Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

PROJEKT WENTYLACJI MECHANICZNEJ – CENA

Znaczna część pytań odnośnie systemu rekuperacji dotyczy jego ceny. To zrozumiałe – klient chce wiedzieć, na jaki wydatek musi się przygotować i za co dokładnie będzie musiał zapłacić. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak ważną część życia, jak dom.

W czasie montowania rekuperatora klient płaci za: projekt wentylacjizakup urządzeń i montaż instalacji. Potem dochodzi koszt użytkowania.

W tym artykule zajmiemy się tylko kwestią projektu wentylacji mechanicznej i jego ceny.

projekt wentylacji mechanicznej - plany budowy domu

PROJEKT WENTYLACJI MECHANICZNEJ – CO TO JEST?

Projekt wentylacji mechanicznej to dokumentacja składająca się z dwóch części:

 • Część pierwsza to część opisowa, gdzie słowami opisujemy jak instalacja ma wyglądać i jakie urządzenia zostaną zastosowane (rekuperator, nawiewniki, kanały wentylacyjne i inne poszczególne elementy instalacji). Zawiera także informacje, przy jakich określonych warunkach i założeniach projekt jest tworzony – dostosowujemy założenia projektu do konkretnego budynku i wymagań klienta.

 

 • Część druga to rysunki. Każda kondygnacja budynku jest zobrazowana na dwóch lub trzech rysunkach przedstawiających rzuty poziome tej kondygnacji. Na tych rysunkach jest naniesiona instalacja wentylacyjna – jej przebieg, średnice, odległości, materiały wentylacji, lokalizacja rekuperatora itd.

 

Klient otrzymuje gotowy projekt, który jest następnie ponownie omawiany, najczęściej na miejscu budowy, gdyż w ten sposób można łatwiej pokazać, gdzie i co będzie się znajdować. Jeśli klient ma jakieś uwagi lub życzenia, są one jeszcze nanoszone na projekt.

Trzeba rozdzielić projekty na te przygotowywane jeszcze w trakcie budowania domu oraz te przygotowywane dla domu już wybudowanego. Oczywiście jesteśmy w lepszej sytuacji, gdy projektujemy rekuperację dla domu jeszcze budowanego. Umożliwia to większą elastyczność i ułatwia spełnienie wszystkich życzeń klienta. Cena projektu w obu przypadkach się nie zmienia.

WENTYLACJA MECHANICZNA – CENA PROJEKTU

W przypadku, gdy klient korzysta z całości naszych usług – zaprojektowania systemu, dostarczenia urządzeń i ich montażu – projekt jest wykonywany gratis.

Zdarza się, że klient chce u nas tylko wykonać projekt. W takich przypadkach projekt systemu rekuperacji dla domu do ok. 250m² kosztuje około 1500 zł.

Jest to ryczałtowa cena projektu wentylacji mechanicznej dla standardowych projektów.

W przypadkach bardziej skomplikowanych, przy bardzo dużych budynkach i gdy klient ma większe wymagania (system musi uwzględniać takie aspekty, jak chłodzenie, grzanie, nawilżanie powietrza, dodatkowe elementy wspomagające układu), cena projektu jest uzgadniana indywidualnie.

CZY PROJEKT REKUPERACJI JEST POTRZEBNY?

Po co wykonywać projekt rekuperacji? Nie wystarczy zakupić urządzeń i zamontować? Jakie są konsekwencje zamontowania instalacji bez projektu?

Teoretycznie, nasze długoletnie doświadczenie w montażu systemów rekuperacji pozwoliłoby nam na montowanie systemów bez wykonywania projektów. Mimo to nigdy nie wykonujemy naszych usług bez wcześniejszego przygotowania projektu wentylacji.

DLACZEGO NIE POWINNO SIĘ OSZCZĘDZAĆ NA PROJEKCIE?

 • Po pierwsze: sam projekt jest niezbędny do prawidłowego przygotowania, a także wykonania instalacji rekuperacji. Bez precyzyjnych obliczeń nikt nie może zagwarantować odpowiedniego doboru systemu dystrybucji powietrza, średnic kanałów i samego urządzenia. Bez dobrze sporządzonego projektu nie da się zamontować wentylacji, która będzie spełniała wszystkie wymagania inwestora oraz obietnice producenta.

 

 • Po drugie: projekt jest niezbędny, ponieważ klient powinien zobaczyć przed montażem, jak instalacja będzie przebiegała w jego domu. Dzięki temu można omówić wszystkie szczegóły związane z instalacją. Ponadto jest to sposób na zachowanie odpowiedniej komunikacji z projektantami wnętrz, z którymi można wówczas ustalić takie detale jak kolor nawiewnika.

 

 • Po trzecie: za pomocą projektu firma instalacyjna komunikuje się z kierownikiem budowy, który ma za zadanie nadzorować oraz organizować pracę wszystkich zespołów budowlanych oraz instalacyjnych.

 

 • Po czwarte: projekt jest podstawą do pomiarów wentylacji oraz jej regulacji. A tylko właściwa regulacja i pomiary gwarantują skuteczną i cichą pracę oraz optymalny odzysk ciepła a tym samym oszczędności na ogrzewaniu.

 

 • Po piąte: powykonawczy projekt wraz z kompletną dokumentacją fotograficzną, która umieszczana jest w archiwach firmy, są źródłem wszelkich informacji o zainstalowanej, ale bardzo dobrze ukrytej oraz zabudowanej instalacji. Projekt jest niezwykle pomocny w okresie eksploatacyjnym instalacji, podczas jej serwisowania i czyszczenia.

KONSEKWENCJE WYKONANIA INSTALACJI BEZ PROJEKTU

Konsekwencje zamontowania wentylacji mechanicznej bez projektu wynikają bezpośrednio z wyżej wymienionych punktów:

 

 • nie da się wykonać poprawnej instalacji bez dobrego projektu,
 • rekuperacja wykonana bez projektu to instalacja głośna i nieefektywna w działaniu,
 • nie da się poprawnie wykonać regulacji instalacji bez projektu,
 • bez projektu klient ma mniejszy wpływ na to, jak będzie przebiegać instalacja w jego domu,
 • montaż systemu rekuperacji jest dłuższy i sprawia więcej problemów,
 • utrudniony jest proces serwisowania,
 • mogą występować konflikty podczas ustalania przebiegu innych instalacji w budynku.

PODSUMOWANIE

Kiedy zastanawiamy się nad ceną projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji, nie myślmy tylko o cenie w pieniądzach. Myślmy także o problemach, które są ceną, jaką trzeba zapłacić w przypadku braku takiego projektu, a która może często wielokrotnie przewyższyć tę wyrażoną w złotówkach.

Dla nas projekt to święta rzecz – od tego zaczynamy i na tym kończymy.

Podsumowując:

 • cena projektu wentylacji mech. (standardowego) wynosi około 1500 zł,
 • projekt składa się z dwóch części – opisowej i rysunków,
 • projekt gwarantuje prawidłowe działanie rekuperacji,
 • projekt zabezpiecza i chroni interes klienta.
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?