Zastanawiasz się nad tym jak działa fotowoltaika? Nic dziwnego, w końcu rodzaj tych instalacji staje się coraz bardziej popularny i to nie bez powodu! Wiatr, woda, ziemia, słońce. Cztery żywioły będące jednocześnie źródłem niewyczerpalnej energii. Jeszcze do niedawna wykorzystanie ich potencjału energetycznego w budownictwie jednorodzinnym nie było powszechne, łatwe ani opłacalne. W ostatnich latach świadomość zmian klimatycznych skierowała naukę o odnawialnych źródłach energii na nowe tory, a to z kolei poskutkowało rozwojem technologii, której użycie zarówno w dużych, jak i mniejszych inwestycjach stało się efektywne i osiągalne dla każdego. Każdy z nas zetknął się z elektrowniami wiatrowymi czy energią geotermalną w postaci gorących źródeł. Duży potencjał energetyczny kryje w sobie także słońce-wykorzystanie działania promieni słonecznych jest idealną odpowiedzią na rosnące ceny prądu, zapewniając jednocześnie użytkownikom niezależność energetyczną.
Fotowoltaika jest stosunkowo nowym, bo w Polsce zaledwie kilkuletnim trendem w branży odnawialnych źródeł energii. Do tej pory wykorzystanie działania promieni słonecznych kojarzyło się użytkownikom z zainstalowaniem paneli solarnych. Dynamiczny rozwój technologii fotowoltaicznej zmienił tę postać rzeczy, oferując inwestorom znacznie większe możliwości – otrzymujemy prąd, który możemy wykorzystać nie tylko do podgrzania wody, ale również do zasilenia całego budynku. Przyjrzyjmy się zatem bliżej instalacji fotowoltaicznej, której działanie przypomina funkcjonowanie małej domowej elektrowni pozyskującej prąd ze słońca.
Głównymi elementami decydującymi o przetworzeniu energii słonecznej w elektryczną są panele fotowoltaiczne. Montowane są szeregowo na dachach lub naziemnych stelażach tworząc tak zwany „string”. Takie połączenie pozwala na wygenerowanie założonego w projekcie zapotrzebowania na energię elektryczną. Pojedynczy panel fotowoltaiczny składa się z kolei z szeregu ogniw fotowoltaicznych, które to spełniają rolę półprzewodników – to w nich następuje konwersja energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w postaci prądu stałego. Prądu stałego nie wykorzystuje się jednak do zasilania urządzeń, konieczna jest zamiana go na prąd zmienny. Odbywa się to przy pomocy inwertera, który konwertuje prąd stały na zmienny, możliwy do wykorzystania w gniazdku elektrycznym.
Jest kilka czynników, które wpływają na moc uzyskiwaną z paneli słonecznych, począwszy od pór roku, których konsekwencją jest zmiana wysokości słońca i zmiana kąta padania promieni słonecznych, skończywszy na zmiennych warunkach atmosferycznych i zanieczyszczeń. Jasną sprawą jest, że najwięcej energii otrzymamy w miesiącach mocno nasłonecznionych, czyli w okresie od maja do września, ale nie oznacza to wcale, że w okresie zachmurzenia nie będziemy w stanie czerpać energii ze słońca. Nawet całkowicie przesłonione chmurami niebo nie powoduje unieruchomienia instalacji fotowoltaicznej, ogniwa fotowoltaiczne wbrew pozorom nie produkują prądu z promieni słonecznych, które na nie bezpośrednio padają, a ze światła słonecznego, którego nie brakuje nawet w najbardziej zachmurzone dni. Każdy nowoczesny system fotowoltaiczny wyposażony jest także w diody bocznikujące, których zadaniem jest ograniczenie wpływu zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz takich jak ptasie odchody, zalegające liście itp. na obniżenie wydajności instalacji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom instalacja fotowoltaiczna pracuje na pełnych obrotach nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych.