Usytuowanie geograficzne Polski sprawia, że budując dom, inwestor musi w projekcie uwzględnić system grzewczy, który zapewni mieszkańcom nieruchomości komfort termiczny w chłodniejszych porach roku: pierwsze spadki temperatur pojawiają się już jesienią, a termometry pokazują wyższe, dodatnie wartości dopiero wiosną, zatem sezon grzewczy trwa w Polsce nawet pół roku. Z ekonomicznej perspektywy, wydatki na ogrzewanie domu to największa część budżetu, a w obliczu zmian stawek za paliwo gazowe o 50 procent, czy podwyżek cen prądu, warto przeanalizować w jaką instalację grzewczą najlepiej inwestować.
Ostatnie lata to znaczący wzrost sprzedaży pomp ciepła. Skąd ten trend? Pompy ciepła to najbardziej zielony system ogrzewania domu, wykorzystujący odnawialne źródła energii: energię geotermalną, aerotermalną lub hydrotermalną, a zatem zasoby środowiska naturalnego. Pompa czerpiąc z całkowicie odnawialnych źródeł energii stoi w opozycji do kotłów na paliwa stałe, które nie tylko przyczyniają się do degradacji środowiska, ale i generują wysokie koszty ogrzewania, a także są kłopotliwe już na etapie przyłączy, tak jak ma to miejsce w przypadku podłączenia nieruchomości do sieci gazowej. Pompy ciepła nie wymagają kosztownych formalności, adaptowania pomieszczenia na kotłownię o rygorystycznych parametrach technicznych, za to przynoszą inwestorowi korzyści finansowe w postaci znacznie niższych rachunków, ale i szybkiego zwrotu nakładów poniesionych na wykonanie instalacji.
Przeczytaj poniższy artykuł, by przekonać się, jakie korzyści przyniesie inwestycja w pompę ciepła, jakie są rzeczywiste koszty zakupu i eksploatacji pompy i jak możesz zredukować koszty ogrzewania pompą do zera!
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pompy ciepła nie czerpią z nieodnawialnych źródeł energii, czyli paliw kopalnych.
Te ekologiczne urządzenia grzewcze wykorzystują energię cieplną zawartą z gruntu (gruntowa pompa ciepła), powietrza (powietrzne pompy ciepła), czy też korzystają z energii hydrotermalnej, jak pompa wodna. Pompa, zgodnie ze swoją nazwą transportuje te energię do górnego źródła ciepła, czyli instalacji centralnego ogrzewania budynku (ogrzewanie podłogowe, grzejniki konwekcyjne), w międzyczasie, dzięki elementom wyposażenia (parownik, sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny) wykorzystuje procesy termodynamiczne, a energia pierwotna zostaje przetworzona po to, by mogła być dostarczona do instalacji CO w budynku.
Pompa ciepła jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które może być wykorzystywane do ogrzewania domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń, dzięki możliwości odwrócenia obiegu termodynamicznego w upalne dni lata.
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze absolutnie nie angażujące użytkownika, bezobsługowe, intuicyjne i sterowane za pomocą nowoczesnych technologii.
W przeciwieństwie do kotłów grzewczych na paliwo stałe lub kotłów gazowych, instalacja pompy nie wymusza na inwestorze adaptacji pomieszczenia na kotłownię: w trakcie eksploatacji pompy nie dochodzi do spalania paliw kopalnych oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy ciepła nie wymagają także specjalistycznego czyszczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku kotłów kondensacyjnych. Zarządzanie trybem pracy kotła gazowego może także wymagać większego zaangażowania ze strony inwestora, w przypadku zmiennych temperatur panujących na zewnątrz, ale i różnic w obrębie budynku.
W końcu, i co najważniejsze, pompa ciepła opłaca się ze względów finansowych o wiele bardziej aniżeli ogrzewanie gazowe. Niestabilna sytuacja na rynku surowca gazowego, drastyczne podwyżki cen paliwa gazowego oraz dystrybucji w 2024 roku oraz kosztowny przyłącz do sieci (lub jeszcze kosztowniejsza rozbudowa sieci gazowej) to wszystko sprawia, że instalacja pompy ciepła jest obecnie pierwszym wyborem wśród instalacji systemów grzewczych dla nowo powstających nieruchomości.
Ile kosztuje pompa ciepła? To najczęstsze pytanie wśród potencjalnych inwestorów i jest to całkowicie zrozumiałe: panuje powszechne przekonanie, że pompy ciepła to kosztowne urządzenia, a sama ich instalacja nie jest opłacalna. To mit!
Opłaty związane z pompą ciepła są zależne od rodzaju pompy ciepła, a konkretnie od typu dolnego źródła ciepła. Pompy ciepła gruntowe są co do zasady droższe aniżeli powietrzna pompa ciepła, ponieważ w tego rodzaju instalacji konieczna jest budowa dolnego odbiornika energii termicznej. Koszty są zależne także od mocy pompy, a moc urządzenia jest powiązana z zapotrzebowaniem na ciepło i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. W końcu na cenę pompy ciepła wraz z montażem wpływa stopień zaawansowania instalacji, ale i górne źródło ciepła (niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe jest wydajniejsze oraz tańsze w eksploatacji i montażu aniżeli kupno wysokotemperaturowej pompy ciepła kompatybilnej z grzejnikami konwekcyjnymi).
Ceny powietrznej pompy ciepła 5 kW dla dobrze zaizolowanego budynku, spełniającego WT 2021 o metrażu około 100m2, w którym mieszka czteroosobowa rodzina to koszt zaczynający się od 17 tysięcy złotych. Im większa moc urządzenia, tym wyższe koszty.
Montaż pomp ciepła nie jest skomplikowany, wymaga jednak budowy niewielkiego fundamentu oraz zakupu elementów hydraulicznych koniecznych do instalacji urządzenia.
Nieco inaczej prezentują się koszty w przypadku pomp gruntowych. Montaż pompy gruntowej nakłada na inwestora obowiązek budowy dolnego źródła: wymiennika poziomego lub pionowego. Odwierty i instalacja rur w których przepływał będzie glikol są znacznie droższe, a sam cała inwestycja w pompę gruntową, uwzględniając zakup dodatkowych urządzeń, jak pompy do przetłaczania glikolu czy sterowniki zaczyna się od kosztów rzędu 45 tysięcy złotych i więcej.
Pompy są jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, ale i biorąc pod uwagę obowiązujące od trzeciego kwartału 2024 roku ceny gazu, także i opłacalnym z ekonomicznego punktu widzenia systemem grzewczym dla domu.
Pompy ciepła cechuje niskie zużycie prądu, a samo działanie energii elektrycznej jest konieczne tylko do działania sprężarki w urządzeniu. Zarówno pompy powietrzne, jak i pompy gruntowe w sezonie grzewczym zużywają wyróżniają się niższym poborem prądu, aniżeli standardowy kocioł gazowy. Pompy ciepła działają także niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, zapewniając użytkownikom maksimum komfortu termicznego. W porównaniu do ogrzewania kotłem na paliwo stałe, nie istnieją tu obawy o bezpieczeństwo i płynność dostaw surowca, tak jak miało to miejsce w przypadku gazu ziemnego w obliczu kryzysu geopolitycznego.
Pompy ciepła do pracy sprężarki, prawidłowego funkcjonowania automatyki oraz przekształcenia energii pierwotnej potrzebują zasilenia ich energią elektryczną.
Zużycie prądu w danym budynku przez pompę obrazują współczynniki COP i SCOP informujące inwestora o tym, ile prądu pobrała pompa ciepła, a ile w zamian za tenże pobór oddała energii cieplnej do otoczenia. Dla przykładu jeśli COP pompy ciepła wynosi 4 oznacza to, że z 1 kwh prądu pompa wytwarza 4 kW energii cieplnej.
Im wyższe COP tym lepsza efektywność pompy, a co za tym idzie jej większa opłacalność.
Istnieje sposób by jednak całkowicie zredukować rachunki za zużycie energii elektrycznej, koniecznej do pracy pompy – tym sposobem jest instalacja hybrydowa. Panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną z promieni słonecznych pokrywają zapotrzebowanie energetyczne całego budynku, zasilają gniazdka elektryczne oraz wszystkie urządzenia, w tym urządzenie grzewcze jak pompa ciepła. Pompa ciepła z fotowoltaiką to duet idealny, dzięki któremu masz szansę na stworzenie domu bez rachunków.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika to jedne z najbardziej opłacalnych inwestycji również ze względu na dostępność i mnogość dopłat i dofinansowań do instalacji pompy oraz paneli pv.
Zarówno inwestor projektujący pompę i mikroinstalację dla nowego budynku, jak i właściciel modernizowanego domu, który chce wymienić nieefektywne źródło ciepła na nowoczesny system grzewczy mogą skorzystać ze wsparcia finansowego pochodzącego z takich programów jak „Mój Prąd”, „Moje ciepło”, „Czyste Powietrze”, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz szeregu dopłat dostępnych na szczeblu gminnym. Dopłaty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, sprawiając, że koszty inwestycyjne zwracają się w szybszym czasie.
Mamy nadzieję, że jesteś przekonany co do tego, że warto zainwestować w pompę ciepła.
Wiemy jednak, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje scenariusz w którym pompa ciepła przynosi straty?
Tak, ale istnieje także skuteczny sposób by nie dopuścić do takiej możliwości.
Przewymiarowane urządzenie lub odwrotnie pompa o zbyt niskiej mocy, rażące błędy w sztuce budowlanej w trakcie montażu, niewłaściwy tryb pracy pompy, brak regularnego serwisu i gwarancji: to wszystko sprawia, że inwestycja w pompę ciepła w porównaniu z innymi systemami grzewczymi wydaje się być nieopłacalna.
Decydując się na system grzewczy, którego centralnym punktem będzie pompa ciepła uzupełniona o działanie fotowoltaiki, pamiętaj o powierzeniu prac projektowo-montażowych profesjonalnej firmie.
Projektanci z EcoComfort precyzyjnie oszacują wymaganą moc pompy ciepła dla Twojego domu na podstawie dokumentacji technicznej budynku oraz uwzględniając Twoje oczekiwania. Zajmiemy się skompletowaniem pełnej dokumentacji i przygotujemy dla Ciebie projekt instalacji pompy. Zaproponujemy gotowe rozwiązania oraz przedstawimy mocne strony oferowanych przez nas urządzeń. Montujemy pompy najbardziej renomowanych producentów, stworzone z najwyższej klasy podzespołów, a każda pompa ciepła objęta jest gwarancją.
Nasi doradcy techniczni służą fachową radą i pomocą także po wykonaniu instalacji. Interesuje Cię instalacja hybrydowa i połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką? Kompleksowe usługi to nasza specjalność, skontaktuj się z nami przez formularz, a my zajmiemy się resztą.