Rekuperatory tak jak inne urządzenia różnią się od siebie pod wieloma względami. Wyboru możemy dokonać biorąc pod uwagę wygląd, cenę, producenta lub parametry techniczne. Proponujemy przy wyborze głównie skoncentrować się właśnie na parametrach technicznych rekuperatora, ale nie tylko.
W naszej opinii główne parametry różnicujące rekuperatory to:
Rodzaj wymiennika
To jedna z najważniejszych cech urządzenia, dlatego należy na nią zwrócić szczególną uwagę. Rekuperację należy odpowiednio dobrać. Powinna ona zagwarantować wymianę powietrza w konkretnych pomieszczeniach, ale także w całym domu, zachowując górną granicę normy. (patrz: przepisy prawne)
Rodzaj sterowania. Sterowanie powinno być tak dobrane i zaprogramowane, aby rekuperator nie wymagał codziennej obsługi. Optymalne sterowanie to sterownik elektroniczny z funkcją programatora tygodniowego i z możliwością odpowiedniego ustawienia pracy wentylatorów, odczytem temperatur oraz jeśli to konieczne z możliwością sterowania urządzeniami peryferyjnymi (np. GWC).
Rekuperator powinien pracować i zazwyczaj pracuje 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Powinien zatem być wyposażony w trwałe i energooszczędne wentylatory. Najnowocześniejsze stosowane w rekuperatorach to wentylatory zasilane prądem stałym, które charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu, większą trwałością oraz mniejszym hałasem (w stosunku do wentylatorów zasilanych prądem zmiennym).
To rozwiązanie, które w zależności od pory roku i temperatury zewnętrznej tak steruje strumieniem powietrza, aby zbliżyć się do zadanej temperatury komfortu. Dobrej klasy urządzenie powinno mieć by-pass automatyczny i stuprocentowy.
To parametr, dzięki któremu można się dowiedzieć, jakie opory w instalacji może zwalczyć rekuperator, ale także zagwarantować wentylację pomieszczeń, która jest zgodna z przyjętymi normami. Jeśli spręż jest wysoki, możemy mieć pewność, że urządzenie jest mocne. Aby mieć pewność, że spręż jest bezpieczny, powinniśmy wybierać ten z przedziału 150 Pa – 200 Pa dla wydajności urządzenia potrzebnej do wentylacji obliczeniowej powierzchni.
Wydatek eksploatacyjny to przede wszystkim::
Wybranie rekuperatora o optymalnych parametrach (szczególnie z dużym odzyskiem ciepła, a także z wentylatorami na prąd stały) poskutkuje zmniejszeniem zużycia prądu. Jego cena nie powinna być wyższa niż 140 – 160 zł w skali roku. Filtry, które należy wymieniać, co około trzy miesiące kosztują między 50, a 70 zł za komplet.
Przed zakupem rekuperatora trzeba dokładnie przejrzeć warunki gwarancji jakie obowiązują w tym urządzeniu, a także jednostki serwisowe producenta. Niezwykle ważną sprawą jest okres gwarancji i techniki naprawy, albo wymiany rekuperatora. Należy zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie może nie mieć opcji demontażu, dlatego należy wybrać producenta, który dysponuje autoryzowanym, ogólnopolskim serwisem. W takich sytuacjach po zgłoszeniu awarii w okresie obowiązywania gwarancji, osoba z serwisu zjawi się w naszym domu i naprawi, albo wymieni rekuperator na nowy. Ten typ usług serwisowych u cenionych i znanych producentów są bezpłatne. Każdy fachowy serwis, który jest zawsze w zasięgu ręki użytkownika zapewnia przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Również po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Niektórzy producenci nakłaniają użytkowników do przeprowadzania odpłatnych przeglądów technicznych jeszcze w czasie trwania okresu gwarancyjnego. Gdy użytkownik nie przestrzega terminów przeglądów, wówczas jego rekuperator traci bezpowrotnie gwarancję producenta. Dlatego też należy dokładnie sprawdzać warunki gwarancji, a także dostępność zespołu serwisowanego w trakcie trwania gwarancji, ale także po jej zakończeniu.