Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja

Klimatyzacja kanałowa do domu jednorodzinnego

System klimatyzacji ma za zadanie przede wszystkim dostosowanie temperatury powietrza w budynku do komfortowego dla mieszkańców poziomu. Okresy długotrwałych upałów w lecie oraz wysokich temperatur również w innych okresach roku powodują znaczne nagrzanie budynku, a odczucie dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką temperaturą odczuwalne jest zarówno w starszym, słabiej ocieplonym budynku jak i w nowym wyposażonym w dużej powierzchni przeszklenia potęgujące wzrost zysków ciepła pochodzenia słonecznego.

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji klimatyzacji kanałowej, która charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością chłodniczą, cichą pracą oraz jest praktycznie niezauważalna, a zapewnia szybkie schłodzenie powietrza w poszczególnych pomieszczeniach budynku oraz skuteczne utrzymanie zadanej przez użytkownika temperatury komfortu.

Klimatyzacja kanałowa do domu jednorodzinnego

Co to jest klimatyzacja kanałowa i jak działa?

klimatyzator kanałowy montaż

Klimatyzacja kanałowa to rodzaj instalacji klimatyzacyjnej, która w odróżnieniu do tradycyjnych jednostek klimatyzacyjnych montowanych na ścianie lub suficie w pomieszczeniu, instalowana jest w przestrzeni sufitu podwieszanego, a do transportu ochłodzonego powietrza i dostarczania go do jednego lub większej ilości pomieszczeń wykorzystuje system kanałów rozprowadzonych przypominający nieco instalację wentylacji mechanicznej.

Klimatyzacja kanałowa do domu charakteryzuje się niewielkimi gabarytami jednostek wewnętrznych, zwłaszcza jeśli chodzi o jej wysokość, dzięki czemu z powodzeniem można zainstalować tego typu urządzenie w sufitach podwieszanych o wysokości nawet 30 cm. Dzięki wysokiej wydajności chłodniczej jednostek klimatyzacji kanałowej możliwe jest chłodzenie nawet kilku pomieszczeń za pomocą jednej jednostki wewnętrznej zlokalizowanej w oddzielnym pomieszczeniu technicznym, garderobie itp.

Klimatyzatory kanałowe działają na takiej samej zasadzie jak dobrze znane każdemu klimatyzatory ścienne. W zależności oczywiście od rodzaju systemu klimatyzacji kanałowej: split, multisplit lub VRF, poszczególne jednostki wewnętrzne obsługiwane są przez jeden agregat zewnętrzny współpracujący z jedną lub większą ilością klimatyzatorów kanałowych, a proces chłodzenia powietrza odbywa się dzięki realizacji procesu obiegu przemian termodynamicznych czynnika chłodniczego krążącego w układzie między parownikiem, a sprężarką, skraplaczem i zaworem dławiącym.

Montaż klimatyzacji kanałowej i systemu przewodów rozprowadzonych w domu jednorodzinnym.

Wybór montażu klimatyzacji kanałowej to doskonała decyzja nie tylko ze względu na wysoką wydajność chłodniczą, jaką charakteryzują się klimatyzatory kanałowe, ale również pod względem estetyki i komfortu. Klimatyzatory kanałowe, które montuje się w domach jednorodzinnych to urządzenia o bardzo niewielkiej wysokości dzięki czemu z powodzeniem można przeprowadzić ich montaż w sufitach podwieszanych o wysokości zaledwie 30 cm, a dzięki temu, że same jednostki można zlokalizować w pomieszczeniu technicznym, garderobie lub na holu są gwarancją niskiego poziomu hałasu w strefie przebywania ludzi w pomieszczeniach do których tłoczą schłodzone powietrze.

Klimatyzacja kanałowa do domu to bardzo dyskretna instalacja. Instalacja dystrybucji powietrza rozprowadzająca chłód po całym budynku jest ukryta w przestrzeniach technicznych lub w zabudowach i sufitach podwieszanych, dlatego jedynym widocznym elementem systemu klimatyzacji kanałowej są kratki nawiewne oraz czerpne stanowiące punkty poboru powietrza, które następnie jest schładzane i przetłaczane do punktów nawiewnych w poszczególnych pomieszczeniach.

System przewodów rozprowadzonych może mieć prostokątny lub okrągły kształt, a wymiary lub średnice kanałów i dobór ich izolacji powinny być odpowiednio przeliczone. Dobór przewodów dystrybucji powietrza współpracujących z jednostką kanałową oraz dobór samej jednostki powinien być przeprowadzony na podstawie stosownych obliczeń wymaganej wydajności klimatyzatora kanałowego, jego sprężu oraz z uwzględnieniem konstrukcji i charakterystyki budynku, dlatego nie powinniśmy decydować się na samodzielny montaż klimatyzacji tego typu. Odpowiedni projekt powinien być sporządzony przez fachowców zajmujących się tematyką klimatyzacji kanałowej i systemów wentylacji mechanicznej, a montaż urządzeń i przewodów powinien być przeprowadzonych przez instalatorów posiadających stosowne uprawnienia F-Gazowe oraz wiedzę i doświadczenie pozwalające na przeprowadzenie stosownych prac instalacyjnych połączonych z wykonaniem odpowiednich przepustów w ścianach i stropach budynku.

montaż klimatyzacji kanałowej

Rodzaje klimatyzatorów kanałowych.

Szerokie zastosowanie klimatyzacji kanałowej w budownictwie komercyjnym oraz w instalacjach dla domów jednorodzinnych i bardzo duży wybór jednostek w zakresie ich mocy, sprężu dyspozycyjnego oraz rodzaju systemu pozwala na swobodny dobór odpowiedniej jednostki do danego rodzaju inwestycji oraz do każdej instalacji dystrybucji chłodzonego powietrza.

Podstawowy podział klimatyzatorów kanałowych.

Najbardziej powszechnym kryterium podziału jednostek kanałowych jest podział ze względu na wartości sprężu dyspozycyjnego wentylatora tłoczącego powietrze w jednostce wewnętrznej. Wyróżniamy zatem jednostki klimatyzacyjne niskiego sprężu, średniego sprężu i wysokiego sprężu. Spręż dyspozycyjny oraz wydajność chłodnicza klimatyzatora kanałowego powinna być wskazana w obliczeniach projektowych systemu klimatyzacji. Spręż zależy zazwyczaj od długości instalacji systemu kanałów rozprowadzonych, ich wymiarów lub średnicy oraz od ilości i oporów kratek nawiewnych i czarpnych. Klimatyzator kanałowy wyposażony w wentylator posiadający wysoki spręż najczęściej stosowany jest w budownictwie komercyjnym do dużych i rozbudowanych instalacji, natomiast klimatyzację kanałową niskiego i średniego sprężu częściej wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym.

Inne sposoby podziału jednostek klimatyzacji kanałowej

Innym często spotykanym sposobem wyróżniającym rodzaje i charakterystykę konkretnego systemy klimatyzacji kanałowej jest podział na jednostki inwerterowe oraz jednostki on/off oraz na systemy split, multisplit oraz VRF.

Inwerterowe jednostki klimatyzacji kanałowej to urządzenia modulujące swoją wydajność w zależności od panujących warunków termicznych na zewnątrz oraz w budynku. Dzięki możliwości korygowania wydajności pracy sprężarki ich koszt eksploatacji może być nawet 30 – 40% tańszy niż jednostek on/off, których praca polega na załączaniu trybu chłodzenia z pełną mocą i wyłączeniu systemu po osiągnięciu zadanej temperatury wewnętrznej.

Jednostki typu split to systemy, w których jedna jednostka zewnętrzna obsługiwana jest przez jedną jednostkę zewnętrzną. W systemach multisplit jedna jednostka zewnętrzna może współpracować z nawet pięcioma klimatyzatorami kanałowymi zainstalowanymi wewnątrz budynku, natomiast systemy VRF charakteryzują się bardzo dużą wydajnością chłodniczą i możliwością współpracy kilkunastu klimatyzatorów kanałowych w oparciu o jeden zewnętrzny agregat chłodniczy o bardzo dużej wydajności.

Dodatkowe funkcję klimatyzacji kanałowej. Klimatyzatory kanałowe z funkcją grzania.

zakładanie klimatyzatora kanałowego

Decydując się na zakup i montaż systemu klimatyzacji kanałowej zyskujemy instalację, która nie tylko zapewnia schłodzone i rześkie powietrze w okresie letnim, ale może także spełniać kilka dodatkowych funkcji podnoszących komfort przebywania w budynku. Warto wybierać zatem jednostki, które wyposażone są w dodatkowe funkcje. Do dodatkowych funkcji, w które może być wyposażona klimatyzacja kanałowa zaliczamy przede wszystkim możliwość przejścia na tryb grzewczy. Klimatyzatory z funkcją grzania to doskonały sposób na wspomaganie pracy instalacji centralnego ogrzewania lub jego zastąpienie w okresach przejściowych gdy temperatura powietrza zewnętrznego nie jest na tyle niska aby uruchamiać system centralnego ogrzewania ale powoduje już wychładzanie budynku.

Inne funkcje klimatyzacji kanałowej, na które warto zwrócić uwagę.

Warto również zwracać uwagę na dodatkowe filtry powietrza, które mogą być zintegrowane z jednostką kanałową. Filtry klasy G4, M5 lub F7, filtry antybakteryjne itp. mogą być szczególnie przydatne dla alergików.

Większość dobrej klasy klimatyzatorów kanałowych posiada w standardzie montowane na ścianie urządzenie sterujące pracą systemu oraz moduł wifi umożliwiający sterowanie systemem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Możliwość sterowania klimatyzacją za pomocą różnych urządzeń, konsol ściennych, smartfonów i tabletów podnosi komfort i umożliwia stałą kontrolę nad parametrami pracy systemu.

Niektóre systemy klimatyzacji kanałowej umożliwiają sterowanie przepływem powietrza i temperaturą w dowolnie wybranych sekcjach instalacji dystrybucji powietrza dzięki czemu jeden klimatyzator może obsługiwać kilka wydzielonych stref budynku o różnym zapotrzebowaniu na chłód lub ciepło.

dodatkowe funkcje klimatyzacji
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?