Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

Koszt pompy ciepła do domu 200m2 - roczne wydatki, zalety, wady i opinie

Inwestycja w odnawialne źródła energii cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w chęci oszczędzania, dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów. Właściciele domów jednorodzinnych i firm mogą otrzymać bezzwrotną dotację, dzięki której szybciej zwróci się koszt inwestycji. W ostatnim czasie popyt na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła został wywindowany przez kryzys energetyczny. Obawa o dostępność gazu, problemy z przyłączem i rosnące stawki za prąd sprawiły, że szukamy sposobów na autonomię względem dostawców surowców, zakładów energetycznych i spółek gazowych. Wielu przyszłych inwestorów chce jednak wiedzieć ile kosztuje pompa ciepła oraz na jaki typ urządzenia się zdecydować: powietrzną pompę ciepła czy gruntowe pompy ciepła? Poznaj różnice pomiędzy poszczególnymi pompami ciepła, przekonaj się jak działa jej instalacja w domu jednorodzinnym o powierzchni 200m2, jaki jest roczny koszt ogrzewania pompą i jakie długoterminowe korzyści finansowe przyniesie Ci inwestycja w odnawialne źródła energii.

Pompa ciepła w domu

Jak działa pompa ciepła?

Chcesz zainwestować w gruntową albo powietrzną pompę ciepła, ale nie wiesz jak działają te urządzenia? By w pełni zrozumieć funkcjonowanie pomp ciepła należy zacząć od rozróżnienia czym jest dolne, a czym górne źródło energii cieplnej.
To pierwsze to nic innego, jak środowisko z którego zostaje pobrana energia cieplna: mogą to być wody, grunt lub powietrze. Nie ma przy tym znaczenia jaką temperaturą w danym czasie charakteryzuje się dolne źródło. Czynnik chłodniczy obiegu grzewczego jest w stanie odebrać z środowiska energię termiczną i wykorzystać ją później do ogrzewania budynku. Z kolei górne źródło energii cieplnej to zbiornik ciepła, do którego dostarczana jest energia termiczna pobrana z dolnego źródła. Górne źródło, czyli nasza instalacja ogrzewania ma za zadanie rozprowadzić je po budynku.

Schemat działania pompy ciepła

Głównymi elementami budowy pompy ciepła są parownik, skraplacz, zawór rozprężny, sprężarka oraz instalacja, w której krąży czynnik termodynamiczny. Każdy z tych elementów jest ważny i warunkiem prawidłowego działania pompy jest płynne funkcjonowanie poszczególnych składowych.

 • PAROWNIK: odbiera ciepło z dolnego źródła i to w parowniku czynnik chłodniczy ulega odparowaniu dzięki bardzo niskiej temperaturze parowania czynnika termodynamicznego, który parując, pobiera ciepło zawarte w dolnym źródle.
 • SPRĘŻARKA: tu trafia odparowany czynnik chłodniczy, a dzięki sprężaniu wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura.
 • SKRAPLACZ: oddaje ciepło do czynnika grzewczego, czyli wody.
 • ZAWÓR ROZPRĘŻNY: Woda transportuje ciepło do zbiornika buforowego wody grzewczej, który zasila instalację centralnego ogrzewania oraz do zbiornika ciepłej wody użytkowej. W wyniku oddania ciepła w skraplaczu, czynnik ulega skropleniu i dalej wciąż pod dużym ciśnieniem przepływa przez zawór rozprężny.

Obieg termodynamiczny powtarza się dzięki zaworowi rozprężnemu. Przepływ przez niego wody powoduje gwałtowny spadek ciśnienia, a to prowadzi do spadku temperatury czynnika. Dzięki temu, po ponownym przedostaniu się do parownika czynnik może powtórzyć cały obieg termodynamiczny.

Ile kosztuje pompa ciepła? Dowiedz się co wpływa na finalną cenę pompy do domu 200m2!

Pompa ciepła

Wiesz już, jak działa pompa ciepła. Czas na konkrety: ile kosztuje pompa ciepła do domu 200m2? Finalna cena uzależniona jest od wielu czynników, z czego do najważniejszych zaliczamy:

Rodzaj dolnego źródła ciepła

Przy gruntowych pompach ciepła inwestor musi liczyć się z wyższymi kosztami budowy dolnego źródła, aniżeli ma to miejsce w przypadku zdecydowania się na powietrzne pompy ciepła. Co istotne, gruntowa pompa ciepła może być oparta na działaniu kolektora pionowego (systemy kolektorów rur polietylenowych w których przepływa glikol), możemy także zdecydować się na wymiennik poziomy w którym rury dystrybuujące ciepło są zakopane na głębokości 1.5 metra). To, czy zdecydujemy się na odwierty pionowe, czy wymiennik poziomy nie zawsze jest kwestią samej decyzji, ale w dużej mierze zależy także od ukształtowania terenu, jego zakrzewienia czy wielkości.
W przypadku domu o powierzchni 200m2, gdzie można założyć wysokie zapotrzebowanie na ciepło w budynku, koszt budowy dolnego źródła gruntowej pompy ciepła będzie mieścił się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezależnie zaś od tego, jakie są parametry działki możemy zdecydować się na dużo tańszą wersję: powietrzną pompę ciepła. Wykorzystujące powietrze atmosferyczne jako dolne źródło termiczne, pompy powietrzne nie wymagają od inwestora budowy dolnego źródła, instalacji do odbioru ciepła, a sam montaż pompy ciepła odbywa się w maksymalnie trzy dni. Na samym starcie inwestycji odpada zatem potężny koszt, drenujący portfel właściciela budynku.

Rodzaj urządzenia i jego parametrów

Rynek pomp ciepła charakteryzuje się bogatą ofertą. Zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i ich gruntowe odpowiedniki od różnych producentów wyróżniają się zaawansowaniem technologicznym w różnym stopniu. Przy zakupie musimy także brać pod uwagę współczynniki takie jak COP (stosunek ilości pobieranej energii do wytworzonego ciepła) czy SCOP (pozwala obliczyć jakie będzie zużycie prądu dla pompy ciepła w trakcie sezonu grzewczego). Niemniej istotna jest także moc pompy ciepła. Niedoszacowany stopień pokrycia zapotrzebowania domu na ciepło, ale i przewymiarowane urządzenia mogą wygenerować wysokie koszty instalacji oraz późniejsze straty związane z eksploatacją urządzenia. W dobrze zaizolowanym domu o metrażu do 200m2, gdzie zapotrzebowanie na ciepło wynosi 50W/m2 wystarczająca będzie pompa ciepła o mocy do 10 kW.

Typ pompy ciepła

Inwestor, decydując się na powietrzne pompy ciepła ma do wyboru urządzenie typu monoblok lub split, z czego tańszym rozwiązaniem jest druga opcja. Cena pompy typu split oscyluje wokół kwoty rzędu 20 tysięcy złotych. Cena inwestycji wzrośnie jeśli wybierzemy najdroższą spośród opcji, jaką bez wątpienia jest gruntowa pompa ciepła.

Rodzaj górnego źródła ciepła

Rodzaj instalacji grzewczej ma niebagatelne znaczenie w przypadku kosztu pompy ciepła. Ponieważ sama pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, najlepiej współpracuje z systemem grzewczym opartym również na działaniu niskich temperatur. Stąd pompy ciepła najefektywniej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym: ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Jeśli planujesz modernizację lub gruntowny remont w domu jednorodzinnym o dużej powierzchni (np. 200m2) musisz mieć na względzie występowanie mostków termicznych, a to z kolei wiąże się ze stratami ciepła. W takim wypadku warto szukać wysokotemperaturowych pomp ciepła, które sprawdzają się kiedy ogrzewanie domu jest oparte na tradycyjnym systemie grzejników.

Funkcja pompy ciepła

Zanim zdecydujesz o tym jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Twojego domu, poświęć chwilę na decyzję odnośnie finalnego przeznaczenia urządzenia. Rynek pomp ciepła oferuje inwestorom sprzęty o różnym zastosowaniu. I tak znajdziemy pompy ciepła, które posłużą tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, gdzie choć cena samego urządzenia nie będzie wysoka, jego funkcja będzie znacznie ograniczona. Występują również pompy wielofunkcyjne, które są droższe, ale wykorzystywane zarówno do podgrzania c.w.u, ogrzewania domu. Istnieją też warianty, w których pompą ciepła można dodatkowo chłodzić.

Jakie wydatki należy uwzględnić montując pompę ciepła?

Oszczędzanie energii

Koszt przedsięwzięcia jakim jest pompa ciepła to nie tylko wydatki związane z zakupem urządzenia, ale i sam koszt instalacji pompy ciepła. Montaż pompy ciepła to przede wszystkim nakłady finansowe na pracę instalatorów urządzenia, ale inwestor musi się liczyć także z wydatkami poniesionymi na rzecz:

 • elementów hydraulicznych (bufor, zasobnik),
 • transportu urządzenia,
 • podłączenia instalacji elektrycznej,
 • przystosowania domu do podłączenia pompy ciepła i przygotowaniu kotłowni o odpowiednich parametrach,
 • montażu grawitacyjnego odprowadzania skroplin.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku kompleksowych firm wykonawczych takich jak EcoComfort, w koszt pompy ciepła do domu 200m2 oraz budynków o mniejszych powierzchniach, wliczona jest także usługa montażu pompy.

Koszt pompy ciepła do domu 200m2: podsumowanie wydatków

Przyjmijmy, że inwestor zdecydował, że zakupi pompę powietrzną typu split do domu o powierzchni 200m2, zamieszkałego przez rodzinę 2+2. Rodzaj systemu grzewczego to niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, sam budynek jest szczelnie zaizolowany, a dzięki wykorzystanym technologiom i spełnianiu warunków technicznych, dom wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Koszt pompy ciepła w takim wypadku nie przekroczy kwoty 50 tysięcy złotych. Analogicznie w przypadku mniejszej powierzchni domu wydatek na pompę ciepła zmniejszy się o kilka tysięcy.

Gruntowa pompa ciepła: ile zapłacisz?

Jeśli zależy Ci na budowie dolnego źródła ciepła i montażu gruntowej pompy, w zależności od rodzaju dolnego źródła musisz liczyć się z kosztami przekraczającymi nawet 100 tysięcy złotych. Do samego urządzenia trzeba bowiem doliczyć koszt budowy dolnego źródła, a ten w przypadku domu o powierzchni 200m2 oscyluje wokół kwoty 30 tysięcy złotych.

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną: ile zaoszczędzisz?

fotowoltaika

Decydując się na czerpanie z odnawialnych źródeł energii warto postawić na instalacje hybrydowe. W przypadku urządzeń opartych na działaniu surowców całkowicie naturalnych i odnawialnych, zyskujemy na wielu płaszczyznach. Mamy nieograniczony dostęp do energii, jesteśmy jej producentami i konsumentami, jesteśmy niezależni od dystrybutorów prądu i gazu, wysokich cen, zmiennej wydajności i pozytywnie oddziałujemy na środowisko. Jest to zatem z wszech miar opłacalna inwestycja. Najlepszym uzupełnieniem pompy ciepła będzie instalacja fotowoltaiczna. Jednak koszty wyjściowe takiego duetu w przypadku powierzchni domu 200m2 będą wysokie. Instalacja pv o mocy 4 kWp, która sprawdza się dla małego domu, tutaj nie będzie wystarczająca. Inwestor musiałby rozważyć panele o mocy około 6 kWp, by wygenerować odpowiednią ilość prądu i pokryć zapotrzebowanie domu oraz pompy ciepła na energię elektryczną (by płynnie działać w wysokim okresie grzewczym i przy dużych ujemnych temperaturach, pompa ciepła potrzebuje około 30 procent energii). Wydatek ten mieści się w przedziale między 30.000, a 40.000. Koszt pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej ma jednak szansę szybko się zwrócić.

Jak obniżyć koszt pompy ciepła? Skorzystaj z dofinansowań!

Rodzaj pompy ciepła, który wybierzesz nie ma wpływu na możliwość dofinansowań.To czy inwestujesz w gruntowe pompy ciepła, czy to powietrzna pompa ciepła do domu będzie Twoim ostatecznym wyborem, nie ma znaczenia. Te ekologiczne i nowoczesne urządzenia podobnie jak mikroinstalacje objęte są pulą dofinansowań pochodzących z programów unijnych, ogólnopolskich, wojewódzkich i gminnych. Jako prosument możesz skorzystać między innymi z dopłat pochodzących z programu:

 • Czyste Powietrze: bezzwrotna dotacja wynosząca do 37.000 zł.
 • Ulga termomodernizacyjna, z której możesz skorzystać przy okazji corocznego rozliczenia z fiskusem. Uwzględniając pompę ciepła i fotowoltaikę łącznie możesz odliczyć koszty rzędu nawet 53.000 zł.
 • Moje Ciepło: nowy program rządowy, wspierający inwestujących w odnawialne źródła energii, w których na dopłaty mogą liczyć korzystający z pomp ciepła. Program uzależnia jednak wysokość dofinansowania od tego jaka pompa ciepła zamontowana jest w domu. Prosumenci opierający ogrzewanie domu na pompach ciepła powietrznych mogą liczyć na maksymalną dopłatę w wysokości 7.000 zł, z kolei użytkujący gruntowe pompy ciepła na refinansowanie inwestycji do 21.000 zł.
 • Mój Prąd: w ramach nowej odsłony programu działającego od 2020 roku prosument może zyskać maksymalnie 20.500 zł dopłaty do fotowoltaiki.

Gminne programy dopłat do wymiany starego pieca: również na szczeblu gminnym i powiatowym władze samorządowe aktywnie angażują się w zwalczanie problemu związanego z coraz to bardziej pogarszającą się jakością powietrza. Na wymianę nieefektywnego, starego źródła ogrzewania na ekologiczne urządzenia (w tym pompę ciepła) można uzyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy pompy ciepła będą drożeć?

Ze względu na rosnący popyt na pompy ciepła do domu, a także pojawiające się cyklicznie problemy z ich dostępnością oraz wzrost cen nośników energii oraz komponentów koniecznych do produkcji tych urządzeń, ich ceny sukcesywnie wzrastają. Wciąż jednak pozostają tańszą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych: instalacji gazowych oraz kotłów na węgiel. Nie należy jednak zwlekać z zakupem pompy ciepła do domu, gdyż wydatki związane z ich zakupem rosną obecnie o 10 procent w skali każdego miesiąca.

Chcesz zainwestować w pompę ciepła? Skonsultuj się z nami!

Pompa ciepła montaż

Interesuje Cię zakup oraz montaż pompy ciepła do domu? A może myślisz o instalacji hybrydowej? Jesteśmy liderami na rynku instalacji HVAC, a wyróżnia nas kompleksowość oferowanych usług, doświadczenie potwierdzone opiniami zadowolonych klientów oraz gwarancja na oferowane urządzenia i usługi. Skontaktuj się z nami poprzez formularz dostępny na stronie, a my odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Projektanci EcoComfort przygotują także wstępny kosztorys i projekt Twojej inwestycji z uwzględnieniem możliwości technicznych Twojego domu i Twoich potrzeb.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?