RekuperatorRekuperator jest urządzeniem, które stanowi centralę wentylacji mechanicznej. Zaopatrzony jest w wymiennik, który ma za zadanie odzyskiwać ciepło na skutek przekazywania energii pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. To nowoczesne rozwiązanie zyskujące na rynku budowlanym coraz większą popularność. 

System rekuperacji stwarza możliwości kontrolowania systemu wentylacji w budynkach oraz dostosowywania jego mocy do potrzeb użytkowników. Za sprawą rekuperatora powietrze znajdujące się w pomieszczeniach jest ogrzewane bez wykorzystywania dodatkowej energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła okazała się rozwiązaniem, które odmieniło sposób patrzenia na budownictwo domów jednorodzinnych. Obecnie jest ona obowiązkowym wyposażeniem budynków wznoszonych w technologii energooszczędnej i pasywnej.

Rekuperator

Z czego składa się rekuperator?

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi spełniać określone normy i przepisy obowiązujące w zakresie wentylacji. W związku z tym każdy rekuperator zbudowany jest z:

  • dwóch wentylatorów, wśród których rozróżnia się wentylatory stałoprądowe uważane za energooszczędne i zmiennoprądowe zużywające więcej energii,
  • wymiennika ciepła, który może mieć konstrukcję krzyżową, przeciwprądową bądź obrotową,
  • automatyki sterującej, dzięki której dokładnie dostosowuje się wentylację do potrzeb mieszkańców, ograniczając jednocześnie potrzebę ingerencji użytkowników,
  • obudowy, gwarantującej solidność wykonania i odpowiednie zaizolowanie,
  • filtrów, poprawiających jakość powietrza w budynku,
  • podzespołów wspomagających jego pracę np. by pass, nagrzewnica, system antyzamrożeniowy.

Na rynku dostępne są róże rodzaje i modele rekuperatorów a wybierając urządzenie dla siebie warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z ich charakterystyką, parametrami pracy, kosztami eksploatacji, a także warunkami gwarancji i organizacją jednostek serwisowych poszczególnych producentów.

Jak działa rekuperator?

Zasada działania rekuperatora jest względnie prosta i polega na tym, że strumień powietrza wyciąganego z budynku wchodząc na wymiennik przekazuje energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz, przez co do budynku zostaje wprowadzone powietrze już o wyższej temperaturze. Oba strumienie dzieli cienka płyta, przez którą temperatura zostaje „przekazana”.

Płyta stworzona jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, które daje możliwość odzyskania wilgoci z wywiewanego powietrza. Specjalna konstrukcja płyty sprawia, że choć oba strumienie powietrza przepływają obok siebie, nie dochodzi do ich zmieszania.

Rekuperacja często postrzegana jest jako zawracanie ciepłego powietrza z powrotem do pomieszczenia. Błąd! Rekuperacja to odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza.

Dlaczego warto inwestować w rekuperację?

System rekuperacji jest niezwykle ważny dla domu. Rekuperator umożliwia nadzorowanie wentylacji w domu i jej indywidualnie dostosowanie. Niezawodna i energooszczędna wentylacja w domu związana jest właśnie z rekuperacją. Niestety, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie zapewni wymiany powietrza z jednoczesnym zachowaniem ciepła, ponieważ w czasie wymiany powietrza nawiewane jest świeże, ale zimne powietrze, które dodatkowo musi zostać ogrzane wewnątrz budynku.

Instalacja rekuperatora

System rekuperacji wymaga zaprojektowania i montażu nie tylko samego rekuperatora, ale także przewodów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń, za pomocą których powietrze będzie nawiewane i wywiewane. Z tego też powodu rekuperator na pewno łatwiej zamontować w domu, który jest dopiero budowany, niż w wykończonym choć oczywiście nie jest to nie możliwe.

Zalety posiadania rekuperatora

Korzystanie z rekuperatora daje możliwość zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania nawet 40%, ponieważ odzysk ciepła w przypadku wymienników przeciwprądowych osiąga poziom nawet aż 95%. Jak to jest możliwe?

Powietrze, które pojawia się w pomieszczeniu ogrzewane jest powietrzem wywiewanym. Dzięki temu układ centralnego ogrzewania uzupełnia znacznie mniejsze różnice temperatur między powietrzem nawiewanym a temperaturą oczekiwaną w pomieszczeniach. Ponadto, nawiewane powietrze jest o wiele czystsze niż w przypadku tradycyjnej wentylacji. Rekuperatory posiadają filtry, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Istnieją również filtry stworzone specjalnie dla alergików, które odznaczają się większym poziomem filtracji. Rekuperatory umożliwiają montaż dodatkowych układów uzdatniających powietrze np. filtrów węglowych, jonizatorów, czujników CO2 czy wilgotności. Wentylacje można także podpiąć pod inteligentny system zarządzania domem. Rekuperator bez względu na pogodę zapewnia odpowiednią wymianę powietrza. Ponadto tylko on daje możliwość odzyskiwania ciepła, które w przypadku tradycyjnej wentylacji tracone jest bezpowrotnie.

Podsumowując rekuperator przede wszystkim:

  • umożliwia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku,
  • zapewnia wymianę powietrza zużytego na świeże,
  • umożliwia sterowanie ilością powietrza w zależności od indywidualnych potrzeb,
  • zapewnia komfort i dobre samopoczucie.

Rekuperatory : Strefa Specjalisty

Szybka
wycena

Szybka wycena