Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompa ciepła

Kotłownia z pompą ciepła - ekonomiczna i efektywna alternatywa dla tradycyjnych kotłów

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp ciepła szacuje, że w 2022 sprzedano niemalże 190 tysięcy urządzeń opartych na czerpaniu energii termicznej z odnawialnych źródeł, zaś w samym pierwszym kwartale mijającego 2023 roku było to prawie 50 tysięcy pomp ciepła, zarówno pompy powietrze woda, jak i pompy gruntowe.

Trend związany z szybszym rozwojem rynku pomp ciepła związany jest nie tylko z niepewną sytuacją na rynku gazu, ale i z większą świadomością ekologiczną inwestorów. Pompy ciepła cieszą się także uznaniem ze względu na prostotę montażu, bezobsługowość i szybki zwrot inwestycji. Właściciele nowo wznoszonych budynków mogą skorzystać z licznych źródeł dofinansowania, które znacznie zmniejszają nakłady finansowe na zakup i montaż pompy ciepła. Z dopłat mogą skorzystać także właściciele modernizowanych domów.

Kotłownia z pompą ciepła

Pompy ciepła - charakterystyka energetyczna

Pompy ciepła są całkowicie „zielonymi„, czerpiącymi z zasobów naturalnych, ale i efektywnymi urządzeniami służącymi do ogrzewania domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a zaawansowane modele, tzw. rewersyjne pompy ciepła mogą schłodzić budynek latem, dzięki odwróconemu biegowi termodynamicznemu. Pompy ciepła przynoszą wiele oszczędności również na etapie projektowania budynku: oszczędzamy na przyłączach gazu, możemy całkowicie zrezygnować z budowy komina. Co z kotłownią? W trakcie pracy pompy ciepła nie zachodzi proces spalania paliwa, a sama pompa nie wytwarza spalin do jej użytkowania nie jest konieczne posiadanie specjalnie zaadaptowanej kotłowni.

W teorii pompa ciepła może zostać umieszczona w dowolnym miejscu w domu, pomieszczeniu gospodarczym lub technicznym. Sprawdźmy jednak o czym powinien pamiętać inwestor w trakcie montażu pompy ciepła, by urządzenie mogło pracować wydajnie, ale i nie generując hałasu wewnątrz domu oraz na zewnątrz budynku. Jakie są wymogi dotyczące potencjalnej kotłowni z pompą ciepła? Jak wygląda schemat budowy i zastosowanie pompy ciepła, jakie wymogi musi spełniać lokalizacja jednostki zewnętrznej, jaka kubatura pomieszczenia jest właściwa jeśli myślimy o montażu pompy ciepła.

Dom ogrzewany pompą ciepła: poznaj zasadę działania systemy grzewczego opartego na pompie ciepła!

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła czerpią energię cieplną tylko i wyłącznie z całkowicie odnawialnych źródeł, którymi mogą być powietrze zewnętrzne, grunt lub wody powierzchniowe. Pompa wraz z całym układem chłodniczym jest transporterem ciepła: pobiera ciepło z dolnego źródła (powietrze, woda, grunt) i przekazuje do górnego źródła ciepła, czyli instalacji centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe/ grzejniki).

Kluczem do sukcesu jest tu czynnik chłodniczy: parujący w niskiej temperaturze, pozwala na pobór ciepła niezależnie od warunków atmosferycznych. W przypadku pompy ciepła typu powietrze energia zostaje przekazana bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego. W parowniku czynnik chłodniczy zostaje odparowany, a jego pary trafiają na sprężarkę, zasilaną przy pomocy prądu. Rolą sprężarki jest podniesienie temperatury i ciśnienia czynnika, by w takiej formie przetransportować go do skraplacza. Skraplacz oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody użytkowej, zbiornika buforowego oraz do instalacji centralnego ogrzewania. W ostatnich etapach obiegu termodynamicznego, w zaworze rozprężnym spada ciśnienie i temperatura skroplonego już czynnika. W ten sposób cały cykl może się ponawiać. W trakcie przepompowywania energii termicznej z dolnego do górnego źródła ciepła nie dochodzi do spalania paliw.

Kotłownia z pompą ciepła - wymagania prawne

Wymagania dotyczące kotłowni różnią się w zależności od wyboru inwestora: inne przepisy regulują wytyczne dotyczące kotłowni z kotłem gazowym, jeszcze inne kotłowni w której umieszczony zostanie piec na węgiel lub pellet. Decydując się na kompaktową pompę ciepła nie musimy martwić się o rygorystyczne przepisy.

Wymogi techniczne regulowane są przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kotły w trakcie których dochodzi do procesu spalania paliwa w wyniku którego odprowadzone muszą zostać kondensaty oraz popiół muszą spełniać restrykcje wymogi. Dlaczego? Miejsce montażu kotła na paliwo stałe musi spełniać wymogi przeciwpożarowe oraz być odpowiednio wentylowane, wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania kotła, do którego pracy konieczne jest zaangażowanie inwestora (czyszczenie, opróżnianie kotła itp.)

Pompy ciepła nie wymagają z kolei adaptacji pomieszczenia na kotłownię, a jej instalacja nie jest regulowana przez przepisy Ministra Infrastruktury. Choć pompa ciepła może zostać zamontowana w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym w domu, warto pomyśleć o ulokowaniu jej w kotłowni. Dobrze zaizolowana kotłownia z pompą ciepła ma duże znaczenie dla efektywności pracy urządzenia, łatwości jej obsługi i ewentualnego serwisowania.

Pompa ciepła w kotłowni: jak przygotować pomieszczenie?

Zarówno kotłownia z pompą ciepła, jak i wybrane przez nas dowolne pomieszczenie (wyłączając pomieszczenia mieszkalne przeznaczone do stałego pobytu, a zatem miejsca w domu w których przebywamy więcej niż 4 godziny na dobę) muszą odznaczać się pewnymi parametrami technicznymi.

Kotłownia dla pompy ciepła powinna być przede wszystkim miejscem wentylowanym oraz suchym. Istotne, by poziom wilgotności nie przekraczał dopuszczalnej granicy 70%, temperatura pomieszczenia nie powinna spadać poniżej wartości 0 stopnia Celsjusza. Warto zadbać o dobrą izolację kotłowni oraz całego domu, która uchroni użytkownika przed stratami ciepła, zwiększając efektywność energetyczną budynku.

Ile miejsca potrzebuje pompa ciepła?

Pompy ciepłaurządzeniami kompaktowymi, w większości niewielkich rozmiarów, nie istnieje zatem minimalna, wymagana kubatura pomieszczenia. Pompy nie wymagają dużego miejsca do instalacji, a najmniejsze z modeli potrzebują nieco więcej niż 0.4 m2 powierzchni zabudowy. Obudowa pomp ciepła w większości przypadków uwzględnia także podgrzewacz do wody użytkowej, pompę obiegu grzewczego oraz zawór trójdrogowy, służący do zmiany pompy ciepła na urządzenie rewersyjne w letnich miesiącach roku.

Pompa ciepła split - wymogi dotyczące przepustów ściennych

Pompa ciepła działa bez względu na to, jakie jest miejsce lokalizacji przewodu spalinowego, istnieją jednak wymogi dotyczące wykonania przepustów ściennych. Jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną trzeba połączyć przewodami elektrycznymi oraz przewodami w których przepływał będzie czynnik chłodniczy: konieczne jest więc wykonanie odpowiedniej wielkości przepustów ściennych. Przyjmuje się, że średnica przepustu wynosi około 5 cm. Ten aspekt warto uwzględnić przy instalacji jednostki wewnętrznej: agregat warto zlokalizować na ścianie budynku, w jak najbliższej odległości od jednostki zewnętrznej zamontowanej na elewacji. Krótsza droga, którą zostaną poprowadzone przewody miedziane to łatwiejszy montaż pompy ciepła, ale i niższe koszty instalacyjne.

Dopuszczalną odległość między jednostką zewnętrzną, a jednostką wewnętrzną określa producent urządzenia, standardowo wynosi ona około 3-5 w pionie oraz 10-25 w poziomie.

Pompa ciepła spli

Jednostka wewnętrzna w pompach ciepła: odległości od ścian i wyposażenia

Pomiędzy jednostką wewnętrzną w pompie ciepła, a ścianami budynku oraz elementami wyposażenia kotłowni z pompą ciepła lub innego pomieszczenia technicznego muszą zostać zachowane minimalne odległości, które określa producent urządzenia w zaleceniach dotyczących montażu pompy ciepła. Jednostka wewnętrzna może być zamontowana podobnie jak wiszący kocioł gazowy, na ścianie lub też stać, ale tu warunkiem jest absolutnie stabilne, równie podłoże.

Kotłownia z pompą ciepła, a emitowany hałas

Niski poziom hałasu to główny atut pomp ciepła. Urządzenia zapewniają komfort cieplny oraz ciepłą wodę użytkową pracując przy tym bardzo cicho. Jednostka wewnętrzna emituje lekki szum, a poziom jego głośności może wahać się od 30 do 60 db. Osoby z nadwrażliwością słuchową mogą jednak odczuwać dyskomfort zwłaszcza porą nocną.

Jednostka zewnętrzna: odległość od działki

Wiesz już, jakie wymogi powinna spełniać kotłownia z pompą ciepła i ulokowaną w niej jednostką wewnętrzną.

Inwestor musi liczyć się także z wymaganiami technicznymi dotyczącymi montażu jednostki zewnętrznej: pompa ciepła powietrze musi mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację, nic nie może zakłócać także przepływu samego powietrza, pompa ciepła musi zatem mieć zapewnioną dostateczną ilość miejsca wokół.

Pompa ciepła nie może być także całkowicie wyeksponowana na niekorzystne warunki atmosferyczne: porwisty wiatr lub zbyt silne nasłonecznienie. Przyjmuje się, że dla zachowania właściwego dopływu powietrza warto zachować 30 cm wolnej przestrzeni z boku, a około 1.5 metra z przodu urządzenia. w tym celu jednostki zewnętrzne instalowane są na specjalnych fundamentach, pozwalających na swobodny odpływ skroplin.

Osobną kwestią jest także wymaganie dotyczące odległości pompy ciepła od granicy działki. Urządzenie powinno znajdować się 3 metry od granicy działki sąsiada, a wymóg ten wynika jasno z przepisów prawa budowlanego.

Efektywna kotłownia, czyli jaka? Co należy uwzględnić przy projektowaniu kotłowni z pompą ciepła?

Choć w przypadku kotłowni z pompą ciepła nie trzeba spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych, nie ma konieczności adaptacji osobnego pomieszczenia technicznego, a prawidłową pracę pompy ciepła warunkują przede wszystkim parametry techniczne urządzenia skrojone pod daną inwestycję, a także takie aspekty jak temperatura zasilania, różnice temperatury pomiędzy dolnym, a górnym źródłem ciepła czy w końcu warunki atmosferyczne, dobrze uwzględnić kilka wyznaczników efektywnej kotłowni.

Zamontowana pompa ciepła może być zarządzana przez nowoczesne technologie sterowania, zaawansowaną automatykę, która zapewni nam bezobsługowość, a pompie ciepła idealne warunki pracy. Zadana temperatura ogrzewania może być dobrana pod nasze preferencje lub określone warunki panujące na zewnątrz.

Pompy ciepła - efektywność i oszczędności

pompa ciepła oszczędności

Oszczędności energii dzięki pompie ciepła

Choć pomiędzy poszczególnymi pompami ciepła istnieją różnice w zakresie budowy dolnego źródła, odpowiednich warunków pracy pompy oraz kosztów inwestycyjnych, urządzenia łączy wspólny mianownik: oszczędności na etapie projektowania i wznoszenia budynku. Instalacja pompy ciepła to brak wymagań dotyczących budowy komina, z którego to możemy zrezygnować zapewniając sobie spore oszczędności.

Dzięki instalacji pompy ciepła możemy także zaoszczędzić na kosztownych przyłączach gazowych. Niezależnie od rodzaju pompy ciepła nie ma obowiązku adaptacji pomieszczenia na kotłownię, więc zyskujemy także na na powierzchni użytkowej samego domu. Dzięki pompom rewersyjnym, które obniżają temperaturę w cieplejszych miesiącach roku możemy także zrezygnować z osobnej instalacji klimatyzacji. Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną pokrywamy zapotrzebowanie na ciepłą wodę i energię służącą do pracy sprężarki zupełnie za darmo: prąd produkowany jest przez panele pv.

Dofinansowania do kotłowni z pompą ciepła

Inwestorzy decydujący się na kotłownię wyposażoną w pompę ciepła mogą zyskać szybszy zwrot kosztów przedsięwzięcia dzięki dostępnym dofinansowaniom. Dopłaty do pomp ciepła pochodzą między innymi z programów takich jak „Moje Ciepło” (dla nowo wznoszonych nieruchomości), „Czyste Powietrze” (modernizacja budynku i wymiana nieefektywnego kotła na nowoczesny system grzewczy), ale wsparcie finansowe oferowane jest także na poziomach gmin i powiatów.

Bezpieczeństwo i prawne aspekty

Zaprojektowanie schematu instalacji pompy ciepła

Pompa ciepła jako jedna z głównych instalacji w domu powinna idealnie współgrać z pozostałymi systemami w budynku. Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji, np. tradycyjnych grzejników? Tak, ale w przypadku grzejników konwekcyjnych warto zainteresować się czym jest pompa ciepła wysokotemperaturowa. Urządzenie może także działać przy jednoczesnej obecności wentylacji mechanicznej, a rekuperator i pompę możemy połączyć. Pompa ciepła musi być dobrana do potrzeb konkretnego budynku oraz jego parametrów technicznych, dobrze zatem powierzyć zaprojektowanie instalacji pompy profesjonalnemu projektantowi instalacji HVAC: w ten sposób zyskujemy pewność prawidłowego schematu, odpowiedniego doboru mocy pompy ciepła opartego na precyzyjnych obliczeniach. Nasza firma nie tylko zadba o pełną dokumentację techniczną: podchodzimy do usług kompleksowo, oferując klientom także montaż pompy ciepła.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?