Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompa ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła? Sprawdź, co warto wiedzieć przed inwestycją w OZE!

Cena samego modelu pompy ciepła stanowi przeważający procent kosztorysu całej instalacji grzewczej opartej na pompach ciepła. Choć te zielone urządzenia, czerpiące energię termiczną z otoczenia, a zatem z odnawialnych zasobów środowiska naturalnego wypierają nie tylko nieefektywne kotły, ale i instalacje gazowe na polskim rynku systemów ogrzewania domu, wielu wciąż wydaje się, że cena pompy ciepła jest zaporowa.

Choć realia rynkowe zdają się potwierdzać tę tezę, warto podkreślić, że koszty inwestycyjne pomp ciepła szybko się zwracają dzięki licznym dofinansowaniom stanowiącym istotne wsparcie finansowe inwestorów, ale nie tylko. Cena pomp ciepła nie jest taka sama dla każdej inwestycji, a to ile kosztuje pompa ciepła dla danego budynku jest poprzedzone wcześniejszą, precyzyjną analizą parametrów technicznych domu, ale i potrzeb inwestora.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda i jaka jest różnica w kosztach inwestycyjnych pomiędzy pompami powietrznymi, a pompą gruntową? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym odpowiadamy także na pytania o koszty ogrzewania domu pompą ciepła, ceny za wykonanie odwiertu, koszt montażu pompy ciepła w zależności od tego, jaki rodzaj pompy ciepła został wybrany dla inwestycji oraz na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła.Instalacja pompy ciepła w Twoim domu: co zyskujesz?

Ile kosztuje pompa ciepła

Instalacja pompy ciepła w Twoim domu - co zyskujesz?

Pompy ciepła to najbardziej efektywne urządzenia, które nie ograniczają się do jednej funkcji jaką jest ogrzewanie domu, choć niewątpliwie to ich najważniejsze zadanie. Zarówno powietrzne pompy ciepła , a także gruntowe pompy ciepła czerpiące energię z wód gruntowych są warte uwagi ze względu na ich efektywność, ekologiczne pozyskiwanie niewyczerpanych źródeł ciepła, oszczędności, ale przede wszystkim wielofunkcyjność. Pompy ciepła służą do ogrzewania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a zaawansowane techniczne modele także do chłodzenia domu w cieplejszej porze roku.

To jednak nie wszystko, bo instalacja pompy ciepła to także znaczne cięcia finansowe na etapie wznoszenia budynku. Inwestor może zrezygnować z budowy kominów, wykonania przyłącza gazowego do sieci, ale i adaptacji pomieszczenia na kotłownię, ponieważ pompy ciepła nie emitują spalin, a zatem mogą być zamontowane w dowolnym miejscu w domu, takim jak pralnia lub pomieszczenie techniczne.

Ile kosztuje pompa ciepła? Poznaj ceny instalacji i montażu!

Wiesz już, że instalując powietrzne pompy ciepła, pompy gruntowe lub wodne, możesz zyskać spore oszczędności na etapie projektowania i wznoszenia budynku. Należy jednak wiedzieć, że na całkowity koszt pompy ciepła składa się kilka istotnych parametrów technicznych.

Od czego zależy cena pompy ciepła wraz z montażem? Przedstawmy pokrótce kilka istotnych czynników, które generują cenę pompy ciepła.

  • zapotrzebowanie budynku na ciepło i ciepłą wodę użytkową – moc pompy ciepła jest ściśle powiązana z zapotrzebowaniem domu na energię cieplną. Dopiero, mając szczegółowe informacje na ten temat można obliczyć wymaganą moc pompy ciepła. Warto pamiętać, że im lepiej zaizolowany budynek, tym zapotrzebowanie jest niższe. Koszty pompy ciepła są różne, w zależności od mocy konkretnego urządzenia. Przykładowo: inwestor jest właścicielem energooszczędnego budynku o powierzchni 100 m2, którego zapotrzebowanie cieplne wynosi 50W/m2, moc pompy ciepła będzie więc wynosiła 5 kW. Cena pomp ciepła powietrze woda o mocy 5 kW zaczyna się od około 17 tysięcy złotych wzwyż. Ceny pomp ciepła o większej mocy są odpowiednio wyższe. Koszt pompy ciepła powietrze woda o mocy 9 kW zaczyna się od około 19 tysięcy złotych,
  • typ górnego źródła ciepła – pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi, zatem najlepiej współpracują z instalacją niskotemperaturową, czyli ogrzewaniem podłogowym. Rynek pomp ciepła oferuje inwestorom także pompy wysokotemperaturowe, które są kompatybilne z tradycyjnymi grzejnikami konwekcyjnymi, natomiast cena pomp ciepła wysokotemperaturowych jest większa,
  • typ dolnego źródła ciepła – gruntowa pompa ciepła wymaga od inwestora budowy dolnego odbiornika ciepła: odwierty pionowe lub poziome, w zależności od uwarunkowań terenu podnoszą koszty całej inwestycji,
  • stopień zaawansowania projektu instalacji grzewczej – jeżeli pompa ciepła będzie współpracowała z istniejącymi już instalacjami np. z kotłem gazowym,
  • oczekiwania inwestora dotyczące utrzymania w domu temperatury na danym poziomie oraz temperatury ciepłej wody użytkowej.

Powietrzna pompa ciepła - charakterystyka i cena

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie najchętniej wybierane na rynku. Cechuje je prostota montażu: pompa ciepła powietrze woda czerpie energię termiczną z powietrza zewnętrznego, nie jest więc konieczne budowanie dolnego odbiornika ciepła. Powietrze atmosferyczne jest doprowadzane do instalacji przy pomocy wentylatora.

Koszty materiałów związanych z montażem pompy ciepła powietrze woda to koszty niewielkiego fundamentu, na którym trzeba osadzić jednostkę zewnętrzną. Cena takiej usługi zamyka się w kwocie około 3 tysięcy.

Należy także liczyć się z nakładami finansowymi na zasobnik ciepłej wody użytkowej (od 6 tysięcy złotych wzwyż), bufor stabilizujący pracę pompy ciepła (3 tysiące złotych i więcej) oraz koszty związane z zakupem elementów hydraulicznych (zawory filtry separatory).

Koszt montażu powietrznej pompy ciepła będzie zależał od stopnia skomplikowania instalacji grzewczej, który przekłada się na czas wykonania systemu oraz liczbę instalatorów konieczną by sprawnie przeprowadzić prace. Metraż domu to także czynnik wpływający na koszt instalacji.

Najprostsza instalacja z wykorzystaniem podstawowych elementów hydraulicznych to koszty rozpoczynające się od około 5 tysięcy złotych, koszty te nie obejmują ceny samego urządzenia, które jest różne dla urządzeń o zróżnicowanej mocy.

Gruntowa pompa ciepła - zalety i wady

Powietrzną pompę ciepła charakteryzuje prostota montażu oraz niższa cena. Jednak o ile w przypadku pompy powietrznej koszt inwestycji jest mniejszy, a stopień zaawansowania prac mniejszy, o tyle gruntowa pompa ciepła, która stawia przed inwestorem wyzwanie w postaci budowy dolnego źródła ciepła, charakteryzuje się wyższą efektywnością.

Pompa ciepła gruntowe czerpią energię cieplną z gruntu, który wyróżnia się stałą temperaturą, zatem w przypadku gruntowej pompy ciepła mamy przewidywalne warunki pracy.

Choć pompę powietrzną także wyróżnia wydajne działanie, nie można wykluczyć zmiennych związanych w przypadku tego rodzaju pompy ze zróżnicowaną temperaturą powietrza atmosferycznego.

Również uśredniony pobór prądu przez pompę gruntową jest mniejszy aniżeli w przypadku pomp powietrznych.

Podobnie jak i pompa powietrzna, tak i pompa gruntowa nie ma wad, montaż pompy ciepła czerpiącej energię z gruntu stawia jednak przed inwestorem kilka wyzwań. Mowa tu przede wszystkim o budowie dolnego odbiornika ciepła (kolektor pionowy lub kolektor poziomy). Wykonanie dolnego źródła w danej konfiguracji jest w dużym stopniu uzależnione od lokalizacji inwestycji, warunków panujących na działce (stopień zakrzewienia, ewentualne nierówności, pochyły teren z tendencją do spadku, niewielki metraż lub wręcz przeciwnie: kilkaset metrów kwadratowych działki: to wszystko ma wpływ na to jaki wymiennik ciepła ostatecznie zostanie zastosowany).

Montaż pompy ciepła tego typu to wydatek zaczynający się od 45 tysięcy złotych.

Gruntowa pompa ciepła

Dofinansowanie i ulgi

Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła: czy jej koszty da się obniżyć?

Mamy dobrą wiadomość: tak i zwrot inwestycji dzięki licznym programom wsparcia realizuje się w szybkim czasie. Wsparcie dla prosumentów pochodzi między innymi z programu Czyste Powietrze, oferującego dotacje na wymianę nieefektywnego źródła ciepła.

Z kolei program Moje Ciepło kierowany jest do inwestorów instalujących pompę ciepła w nowo powstałym budynku. W ramach tego programu właściciele, którzy decydują się na system ogrzewania oparty na pompie powietrznej mają szansę otrzymać zwrot w maksymalnej wysokości 7 tysięcy złotych. Inwestujący w gruntową pompę ciepła mogą zyskać dopłaty sięgające nawet 21 tysięcy złotych.

Dodatkowym sposobem na zwrot nakładów finansowych na inwestycję to ulga termomodernizacyjna, dająca możliwość odliczenia kosztów poniesionych na termomodernizację budynku: zakup i montaż pompy ciepła jest uznawany za przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Maksymalnie, rozliczając się w pojedynkę możemy odliczyć koszty rzędu 53 tysięcy złotych brutto, lub 106 tysięcy złotych oddając pit rozliczony wspólnie z małżonkiem.

Ekonomia pomp ciepła

Miesięczny koszt eksploatacji pomp ciepła

Koszt miesięczny związany z eksploatacją pompy ciepła jest zależny od tego, jaki współczynnik COP charakteryzuje posiadany przez nas model pompy ciepła. Roczny koszty ogrzewania budynku są z kolei wyrażane we współczynniku SCOP.

Oba te parametry obrazują ilość dostarczanego do domu ciepła w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej, natomiast COP obrazuje nam tę zależność na przestrzeni krótkiego okresu czasu, np. godziny, z kolei SCOP pozwala na precyzyjne oszacowanie kosztów ogrzewania domu w ciągu sezonu grzewczego, roku itp. Im wyższy współczynnik SCOP tym niższe roczne koszty ogrzewania budynku.

Przykładowo, pompa ciepła charakteryzująca się COP na poziomie 4 to gwarancja, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej z sieci, pompa „oddaje” energię cieplną na poziomie 4 kWh.

Roczny koszt ogrzewania domu 100 m2

Uśredniony koszt ogrzewania pompą ciepła dla domu, którego metraż zamyka się w wartościach około 100m2 to 2 tysiące złotych wzwyż. Oczywiście to, czy inwestor zapłaci kwoty oscylujące wokół tej wartości, czy jednak koszt będzie wyższy zależne jest od stopnia izolacji budynku. Nieruchomości szczelnie zaizolowane (ściany pokryte styropianem odpowiedniej grubości, stolarka okienna i drzwiowa wysokiej klasy) zapłacą mniej, aniżeli domy, które dopiero czeka gruntowna termomodernizacja.

Pompa ciepła cena - jak zredukować koszty ogrzewania pompą ciepła?

Instalacja pompy ciepła

Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła oraz, że cena pompy ciepła jest uzależniona od rodzaju urządzenia i wymagań instalacyjnych. Czy koszty ogrzewania pompą ciepła można zredukować? Tak, zarówno pompę powietrzną, gruntową i wodną można połączyć z fotowoltaiką i stworzyć instalację hybrydową. Mikroinstalacja, która wyprodukuje energię elektryczną zasilającą gniazdka w domu oraz pokrywającą zapotrzebowanie urządzeń na prąd sprawi, że koszty działania pompy w sezonie zimowym zredukują się do zera. Sam koszt inwestycji w panele pv również ma szanse na szybki zwrot: fotowoltaika oparta na odnawialnych źródłach energii również jest uwzględniana w programach dopłat do OZE (dofinansowania pochodzą między innymi z programu Czyste Powietrze i Mój Prąd).

Inwestycja we własną, domową elektrownię ze względu na dynamicznie rosnące ceny prądu jest tym bardziej opłacalna: stajemy się wtedy w pełni niezależni energetycznie.

Inwestycja w pompę ciepła - o tym pamiętaj!

Decydując się na pompę ciepła możesz sporo zyskać: cięcia kosztów w trakcie budowy, brak kłopotliwych przyłączy, dodatkowy metraż w budynku, który w przypadku instalacji gazowej musiałbyś poświęcić na kotłownię. Niezależność i autonomia względem dostawców gazu, a w przypadku instalacji hybrydowej także i prądu to także niewątpliwe plusy inwestycji. Jednak nierozważnie podchodząc do tematu instalacji pompy ciepła możesz także sporo stracić: powierzenie prac monterskich „fachowcom” bez doświadczenia, działającym w szarej strefie, a zatem nie biorącym odpowiedzialności za nierzadko rażące błędy w sztuce budowlanej, kupno pompy ciepła o niewystarczającej mocy lub inwestycja w urządzenie przewymiarowane: tego wszystkiego warto się wystrzegać, a projekt i montaż pompy ciepła oddać w ręce profesjonalistów.

Wykwalifikowani projektanci z naszego zespołu sprawnie przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy związane z instalacją pompy ciepła: doradzą, na który typ dolnego źródła warto się zdecydować w przypadku Twojej inwestycji, obliczą dokładną moc urządzenia, przygotują kompletną dokumentację techniczną, a doświadczony zespół monterów wykona instalację systemu. Nasi klienci są objęci także opieką techniczną, a oferowane przez nas pompy renomowanych producentów posiadają kilkuletnią gwarancję.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?