Koszt wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym„Wentylacja z odzyskiem ciepła? Super sprawa, ale ile to kosztuje?” – to pierwsze myśli, które przychodzą do głowy chyba każdemu, kto po raz pierwszy słyszy o rekuperacji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Ci na to pytanie i pokazać Ci, że właściwym pytaniem jest raczej: „ile kosztuje mnie brak rekuperacji?”

W artykule:

– co składa się na całkowitą cenę systemu rekuperacji?

– koszty inwestycyjne zakupu wentylacji z odzyskiem ciepła

– koszty eksploatacyjne wentylacji z odzyskiem ciepła

– ile kosztuje rekuperator?

– ile kosztuje projekt i montaż wentylacji z odzyskiem ciepła?

– ile energii zużywa rekuperator?

– cena rekuperacji dla małych i większych budynków

– koszt rekuperacji w domu budowanym i wybudowanym

– czy rekuperacja jest awaryjna?

– kwestia gwarancji na system wentylacji mechanicznej

– czy koszt rekuperacji się zwraca?

– producenci rekuperatorów warci uwagi

– to ile kosztuje Cię brak rekuperacji?

Koszt wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Co składa się na koszt wentylacji z odzyskiem ciepła?

Koszty rekuperacji dzielimy na koszty inwestycyjne oraz koszty eksploatacyjne, czyli ile musimy zapłacić za założenie wentylacji mechanicznej i ile kosztuje nas jej użytkowanie.

Koszty inwestycyjne wentylacji z odzyskiem ciepła są następujące:

– koszty projektu

– koszty urządzeń

– koszty montażu

Koszty eksploatacyjne:

– zużycie energii przez rekuperator

– wymiana filtrów

– serwisowanie i przeglądy

 

Koszty inwestycyjne wentylacji z odzyskiem ciepła

Koszt projektu systemu rekuperacji

Pierwszym kosztem jaki ponosimy podczas zakładania systemu rekuperacji, jest koszt projektu instalacji. Więcej na temat ceny projektu instalacji wentylacji mechanicznej i tego czym ten projekt jest piszemy w TYM ARTYKULE. Tutaj przypomnijmy, że koszt standardowego projektu wentylacji mechanicznej w naszej firmie wynosi 500 zł. Przy czym klient, który korzysta u nas z pełnego pakietu usług (projekt, dostawa i montaż, ewentualny serwis), nie płaci za przygotowanie projektu.

Koszt urządzeń i akcesoriów

Drugim kosztem inwestycyjnym, jest zakup rekuperatora oraz innych potrzebnych urządzeń.

Ceny rekuperatorów są różne – wahają się od 2 tyś. do 12 tysięcy i więcej złotych za samo urządzenie. Na cenę rekuperatora ma wpływ jego marka, jakość wykonania, wydajność (w zależności od metrażu budynku), parametry pracy, ilość dodatkowych funkcji, warunki w jakich może pracować oraz stopień zautomatyzowania.

Najtańsze rekuperatory mają realną wydajność w okolicach 50% odzysku ciepła (co i tak jest odczuwalne w rachunkach), te najlepsze zaś przekraczają 90%.

Rekuperatory różnią się stopniem zautomatyzowania. Wiadomo, że za bardziej rozbudowaną automatykę trzeba zapłacić stosownie więcej.

Najprostsze urządzenia mają po prostu trójstopniowy przełącznik na którym ręcznie ustawiamy siłę z jaką mają właśnie pracować.

Rekuperatory w pełni zautomatyzowane, inaczej bezobsługowe, posiadają czujniki temperatury, dwutlenku węgla (CO2), wilgotności. Innymi słowy, same określają jakość powietrza i dostosowują swoją pracę, tak by zapewnić jak najlepszy dostęp świeżego powietrza do budynku. Powiedzmy, że akurat urządzasz przyjęcie urodzinowe – zaprosiłeś/aś gości. W domu przebywa więcej osób niż zazwyczaj, które zużywają więcej tlenu i wydychają dwutlenek węgla. Zautomatyzowany rekuperator podwoi swoją pracę, tak by zapewnić Wam jak najlepsze powietrze. Z drugiej strony, gdy Ty i cała Twoja rodzina będziecie w pracy czy szkole, rekuperator będzie chodził na niskich obrotach.

W praktyce urządzenia, które zazwyczaj montujemy u naszych klientów znajdują się gdzieś pośrodku skali pomiędzy tymi najprostszymi, a w pełni zautomatyzowanymi. Najczęściej posiadają programowalny sterownik, na którym Ty sam/a możesz ustawić w jakich godzinach rekuperator ma pracować bardziej intensywnie, a w jakich mniej. W końcu Ty też wiesz, kiedy nikogo nie ma w domu, a kiedy przyda się więcej świeżego powietrza.

Niestety, zakup rekuperatora to nie wszystko. Do tego dochodzi – koszt materiałów, zakup odpowiednich kanałów, rozdzielaczy, kształtek i montaż instalacji. Do rekuperatora dochodzi sterownik, tłumiki, kratki, czerpnie wewnętrzne i zewnętrzne. Dopiero ta całość interesuje klienta.

To są elementy niezbędne, o ich koszcie ciężko jest mówić w oderwaniu od konkretnego przypadku, ponieważ dopiero podczas instalacji okazuje się ile materiałów trzeba będzie zużyć.

Oprócz elementów niezbędnych, na koszt wentylacji z odzyskiem ciepła wpływa ilość dodatkowych funkcji, w które chcemy go wyposażyć. Dodatkowe akcesoria mogą zapewnić dodatkowe: nawilżanie powietrza, dogrzewanie powietrza, chłodzenie, jonizowanie powietrza.

 

Koszty montażu wentylacji z odzyskiem ciepła

Montaż przebiega trzyetapowo:

Najpierw projekt (na to trzeba czasu, spotkań na budowie), który uznajemy za część procesu instalacji.

Drugi etap to wykonanie instalacji – wtedy kiedy jest stan surowy zamknięty – rozkłada się kanały, izoluje instalacje, wykonuje przekłucia i przewierty. Po wykonaniu wszystkich tych zadań instalacja jest szczelnie zamykana.

Trzeci etap to montaż rekuperatora i nawiewników, sterowników i wykończenie. Posprzątanie, usunięcie wszelkiego kurzu. W tym etapie następuje pierwsze uruchomienie urządzenia, pomiary przepływów powietrza i wyregulowanie instalacji.

Ta trzyetapowość to możliwość rozłożenia kosztów na trzy części. Najczęściej klient nie płaci przy pierwszym etapie, przy drugim płaci połowę i przy trzecim etapie resztę.

Wysokość kosztów montażu wentylacji mechanicznej jest różna w zależności od następujących elementów:

  1. Czy montujemy rekuperacje w domu dopiero budowanym, czy też już wybudowanym i zamieszkanym. To drugie zdecydowanie utrudnia pracę i zwiększa jej koszty – inaczej wykonuje się wtedy przewierty i przekłucia, by nie zniszczyć otynkowanych już ścian. Trzeba uważać na ruchomości (meble i inne urządzenia), podłogi itd. Prace przez to przebiegają znacznie wolniej.
  2. Metraż budynku w którym zakładamy rekuperację.
  3. Ilość dodatkowych akcesoriów.
  4. Konstrukcja budynku, która w niektórych przypadkach może przysporzyć nam więcej trudności podczas instalacji.

 

 

 

Jaki jest koszt wentylacji z odzyskiem ciepła?

No dobrze. Przedstawiliśmy Ci od czego zależą koszty inwestycyjne systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, ale ile to w końcu wszystko kosztuje po zsumowaniu? Juz odpowiadamy:

Dla domu o metrażu 100m2 koszt instalacji zaczyna się od 9 tys złotych.

Dla domu o metrażu 150m2 średnia instalacja na dobrym urządzeniu kosztuje ok. 16 tys złotych.

Dla domu o metrażu 200m2 średnia instalacja na dobrym urządzeniu kosztuje ok. 20 tys złotych.

Powyższe ceny odpowiadają założeniu instalacji w budynku w stanie budowy.

 

Czy można jednak taniej?

Dobrze, właśnie dowiedziałeś/aś się, że koszt wentylacji z odzyskiem ciepła dla budynku 150m2 wynosi jakieś 16 tys złotych. Teraz zdradzę Ci sekret – jeśli budujesz dom, to wcale nie musi Cię tyle kosztować. Naprawdę. Sekretem są… Kominy.

W tradycyjnym budownictwie stosuje się tzw. wentylację grawitacyjną, realizowaną właśnie przez kominy. Kominy wyciągają powietrze z budynku. Kiedyś to się sprawdzało, bo budowane domy były nieszczelne i przez szczeliny do mieszkania mogło napłynąć świeże powietrze. Współczesne budownictwo to już jednak domy energooszczędne (czy pasywne), które są szczelne. Skąd do budynku ma napłynąć świeże powietrze? Wiesz, że nie może. Dlatego właśnie czytasz teraz o wentylacji mechanicznej.

Powiedz mi, skoro chcesz mieć w domu wentylację mechaniczną, to po co budować grawitacyjną? Przecież ta grawitacyjna też nie jest za darmo. A ile kosztuje wykonanie kominów do wentylacji grawitacyjnej? Być może się zdziwisz, ale koszty te sięgają często 12 tysięcy i więcej złotych. Dobrze widzisz – 12 tysięcy złotych. Zazwyczaj nie sumuje się tego w ten sposób ale komin od wentylacji grawitacyjnej to koszt budowy komina najczęściej z drogich kształtek wentylacyjnych, to także dodatkowy koszt obróbki dekarskiej oraz płytki elewacyjnej czy innego materiału wykończeniowego. A ponieważ zazwyczaj kominów od wentylacji grawitacyjnej jest kilka to rachunek jest prosty – jeśli już w trakcie budowania swojego nowego domu, zrezygnujesz z przestarzałej wentylacji grawitacyjnej, to realny koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wyniesie cię jakieś 4 – 6 tysięcy złotych.

A przecież to nie jedyne oszczędności, jakie przyniesie Ci zamontowanie systemu rekuperacji.

 

Koszty eksploatacji systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Jak już pisaliśmy, koszty eksploatacji systemu rekuperacji to: zużycie energii, filtry i serwis.

Dobry rekuperator zużywa rocznie od 120 do 150 zł w energii elektrycznej. Dokładnie, tylko tyle. W przypadku małych domów, koszt zużycia energii może być niższy niż ten podany powyżej. Twoja lodówka, choćby i miała klasę SUPER AAAA++++++ zużywa więcej energii. 😉

Filtry do rekuperatora kosztują ok. 200 zł rocznie. Filtry wymienia się co kwartał, koszt jednej wymiany to jakieś 50 zł. Dobrze, podliczmy to razem z energią elektryczną – 350 zł. To dalej mniej niż Twoja lodówka.

Serwis 250 do 350 zł/3 lata – wprawdzie nie ma obowiązku serwisowego ze strony producentów, oznacza to, że gwarancja działa czy dbasz o swoje urządzenie, czy tego nie robisz. Zalecamy jednak przeglądy co 2 – 3 lata. Rocznie wychodzi dodatkowo jakieś 100 zł. Całość z prądem i filtrami daje 450 zł. Ciągle wygrywamy z lodówką 🙂

 

Czy rekuperacja się psuje?

Oczywiście, myśląc o kosztach, musimy mieć na uwadze, że urządzenia mechaniczne psują się. To normalne. Czy system wentylacji mechanicznej należy do awaryjnych instalacji? Nie.

Poprawnie wykonana instalacja sama z siebie nie ulega usterkom – chyba, że sami ja uszkodzimy w mechaniczny sposób (zgnieciemy, uderzymy). Na poprawność wykonania instalacji dajemy 10 lat gwarancji.

Ile można oszczędzić na systemie wentylacji mechanicznej?

Do tej pory pisaliśmy tylko o kosztach. Ale przecież system rekuperacyjny instaluje się po to, by mieć jakieś oszczędności, prawda? Prawda. Oszczędności, czy też zyski są dwojakiego rodzaju – po pierwsze policzalne, a po drugie niepoliczalne.

Pierwszym policzalnym zyskiem, jest oszczędność na ogrzewaniu w okolicach 30%. Wprawdzie często podaje się, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na odzyskanie 40, 50, a nawet 60% ciepła, ale to tylko teoria. Z naszego doświadczenia, pomiarów i obserwacji uzyskanych w ciągu 10 lat od naszych klientów, wynika, że realna oszczędność na ogrzewaniu wynosi 30%. Tę wartość możemy udowodnić i ją obronić.

Im droższego ogrzewania używasz, tym więcej oszczędzisz w wartości bezwzględnej i tym szybciej zwróci Ci się koszt systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Drugim niepoliczalnym zyskiem to komfort i zdrowie Twoje oraz Twojej rodziny. Oddychasz świeżym, przefiltrowanym, nasyconym tlenem powietrzem. Mniej chorujesz, czujesz się lepiej. To jak się czujecie, jaka jest jakość waszego życia, to więcej niż tylko prosty rachunek ekonomiczny.

 

Producenci rekuperatorów – na których zwrócić uwagę?

Na rynku mamy wielu producentów urządzeń systemu wentylacji mechanicznej, są to zarówno firmy zagraniczne, jak i rodzime. Chcielibyśmy przedstawić Ci pokrótce trzech producentów, których produkty na pewno warto rozważyć podczas zakupu rekuperatora.

Zehnder – holenderski producent. Urządzenia tej firmy mają wszystko to, co dobry rekuperator powinien posiadać. To co wyróżnia urządzenia tej firmy to bardzo dobre parametry pracy oraz najlepsze podzespoły.

Thessla Green –to młoda polska (krakowska) firma. Mimo iż jest to młody producent – to posiada doświadczoną kadrę inżynierską. Urządzenia produkowane przez Thessla Green mają polską cenę, ale zdecydowanie europejską jakość.

Östberg – jest to szwedzki producent z wieloletnią tradycją i zasługami na polu projektowania urządzeń wentylacji mechanicznej. Wspominamy o nim w tym miejscu, ze względu na to, że urządzenia tej firmy wyróżniają się wymiennikiem obrotowym i są solidnie zaizolowane. Urządzenie takie może być zamontowane w pomieszczeniach nieogrzewanych i na zewnątrz budynku. Jest odporne na niskie temperatury.

 

Zakończenie

Jak widzisz, kwestia kosztu wentylacji mechanicznej jest szerokim tematem. Cena wentylacji z odzyskiem ciepła zmienia się w zależności od wielu czynników, takich jak metraż domu, fakt czy dom jest w budowie, czy już zamieszkany, indywidualnych życzeń klienta. Gdybyś po przeczytaniu tego tekstu miał/a jeszcze jakieś wątpliwości, czy pytania, nie wahaj się do nas zadzwonić – z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Na zakończenie pamiętaj:

Nie zastanawiaj się ile kosztuje Cię rekuperacja, ale ile kosztuje cię brak wentylacji z odzyskiem ciepła! 🙂

Podsumowanie:

– na cenę systemu rekuperacji składają się: projekt, urządzenia i montaż

– cena systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu 100m2 zaczyna się już od 9 tys

– jeśli zrezygnujesz z budowy kominów grawitacyjnych, sporo zaoszczędzisz!

– całkowity koszt eksploatacji rekuperacji (energia elektryczna, filtry) wynosi do 350 zł. rocznie

– rekuperacja pozwala realnie oszczędzić 30% wydatków na ogrzewanie

– wentylacja mechaniczna pomaga w zachowaniu zdrowia i komfortu Twojego i Twojej rodziny (zysk niepoliczalny, bo bezcenny)

– gwarancja na instalację rekuperacji wynosi 10 lat,

Rekuperatory : Strefa Specjalisty

Szybka
wycena

Szybka wycena