Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Klimatyzacja

Klimatyzacja kanałowa - funkcjonowanie, koszty, zastosowanie

Budując lub remontując dom, mieszkanie czy większe obiekty, przeznaczone na różnego rodzaje usługi, inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Często decyzja ta podyktowana jest nie tylko chęcią zadbania o jakość i czystość powietrza w budynku, ale jest także koniecznością wynikającą z przepisów prawa budowlanego oraz z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie lub pracę która będzie w nich wykonywana. O ile system wentylacji mechanicznej zazwyczaj jest niewidoczny, gdyż znaczną większość tej instalacji można ukryć w przestrzeni sufitów podwieszanych lub w warstwach izolacji stropów, o tyle zastosowanie klasycznej klimatyzacji wiąże się z zawieszeniem klimatyzatora w widocznym miejscu na ścianie (w przypadku klimatyzatora ściennego), na suficie (w przypadku tzw. klimatyzatora kasetonowego) lub przy podłodze (przy zastosowaniu klimatyzatora konsolowego). Taki montaż klimatyzacji nie zawsze spełnia oczekiwania inwestorów i w tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie klimatyzacji kanałowej.

Klimatyzacja kanałowa

Czym są, jak działają i do czego służą klimatyzatory kanałowe?

Sposób w jakim klimatyzatory kanałowe działają i dokonują obróbki przetłaczanego powietrza, nie różni się zasadniczo od innych rodzajów klimatyzatorów. Jak każdy inny klimatyzator (ścienny, sufitowy czy przypodłogowa konsola) współpracuje on z agregatem zewnętrznym (skraplaczem), z którym łączy go instalacja chłodnicza wypełniona gazem technicznym R32, R410 itp. Obieg chłodniczy klimatyzatora kanałowego wygląda zatem tak, jak każdego innego urządzenia tego typu.

Klimatyzacja kanałowa – poznaj zasadę jej działania!

W jednostce wewnętrznej dochodzi do odparowania skroplonego czynnika chłodniczego, który w trakcie tego procesu odbiera ciepło z przetłaczanego przez klimatyzator powietrza. Odparowany czynnik, dzięki instalacji freonowej, transportowany jest do jednostki zewnętrznej w której dochodzi do jego skroplenia i oddania ciepła do otoczenia. Obieg ten jest wielokrotnie powtarzany, aż do schłodzenia powietrza w danych pomieszczeniach do zadanego parametru. Różnicą jaką cechuje się klimatyzacja kanałowa w odniesieniu do pozostałych rodzajów klimatyzatorów, jest sposób w jaki dystrybuowane jest uzdatnione powietrze.

Sam gaz jest paliwem palnym co zawsze stwarza ryzyko niebezpiecznych sytuacji włącznie z zagrożeniem życia. W przypadku pomp ciepła w budynku nie ma żadnego palnego paliwa. Warto tutaj też wspomnieć że podczas pracy pompy ciepła nie są emitowane szkodliwe spaliny co zapewne ucieszy sympatyków ekologii. Ekolodzy i miłośnicy przyrody mają jeszcze jeden ważny powód do zadowolenia. Otóż pompa ciepła podczas pracy korzysta w 70 – 75 % z udziału w energii odnawialnej. W ten sposób znacząco obniża się emisja co2 oraz zużycie energii pierwotnej.

Inwestycja w pompę ciepła jest większa niż w tradycyjny system ogrzewania ale jest to też jedyny system grzewczy, który po kilku latach się amortyzuje w stosunku do instalacji olejowych i gazowych. Nie pozostaje też bez znaczenia fakt, że większa inwestycja w pompę ciepła podnosi również wartość użytkową i funkcjonalną naszego budynku, ale również a może przede wszystkim wartość finansową. Skoro mowa o finansowaniu, pompa ciepła jest też bardzo mocno wspierana przez Unię Europejską. Korzystając z dotacji na instalację lub modernizację systemu grzewczego o pompę ciepła wkład inwestycyjny może być mniejszy a tym samym okres zwrotu zdecydowanie krótszy.

Co jeszcze oferuje nam pompa ciepła? Pomijając geopolitykę i zagadnienia problemu cieplarnianego a schodząc bardziej na ” nasze podwórko” a konkretnie plac budowy to podejmując decyzję odpowiednio wcześnie o montażu pompy ciepła możemy zaoszczędzić sporo gotówki.

Czym jest system kanałów rozprowadzonych?

System kanałów naprowadzonych

Wiemy już, że klimatyzatory kanałowe działają na podobnej zasadzie jak szerzej znane oraz kojarzone przez wszystkich klimatyzatory ścienne i sufitowe. Obróbka powietrza w klimatyzatorach odbywa się na takich samych zasadach przebiegu obiegu termodynamicznego pomiędzy agregatem zewnętrznym, jednostką wewnętrzną i łączącą je instalacją freonową. Tym, co odróżnia jej działanie od innych systemów, jest dystrybucja powietrza schłodzonego i sposób, w jaki powietrze do obróbki jest pobierane oraz doprowadzane do klimatyzatora. Klimatyzację kanałową można w tym aspekcie porównać do instalacji wentylacji mechanicznej. Klimatyzator kanałowy pełni rolę centrali wyposażonej w filtr, wentylator oraz wymiennik ciepła. Dystrybucja schłodzonego powietrza oraz dopływ powietrza pobieranego z budynku do klimatyzatora realizowany jest za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych, zabudowanych zazwyczaj w przestrzeni sufitów podwieszanych.

Klimatyzatory kanałowe - korzyści dla inwestora

Montaż instalacji tego typu umożliwia schłodzenie powietrza zapewniając rześkie powietrze praktycznie w całym budynku. Odbywa się to przy wykorzystaniu jednego klimatyzatora kanałowego lub połączonego systemy kilku klimatyzatorów kanałowych, znajdujących się w oddzielnym pomieszczeniu. Instalacja czerpna rozprowadzana jest zazwyczaj na korytarzach, skąd klimatyzator pobiera powietrze, a instalacja nawiewna doprowadzająca schłodzone powietrze do pomieszczeń użytkowych takich jak pokoje, kuchnia czy gabinety.

Sposoby montażu klimatyzacji kanałowej

Klimatyzacja kanałowa dzięki swym zaletom i możliwościom jest coraz częściej projektowana i wykonywana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach użytku publicznego. Montaż instalacji freonowej klimatyzacji kanałowej, nie różni się niczym od instalacji innego typu klimatyzatorów. Natomiast montaż instalacji dystrybucji powietrza klimatyzacji kanałowej, ma wiele cech wspólnych z montażem wentylacji mechanicznej.

System klimatyzacji kanałowej – gdzie go montujemy?

Montaż systemu odbywa się zazwyczaj w przestrzeni sufitów podwieszanych, a w przypadku budynków o mniejszej kubaturze jak domy jednorodzinne, nawet na poddaszach nieużytkowych. Przewody systemu kanałów rozprowadzonych klimatyzacji kanałowej wykonuje się z rur stalowych ocynkowanych. Przewody te mogą mieć okrągły kształt jeśli przestrzeń techniczna na to pozwala, lub w przypadku systemu montowanego na poddaszach nieużytkowych, gdzie inwestora nie ogranicza przestrzeń, w suficie podwieszanym. Przewody te mogą również mieć prostokątny przekrój, stosowany głównie, gdy instalacja prowadzona jest w pomieszczeniach, których wysokość jest ograniczona przez konstrukcję budynku lub wymagania inwestora.

Techniczna strona montażu klimatyzacji kanałowej – o czym pamiętać?

Przewody instalacji klimatyzacji kanałowej ze stali ocynkowanej zapewniają instalacji odpowiednią sztywność i długą żywotność. Z tego względu, tak ważne jest ich odpowiednie wykonanie i zaizolowanie wełną lub kauczukiem izolacyjnym. Zapewnia to dostarczenie odpowiednio schłodzonego powietrza do kratek nawiewnych zainstalowanych w poszczególnym pomieszczeniach.

sposoby montażu

Klimatyzacja kanałowa - na jakim etapie budowy domu?

Montaż klimatyzacji kanałowej warto przewidzieć odpowiednio wcześniej, tzn. na etapie projektowania budowy budynku lub planowania zakresu remontu, gdy montaż klimatyzacji kanałowej realizujemy w budynku istniejącym. Wcześniejsze przewidzenie montażu systemu klimatyzacji kanałowej, pozwoli na przygotowanie projektu instalacji oraz przygotowanie samego budynku do wymagań, jakie dyktuje ten system. Chodzi tu głównie o przewidzenie odpowiednich przepustów, niezbędnych do doprowadzenia dystrybucji powietrza w każde wymagane miejsce. Wcześniejsze zaprojektowanie klimatyzacji kanałowej pozwoli na bezproblemowe doprowadzenie okablowania i zasilania, którego wymaga zarówno jednostka wewnętrzna, jak i jednostka zewnętrzna oraz urządzenie sterujące całym systemem. Projekt pozwoli również na zaplanowanie odpowiedniego miejsca na kratki wentylacyjne nawiewne oraz czerpne.

Klimatyzator kanałowy - rodzaje i dobór urządzenia

Szeroki wybór klimatyzatorów kanałowych dostępnych na rynku, pozwala na odpowiedni dobór jednostek do wymagań każdego klienta i typu każdego budynku, co jest szczególnie ważne w domach jednorodzinnych. Wybór należy jednak zostawić profesjonalnej firmie, doświadczonej w doborze i projektowaniu tego typów instalacji. Doświadczony projektant określi rodzaje klimatyzatorów kanałowych spełniających wytyczne inwestora, które jednocześnie będą dopasowane do rodzaju i wielkości budynku oraz jego konstrukcji. Zaprojektuje również odpowiedni system przewodów obsługujących nawiew oraz czerpnie, których wymaga klimatyzacja kanałowa. Dodatkowo sporządzi obliczenia doborowe, określające wymaganą moc chłodniczą klimatyzatora kanałowego. Projektant odpowiedzialny jest także za dobranie odpowiedniego typu klimatyzatora, który będzie współpracował z projektowaną instalacją rozprowadzającą schłodzone powietrze.

Typy klimatyzatorów kanałowych

Wyróżnia się trzy podstawowe typy klimatyzatorów kanałowych, których podstawowym kryterium jest ciśnienie dynamiczne wytwarzane przez pracujące w nich wentylatory. Są to klimatyzatory niskiego sprężu, średniego sprężu oraz wysokiego. Odpowiedni ich dobór zależy od ilości przetłaczanego powietrza w wybranych sekcjach oraz długości instalacji w całym budynku.

Czy klimatyzator kanałowy odpowiada tylko za chłodzenie?

Czy klimatyzator kanałowy odpowiada tylko za chłodzenie?

Podstawowe korzyści z posiadania klimatyzacji kanałowej to oczywiście chłodzenie budynków i jego poszczególnych pomieszczeń w okresie letnim. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne systemy kanałowe umożliwiają także odwrócenie obiegu grzewczego, dając możliwość nie tylko chłodzenia, ale i ogrzewania przetłaczanego powietrza. Taka opcja sprawdza się znakomicie w zimie oraz okresie przejściowym, czyli wiosną i jesienią. Umożliwia wspomaganie centralnego ogrzewania funkcją grzania, co daje właścicielom domów jednorodzinnych dodatkowe oszczędności a także wysokie poczucie komfortu.

Klimatyzacja kanałowa - poznaj koszty systemu i eksploatacji

Ile kosztuje klimatyzacja? Niewątpliwie istotnym aspektem użytkowania instalacji klimatyzacji kanałowej jest koszt jej montażu oraz późniejszej eksploatacji. Z uwagi na konieczność wykonania projektu oraz (w późniejszym etapie prac) systemu dystrybucji powietrza i instalacji freonowej, koszt inwestycyjny montażu kanałówek będzie nieco wyższy, niż koszt instalacji standardowej klimatyzacji ściennej czy sufitowej. Koszt jednostki kanałowej jest około dwa do trzech razy wyższy, niż koszt jednej jednostki ściennej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że w ogólnym rozrachunku późniejsza eksploatacja klimatyzacji kanałowej jest tańsza. Z uwagi na to, że jeden klimatyzator kanałowy może obsługiwać kilka pomieszczeń, a tradycyjna klimatyzacja wymagałaby montażu przynajmniej jednego klimatyzatora do każdego pomieszczenia. Inwestor zyskuje więc oszczędności w ramach wymiany filtrów i cyklicznej konserwacji urządzeń.

O czym pamiętać decydując się na system klimatyzacji kanałowej?

Jeśli myślisz o systemie klimatyzacji kanałowej w swoim domu jednorodzinnym, pamiętaj o wyborze rzetelnej i specjalizującej się w tego typu instalacjach firmie, która kompleksowo podejdzie do zlecenia. Chętnie pomożemy w zaprojektowaniu dla Ciebie całego systemu, wykonamy także prace instalacyjne, a to wszystko w ramach przejrzystej współpracy. Firma EcoComfort wyróżnia się na rynku branży HVAC nie tylko wieloletnim doświadczeniem, zadowoleniem klientów wyrażonym w setkach pozytywnych opinii, ale i wsparciem technicznym. Jesteśmy do Twojej dyspozycji także po zakończeniu prac. Zapraszamy do kontaktu!

O czym pamiętać decydując się na system klimatyzacji kanałowej?
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?