Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Co to jest, Jak działa

Rekuperacja

Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja jest dla Ciebie? Czy rekuperacja się opłaca? Poniższy artykuł ma za zadanie odpowiedzieć nie tylko na te pytania!

Rekuperacja – co to jest, jak działa?

Zalety rekuperacji

Rekuperacja w skrócie

oszczednosc-energii-2 Oszczędnośc energii
Oszczędnośc energii

System rekuperacji pozwala odzyskać dużą ilość energii, która normalnie byłaby utracona wraz z wywiewanym powietrzem. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty ogrzewania budynku.

komfort Komfort
Komfort

Rekuperacja poprzez filtrację pomaga utrzymać wysoką jakość powietrza w budynkach, usuwając zanieczyszczenia i wilgoć.

ochrona-srodowiska Ochrona środowiska
Ochrona środowiska

Poprzez zmniejszenie zużycia energii, rekuperacja pomaga zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

zdrowie Zdrowie
Zdrowie

Dobrej jakości powietrze, pozbawione alergenów oraz zanieczyszczeń, ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach.

halas Redukcja hałasu
Redukcja hałasu

Rekuperatory ciepła są wyposażone w izolację akustyczną, która pomaga w redukcji hałasu z zewnątrz i przewodzenia dźwięków między pomieszczeniami

redukcja-wilgoci Filtrowanie
Filtrowanie

Instalacja wentylacji mechanicznej oczyszcza powietrze ze smogu i alergenów.

CO TO JEST REKUPERACJA?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy. Ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.

Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła z już nagrzanego, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy, rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

JAK DZIAŁA REKUPERACJA?

Teraz postaram się wyjaśnić Ci w jak najprostszy sposób zasadę działania rekuperacji.

Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste (miejmy nadzieję, ale dla rekuperacji to nie problem) zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o najczęściej zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

wentylacja naturalna a rekuperacja

SCHEMATYCZNA BUDOWA REKUPERATORA

Powyżej postarałem się wyjaśnić zasadę działania rekuperacji w możliwie prosty sposób. Jeśli jednak jesteś dociekliwy, na pewno chcesz wiedzieć więcej na temat technicznych szczegółów systemu o nazwie rekuperacja. Oto i one:

Rekuperator ma cztery króćce przyłączeniowe, do których podłączane są kanały wentylacyjne.

1

KANAŁ 1: tzw. czerpnia – jest to kanał doprowadzający zimne powietrze zewnętrzne do rekuperatora.

2

KANAŁ 2: tzw. wyrzutnia – to kanał odprowadzający brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz.

3

KANAŁ 3: nawiew do pomieszczeń – jest to kanał, który doprowadza przefiltrowane i nagrzane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń.

4

KANAŁ 4: wyciąg z pomieszczeń – kanał, który odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

schemat budowy rekuperatora

Oczywiście poszczególne z powyższych kanałów rekuperacji mogą rozgałęziać się na szereg mniejszych, np. nawiew do pomieszczeń.

 

SPOSÓB DZIAŁANIA REKUPERACJI:

Jak już pisałem, mamy do czynienia z dwoma strumieniami powietrza:

 • strumień nawiewny realizowany za pomocą kanału 1 i 3
 • strumień wyciągowy realizowany za pomocą kanału 2 i 4

„Czerpnia” (kanał 1) zaciąga świeże, zimne powietrze zewnętrzne i wprowadza je na wymiennik ciepła w rekuperatorze. Z przeciwległego kierunku kanał nr 4 (“wyciąg z pomieszczeń”) zaciąga zużyte, ciepłe powietrze z pomieszczeń i wprowadza na wymiennik ciepła w rekuperatorze.

Na wymienniku ciepła dochodzi do przekazania energii/temperatury. Powietrze z kanału nr 4 przepływając przez wymiennik ciepła “ogrzewa ” go, natomiast powietrze z kanału nr 1 pobiera “pozostawioną” temperaturę/energię z wymiennika. Proces ten nazywa się wymianą ciepła.

Po wymianie ciepła, świeże i ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń za pomocą kanału nr 3, a przeciwlegle, przy użyciu kanału nr 2, powietrze zanieczyszczone i pozbawione temperatury jest wyrzucane na zewnątrz. Tak działa rekuperacja.

Rekuperacja, a wentylacja grawitacyjna

By lepiej zrozumieć, czym jest rekuperacja, musimy mieć świadomość jak do tej pory radzono sobie z wymianą powietrza w budynkach, czyli co to jest wentylacja grawitacyjna.

rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjne, w przeciwieństwie do systemu rekuperacji, nie potrzebuje do swojego działania żadnego urządzenia, opiera się na systemie kominów. Tak naprawdę, wentylacja grawitacyjna to ładna nazwa dla dziur przebitych przez mury Twojego domu. Rekuperacja opiera się na dwóch strumieniach powietrza wytwarzanych przez rekuperator. Wentylacja grawitacyjna opiera się na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Docelowo kominy wentylacji grawitacyjnej powinny wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz budynku, zaś świeże powietrze powinno napływać przez… szpary w drzwiach, oknach, wywietrzniki itd.

Już na pierwszy rzut oka widać tutaj wady wentylacji grawitacyjnej w stosunku do rekuperacji. Po pierwsze wentylacja grawitacyjna wyciąga z domu ciepłe powietrze i w żaden sposób nie gromadzi tego ciepła, za którego ogrzanie już przecież zapłaciłeś. Tymczasem przez otwarte okno i nieszczelności w budynku nawiewane jest świeże, ale zimne powietrze, które wymaga całkowitego ogrzania. Tymczasem rekuperacja pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i przekazuje je powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu możliwa jest oszczędność energii wymaganej do ogrzania tego powietrza, do pożądanej temperatury sięgająca 30%.

Kolejna sprawa – wentylacja grawitacyjna w żaden sposób nie filtruje, tak jak rekuperacja, nawiewanego powietrza. Jeśli na zewnątrz jest pełno dymu i alergenów – to jeśli otworzysz okno – wszystko wleci do Twojego domu. Jak tego okna nie otworzysz – będzie wilgotno i duszno. I tak źle i tak niedobrze. Rekuperacja całkowicie eliminuje ten problem, gdyż do swojego działania nie wymaga otwierania okien, a nawet zaleca się ich zamykanie, by powstrzymywać niepotrzebne straty ciepła.

Gwoździem do trumny tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej jest nowy sposób budownictwa. Wentylacja grawitacyjna sprawdza się tam, gdzie stolarka okienna i drzwi są nieszczelne, przepuszczają powietrze z zewnątrz. Jednak od jakiegoś czasu, coraz większą popularność zdobywa budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne, gdzie całkowicie eliminuje się występowanie mostków cieplnych, czyli właśnie miejsc utraty ciepła takich jak nieszczelne drzwi czy okna (i nie tylko).

W przypadku domu energooszczędnego rekuperacja nie jest wyborem, jest koniecznością. Jeśli brudne, wilgotne powietrze nie ma gdzie odpływać, a tylko napływa zimne z zewnątrz, to prowadzi do gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu – nie jest to ani komfortowe, ani zdrowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli budujesz energooszczędnie, rekuperacja to jedyny sensowny system wentylacji, jaki masz do wyboru.

REKUPERACJA A OSZCZĘDNOŚĆ I ODZYSK CIEPŁA

Jeśli czytasz ten artykuł o rekuperacji, to całkiem prawdopodobne, że czytałeś już w sieci inne artykuły dotyczące systemu rekuperacji. Pewnie widziałeś także podawane tam informacje, że dzięki rekuperacji możesz oszczędzić nawet 60, 70% wydatków na ogrzewanie Twojego domu. W tym miejscu trochę Cię zmartwię – oszczędności takich rzędów wielkości są nierealne, opierają się na wyidealizowanych obliczeniach.

Z wieloletniego doświadczenia naszej firmy Ecocomfort, wynika, że dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą 30%.

Czy to źle? Nie, to bardzo dobrze! 30% to aż jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie Twojego domu tylko dzięki jednemu rozwiązaniu jakim jest rekuperacja! Dzięki zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (odpowiednia izolacja, unikanie występowania mostków ciepła itd.) możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie jeszcze bardziej (więcej na ten temat w punkcie dotyczącym domów energooszczędnych i pasywnych), nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa.

Pamiętaj też, że oszczędności na rachunkach jakie daje rekuperacja to tylko najmniej ważna korzyść wynikająca z systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła! Co jest ważniejsze? Zdrowie Twoje i Twojej rodziny!

Mówiąc o rekuperacji często skupiamy się na kwestiach technicznych i ekonomicznych, zapominając często o jednej z największych, jeśli nie największej, korzyści jakie daje Ci rekuperacja – zdrowiu.

rekuperacja, a zdrowie i komfort twoje i twojej rodziny

Niestety, żyjemy w czasach, gdy otwarcie okna w mieszkaniu nie zawsze wiąże się z napływem czystego, świeżego, rześkiego powietrza, którym radośnie napełniają się Twoje płuca. Przeciwnie, otwarcie okna często wiąże się z napływem smrodu, smogu, dymu, pyłu, alergenów i hałasu do Twojego mieszkania. Często wydaje się, że lepiej byłoby tego okna nie otwierać nigdy – ale to nie jest możliwe, jeśli nie chcesz mieć nadmiernie wilgotnego i zagrzybiałego mieszkania. Tutaj z pomocą przychodzi rekuperacja, która filtruje, czyści i ogrzewa powietrze napływające do Twojego domu.

„Mnie to nie dotyczy” – możesz się uśmiechnąć pod nosem, czytając o problemach krakowiaków noszących maski chroniące przed smogiem – „Buduję swój dom, na czystych mazurach i nie mam żadnych sąsiadów, którzy by mi kopcili pod nosem”.

Czy aby na pewno? Pomijając już fakt, że sam możesz zatruwać powietrze w okolicy swojego domu paląc, choćby i najbardziej ekologicznym, eco-groszkiem, rekuperacja chroni od kolejnej plagi współczesności – alergii. Alergie na pyłki roślin są coraz bardziej powszechne. W okresach pylenia roślin, na które jesteś uczulony Ty lub członkowie Twojej rodziny, normalne życie jest trudne do zniesienia – chroniczny katar, zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia itd. Od alergenów nie uchroni Cię wybudowanie domu w czystej okolicy, ale rekuperacja może być nieocenionym sprzymierzeńcem – nie musisz otwierać okna, by cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

REKUPERACJA SPOSOBEM NA SMOG

rekuperacja sposobem na smog

Rekuperacja stale wymienia powietrze w Twoim domu utrzymując odpowiedni poziom wilgoci, dzięki temu chroni Cię przed jeszcze jedną zmorą wilgotnych mieszkań – grzybem. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać o szkodliwości posiadania grzyba na ścianie mieszkania.

Za zdrowiem, idzie komfort życia w domu z rekuperacją. Rekuperatory coraz częściej cechują się pełną automatyką działania. Przyjmujesz w domu gości? Rekuperator automatycznie dostosuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze niezależnie od liczby osób wydychających dwutlenek węgla i wilgoć w Twoim mieszkaniu. A może właśnie gotujesz i zapachy roznoszą się po całym domu? Rekuperacja zadba o to, byś nie musiał cały dzień czuć w powietrzu ryby, którą jadłeś na obiad. Wyjeżdżasz na kilka dni i nikogo nie będzie w domu? Rekuperacja sama spowolni swoje obroty, obniżając zużycie energii elektrycznej.

REKUPERACJA A OSZCZĘDNOŚĆ I ODZYSK CIEPŁA

Rekuperacja daje Ci oszczędności na ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o Twoje zdrowie. W sumie już te trzy elementy są wystarczającym powodem, dla którego rekuperacja jest obowiązkowym elementem w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja jest jednak tak wspaniałym systemem, że daje jeszcze więcej, dodatkowych korzyści! Poniżej krótko podsumowuję opisane już korzyści jakie daje rekuperacja i wymieniam dodatkowe:

zalety rekuperacji
 • rekuperacja to oszczędność energii,
 • filtrowanie powietrza z pyłków – bardzo ważne dla alergików!
 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
 • brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze,
 • sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją,
 • wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń,
 • szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki),
 • szybkie usuwanie zapachów: kuchnia – gotowanie, / WC – wiadomo,
 • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu – oczywiście rekuperator nie zastępuje odkurzacza,
 • czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii,
 • brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien,
 • w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie,
 • w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu,
 • rekuperacja to też możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje takie jak chłodzenie lub dogrzewanie powietrza,
 • rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 i wilgoci,
 • rekuperacja może być podłączona pod instalacje inteligentnego budynku,
 • rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań.

Rekuperacja jako niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego

Jeśli budujesz dom, na pewno spotkałeś się z takimi określeniami jak dom pasywny i dom energooszczędny. Powyżej pisałem już, że rekuperacja jest system niezbędnym w obu rodzajach domów.

Współczesne domy wybudowane tradycyjnie mają zapotrzebowanie energetyczne do 120kWh/(m2·rok). Jest to ilość energii potrzebne do ogrzania metra kwadratowego Twojego domu w ciągu roku. Domy budowane wcześniej często mają zapotrzebowanie przekraczające 200kWh.

rekuperacja w domu energooszczędnym

Domy energooszczędne to takie, gdzie zapotrzebowanie energetyczne wynosi od 30 do 60 kWh(m2·rok) (czyli potrzebują od dwóch do czterech razy mniej energii!).

Domy pasywne, najmniej w Polsce popularne, bo i wymagające największych kosztów i kompromisów, mają zapotrzebowanie energetyczne nie przekraczające 15 kWh/(m2·rok) (8 razy mniej od budownictwa tradycyjnego!).

By uzyskać tak dużą oszczędność energii w domach pasywnych i energooszczędnych – stawia się na doskonałą izolację domu od otoczenia. Oznacza to, że nie może istnieć żadne przebicie, przez które ciepło ulatywałoby, bezsensownie w przestrzeń. Innymi słowy – wentylacja grawitacyjna, kominowa nie ma racji bytu w tego rodzaju budownictwie, to tak, jak gdybyś wywiercił dziurę w dnie swojego nowo zwodowanego jachtu. Budując energooszczędnie rekuperacja to konieczność.

Mówisz dom energooszczędny – myślisz rekuperacja.

Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji?

rekuperacja a budowa domu

Rekuperacja to system, o którym powinieneś pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu. Oczywiście, jest możliwe zainstalowanie rekuperacji w domu już wybudowanym – wiąże się to jednak z wyższymi kosztami i niedogodnościami wynikającymi z prac trwających około 7 dni.

Rekuperacja wpisana w plany budowy domu to także oszczędność. Wiedząc, że będziesz instalować rekuperację, od razu możesz (a nawet powinieneś) zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej (co kosztuje przecież tysiące złotych!).

W momencie budowania domu, nie musisz jeszcze mieć zakupionego rekuperatora. Wystarczy mieć wykonany projekt rekuperacji, dzięki któremu firma, która będzie montować u Ciebie rekuperację, poprowadzi odpowiednie kanały i zabezpieczy miejsce, w którym zostanie zainstalowany rekuperator.

Można powiedzieć, że domy dzielą się na tradycyjne, energooszczędne i pasywne.

montaż rekuperacji

JAK WYBRAĆ DOBRĄ FIRMĘ DO MONTAŻU REKUPERACJI?

Przede wszystkim należy postawić na profesjonalistów. Rekuperacja jest nie mniej ważnym systemem niż instalacja elektryczna czy wodna.

Zlecenie wykonania rekuperacji hydraulikowi, jako dodatkowego zadania, ma tyle samo sensu co zlecenie elektrykowi poprowadzenia instalacji wodnej. Elektryk jest od instalacji elektrycznej, hydraulik od wodnej, a osobna specjalizacja to montaż rekuperacji!

Kiedy już zdecydujesz się na profesjonalną firmę, która zamontuje u Ciebie rekuperację, wybierz taką, która zrobi to kompleksowo, to znaczy: przygotuje projekt, pomoże w wyborze odpowiednich kanałów i urządzenia, dokona instalacji oraz będzie zajmowała się późniejszym serwisowaniem Twojej rekuperacji. Od razu nadmienię, że Ecocomfort spełnia wszystkie te warunki z naddatkiem

4 najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji

 1. Najpoważniejszym błędem, który jest niestety bardzo powszechny, jest montaż rekuperacji bez wykonania projektu. Jest to zazwyczaj pochodna tego, że za instalację rekuperacji bierze się osoba nie mająca do tego kompetencji, np. elektryk. Tylko wcześniejsze przygotowanie projektu rekuperacji umożliwia sprawne i poprawne zamontowanie tego systemu – począwszy od wyboru mocy urządzenia, przez dobór średnicy kanałów, na odpowiedniej regulacji rekuperatora skończywszy.
 2. Drugim problemem, z którym często się spotykamy, jest brak izolacji na kanałach, co sprawia, że rekuperacja nie odzyskuje tyle energii, ile by mogła przy odpowiedniej izolacji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zupełnego braku efektywności rekuperacji lub popsucia urządzenia!
 3. Trzeci powtarzający się błąd, to nieodpowiedni dobór średnic kanałów rekuperacji, przez co rekuperacja staje się hałaśliwa i wpływa to negatywnie na komfort domowników.
 4. To nie jedyne błędy, których należy się wystrzegać przy montażu rekuperacji. Więcej o błędach piszę w odrębnym artykule: Najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę, że większości tych błędów można uniknąć zlecając montaż rekuperacji profesjonalnej firmie.
błędy popełniane przy montażu rekuperacji

FAQ

Na jakim etapie wykonuje się wentylację?

Arrow

Pierwszy etap instalacji wentylacji mechanicznej polega na rozłożeniu przewodów wentylacyjnych . Ten etap wykonuje się najczęściej na etapie surowym zamkniętym, tuż przed lub wraz z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi, a przed wylewkami oraz przed tynkami. Można oczywiście wykonać instalację wentylacji w budynku o znacznie bardziej zaawansowanych pracach, ale jest to nieco trudniejsze i zazwyczaj wymaga wygospodarowania większej przestrzeni pod zabudowę instalacji. Drugim etapem prac, który wykonuje się już po wszystkich pracach wykończeniowych, jest montaż centrali wentylacyjnej (rekuperatora) wraz ze sterownikiem, anemostatami oraz kratkami zewnętrznymi (czerpni i wyrzutni). Drugi etap prac zamyka dokonanie pomiarów przepływu powietrza przez instalację, ponadto system zostaje poddany regulacji, ustawieniom harmonogramu pracy rekuperatora, a inwestorowi zostaje przekazana dokumentacja z pomiarów systemu niezbędna do późniejszego odbioru budynku w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Czy można podpiąć okap do instalacji wentylacyjnej? Czy okap w ogóle jest potrzebny?

Arrow

Wykonanie instalacji odprowadzającej powietrze z okapu jest w każdym budynku bardzo pożądane. Pozwala na usunięcie powietrza zanieczyszczonego nadmiarem pary wodnej, tłuszczów i zapachów, których nie chcemy w domu. Nie zaleca się jednak podłączania go do instalacji wentylacji mechanicznej z uwagi na dużą wydajność wentylatorów okapu, która może zaburzyć przepływ powietrza w instalacji i zanieczyścić ją. Instalacja odprowadzająca zanieczyszczone powietrze z okapu powinna zostać odprowadzona poza budynek za pomocą kratki wywiewnej na elewacji budynku lub powinna być wpięta do kominków dachowych lub do wolnej kształtki wymurowanego kominu.

Czy w kotłowni może być wentylacja mechaniczna?

Arrow

Według obecnie panującego prawa w Polsce możliwe jest wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w kotłowniach w kilku przypadkach. Jeśli w kotłowni znajduje się piec zasilany gazem ziemnym z zamkniętą komorą spalania, z doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz, możemy wykonać zbilansowaną instalację wentylacji mechanicznej, tzn nawiewno-wywieną. W przypadku kotłowni z piecem na gaz płynny lub z kotłem na paliwo stałe, możemy zastosować jedynie wentylację grawitacyjną. Jeśli posiadamy pompę ciepła lub kocioł elektryczny możemy zastosować wentylację nawiewno- wywiewną lub wywiewną.

Czy we wszystkich drzwiach wewnętrznych muszą być podcięcia drzwi?

Arrow

Tak, w przypadku drzwi do pokoi musimy przyjąć podcięcie o powierzchni 80cm2, natomiast w przypadku drzwi łazienkowych 220 cm2. Powyższe wartości oznaczają, że standardowe drzwi pokojowe o szerokości 80cm, powinny posiadać podcięcie o wysokości tylko 1cm, a takie same drzwi do pomieszczeń takich jak łazienki, pralnie, wc jedynie 2,75cm. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem szerokości drzwi, wysokości podcięć wyniosą jeszcze mniej i będą jeszcze mniej widoczne. Podcięcie drzwi zapewnia zlokalizowanym w pomieszczeniach punktom wywiewnym, swobodny przepływ powietrza, dlatego jest to tak ważne dla płynnego działania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czy instalację wentylacyjną można czyścić?

Arrow

System wentylacji mechanicznej nie tylko można, ale i należy regularnie poddawać czyszczeniu, by uniknąć zabrudzeń kanałów wentylacyjnych. Konieczna jest także systematyczna wymiana filtrów powietrza na nowe (w zależności od zaleceń producenta, średnio raz na kwartał). Prace konserwatorskie polegające na czyszczeniu instalacji wykonuje się co 6 – 8 lat w zależności od wielkości instalacji, dokładności zastosowanych filtrów i ogólnej kondycji instalacji kontrolowanej podczas wykonywania corocznych przeglądów instalacji. Zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie. Doświadczeni monterzy firmy ECO Comfort zadbają o właściwe wyczyszczenie systemu oraz kanałów oraz przeprowadzą audyt działania instalacji po jej gruntownym wyczyszczeniu.

Czy wentylacją schłodzimy sobie dom i nie ma konieczności wykonania instalacji klimatyzacji?

Arrow

Zadaniem wentylacji mechanicznej jest filtrowanie powietrza oraz odzysk ciepła z powietrza usuwanego poprzez działanie wymiennika. Rekuperacja nie schłodzi domu w porze letniej, ale pozwoli na spore oszczędności na ogrzewaniu w porze zimowej. Jeśli chcemy połączyć korzyści finansowe z komfortem chłodzenia domu, warto rozważyć dodatkową instalację klimatyzacji: projekt oraz wycenę przygotują dla Państwa nasi doświadczeni w obu systemach specjaliści.

Czy można otwierać okna przy pracy wentylacji mechanicznej? Czy otwarte okna nie uszkodzą rekuperatora?

Arrow

Dom z ciągle zamkniętymi oknami? Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie takiej możliwości! Otwieranie okien nie ma żadnego wpływu na pracę rekuperatora, dodatkowo właściciele systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mogą wyłączyć wentylator nawiewny lub wyłączać wentylator wywiewny, w zależności od swoich preferencji dotyczących świeżego powietrza wiosennego oraz temperatury powietrza zewnętrznego. A to wszystko przy szeroko otwartych oknach!

Czy grzałka w rekuperatorze jest kosztowna?

Arrow

Rola grzałki w rekuperatorze jest nie do przecenienia: jej zadaniem jest ochronienie wymiennika ciepła przed zamarzaniem. Należy pamiętać, że to rekuperator steruje pracą grzałki, biorąc pod uwagę wszystkie parametry dotyczące temperatury: może zatem dojść do sytuacji, w której grzałka nie podejmie pracy nawet przy minusowych temperaturach, ponieważ sterownik jednostki nie uruchomi jej, uznając to za niekonieczne. Koszty użytkowania grzałki nie należą do wysokich, urządzenie jest uruchamiane praktycznie tylko i wyłącznie w czasie bardzo mocnych, ujemnych temperatur w okresie zimowym, zatem pobór energii elektrycznej nie należy do wysokich.

Czy rekuperator rozwiąże problem smogu?

Arrow

Sezon jesienno-zimowy zawsze wiąże się z problematyczną kwestią zanieczyszczenia powietrza. Smog, czyli mieszanina trujących substancji, zebrana w unoszącej się nad naszymi miastami mgle, jest trujący: powoduje problemy z układem oddechowym, układem krążenia, ale i układem nerwowym. Smog nie pozostaje bez wpływu na kobiety ciężarne, przyczynia się także do większej zapadalności na choroby nowotworowe. Skutecznym narzędziem do walki ze śmiertelnie trującą chmurą pyłów jest wentylacja mechaniczna z wbudowanymi filtrami antysmogowymi. To właśnie filtry powietrza blokują pyłom PM 10, PM 2.5 oraz PM 1 drogę do naszych domów, a nam pozwalają oddychać czystym i wolnym od smogu powietrzem.

Czy instalacja jest słyszalna? Warunki pomiaru.

Arrow

Prawidłowo zaprojektowana oraz precyzyjnie zamontowana rekuperacja wyróżnia się bezgłośnym dzialaniem. Warto pamiętać, że nie tylko klasa energetyczna urządzenia, ale przede wszystkim sposób jego montażu przekłada się bezpośrednio na poziom hałasu, który generuje system wentylacji mechanicznej. Z tego względu prace instalacyjne warto powierzyć tylko firmom odznaczającym się doświadczeniem na rynku. ECO Comfort to gwarancja projektu dopasowanego do potrzeb inwestora oraz najwyższej jakości techniki montażu, która uwzględnia takie czynniki jak: średnice przewodów wentylacyjnych, izolacja przewodów oraz dobór odpowiednich tłumików. Warto zaznaczyć, że regulacji instalacji oraz pomiarów natężenia hałasu dokonuje się na najwyższym biegu pracy centrali wentylacyjnej. W takich warunkach możliwe jest wystąpienie lekkiego szumu powietrza przepływającego przez talerzyki kierunkowe anemostatów jednak przy standardowym użytkowaniu na niższych biegach instalacja jest niesłyszalna. Wykonywane przez nas instalacje wyróżniają się poziomem hałasu plasującym się w okolicach 25-30 dB w pomieszczeniach zamkniętych w standardowym trybie pracy rekuperatora (poniżej progu słyszalności większości z nas) przez co gwarantują skuteczne i komfortowe działanie wentylacji mechanicznej.

Jak często wymagany jest serwis rekuperatora ? Kiedy wymieniać filtry? Co wchodzi w skład serwisu?

Arrow

Konserwację i przegląd instalacji rekuperacji powinno przeprowadzać się co najmniej raz w roku. Takie działania prewencyjne zabezpieczają użytkowników systemu przed zabrudzeniami kanałów, które mają bezpośredni wpływ na wydajność rekuperacji. O konieczności wymiany zużytych filtrów powietrza użytkownik zostanie poinformowany poprzez komunikat w panelu sterującym. Zanieczyszczonych filtrów nie należy prać, ani odkurzać: ze względu na ich budowę z delikatnych mikrowłókien jest to bezcelowe: nawet najdokładniej wyprany filtr nadal będzie zanieczyszczony. Wymiany zużytych filtrów na nowe dokonuje się średnio co 3 miesiące. W skład przeglądu wchodzi:

 • czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
 • wymiana filtrów
 • kontrola instalacji
 • kontrola odpływu skroplin
 • kontrola i czyszczenie czerpni
 • kontrola i czyszczenie wyrzutni
 • kontrola regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
 • kontrola ustawień rekuperatora
 • sprawdzenie wnętrza rekuperatora
 • poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora

 

Jakie można popełnić błędy przy montażu i wyborze?

Arrow

Najpoważniejszym błędem, który jest niestety bardzo powszechny, jest montaż rekuperacji bez wykonania projektu. Jest to zazwyczaj pochodna tego, że za instalację rekuperacji bierze się osoba nie mająca do tego kompetencji, np. elektryk. Tylko wcześniejsze przygotowanie projektu rekuperacji umożliwia sprawne i poprawne zamontowanie tego systemu – począwszy od wyboru mocy urządzenia, przez dobór średnicy kanałów, na odpowiedniej regulacji rekuperatora skończywszy.

Drugim problemem z którym często się spotykamy, jest brak izolacji na kanałach, co sprawia, że rekuperacja nie odzyskuje tyle energii, ile by mogła przy odpowiedniej izolacji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zupełnego braku efektywności rekuperacji lub popsucia urządzenia!

Trzeci powtarzający się błąd, to nieodpowiedni dobór średnic kanałów rekuperacji, przez co rekuperacja staje się hałaśliwa i wpływa to negatywnie na komfort domowników.

ile kosztuje rekuperacja?

rekuperacja ile kosztuje

Rekuperacja jest często postrzegana jako droga, wręcz zbytkowna instalacja. Niesłusznie. Prawda jest taka, co za chwilę udowodnię, że koszt rekuperacji jest naprawdę znikomy w porównaniu do całkowitych kosztów budowy domu.

Na koszt zakupu rekuperacji, składa się zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń. Na koszt użytkowania rekuperacji, składa się konieczność wymiany filtrów, energia elektryczna niezbędna do jej funkcjonowania i okresowe przeglądy. Ceny rekuperacji oczywiście wahają się, w zależności od jakości zakupionych urządzeń i wymagań klienta, ale o tym dowiesz się z poświęconego tylko temu tematowi artykułu w naszej Strefie Specjalisty. Prosto z mostu: Dla domu o powierzchni 100m2 instalacja rekuperacji na urządzeniu dobrej jakości kosztuje ok. 18000 złotych.

To jednak nie jest do końca prawda. Ostateczna cena rekuperacji jest o wiele niższa, a to dlatego, że decydując się na montaż rekuperacji, rezygnujemy z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, których cena sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Wykonując proste działanie odejmowania, wychodzi na to, że koszt zamontowania rekuperacji jest przeciętnie wyższy o zaledwie kilka tysięcy złotych od tradycyjnego systemu wentylacji domu!

A koszty eksploatacji? Koszt kompletów filtrów aktualnie mieści się w przedziale kwotowym 150-200 zł, a filtry zmienia się co kwartał. Nawet doliczając koszty serwisowania rekuperacji co kilka lat (przeglądy, czyszczenie), okazuje się, że utrzymanie zwykłej lodówki jest o wiele większym wydatkiem, niż posiadanie rekuperacji.

Tyle że… W powyższym wyliczeniu nie uwzględniłem przecież, że Twoje roczne koszty ogrzewania domu zmniejszą się o 30%.

Okazuje się, że właściwym pytaniem powinno być: nie ile kosztuje się rekuperacja, tylko ile kosztuje Cię brak rekuperacji?.

Mam zresztą nadzieje, że przekonałem Cie powyżej, iż zalety z posiadania rekuperacji są na tyle duże, że uzasadniałyby jej posiadanie nawet, gdyby koszty jej montażu i użytkowania były trzy czy cztery razy wyższe!

czy rekuperacja jest niezbędna?

CZY REKUPERACJA JEST NIEZBĘDNA?

Czy rekuperacja jest niezbędna? W jakiś sposób wentylować swój dom musisz. Do wyboru masz tak naprawdę tylko 2 opcje: wentylację grawitacyjną i rekuperację.

O tym, jakie są wady tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej już wiesz. Wiesz też, że koszt instalacji rekuperacji jest tak naprawdę niewiele wyższy od tej tradycyjnej wentylacji. Nawet pomijając kwestię kosztów, oszczędności energii, komfortu itd. korzyści zdrowotne wynikające z posiadania rekuperacji przesądzają sprawę.

Tak: rekuperacja jest niezbędną instalacją w Twoim domu!

Ale wybór należy do Ciebie. To jak? Wolisz, żeby Twoja rodzina żyła w domu z rekuperacją, czy bez?

GOTOWE PROJEKTY

REALIZACJE MONTAŻU REKUPERACJI

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?