień skomplikowania budowy tego źródła, który zdecydowanie wyższy jest w przypadku pompy gruntowej. Przyjrzyjmy się pokrótce charakterystyce technicznej obu urządzeń.
Jak już wcześniej wspomniano, gruntowa pompa ciepła ma przewagę znacznej efektywności nawet przy niskich temperaturach i stabilności warunków pracy. Nie jest narażona na codzienne zmiany temperatury, tak jak ma to miejsce przy powietrznych pompach ciepła, ponieważ energię cieplną czerpie z wnętrza ziemi.
Istnieją dwa rodzaje kolektora, będącego dolnym źródłem pompy gruntowej. Kolektor pionowy oraz wymiennik poziomy: konkretny typ gruntowego wymiennika ciepła dobieramy w zależności od charakterystyki terenu, którym dysponuje inwestor.
Niewątpliwym atutem, związanym z instalacją pompy powietrznej są aspekty finansowe i znaczne oszczędności na etapie projektowania i późniejszego wznoszenia budynku. Nie budujemy kominów, nie przyłączamy się do sieci gazowej, nie adaptujemy pomieszczenia na kotłownię, ponieważ pompa ciepła może stać w dowolnym pomieszczeniu technicznym domu.
Pompy powietrzne są także tańsze w instalacji i prostsze w montażu niż pompy gruntowe. Ich montaż nie wiąże się z budową dolnego źródła, konieczne jest jedynie wykonanie niewielkiego fundamentu na zewnątrz budynku. Wśród urządzeń na rynku znajdziemy modele pomp o różnej wydajności cieplnej, co sprawia, że mamy możliwość dopasowania pompy pod konkretne parametry inwestycji.
Warto pamiętać, że w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która wygeneruje prąd konieczny do działania sprężarki w pompie ciepła, nasza instalacja będzie całkowicie zero kosztowa.
Gruntowe pompy ciepła to zdecydowanie niższe koszty eksploatacji oraz stabilne i niezmienne warunki pracy dla pompy, co przekłada się na wysoką efektywność energetyczną tych urządzeń.
Mocną stroną gruntowych pomp ciepła jest możliwość wykorzystywania ich do chłodzenia pomieszczeń, dzięki odwróconemu biegowi termodynamicznemu.
Niskie zużycie energii elektrycznej to kolejna zaleta gruntowych pomp ciepła, które mogą poszczycić się współczynnikami SCOP na poziomie 5 i więcej (co w praktyce oznacza, że z 1 kW prądu oddają do instalacji 5 kw mocy grzewczej).
By pompa ciepła była efektywna energetycznie oraz pracowała wydajnie, pokrywając zapotrzebowanie nieruchomości na ciepło i ciepłą wodę użytkową, urządzenie musi być dopasowane do konkretnej inwestycji. Nie kupujemy więc pompy samodzielnie, bez analizy technicznej budynku i naszych potrzeb, ale i możliwości inwestycyjnych, czy ograniczeń związanych z terenem przylegającym do domu.
Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę decydując się na montaż pompy ciepła?
Pompy ciepła gruntowe i powietrzne to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko zredukuje koszty ogrzewania, ale także zminimalizuje nakłady finansowe związane z budową domu i zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od rosnących cen surowców kopalnych.
Niezależnie od tego na jaki rodzaj pompy ciepła finalnie się zdecydujemy, zaprojektowanie całego systemu wraz z doborem urządzenia oraz jego montażem warto polecić doświadczonej na rynku instalacyjnym firmie. Transparentność współpracy, montaż pomp renomowanych producentów oferujących najwyższej jakości komponenty oraz pełny serwis i gwarancja: w Ecocomfort dbamy o Twoją inwestycję na każdym etapie, oferując także opiekę techniczną po zakończeniu prac instalatorskich.