Wymiana powietrza chroni inwestycję przed syndromem tzw. „chorego budynku”. By zabezpieczyć się przed skutkami wilgoci, wykwitów na ścianach i zbyt dużego stężenia zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla, w nowoczesnym budownictwie na szeroką skalę stosuje się instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Zadaniem rekuperatora jest nie tylko zadbanie o naszą higienę i komfort użytkowania domu. Rezygnując z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na rzecz nowoczesnego systemu rekuperacji zatrzymujemy w domu nie tylko ciepło, ale i pieniądze.
Decydując się na rozwiązanie w postaci wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – czyli rekuperacji – inwestor zyskuje szereg korzyści związanych z poprawą jakości powietrza w budynku, co nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie. Dzięki zastosowaniu w rekuperatorach filtrów o różnych klasach efektywności (g4, f7, f8 lub węglowych) powietrze tłoczone do budynku pozbawione jest niekorzystnych pyłów PM10 i PM2.5 oraz lotnych związków organicznych, czyli współczesnych trucicieli.
To właśnie tego typu zanieczyszczenia z zewnątrz powodują u nas częstsze choroby układu oddechowego, obniżenie dobrego samopoczucia i spadek efektywności w pracy. Odpowiedzią na fatalny stan powietrza w budynkach, w których spędzamy większość czasu – w domu czy w miejscu pracy – jest zastosowanie rozwiązania w postaci rekuperacji. To właśnie centrala wentylacyjna, będąca sercem instalacji z budynku pozbywa się zużytego powietrza, zastępując się świeżym i przefiltrowanym powietrzem z zewnątrz.
WARTO PAMIĘTAĆ! Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze.
Kolejną korzyścią, którą oferuje rekuperacja, jest odzysk ciepła z powietrza usuwanego. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów wentylacji grawitacyjnej, które działają na zasadzie różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym, rekuperacja działa bez względu na temperaturę oraz warunki atmosferyczne.
W przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej wraz z powietrzem usuwane jest całe ciepło w nim zawarte. Przewagą rekuperacji zaś jest fakt, że ciepło z usuwanego powietrza jest przekazywane powietrzu dostarczanemu. W praktyce oznacza to całkowite pozbycie się strat cieplnych przez wentylację, co ma wymierny wpływ na koszty ogrzewania budynku w trakcie okresu grzewczego.
Szacuje się, że ubytki będące udziałem wentylacji grawitacyjnej stanowią 30 procent całkowitych strat ciepła budynków w okresie zimowym. Będąc użytkownikami rekuperacji sporo zatem zyskujemy. W nowej inwestycji zawsze przewidziane jest miejsce na poprowadzenie instalacji, co jednak w przypadku kiedy jesteśmy właścicielami modernizowanych, starszych budynków? Czy musimy pozostać przy znanych i niesatysfakcjonujących rozwiązaniach w postaci kominów grawitacyjnych? Odpowiedzią rynku HVAC jest oferta wentylacji decentralnej.
Remontując lub adaptując stary budynek nie zawsze mamy możliwość ukrycia przewodów wentylacji mechanicznej w wylewkach, nie zawsze także jesteśmy w stanie zapewnić miejsce na rozprowadzenie instalacji w sufitach podwieszanych. Często problemem może być również znalezienie odpowiedniego miejsca na lokalizację centrali rekuperacyjnej. Co możemy zatem zrobić, by cieszyć się z wspomnianych wyżej dobrodziejstw rekuperacji?
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wentylacja decentralna. Nie wymaga dużej ingerencji w ład przestrzenny pomieszczeń, nie niesie ciężarów związanych z dodatkowymi zabudowami instalacji, koniecznością zakupu przewodów. Jej zastosowanie nie wymusza konieczności wykonywania wielu otworów w stropie (nie mają tu zastosowania tradycyjne anemostaty) oraz przekłuć przez ściany działowe. Jest to największa korzyść płynąca z zastosowania wentylacji decentralnej.
Charakterystyczną cechą starszych modernizowanych budynków są osłabione upływem czasu oraz przeprowadzonymi wcześniej pracami remontowymi ściany. To samo dotyczy stropów, które dawniej wykonywano stosując słabsze niż dzisiaj mieszanki betonu oraz cieńsze przekroje. Nie dokonując dodatkowych odwiertów, nie osłabiamy nadgryzionej zębem czasu konstrukcji domu. Przy wentylacji decentralnej konieczny jest tylko jeden otwór o średnicy 200 mm, usytuowany w ścianie zewnętrznej oraz niewielkie prace kamuflażowo-naprawcze.
Decydując się na montaż wentylacji decentralnej i wybór jednostek powinniśmy się kierować czterema ważnymi kryteriami charakteryzującymi pracę rekuperatora przez ścianę. Należą do nich wydajność, poziom generowanego dźwięku, efektywność odzysku ciepła oraz pobór mocy.
Jednym z czołowych producentów rekuperatorów decentralnych, który gwarantuje spełnienie tych wszystkich założeń jest niemiecka firma STIEBEL ELTRON wraz ze swoją jednostką decentralną VLR 70 L Trend EU, która ze względu na swoją wydajność w zakresie 20-70 m3/h doskonale sprawdzi się zarówno w kuchniach, jak i pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu, a w łazienkach jest stosowany niezależny wentylator wyciągowy LA 70 z timerem i higrostatem.
Pomimo niewielkich gabarytów odznacza się bardzo dobrymi parametrami w zakresie odzysku ciepła dzięki stosowaniu wymiennika aluminiowego, a energooszczędny wentylator EC gwarantuje cichą pracę, nie powodując dyskomfortu dla użytkowników. Ta niewielka jednostka wentylacyjna nie odbiega możliwościami od pokrewnych jej dużych centrali. Wyposażona w filtr G2 z dodatkiem węgla aktywnego oraz dokładny filtr F7, który filtruje pył PM2.5 na poziomie 97 procent. Design urządzenia jest minimalistyczny, ale przy tym cechuje go odporność na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy wiatr.
Dodatkowo systemy rekuperacji decentralnej firmy STIEBEL ELTRON umożliwiają współpracę aż ośmiu jednostek z jednego wspólnego sterownika, gwarantując efektywną pracę wentylacji mechanicznej w całym budynku.