Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

Rekuperator do domu 200m2 - wybierz najlepszą opcję dla swojej inwestycji!

Sposób wentylacji domów jednorodzinnych pojmowany w tradycyjny sposób, a zatem bez mechanicznego wspomagania nie jest w obecnych czasach wystarczający. Wentylacja grawitacyjna polegająca na procesach fizycznych przy współudziale odpowiednich warunków atmosferycznych, ale i nieszczelności i otworów budowlanych była wystarczającym systemem w budynkach starszego typu.

Przy obecnym sposobie wznoszenia budynków oraz projektowania ich zgodnie z ideą i wymogiem energooszczędności, inwestorzy nie mogą pozwolić sobie na straty ciepła i nieefektywną wentylację. Wręcz odwrotnie: systemy, które wyróżniają się odzyskiem ciepła takie jak rekuperacja pozytywnie wpływają na późniejszą eksploatację budynku, pozwalając na znaczne oszczędności w różnych obszarach, jednocześnie zapewniając maksymalną higienizację powietrza, cieszą się obecnie największą popularnością.

Jeśli interesuje Cię rekuperator do domu 200m2, chcesz wiedzieć na czym polega odzysk ciepła między powietrzem wywiewanym, a nawiewanym z zewnątrz: świetnie trafiłeś! W poniższym artykule przeanalizowaliśmy za i przeciw rekuperacji w dużym domu, podpowiadamy jaki rekuperator sprawdzi się przy metrażu 200m2, na co zwrócić uwagę wybierając filtry do rekuperatora, a także przestrzegamy Cię przed błędami, jakie możesz popełnić decydując się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Rekuperator do domu 200m2

Wentylacja mechaniczna: w jaki sposób działa rekuperator?

Jak już wspomniano na początku jeszcze kilkanaście lat temu standardem dla nowo powstających domów była wentylacja grawitacyjna, bazująca na nieszczelnościach i zmianach zachodzących w przyrodzie, polegających na gęstości powietrza i ciśnieniu, które powoduje wypchnięcie go przez otwory budowlane (kominy, kratki wentylacyjne) ku górze, na zewnątrz. Ale, czy nie idąc tym tokiem myślenia, standardem nie były kiedyś słabsze i mniej bezpieczne samochody albo ogrzewanie domu kopciuchami? Podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, tak i w budownictwie dokonują się zmiany, których zadaniem jest unowocześnienie, w tym przypadku domów, podniesienie ich standardu energetycznego, ale nade wszystko sprawienie by pobyt w domu wiązał się z pełnym komfortem.

Rekuperacja to najdoskonalsza forma wentylowania budynku, polegająca na płynnej, mechanicznej wymianie powietrza zużytego, a zatem nieefektywnego, niezdrowego, zawierającego spore ilości dwutlenku węgla, na świeże powietrze, zaczerpnięte z zewnątrz, odpowiednio wcześniej przefiltrowane i pozbawione zanieczyszczeń, alergenów, roztoczy, ale także niebezpiecznego dla zdrowia smogu.

To nie wszystkie zalety, jakimi wyróżnia się centrala wentylacyjna: rekuperator odzyskuje także ciepło powietrza wywiewanego z budynku, przekazując jego energię termiczną (i tylko energię termiczną!) powietrzu wtłaczanemu do domu. Taki system pozwala na redukcję rachunków za ogrzewanie w wysokim sezonie grzewczym nawet o połowę!

Wentylacja grawitacyjna: dlaczego nie jest wystarczająca?

Czy w nowoczesnych domach można ciągle bazować tylko na wentylacji grawitacyjnej? Tak, ale ta tradycyjna metoda wentylowania budynku jest w większości przypadków zawodna. Po pierwsze, by zadziałały zjawiska fizyczne konieczne do zaistnienia samego procesu wentylacji grawitacyjnej, konieczne są odpowiednie warunki pogodowe. Jeśli temperatura na zewnątrz budynku jest o wiele wyższa aniżeli w domu (a tak się dzieje w okresie letnim), różnica ciśnień nie powstanie, a zatem wydostanie się ciepłego powietrza z budynku nie będzie możliwe.

Co ważne, wentylacja grawitacyjna bazuje na nieszczelnościach domów, a tych w nowoczesnym budownictwie, które co do zasady jest energooszczędne, unikamy. Razem z wtłaczanym przez kratki wentylacyjne, kominy czy uchylone okna do domu wpadają także wszystkie uciążliwe zapachy, smog, alergeny i bakterie. Wentylacja grawitacyjna nie filtruje pyłów i kurzu. W końcu budynek niedostatecznie wentylowany może zostać dotknięty tak zwanym syndromem chorego budynku, który objawia się w rozwoju pleśni, wykwitów, co prowadzi do poważnych schorzeń ze strony układu oddechowego i neurologicznego u osób stale przebywających w źle wentylowanych pomieszczeniach.

Wybór rekuperatora: jaka centrala do domu 200m2?

wybór rekuperatora

Podobnie jak innych systemów do domu jednorodzinnego, czy też firm i obiektów usługowych nie kupujemy „na oko”, bo „mogą być”, bez podstawowej wiedzy o ich parametrach technicznych, czy klasie energetycznej, tak w przypadku rekuperatora nie ufamy własnej ocenie i nie zdajemy się na opinię przypadkowych inwestorów z grup budowlanych albo znajomego, który budował zupełnie inną od naszej nieruchomość, ale „u niego się sprawdziło i poleca”.

Rekuperator musi być dopasowany i skrojony idealnie pod nasz dom, ale i nasze preferencje i potrzeby!

Przede wszystkim rekuperatory posiadają różne moce. Inna centrala obsłuży niewielki domek, inna nieruchomość o średnim metrażu, jeszcze inna moc rekuperatora sprawdzi się na dużych powierzchniach oscylujących wokół 200 metrów kwadratowych.

Kryteria doboru centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła do domu 200m2

Kupując rekuperator do domu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych trzeba mieć na względzie kilka ważnych aspektów. Należą do nich między innymi kubatura budynku, rozplanowanie pomieszczeń, ponieważ to właśnie na tej podstawie projektant jest w stanie oszacować wstępne zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze.

Przyjmujemy, że maksymalny strumień powietrza przetłaczanego przez rekuperator dla domu o metrażu 200m2 zamyka się w przedziale 500-700m3/h. By jednak poznać konkretne dane konieczne są dodatkowo informacje o konstrukcji domu, liczbie mieszkańców, ale także ich preferencjach, nawykach i np. trybie pracy.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na klasę energetyczną urządzenia i to by rekuperator wyróżniała wysoka jakość wykonania, ponieważ to ona określa jego efektywność odzysku ciepła oraz trwałość. Niemniej ważny jest system filtracji oraz informacja o tym, czy rekuperator wyposażony został w standardowy zestaw filtrów, czy także filtry dodatkowe.

Jaki wymiennik ciepła w rekuperatorze?

Niebagatelną rolę w procesie odzysku energii termicznej pełni właśnie wymiennik ciepła. Wyróżniamy różne rodzaje wymienników, należą do nich: wymiennik krzyżowy, wymiennik krzyżowy przeciwprądowy, wymiennik entalpiczny oraz obrotowy. Wymiennik krzyżowy przeciwprądowy charakteryzuje się największą efektywnością odzysku ciepła, z kolei wymiennik obrotowy wyróżnia się odzyskiem wilgoci. Podobnie jak z mocą rekuperatora, rodzaj wymiennika powinien dobierać profesjonalny projektant.

Funkcjonowanie rekuperatora

Każda centrala wentylacyjna realizująca wymianę powietrza z odzyskiem ciepła składa się z króćców czerpni, wyrzutni, nawiewu oraz wyciągu, wentylatorów nawiewnego i wyciągowego oraz z wymiennika ciepła. Poznaj funkcje poszczególnych elementów budowy rekuperatora:

  • Czerpnia: króciec czerpni połączony instalacją czerpną z kratką znajdującą się zazwyczaj na elewacji budynku dostarcza pobrane z zewnątrz powietrze do centrali wentylacyjnej.
  • Wyrzutnia: Rolą wyrzutni jest usunięcie pobranego z budynku zużytego powietrza.
  • Instalacja nawiewna: instalacja nawiewna rozchodząca się do budynku z króćca nawiewnego rozprowadza świeże i przefiltrowane powietrze w obrębie budynku lub jego fragmentów za pośrednictwem systemu przewodów wentylacyjnych i kratek nawiewnych lub anemostatów nawiewnych umiejscowionych na ścianach lub sufitach.
  • Instalacja wywiewna: rolą instalacji wywiewnej jest doprowadzenie do centrali wentylacyjnej pobranego z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i zużytego, które należy usunąć z budynku na zewnątrz.
  • Wentylator nawiewny: wentylator nawiewny obsługuje króciec czerpni oraz nawiewu. W wyniku jego pracy powietrzne z zewnątrz jest pobierane za pośrednictwem czerpni, przetłaczane przez wymiennik ciepła i transportowane do poszczególnych pomieszczeń instalacją nawiewną.
  • Wentylator wyciągowy: wentylator wyciągowy pracuje na takiej samej zasadzie jak wentylator nawiewny, ale obsługuje inną część instalacji. Wentylator wyciągowy obsługuje część wyciągową pobierając zużyte powietrze z pomieszczeń, które następnie przetłacza przez wymiennik i kieruje do wyrzutni poza budynek.
  • Wymiennik ciepła: jego rolą jest przekazanie energii termicznej z zużytego powietrza wywiewanego z domu, nieogrzanym masom powietrza nawiewanym do środka.

Czy można podjąć się samodzielnego montażu rekuperacji?

Oszczędzanie na budowie bardzo często jest pozorne. Inwestor nierzadko podejmuje się samodzielnego wykonania części prac, by po fiasku takiego przedsięwzięcia szukać fachowców mogących naprawić jego błędy i szkody.

O ile w przypadku prac w początkowej fazie budowy domu, błędy inwestora lub co gorsza fuszerkę „tanich” pseudofachowców można jeszcze wyeliminować, tak oszczędzanie na systemach obsługujących dom będzie pomyłką opłakaną w skutkach. Najważniejszą zasadą jest ta mówiąca o tym, że żadnego systemu, a w szczególności systemu rekuperacji NIE MONTUJEMY BEZ PROJEKTU! Absolutnie odrzucamy także „dobre rady” pseudoznawców lub inwestorów nie mających wiedzy o wentylacji mechanicznej uzupełnionej o odzysk ciepła typu: „po co Ci projekt? Ja robiłem bez projektu i wszystko działa bez zarzutu”, bo o prawidłowym działaniu rekuperacji możemy mówić w długotrwałej perspektywie czasowej, a rzeczony doradca może nie zauważać, że na instalacji doszło do zwiększenia oporów powietrza, a tym samym zmniejsza się wydajność rekuperatora.

montaż rekuperacji

Do montażu rekuperacji bezwzględnie konieczne jest odpowiedni projekt wentylacji mechanicznej: wykwalifikowany projektant dzięki dostarczonej przez nas dokumentacji (projekt budowlany) uzupełnionej o konieczne informacje dokona obliczeń bilansu powietrznego dla naszej konkretnej inwestycji, dopasuje rekuperator o odpowiedniej mocy, dokona zestawienia materiałów koniecznych do montażu rekuperacji (skrzynka rozprężna, kanały czerpni, uwzględni przyłącza rozdzielaczy, szczegółowo opisze z czego wykonane są poszczególne elementy instalacyjne), a także dokona właściwego rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych. Projektant uwzględni także praktycznie przygotowanie budynku do działania wentylacji (podcięcie drzwi na określoną wysokość, umiejscowienie kratek wentylacyjnych).

Z kolei doświadczeni monterzy zainstalują cały system zgodnie z wytycznymi, sztuką budowlaną, a cała konstrukcja instalacji będzie miała swoje dokładne odzwierciedlenie w projekcie. Zadbają także o odpowiednią izolację przewodów wentylacyjnych w nieogrzanych miejscach, a na końcu wyregulują cały system.

Jaki rekuperator do domu 200m2: koszty

Przybliżone koszty instalacji rekuperacji w domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych rozpoczynają się od kwoty 40 tysięcy złotych i wzwyż. Cena zależna jest od wielu czynników, między innymi od mocy rekuperatora, rodzaju zastosowanego w nim wymiennika ciepła, klasy energetycznej urządzenia, czy dodatkowego systemu filtracji. Nie bez znaczenia dla kosztów inwestycji pozostaje zakres robót budowlanych.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją do domu 200m2 - podsumowanie analizy

Wiesz już, że rekuperator jest urządzeniem, które odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z domu, aby je ponownie wykorzystać. Odpowiada także za poprawne i efektywne wentylowanie całego budynku. By korzystać ze wszystkich zalet rekuperacji, jej zaprojektowanie i wykonanie systemu oddać w ręce profesjonalnej firmy, wyróżniającej się kilkunastoletnim doświadczeniem w branży HVAC.

Doradcy Ecocomfort przygotują dla Ciebie indywidualną ofertę: skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy szybka wycena i zacznij przygodę z rekuperacją już teraz!

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją do domu 200m2
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?