Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Fotowoltaika

Fotowoltaika na gruncie? Koszty, montaż, dopłaty - poznaj zalety i wady naziemnej mikroinstalacji!

Montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza dla inwestora szereg korzyści. Z odbiorcy prądu uzależnionego od rosnących cen energii elektrycznej i nakładanych przez dystrybutorów limitów, stajesz się właścicielem prężnie działających paneli fotowoltaicznych, które czynią Cię prosumentem oraz wytwórcą całkowicie ekologicznej energii tylko na swój użytek. Brzmi kusząco? Zalety fotowoltaiki są niepodważalne! Zyskujesz oszczędności, niezależność względem zakładu energetycznego, a w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, również spokój, kiedy inni mierzą się z konsekwencjami długich przerw w dostawach prądu. Choć największą popularnością cieszy się montaż fotowoltaiki w ramach instalacji dachowej, bywają sytuacje, w których inwestorzy nie mają możliwości, by zainstalować ogniwa na połaci. W takim wypadku najlepszą opcją będzie fotowoltaika na gruncie. W poniższym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje, które pokażą Ci zalety naziemnej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku - jakie są przeciwwskazania do jej montażu?

Najczęściej wybieranym wśród prosumentów rodzajem montażu fotowoltaiki jest instalacja na dachu. Decyduje o tym brak konieczności zagospodarowania terenu i nieco mniejsze koszty osprzętowania (brak konstrukcji naziemnej). Co jednak w sytuacji, kiedy dach wymaga remontu, jego powierzchnia jest zbyt mała, a zapotrzebowanie na prąd z paneli słonecznych duże? Rozwiązaniem okazuje się montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej na działce warto rozważyć także wtedy, kiedy dach budynku zwrócony jest w stronę północną, kąt nachylenia nie jest optymalny, a montaż samej instalacji nie jest technicznie możliwy. Choć instalacje fotowoltaiczne na stelażach wiążą się z minimalnie większymi kosztami, które generują konstrukcje pod panele, warto zdecydować się na ten rodzaj instalacji już na etapie projektu, szacując moc instalacji. Dowiedz się, jakie są zalety montażu fotowoltaiki na gruncie!

Sam gaz jest paliwem palnym co zawsze stwarza ryzyko niebezpiecznych sytuacji włącznie z zagrożeniem życia. W przypadku pomp ciepła w budynku nie ma żadnego palnego paliwa. Warto tutaj też wspomnieć że podczas pracy pompy ciepła nie są emitowane szkodliwe spaliny co zapewne ucieszy sympatyków ekologii. Ekolodzy i miłośnicy przyrody mają jeszcze jeden ważny powód do zadowolenia. Otóż pompa ciepła podczas pracy korzysta w 70 – 75 % z udziału w energii odnawialnej. W ten sposób znacząco obniża się emisja co2 oraz zużycie energii pierwotnej.

Inwestycja w pompę ciepła jest większa niż w tradycyjny system ogrzewania ale jest to też jedyny system grzewczy, który po kilku latach się amortyzuje w stosunku do instalacji olejowych i gazowych. Nie pozostaje też bez znaczenia fakt, że większa inwestycja w pompę ciepła podnosi również wartość użytkową i funkcjonalną naszego budynku, ale również a może przede wszystkim wartość finansową. Skoro mowa o finansowaniu, pompa ciepła jest też bardzo mocno wspierana przez Unię Europejską. Korzystając z dotacji na instalację lub modernizację systemu grzewczego o pompę ciepła wkład inwestycyjny może być mniejszy a tym samym okres zwrotu zdecydowanie krótszy.

Co jeszcze oferuje nam pompa ciepła? Pomijając geopolitykę i zagadnienia problemu cieplarnianego a schodząc bardziej na ” nasze podwórko” a konkretnie plac budowy to podejmując decyzję odpowiednio wcześnie o montażu pompy ciepła możemy zaoszczędzić sporo gotówki.

Panele fotowoltaiczne na gruncie - wymagania formalne

panele-fotowoltaiczne-na-gruncie

Instalacja fotowoltaiczna w obrębie działki, może nasuwać pytania o konieczność wystąpienia o pozwolenie na budowę. Zgodnie z literą prawa, montaż instalacji związanych z OZE (fotowoltaiki na gruncie, ale i budowy dolnego źródła ciepła w przypadku pompy) nie wymagają pozwolenia na budowę, o ile moc instalacji w przypadku fotowoltaiki nie przekracza 50 kw. Warto jednak podkreślić, że montaż paneli fotowoltaicznych o takiej mocy również na dachu domu, będzie wymagał od inwestora wystąpienia o zgodę do starosty powiatowego lub do urzędu wojewódzkiego. Jeśli Twoja inwestycja znajduje się w obszarze Natura 2000, być może konieczna będzie ocena inwestycji pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne.

Pozwolenie na budowę, a montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Kiedy jeszcze pozwolenie będzie konieczne?

W przypadku wpisania terenu do rejestru zabytków, a także kiedy wymiary konstrukcji pod względem wysokości przekraczają 3 metry, również będzie istniała konieczność posiadania pozwolenia. Dla instalacji fotowoltaicznej na gruncie o mocy większej od 6.5 kW będzie konieczne zapoznanie się z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej dla danego terenu oraz uzyskanie uzgodnień projektu z wymaganiami planu miejscowego i warunkami zabudowy dla konkretnej miejscowości. Są to jednak pojedyncze przypadki, a zdecydowana większość inwestycji nie wymaga formalności od przyszłego prosumenta.

Opodatkowanie fotowoltaiki na gruncie - obalamy mity!

Coraz większy odsetek potencjalnych inwestorów obawia się o naliczenie podatku VAT w związku z instalacją fotowoltaiczną na gruncie. W przypadku fotowoltaiki, podatek VAT jest naliczany od zakupu paneli. Do 2019 roku panele fotowoltaiczne na konstrukcji naziemnej były objęte VATem o wartości 23% zakupu, z kolei mikroinstalacje na dachach – podatkiem 8%. Znowelizowane przepisy podatkowe nie wyszczególniają obecnie rodzaju instalacji. Zarówno fotowoltaika na gruncie, jak i na połaci dachowej wiąże się z uiszczeniem podatku VAT od towarów i usług o wartości 8%.

Panele fotowoltaiczne na gruncie - jak wygląda ich montaż?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie różni się od konstrukcji na dachu tylko w jednym aspekcie technicznym. W przypadku inwestycji na działce, do montażu konieczny jest stelaż. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie jest wykonana z ocynkowanej stali lub aluminium. Nie należy się więc obawiać o jej odporność na wysokie temperatury i czynniki pogodowe. Konstrukcja naziemna jest także odporna na korozję. Stelaż jest wbijany w grunt lub przytwierdzony na specjalnym fundamencie, do wykonanej wylewki betonowej (ten drugi wariant jest rzadziej spotykany). Panele słoneczne ustawione są tak, by uzyskać najlepszy, najbardziej optymalny kąt nachylenia i padania promieni słonecznych.

Montaż paneli pv na gruncie – jak wybrać miejsce?

Lokalizację instalacji wybiera właściciel, który musi także zadbać o przygotowanie powierzchni pod inwestycję. Czy rodzaj gleby na której zostaną zamontowane panele ma znaczenie? Tak, im cięższy grunt, tym lepiej. Grząska ziemia może być utrudnieniem w trakcie prac montażowych. Decydująca jest także odległość do sieci średniego napięcia oraz brak konfliktów technicznych, tak by bez problemów dokonać podłączenia falownika w nieruchomości. Warto pamiętać o sąsiadujących z konstrukcją elementach architektury krajobrazu, wysokich drzewach, krzewach, ale i o budynkach. Zacienienie instalacji obniża jej wydajną pracę i powoduje straty w produkcji własnej, darmowej energii.

Jak wygląda montaż paneli na stelażu?

Fotowoltaika na gruncie - co zyskujesz, decydując się na konstrukcję naziemną? Poznaj zalety instalacji pv na działce!

Panele fotowoltaiczne zlokalizowane bezpośrednio na działce dają możliwość wykorzystania gruntów niskiej klasy oraz nieużytków rolnych pod inwestycję. Na tym jednak nie kończy się lista zalet fotowoltaiki na gruncie. Montaż fotowoltaiki na terenie przylegającym do nieruchomości to także:

  • Możliwość ustawienia odpowiedniego, idealnego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych. Optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych w naszej szerokości geograficznej wynosi 35 stopni. Konstrukcje naziemne pod fotowoltaikę są optymalizowane i całkowicie dostosowane do oczekiwań inwestora, co oznacza najlepsze wykorzystanie potencjału padających promieni słonecznych i wydajną produkcję zielonej energii.
  • Możliwość stworzenia większej domowej elektrowni lub farmy słonecznej. W przypadku instalacji większych od najczęściej wybieranych 4, 6 czy 10 kW będzie potrzebna większa powierzchnia aniżeli ta dostępna na dachu nieruchomości. Grunt daje tu szersze pole do popisu – możesz stworzyć wielkopowierzchniową elektrownię słoneczną!
  • Prosty dostęp do paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna wymaga regularnego czyszczenia, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zbierają się na niej zalegające liście, czy ciężki śnieg. Montaż fotowoltaiki na gruncie daje inwestorowi łatwy i bezpieczny dostęp do instalacji, kiedy zachodzi konieczność jej przeglądu lub wyczyszczenia. Panele fotowoltaiczne wolne od zanieczyszczeń to gwarancja wydajniejszej pracy. Warto więc zadbać o łatwiejszy dostęp do konstrukcji.
  • Panele fotowoltaiczne są chronione przed przegrzaniem. Umiejscowienie instalacji pv na gruncie to także dbałość o ich żywotność. W przypadku paneli fotowoltaicznych umiejscowionych na stelażu dbasz o ciągłą cyrkulację powietrza z obydwu stron ogniw, co przekłada się na lepsze chłodzenie, a finalnie na dłuższą żywotność i wyższą sprawność paneli.
  • Brak ingerencji w konstrukcję i wygląd dachu. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie sprawdzi się także wtedy, kiedy dopiero co wymieniłeś pokrycie dachowe na nowoczesną, oryginalną dachówkę lub nie chcesz zaburzać nietypowej konstrukcji dachu.
  • Masz większą swobodę aranżacji w zakresie ustawienia konstrukcji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie - jakie wyzwania należy wziąć pod uwagę?

Wyzwania fotowoltaiki na gruncie

Jak każde rozwiązanie, tak i instalacja OZE związana z fotowoltaiką ma swoje zalety, ale i ograniczenia. Decydując się na montaż fotowoltaiki na gruncie, trzeba mieć na względzie kilka istotnych kwestii.

  • Wyższa cena fotowoltaiki na gruncie. Panele fotowoltaiczne na gruncie kosztują więcej niż konstrukcja na dachu. Cenę zwiększają specjalne stelaże oraz ich dowiezienie na miejsce inwestycji.
  • Wybór najlepszego miejsca na fotowoltaikę. W tym przypadku najlepsza będzie lokalizacja wolna od elementów architektury krajobrazu, które mogłyby rzucać cień na panele. Nawet nieznaczne zacienienie modułów drzewami, krzewami i sąsiadującymi budynkami powoduje redukcję sprawności ogniw fotowoltaicznych.
  • Ryzyko uszkodzenia stelaża. Choć łatwy dostęp do mikroinstalacji jest zaletą dla inwestora, może stanowić także zagrożenie dla paneli fotowoltaicznych z powodu obecności dzikich zwierząt.
  • Ryzyko kradzieży. Fotowoltaika na gruncie może paść także łupem złodziei. Dobrze wcześniej przemyśleć odpowiednie zabezpieczenie i ogrodzenie terenu.
  • Zajęcie przestrzeni w ogrodzie. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą działką musimy liczyć się ze znacznymi ograniczeniami. Konstrukcja z instalacją fotowoltaiczną zmniejszy wolną przestrzeń na terenie wokół naszego domu.

Cena fotowoltaiki na gruncie - sprawdź, ile zapłacisz za naziemną fotowoltaikę!

To, ile kosztuje fotowoltaika na gruncie, jest zależne od indywidualnego zlecenia. Wycena opiera się przede wszystkim na mocy instalacji, ilości koniecznych do montażu paneli fotowoltaicznych, kwestiach technicznych związanych z przeprowadzeniem podłączenia do falownika, rodzajem i wielkością stelaża oraz sposobem jego montażu. Jeśli fotowoltaikę chcemy zainstalować na betonowej wylewce, będzie to z pewnością bardziej kosztowne, niż standardowe mocowanie stelaży bezpośrednio na działce. Dobrym wyborem jest powierzenie usługi zaprojektowania i wykonania instalacji zewnętrznej firmie. Pamiętajmy, że niedoszacowana fotowoltaika o mocy, która nie odpowiada zapotrzebowaniu budynku na energię elektryczną, wygeneruje dodatkowe koszty.

Montaż instalacji pv na gruncie - jak obniżyć koszty?

Koszty inwestorskie związane z fotowoltaiką nie należą do najniższych, jednak warto pamiętać, że dzięki dofinansowaniom do OZE można je skutecznie obniżyć. Fotowoltaika na gruncie, podobnie jak inne instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii, objęte są szeroką gamą dopłat. Od rządowego programu „Mój Prąd 4.0„, po gminne dofinansowania, na uldze termomodernizacyjnej kończąc. Ostatecznie, uwzględniając wszystkie koszty, różnice finansowe między fotowoltaiką na gruncie a instalacją dachową nie są duże.

Montaż instalacji pv na gruncie - jak obniżyć koszty?

Fotowoltaika na gruncie - najczęstsze pytania i odpowiedzi!

Kiedy montaż fotowoltaiki na gruncie jest koniecznością?

Fotowoltaika na gruncie sprawdzi się w sytuacji, kiedy niemożliwe (lub znacznie utrudnione) jest wykonanie konstrukcji na dachu lub elewacji budynku. Również w sytuacji, w której istnieje większe zapotrzebowanie na produkcję prądu, a powierzchnia połaci dachowej nie pozwala na montaż większej ilości ogniw.

Czy naziemna fotowoltaika wymaga pozwolenia na budowę?

W przypadku instalacji paneli pv o mocy do 50 kW nie jest wymagane pozwolenie na budowę, za wyjątkiem sytuacji, w której stelaż ma być zlokalizowany na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub, gdy jego wysokość przekracza 3 metry.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest droższy?

Choć koszty wyjściowe mikroinstalacji naziemnej mogą wydawać się większe, z powodu konieczności sfinansowania stelaża, dostępne dofinansowania zmniejszają nakłady na fotowoltaikę na gruncie. Znacząco skracając też czas zwrotu inwestycji w przydomową elektrownię słoneczną.

Jakie są największe zalety i wady fotowoltaiki na gruncie?

Konstrukcja naziemna może być dowolnie optymalizowana, inwestor ma do niej łatwiejszy dostęp, a same panele są efektywniej chłodzone dzięki cyrkulacji powietrza. Panele dzięki umiejscowieniu ich na gruncie zostaną także ułożone pod odpowiednim kątem, dzięki czemu będą optymalnie pracowały. Trzeba jednak liczyć się z zajęciem części działki i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu.

Panele fotowoltaiczne na gruncie - jak wybrać firmę?

fotowoltaika-jak-wybrac-firme

Fotowoltaika cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza w dobie niepewnej sytuacji na rynku energetycznym, charakteryzującej się ciągłymi podwyżkami cen prądu i nakładanymi na gospodarstwa domowe limitami zużycia. Taka sytuacja spowodowała, że na rynku związanym z branżą HVAC pojawili się pseudofachowcy oferujący usługi instalacji fotowoltaiki bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Szara strefa w kontekście firm oferujących montaż fotowoltaiki na gruncie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Powierzenie wykonania instalacji takiej firmie skutkuje nieprawidłowo dobraną mocą instalacji i stratami finansowymi potencjalnych klientów.

Dlaczego warto powierzyć nam montaż paneli fotowoltaicznych?

Nasza firma wyróżnia się na rynku kompleksowymi usługami. Oferujemy precyzyjne wyliczenia i dobry dobór mocy paneli pv odpowiadający Twoim potrzebom. Nasi projektanci przygotują dla Ciebie projekt mikroinstalacji, a wykwalifikowani instalatorzy zajmą się stworzeniem dla Ciebie Twojej własnej, domowej elektrowni. Wszystko na przejrzystych zasadach współpracy i rozliczenia. Po wykonaniu instalacji na gruncie jesteśmy do Twojej dyspozycji, możesz liczyć na wsparcie techniczne i opiekę posprzedażową.

Fotowoltaika na gruncie - to się opłaca!

Zyskaj niezależność energetyczną i stań się wytwórcą prądu na własny użytek! Dzięki montażowi paneli pv na gruncie uwolnisz się od rosnących cen prądu i wysokich rachunków od dystrybutorów. Postaw na proste rozwiązania, jasne zasady współpracy i holistyczne podejście do klienta. Wybierz zaufaną firmę, która zmieniła tysiące gospodarstw na domy zasilane całkowicie zieloną energią!

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?