Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

Pompa ciepła wysokotemperaturowa - nowoczesne rozwiązanie dla tradycyjnych systemów ogrzewania.

Inwestorzy decydujący się na modernizację kotłowni swojego domu, najczęściej mają do wyboru montaż kotła gazowego lub montaż pompy ciepła. Chcąc zapewnić sobie czyste, nowoczesne i bezobsługowe ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej najlepszą inwestycją jest wyposażenie swojego budynku w system grzewczy oparty o pompę ciepła. Pompy ciepła są jednak z reguły urządzeniami niskotemperaturowymi, przeznaczonymi do pracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, a większość starszych budynków podlegających renowacji wyposażona jest w ogrzewanie konwekcyjne i grzejniki wysokotemperaturowe. Okazuje się, że na rynku odnawialnych źródeł energii dostępny jest szereg wysokotemperaturowych pomp ciepła, które z powodzeniem można zastosować w modernizowanej kotłowni budynku wyposażonego w ogrzewanie konwekcyjne i które z powodzeniem współpracują z wysokotemperaturową instalacją z tradycyjnymi grzejnikami.

pompa ciepła wysokotemperaturowa

Co to jest pompa ciepła i w jaki sposób działa?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które umożliwiają ekologiczną i wydajną obsługę instalacji grzewczej zarówno w nowym jak i w modernizowanym budynku. Pompy ciepła umożliwiają także przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a w niektórych przypadkach mogą być także używane latem do chłodzenia budynku poprzez współpracę z instalacją klimakonwektorów.

Zasada działania pompy ciepła przypomina pracę systemu klimatyzacji i faktycznie opiera się na podobnych zasadach, co praca klimatyzacji. Pompa ciepła realizując obieg termodynamiczny pozwala na pobranie energii cieplnej z dolnego źródła ciepła, którym może być powietrze, woda lub grunt. Dolne źródło ciepła nie musi wcale charakteryzować się wysoką temperaturą, ponieważ krążący w układzie pompy ciepła czynnik chłodniczy jest gazem technicznym o bardzo niskiej temperaturze parowania, dlatego znajdując się w parowniku pompy ciepła jest w stanie pozyskać energię z dolnego źródła o temperaturze nawet kilkunastu stopni Celsjusza poniżej zera. Sprężarka pompy ciepła podnosząc ciśnienie pracy czynnika i jednocześnie z tym jego temperaturę umożliwia przekazanie tej energii cieplnej w skraplaczu do górnego źródła ciepła, który zasila instalację C.O. oraz zasobnik C.W.U.

Rodzaje pomp ciepła: niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe pompy ciepła.

rodzaje pomp ciepła

Na rynku pomp ciepła, najbardziej popularnym rodzajem są niskotemperaturowe pompy ciepła przeznaczone do współpracy z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi takimi, jak ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Niskotemperaturowe pompy ciepła przeznaczone są zatem do nowszego budownictwa wykorzystującego ogrzewanie płaszczyznowe i charakteryzującego się bardzo wysoką szczelnością i bardzo dobrą izolacją termiczną fundamentu, ścian i stropu.

W przypadku starszego budownictwa, budynków usługowych lub komercyjnych wydajniejszym rozwiązaniem może okazać się jednak wysokotemperaturowa pompa ciepła. Wysokotemperaturowa pompa ciepła w porównaniu z niskotemperaturową pompą ciepła, osiąga znacznie wyższą wydajność energetyczną, zachowując jednocześnie wysoki współczynnik COP przy współpracy z tradycyjną instalacją grzejnikową wymagającą zasilania wodą o temperaturze 55°C lub wyższej. Wysokotemperaturowe pompy ciepła sprawdzają się zatem w termomodernizacji starszych budynków, a ich zastosowanie nie pociąga za sobą konieczności wymiany całego układu instalacji grzewczej. Wysokotemperaturowe pompy ciepła sprawdzają się także w budynkach o wyższym zapotrzebowaniu na moc cieplną przy jednoczesnej mniejszej szczelności lub gorszej izolacji.

Kiedy warto zdecydować się na wysokotemperaturową pompę ciepła?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła najlepiej współpracują z instalacją grzejnikową, dlatego podejmując decyzję o termomodernizacji starszego budynku, budynku użyteczności publicznej czy nawet w przypadku modernizacji kotłowni budynków sakralnych, zabytkowych i w każdym przypadku, w którym wykonanie instalacji grzewczej niskotemperaturowej nie jest możliwe lub jest nieopłacalne, wybór wysokotemperaturowej pompy ciepła jest optymalny z punktu widzenia uniezależnienia się od wahających się cen gazu i jego dystrybucji. Wysokotemperaturowe pompy ciepła wykorzystywane w budownictwie tego typu mogą również współpracować z kotłami na paliwo stałe lub kotłami gazowymi ponieważ w przeciwieństwie do niskotemperaturowych pomp wykorzystują technologię umożliwiające podgrzanie wody grzewczej do 65°C, a niektóre nawet do 80°C bez utraty wysokiego współczynnika COP określającego stosunek pobranej energii elektrycznej do wytworzonej energii grzewczej.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła to najnowocześniejsza i najbardziej ekologiczna i ekonomicznie sensowna alternatywa względem kotłów gazowych lub na paliwo stałe umożliwiająca przeprowadzenie modernizacji kotłowni w każdym obiekcie budowlanym.

Warto zaznaczyć, że nawet starego typu żeliwne grzejniki konwekcyjne mogą z powodzeniem współpracować z wysokotemperaturową pompą ciepła.

Praca grzejników i wysokotemperaturowej pompy ciepła.

Wydawać by się mogło, że współpraca pompy ciepła z typowymi grzejnikami to nie najlepsze rozwiązanie, a pompa ciepła może współpracować jedynie z ogrzewaniem niskotemperaturowym takim jak system ogrzewania podłogowego. Jednak pompę ciepła wysokotemperaturową z powodzeniem wykorzystuje się do zasilania tradycyjnych grzejnikowych odbiorników ciepła wymagających znacznie wyższej temperatury wejścia wody grzewczej. Z uwagi na to, że wysokotemperaturowa pompa ciepła jest w stanie dogrzać wodę krążącą w układzie centralnego ogrzewania nawet do 70°C jest ona w stanie zupełnie tak samo, jak tradycyjny kocioł na paliwo stałe czy kocioł gazowy współpracować z instalacją grzewczą starszego typu zapewniając jego pełną wydajność grzewczą. Sposób w jaki działa wysokotemperaturowa pompa ciepła pozwala jej współpracować z istniejącą instalacją rurową C.O. i zapewnić jej użytkownikom najwyższą efektywnością energetyczną pompy ciepła nowoczesnej konstrukcji.

Zalety wykorzystania wysokotemperaturowych pomp ciepła.

Wykorzystanie wysokotemperaturowych pomp ciepła w instalacji grzewczej nowoczesnej kotłowni modernizowanego budynku zapewnia inwestorom szereg zalet. Przede wszystkim właściciele budynków, którzy planują zainwestować w wysokotemperaturową pompę ciepła mogą liczyć na:

  • otrzymanie dotacji, np. dzięki programowi Czyste Powietrze, mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
  • wysokotemperaturowe pompy ciepła bardzo dobrze współpracują ze starszymi instalacjami grzewczymi nie wymagając kosztownych remontów i wymiany całego układu C.O.
  • charakteryzują się wysoką wydajnością pracy nawet w okresie dużych mrozów, zachowując wysoki współczynnik COP nawet w przypadku współpracy z grzejnikami żeliwnymi, zapewniając optymalny komfort cieplny w każdych warunkach.
  • mogą w pełni zastąpić stary kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy stanowiąc samodzielne źródło ciepła lub skutecznie z nimi współpracować jako główne źródło wspomagane pracą starczych kotłów.
  • charakteryzują się bezobsługową i ekonomiczną pracą zapewniając najwyższy komfort obsługi i automatyczne tryby pracy i kontroli urządzenia nawet w przypadku bardzo dużych mrozów poprzez automatyczny system odszraniania parownika
  • przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną zapewniają inwestorowi niemalże pełną redukcję kosztów eksploatacji i najniższe koszty ogrzewania spośród wszystkich systemów grzewczych.
  • wysokotemperaturowe pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, zapewniając zwiększenie efektywności istniejącej instalacji grzewczej dzięki współpracy z zawansowaną automatyką pomiarową i kontrolną, w którą są wyposażone.
  • zarówno jednostka wewnętrzna jak i jednostka zewnętrzna wysokotemperaturowej pompy ciepła wymaga minimalnej przestrzeni instalacji. Kompaktowa konstrukcja urządzenia zapewnia łatwy i szybki montaż.
  • Zasilane energią elektryczną pompy ciepła nie wymagają doprowadzenia żadnych dodatkowych mediów do budynku dlatego mogą zostać wykorzystane przy modernizacji kotłowni do zastępowania starych kotłów na paliwo stało nawet w przypadku gdy nie ma możliwości doprowadzenia do budynku instalacji gazowej.
zalety pompy ciepła

Rodzaje wysokotemperaturowych pomp ciepła.

Tak jak w przypadku pomp ciepła niskotemperaturowych możemy wyróżnić wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze woda, grunt woda oraz woda woda. Rodzaj pompy ciepła zależny jest od dolnego źródła, z którego pobierana jest energia termiczna. Pompy ciepła gruntowe i wodne wysokotemperaturowe wymagają wykonania na działce odwiertów pionowych lub wykopu umożliwiającego wykonanie gruntowego wymiennika ciepła. Takie pompy ciepła z uwagi na wyższe koszty montażu związane zwłaszcza z budową wymiennika ciepła w gruncie są wybierane rzadziej niż pompy ciepła powietrzne, dla których dolnym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła - zalety.

pompy wysokotemperaturowe

Pompy ciepła są urządzeniami niezwykle nowoczesnymi, oszczędnymi, ekologicznymi i wydajnymi. To najczystsze źródło ciepła jakie można obecnie zainstalować w swoim domu, budynku usługowym lub zakładach przemysłowych. Wysokotemperaturowe pompy to najlepszy wybór dla inwestorów modernizujących i remontujących starsze budynki lub planujących wymianę starych kotłów na ekologiczne źródło ciepła. Szeroka gama dostępnych pomp ciepła wysokotemperaturowych pozwala na dokładny dobór odpowiedniej pompy ciepła dla danego obiektu uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie cieplne konkretnego budynku.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła charakteryzuje się wysoką skutecznością współpracy ze starszymi instalacjami grzewczymi współpracującymi z tradycyjnymi grzejnikami konwekcyjnymi. Dzięki wysokotemperaturowej charakterystyce pracy osiągają parametry wody grzewczej o znacznie wyższej temperaturze niż pompy niskotemperaturowe nie obniżając jednocześnie współczynnika COP/SCOP.

Wszechstronność wysokotemperaturowych pomp ciepła przejawia się również w tym, że dzięki osiąganiu wyższej temperatury zasilania układu grzewczego umożliwiają szybsze zagrzanie ciepłej wody użytkowej, co pozwala inwestorom na zastosowanie mniejszego zasobnika cwu, jednak pompa nadal może służyć jako pompa ciepła cwu.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła z powodzeniem mogą tworzyć hybrydowy system grzewczy z dodatkowym źródłem ciepła, np: z kotłami na biomasę, olej czy paliwo stałe. Wysokotemperaturowa pompa ciepła z łatwością integruje się z instalacją solarną oraz zasilać instalacją fotowoltaiczną.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła stanowi bardzo dobrą alternatywę zwłaszcza względem kotłów na paliwo gazowe dla inwestorów planujących modernizację kotłowni, a ich wysoka klasa energetyczna zapewnia możliwość uzyskania dotacji na ich zakup i montaż.

Warto dodać, że wysokotemperaturowe pompy ciepła szczególnie efektywnie współpracują z instalacją klimakonwektorów, dzięki czemu umożliwiają dodatkowe sposoby ogrzewania budynku lub chłodzenia ich latem z powodzeniem zastępując instalację klimatyzacji.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła - koszt zakupu i montażu

Koszt zakupu i montażu wysokotemperaturowej pompy ciepła zależy od kilku czynników, z pośród których największe znaczenie ma:

  • parametr mocy grzewczej zależny od zapotrzebowania budynku na energię cieplną
  • rodzaj pompy ciepła: pompa gruntowa, wodna lub powietrza
  • rodzaj systemu pompy ciepła: split lub monoblok
  • stopień skomplikowania wykonania instalacji pompy ciepła oraz połączenia jej z zasobnikiem cwu, buforem lub innymi urządzeniami grzewczymi, z którymi ma współpracować
  • rodzaj automatyki sterującej układem grzewczym oraz inne dodatkowe funkcje sterowania i tryby pracy pompy ciepła.

Najczęściej wybierane pompy ciepła wysokotemperaturowe typu split charakteryzują się ceną zakupu oscylującą w granicach 30 – 40 tysięcy złotych, natomiast pompy monoblok osiągają ceny rzędu 40 – 50 tysięcy złotych. Sam koszt montażu takiej pompy, robocizny, wyposażenia kotłowni i kalibracji układu sterowania to koszt około 25 – 30 000 złotych. Koszty te znacząco można obniżyć korzystając z dostępnych rządowych i gminnych dopłat wymiany starych pieców oraz programów związanych z termomodernizacją budynków.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła - producenci wysokotemperaturowych pomp ciepła.

Na polskim rynku do wyboru mamy wiele firm specjalizujących się w produkcji urządzeń grzewczych jakimi są pompy ciepła. Do najczęściej wybieranych przez inwestorów pomp ciepła wysokotemperaturowych należą pompy ciepła firm:

  • Daikin,
  • Bosch,
  • Frapol,
  • Stiebel Eltron,
  • LG,
  • Vaillant,
  • De Dietrich,
  • Dimplex.

To, na jaką pompę ciepła zdecyduje się inwestor zależy jednak przede wszystkim od jej wymaganej mocy grzewczej, systemu sterowania, ilością obiegów grzewczych w budynku oraz dodatkowymi funkcjami oraz trybami pracy pomp ciepła, a także wymaganą temperaturą zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Wybór odpowiedniej pompy ciepła najlepiej powierzyć fachowcom, którzy zadbają o sporządzenie odpowiedniego projektu instalacji grzewczej oraz przedstawią urządzenie grzewcze najbardziej odpowiednie dla danej inwestycji i spełniające oczekiwania danego inwestora.

montaż pompy

Pompa ciepła wysokotemperaturowa: wnioski i podsumowanie

Wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze woda, gruntowa czy wodna to najnowocześniejsze rozwiązanie w zakresie instalacji ogrzewania budynku bez względu na to, czy jest to budynek nowobudowany czy modernizowany. Instalacja grzewcza, którą zasila wodna, gruntowa lub powietrzna pompa ciepła wysokotemperaturowa może skutecznie i efektywnie pracować nawet przy niskich temperaturach powietrza na zewnątrz budynku. Montażu wysokotemperaturowej pompy ciepła można dokonać nie wymieniając całego układu C.O. co jest niezwykle istotnym atutem ułatwiającym podjęcie decyzji o montażu takiego źródła ciepła.

Zasilanie instalacji grzewczej, dzięki wszechstronności, wysokiej wydajności i niezawodności jaka charakteryzuje wysokotemperaturową pompę ciepła zapewnia użytkownikowi bezobsługowy system ogrzewania budynku i wydajny sposób podgrzewania wody użytkowej.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?