Opinie o fotowoltaice są podzielone głównie ze względu na wypowiedzi, które możemy znaleźć na najróżniejszych forach internetowych. Najlepiej jest je weryfikować u osób, korzystających już z energii słonecznej lub bezpośrednio u specjalistów, którzy dokładnie przedstawią działanie systemu i obliczą zysk, na jaki może liczyć przyszły inwestor. Przedstawią również przybliżony okres zwrotu z inwestycji.
Opinie o fotowoltaice bywają sprzeczne. Niektórzy uważają, że energia słoneczna nie sprawdza się w naszej strefie klimatycznej, inni są zadowoleni z montażu paneli fotowoltaicznych, ponieważ dzięki nim mogli uniezależnić się od cen energii elektrycznej. Istotna w tym przypadku jest wymiana doświadczeń inwestorów, ponieważ najbardziej wiarygodnych informacji, oprócz porady ekspertów, udzielą osoby, które już korzystają z dobrodziejstw systemu.
Energia odnawialna cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie, gdy pozwala produkować prąd, w tym przypadku przy pomocy paneli PV. W zależności od mocy instalacji rachunki za prąd zostają zmniejszone lub ograniczone do niewielkich opłat stałych, naliczanych w skali roku. Własna produkcja energii, z punktu widzenia inwestora, jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ instalacja solarna pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale także zacząć żyć ekologicznie.
Instalacje fotowoltaiczne z czasem zyskują w naszym kraju na coraz większą popularność. Wszystko, dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa na temat ochrony środowiska, ale także chęci zaoszczędzenia. Fotowoltaika przy pomocy energii słonecznej produkuje energię elektryczną, tym samym pozwalając na uniezależnienie się od cen i dostaw prądu, pochodzącego z zakładu energetycznego. System podczas swojej pracy, nie generuje szkodliwych substancji do atmosfery, dzięki czemu jest całkowicie ekologiczny.
Chęć posiadania domowej elektrowni słonecznej wśród inwestorów rośnie, głównie ze względu na ochronę środowiska, ale także przez rosnące ceny prądu. Sprawiają one, że energia ze słońca jest jeszcze bardziej opłacalna, a każda kolejna podwyżka przyczynia się do skrócenia okresu zwrotu z inwestycji, który już w chwili obecnej może wynieść tylko 6 lat.
Początkowo cena systemu fotowoltaicznego może wydawać się bardzo wysoka jak na możliwości prywatnego inwestora, jednak biorąc pod uwagę efektywność paneli oraz realne oszczędności, jakie mogą wygenerować, okazuje się, że koszty są mimo wszystko atrakcyjne. W ostatnich latach cena paneli znacznie się obniżyła, wszystko dzięki rosnącej popularności inwestycji i większej konkurencji na rynku. Od dłuższego czasu cena paneli fotowoltaicznych pozostaje na stałym poziomie i nic nie zapowiada jej zmniejszenia.
Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ każdy człowiek ma darmowy i nieograniczony dostęp do energii słonecznej, która w odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii, nigdy się nie kończy.
Zakłady energetyczne produkują prąd w oparciu o nieodnawialne źródła energii, najczęściej spalając węgiel, co z kolei negatywnie wpływa na środowisko. Zasoby węgla coraz bardziej się kurczą, co bezpośrednio wpływa na cenę prądu.
Panele fotowoltaiczne są bezawaryjne, dzięki swojej prostej konstrukcji. Nie wymagają również czyszczenia, ani obsługi. Fotowoltaika w czasie swojej pracy nie generuje hałasu, jest też całkowicie bezpieczna, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd jest prądem stałym, który nie nadaje się jeszcze do zasilenia urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. Dlatego jest on odsyłany do inwertera, nazywanego również falownikiem, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny. Wyprodukowany przy pomocy fotowoltaiki prąd może zostać spożytkowany w dowolny sposób.
Systemy fotowoltaiczne można podzielić na dwie kategorie – On-Grid czyli system podłączony do sieci, który przesyła wyprodukowaną energię do sieci oraz Of-Grid – system działający niezależnie od sieci publicznej, który nie jest do niej podłączony i wymaga zastosowania akumulatorów.
Na panele fotowoltaiczne padają fotony, czyli najmniejsze jednostki światła, które wprawiają w ruch elektrony, w ten sposób powstaje prąd stały, który musi przejść jeszcze przez inwerter, by móc zasilić urządzenia znajdujące się w gospodarstwie domowym. Fotowoltaika produkuje energię bez względu na warunki pogodowe – gdy słońce schowane jest za chmurami, a dni są zdecydowanie krótsze, produkowana jest mniejsza ilość prądu niż latem. Wystarcza ona na pokrycie części, zwiększonego zimą zapotrzebowania energetycznego. Pozostała ilość potrzebnego prądu, może zostać wyrównana przy pomocy zmagazynowanych nadwyżek, dzięki którym inwestor może przez cały rok pozostawać niezależny energetycznie, wykorzystując jedynie własny, ekologiczny prąd, wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną.
Opłacalność fotowoltaiki jest niepodważalna – system generuje oszczędności, umożliwiając inwestorowi uniezależnienie się od cen energii elektrycznej. Nie jest to jednak jedyna pozytywna opinia na temat fotowoltaiki, system ma znacznie więcej zalet.
Wśród opinii o fotowoltaice można natrafić na te odnoszące się do wygody całego systemu. Warto wspomnieć, że same panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Przez lata ich wydajność pracy spada nieznacznie. Ponadto są bezobsługowe i bezawaryjne.
Fotowoltaika bez względu na miejsce montażu nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkowników. Może się jednak zdarzyć, że jesienią liście z pobliskich drzew przysłonią ogniwa fotowoltaiczne i pojawi się konieczność ich usunięcia. Podobnie może być z marznącym śniegiem.
Fotowoltaika należy do instalacji odnawialnych źródeł energii, ponieważ wykorzystuje do swojej pracy energię słoneczną, przetwarzając ją na energię elektryczną. System w czasie swojej pracy nie wytwarza szkodliwych dla środowiska substancji. Dla porównania – zakłady energetyczne do produkcji prądu wykorzystują najczęściej węgiel, który należy do surowców nieodnawialnych, a jego zasoby coraz bardziej się kurczą. Stąd rosnące ceny energii elektrycznej. Ponadto podczas spalania węgla wytwarzane są substancje, które zanieczyszczają powietrze.
Pozostaje pytanie, jak pojedyncza instalacja fotowoltaiczna, u prywatnego inwestora, może wpłynąć na globalną poprawę jakości powietrza? Wyprodukowane latem, przez domową elektrownię słoneczną, nadwyżki prądu zostają odesłane do sieci i tam zmagazynowane. Inwestor może z nich skorzystać w dowolnym momencie większego zapotrzebowania na energię, co dzieje się zazwyczaj zimą. W takiej sytuacji działa system opustów, inwestor może odebrać 0,8 kWh za każdą zmagazynowaną w sieci 1 kWh, jeżeli moc jego instalacji nie przekracza 10 kW. W przypadku, gdy jest ona większa, za każdą 1 kWh może on odebrać 0,7 kWh. Oznacza to, że z każdej zmagazynowanej 1 kWh, 20-30% pozostaje do dyspozycji sieci. Prąd ten może zasilić sąsiednie gospodarstwa domowe, dzięki czemu zakład energetyczny zużyje mniej węgla do produkcji energii. Realnie wpływa to na stan jakości powietrza.
Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje do produkcji prądu darmową energię słoneczną, do której każdy człowiek ma nieograniczony dostęp. Wprawdzie sam system nie należy do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę szybki zwrot z inwestycji, który następuje już po 6-8 latach oraz perspektywę podwyżek cen energii elektrycznej, okazuje się, że jest on bardzo opłacalnym rozwiązaniem.
Niektóre opinie o fotowoltaice podważają fakt, iż instalacja generuje oszczędności. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy system podłączony jest do sieci energetycznej, jako pierwszy wykorzystywany jest prąd pochodzący z paneli fotowoltaicznych, a dopiero w przypadku jego niewystarczającej ilości – z sieci. Jeżeli moc instalacji jest zbyt mała i latem nie zostały zgromadzone nadwyżki, wówczas za prąd pobierany z zakładu należy zapłacić. Rachunki są wtedy znacznie niższe niż w przypadku braku instalacji fotowoltaicznej. Natomiast, gdy moc ogniw fotowoltaicznych została odpowiednio dobrana i w całości pokrywa zapotrzebowanie energetyczne budynku, latem inwestor wykorzystuje prąd na bieżąco, a nadwyżki zostają zmagazynowane w sieci. Zimą również korzysta z produkowanej energii, jednak mniejsze nasłonecznienie i większe zapotrzebowanie energetyczne mogą sprawić, że prądu jest zbyt mało do zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wówczas wykorzystywane są zgromadzone latem zapasy.
Warto zaznaczyć, że fotowoltaika zaczyna generować oszczędności już od chwili jej uruchomienia.
Fotowoltaika się opłaca również ze względu na dofinansowania, takie jak program Mój Prąd, które mają pomóc w sfinansowaniu instalacji fotowoltaicznych, ale także innych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu lub fasadzie budynku mieszkalnego, dachu budynku gospodarczego lub na gruncie. Wszystko zależy od wielkości instalacji, dostępnego miejsca na dachu, ale także poziomu nasłonecznienia w danym miejscu. Instalacja fotowoltaiczna nie musi znajdować się w bliskiej odległości od budynku, który będzie zasilała. Trzeba jednak pamiętać, że może się to wiązać z wyższymi kosztami montażu, ponieważ konieczny będzie zakup większej ilości kabli.
Poprawne działanie fotowoltaiki zależy od miejsca jej montażu. Specjaliści zalecają montaż na południowym dachu, pod kątem około 35 stopni, tak by panele możliwie najbardziej korzystały z promieniowania słonecznego. System fotowoltaiczny ma charakter modułowy, dlatego w przypadku zwiększenia zapotrzebowania energetycznego budynku, bez problemu możemy dokupić kolejne panele i tym samym rozbudować system.
Montaż paneli jest prosty, nie zmienia to jednak faktu, że powinien zostać wykonany przez profesjonalistów. Panele słoneczne zaczynają generować oszczędności niemal od razu po ich uruchomieniu.
Bardzo często latem wytwarzane są nadwyżki prądu. Według wielu opinii o fotowoltaice pozostaje on niewykorzystany i przepada. Oczywiście jest to nieprawda. Wyprodukowana energia, której inwestor nie jest w stanie spożytkować na bieżąco zostaje odesłana do sieci i tam magazynowana przez 365 dni od chwili jej przesłania. Właśnie tyle czasu ma inwestor na zużycie energii, którą wyprodukował.
Przesył energii jest całkowicie darmowy, a zakład energetyczny, według obowiązujących przepisów, nie może odmówić zmagazynowania prądu, pochodzącego z instalacji solarnej. Jeżeli ekologiczna energia całkowicie pokrywa zapotrzebowanie mieszkańców, wówczas płacą oni jedynie tzw. opłaty stałe, które wynoszą około 150 zł rocznie.
Prąd magazynowany jest na zasadzie opustów – za każdą zmagazynowaną 1 kWh inwestor może odebrać z sieci 0,8 kWh, jeżeli moc jego instalacji nie przekracza 10 kW oraz 0,7 kWh, jeżeli jest ona większa niż 10 kW.
Fotowoltaika jest uniwersalną instalacją, ponieważ wytworzony za jej pomocą prąd, może zostać spożytkowany w dowolny sposób. Ponadto bez problemu współpracuje z innymi instalacjami zasilanymi energią elektryczną, takimi jak pompy ciepła czy systemy grzewcze, w tym ogrzewanie podłogowe lub rekuperacja.
Opinie na temat fotowoltaiki są bardzo pozytywne. Wystarczy, że inwestorzy odczują pierwsze oszczędności na własnej skórze i przekonają się o opłacalności systemu. Trzeba jednak pamiętać, że na jego efektywność wpływa kilka czynników, takich jak miejsce montażu paneli, czy dobór ich mocy, na którą duży wpływ mają wymiary paneli fotowoltaicznych. Im bardziej nasłonecznione miejsce, tym więcej prądu będą wytwarzać panele sołoneczne. Nawet niewielkie zacienienie może znacznie zmniejszyć efektywność fotowoltaiki i wydłużyć czas zwrotu inwestycji.
W przypadku kolektorów słonecznych, są one wizualnie bardzo podobne do fotowoltaiki i również korzystają z energii słonecznej, służą jednak do podgrzewania wody użytkowej. Są zatem mniej uniwersalną instalacją. Ponadto, podobnie jak fotowoltaika, kolektory słoneczne najefektywniej pracują latem, przy pełnym nasłonecznieniu. Jak łatwo się domyślić, latem zapotrzebowanie na gorącą wodę jest niewielkie, o ile inwestor nie posiada basenu. Niestety, w odróżnieniu od prądu nie ma możliwości jej zgromadzenia i przechowania do zimy.
Podczas mniej intensywnego i krótkotrwałego nasłonecznienia, kolektory słoneczne nie są w stanie wystarczająco podnieść temperatury wody, dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowego podgrzewacza. Mimo to uważane są za rozwiązanie korzystne dla inwestora, ponieważ nawet nieznacznie podnosząc temperaturę wody, przyczyniają się do mniejszego zużycia paliw niż w przypadku podgrzewania znacznie zimniejszej wody.
Opinie o fotowoltaice są różne, jednak najbardziej rzetelnych informacji udzielą specjaliści, którzy na podstawie rachunków za energię, obliczą ile inwestor może zaoszczędzić, decydując się na panele, i jak długo potrwa zwrot z inwestycji w system.