Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

Rekuperacja a okap

Nie wskazane jest zestawianie okapu z rekuperacją. Istnieje bowiem ogromne prawdopodobieństwo pobrudzenia instalacji, a także zepsucia się wymiennika w rekuperatorze. Okap trzeba wyprowadzić bezpośrednio na zewnątrz budynku stosując zabezpieczenie przed cofaniem się powietrza do wewnątrz pomieszczeń.

Okap

Można alternatywnie zastosować pochłaniacz powietrza z filtrami:

  • węglowym – pochłaniającym zapachy,
  • mechanicznym- zatrzymującym tłuszcz.

 

Pochłaniacz wstępnie oczyszcza powietrze znad kuchenki z tłuszczów i zapachów a rolę wyciągu pełni dalej wyciąg kuchenny od rekuperacji.

 

W ten sposób „przygotowane” powietrze może być usuwane za pomocą rekuperatora.

Wydajność rekuperatora przy okapie

Dla nieprzekonanych! Jest jeszcze jeden powód dla, którego nie powinniśmy łączyć okapu z rekuperatorem.  Otóż średnia wydajność rekuperatora dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 350 m3/h. Podczas gdy kupując okap do naszej kuchni szukamy takiego, którego wydajność zaczyna się od 500 m3/h i więcej.

Przy czym należy podkreślić, że cała wydajność rekuperatora podczas doboru i projektowania instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest dzielona na wszystkie pomieszczenia mieszkalne. Natomiast okap o znacznie większej wydajności niż rekuperator przeznaczony jest tylko do obsługi kuchni.  Z tego powodu nie powinniśmy zastępować okapu rekuperatorem, gdyż efekt jego pracy jako wyciąg znad kuchenki będzie przynajmniej niezadowalający.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?