Na prawidłowo działającą rekuperację składa się kilka ważnych elementów, które zostały wymienione poniżej.
Wentylacja mechaniczna stanowi jeden z rodzajów wentylacji, i znajduje się tuż obok wentylacji grawitacyjnej, naturalnej, czy też hybrydowej. Każdy z typów wentylacji pełni istotną rolę w budynkach, a dokładniej – zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zapewnia dodatkową możliwość w postaci zmniejszania kosztów ogrzewania, poprawia jakość powietrza, a tym samym podnosi komfort życia. Jakie są zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Czy montaż instalacji jest skomplikowany i jak działają poszczególne jej elementy? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele szczegółowych informacji o wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła znajdują się w dalszej części artykułu!
Sama wentylacja mechaniczna ma na celu dostarczanie do pomieszczeń odpowiedniej ilości świeżego powietrza i jednocześnie usuwania z nich powietrza brudnego, zanieczyszczonego. Dużym plusem tego rodzaju wentylacji w porównaniu, np. do wentylacji grawitacyjnej, jest to, iż można w tym systemie regulować ilość powietrza jakie ma być dostarczane do budynku i to bez względu na aktualne warunki pogodowe. Wiele instalacji wentylacji mechanicznej jest rozszerzanych o tzw. opcje odzysku ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.
Sprawnie funkcjonująca wentylacja powinna działać nieprzerwanie w każdym z pomieszczeń w danym budynku. Jest to bardzo ważne, gdyż ciągle w pomieszczeniach powinna odbywać się wymiana powietrza, przez co usuwana jest nadmierna wilgoć, jak i zanieczyszczenia. Brak dobrze działającej instalacji wentylacyjnej jest najczęstszym powodem gromadzenia się wilgoci, a co za tym idzie – powstawania na ścianach grzybów i pleśni, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Funkcjonowanie rekuperacji nie jest skomplikowane. Proces ten polega na tym, iż świeże powietrze jest pobierane z zewnątrz za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. czerpni. Następnie gazy są transportowane poprzez przewody wentylacyjne do rekuperatora, czyli urządzenia, za pomocą którego odzyskuje się ciepło i gdzie filtrowane jest powietrze. We wspomnianym rekuperatorze powietrze przechodzi przez wymiennik, gdzie następuje wymiana ciepła z powietrzem wyciąganym z poszczególnych pomieszczeń w budynku. Powietrze, które przeszło przez rekuperator, za pomocą instalacji nawiewnych jest dostarczane do pomieszczeń np. do salonu, kuchni, jak i pozostałych pokojów w gospodarstwie domowym. Dzięki odpowiednio zaplanowanej i zbudowanej instalacji, świeże powietrze dociera do każdego miejsca w domu, m.in za pomocą kratek wentylacyjnych, czy szpar pod drzwiami. Z łazienek, garderób i pomieszczeń dodatkowych zanieczyszczone powietrze jest usuwane za pomocą specjalnych elementów wyciągowych. Zużyte gazy trafiają do rekuperatora przez przewody wentylacyjne, gdzie przekazują energię cieplną świeżemu, czerpanemu z zewnątrz powietrzu, które trafia do pomieszczeń w danym budynku, a zanieczyszczona mieszanina gazów i aerozoli jest usuwana na zewnątrz za pomocą wyrzutni i przewodów wentylacyjnych.
Na prawidłowo działającą rekuperację składa się kilka ważnych elementów, które zostały wymienione poniżej.
Rekuperator to potoczna nazwa na centralną wentylację z odzyskiem ciepła, tzw. wymiennik ciepła. To urządzenie, za pomocą, którego możliwy jest odzysk ciepła i filtracji powietrza, a przy dodatkowych opcjach istnieje także możliwość odzyskania wilgoci. Wyróżnia się trzy grupy rekuperatorów, których podział zależny jest od ich efektywności.
Przewody wentylacyjne to sieci rur zamontowanych w budynku, których celem jest transport powietrza. Przy wentylacji z rekuperatorem są wyznaczane cztery rodzaje przewodów/sieci.
Czerpnia to bardzo ważny element całego systemu wentylacyjnego. Dlaczego? Ponieważ stanowi ona element początkowy całej instalacji. Zazwyczaj czerpnię montuje się na ścianie lub w dachu. Głównym zadaniem charakteryzowanego narzędzia jest pobieranie powietrza o jak najwyższej jakości, jeśli chodzi o jego czystość.
Wyrzutnia to przeciwieństwo czerpni, gdyż jest to element końcowy całej instalacji wentylacyjnej. Montuje się wyrzutnie w podobnych miejscach, jak czerpnie, czyli – w dachu lub w ścianie. Celem wyrzutni jest odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku.
Bardzo ważne jest aby wywiewniki znajdowały się w jak najwyższym punkcie w pomieszczeniu. Zadaniem tych elementów jest wyprowadzanie powietrza z pomieszczeń.
Bardzo ważną rzeczą przy omawianym rodzaju wentylacji jest jej projekt. Bez dobrze przygotowanego planu instalacji i analizy projektu budowlanego domu nie jest możliwe zamontowanie prawidłowo i efektywnie funkcjonującej wentylacji. Jakie podstawowe elementy powinny zostać w projekcie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem?
Najważniejsze to:
Poza wyznaczonymi elementami projektu, stworzony powinien zostać opis, w którym zostaną uwzględnione informacje o sposobie funkcjonowania rekuperacji, o użytych materiałach oraz o danych technicznych wszystkich urządzeń wykorzystanych do stworzenia instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
Omawiana wentylacja mechaniczna staje się w domach elementem powszechnym, jednak stale pożądanym, a wszystko dlatego gdyż rozwiązanie to daje użytkownikom wiele korzyści w kwestiach komfortu, zdrowia oraz energooszczędności. Co daje i co zmienia rekuperacja oraz jakie są jej największe zalety? Odpowiedzi na to pytanie zostały wyszczególnione poniżej.
Jak o każdą instalację czy przedmiot, który ma służyć użytkownikom i inwestorom jak najdłużej, także o rekuperację zaleca się dbać. Konserwacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie jest skomplikowana. Do podstawowych działań konserwujących system należy:
Ponadto zaleca się zlecanie specjalnych zadań firmom serwisującym i specjalizującym się w systemach wentylacji z rekuperacją. Do zadań tych należy:
Co więcej, raz na 8 lat należy wykonać inspekcję instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem pod względem jej czystości. Cała wentylacja i jej elementy powinny przez cały czas użytkowania być zadbane i regularnie czyszczone, aby rekuperacja dawała zadowalające efekty.
Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wyższy niż sama wentylacja grawitacyjna. Rekuperacja jest po pierwsze bardziej rozbudowana, co ma swoje zalety uzyskiwane poprzez zdecydowanie płynniejszą wymianę powietrza, możliwościach sterowania instalacją i dopasowaniu jej do potrzeb użytkowników. Po drugie przy samej wentylacji grawitacyjnej nie jest możliwa energooszczędność i ograniczenie wydatków za ogrzewanie do 40%, jak to jest przy systemie z rekuperacją. Należy mieć na uwadze, iż każdy projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wycenia się indywidualnie, ponieważ na cenę końcową instalacji ma wpływ kilka elementów, jak:
Przykład:
Inwestor, który decyduje się na rekuperator z III grupy, o najwyższej efektywności (powyżej 80%) oraz na pozostałe niezbędne elementy do stworzenia instalacji najwyższej jakości, to średnie koszty roczne za prąd najprawdopodobniej będą wahać się od 140 do 160 zł.
Co więcej, jeżeli zależy nam na ekologicznym ogrzewaniu, warto na bieżąco monitorować kwestie dofinansowań. Szczegółowe informacje o dotacjach i dopłatach na wymianę kotłów grzewczych znajdują się na poniższych stronach:
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi dobre i atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na utrzymaniu prawidłowej temperatury i poziomu wilgoci w budynku. Zbyt duże zawilgocenie pomieszczeń jest groźne dla osób, które je użytkują, gdyż może powodować to: powstanie grzybów i pleśni na ścianach, złe samopoczucie, alergie, a nawet bardzo groźne choroby układu oddechowego czy nerek. Dobrze dopasowana do danego projektu rekuperacja jest źródłem wielu pozytywnych reakcji ze strony użytkowników, którzy w zamian za poniesioną inwestycję w wentylację z rekuperatorem otrzymują niższe rachunki za ogrzewanie, stałe dostawy czystego i przefiltrowanego powietrza, szybką opcję związaną z przewietrzeniem każdego z pomieszczeń i wiele innych wyżej wymienionych zalet. To wszystko przekłada się na podniesienie komfortu życia i poprawy samopoczucia osób, które na co dzień korzystają z instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.