Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Rekuperacja

Rekuperator ścienny, a scentralizowany. Jaki system wentylacji z odzyskiem ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem?

Pytanie o instalację rekuperacji od dawna rozgrzewa fora internetowe dla planujących budowę domu. Nic dziwnego: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła skutecznie pomoże uzyskać określone dla inwestycji warunki techniczne. Zmniejszenie wartości współczynnika EP jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu centrali rekuperacyjnej. Rekuperacja to także najskuteczniejszy i najbardziej korzystny wariant wentylowania domu, a jej wydajność i zapewnienie najwyższej jakości powietrza w domu jest czymś, co znacząco wyróżnia ją od tradycyjnego rozwiązania jakim jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. Nie zawsze jednak montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwy w wersji scentralizowanej, czyli w systemie z kanałami powietrznymi w sufitach i ścianach budynku. Ma to miejsce najczęściej w przypadku chęci modernizacji domu starego typu: inwestorzy zniechęceni ograniczeniami i gruntownym remontem najczęściej pozostają przy starych, nieekologicznych i niewydajnych rozwiązaniach wentylacji grawitacyjnej. To błąd! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie rozwiązania techniczne czekają na właścicieli starych domów, czym jest rekuperator ścienny i co odróżnia go od systemu wentylacji scentralizowanej, a także jaki system rekuperacji będzie dla Ciebie najwłaściwszy!

Rekuperator ścienny

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: jak działa?

wentylacja mechaniczna rekuperacja

Co to jest rekuperator? Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie energii termicznej z powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, mechaniczna wentylacja gwarantuje także wymianę powietrza w domu i optymalną jakość powietrza: w miejsce zużytego powietrza, zostaje nawiewane powietrze czyste, odpowiednio wcześniej przefiltrowane i ogrzane. To jednak nie wszystko: wydajność systemu rekuperacji gwarantuje odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Parametry odzysku ciepła zależne są od tego, jak pracuje wymiennik ciepła: centralna, najważniejsza część rekuperatora.

Wymiennik ciepła: rodzaje

Na rynku instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dostępne są różne rodzaje wymienników ciepła, wśród których należy wymienić:

  • wymiennik ciepła krzyżowy
  • wymiennik przeciwprądowy
  • wymiennik obrotowy

Wymienniki ciepła są zbudowane z blachy karbowanej i płaskiej, ułożonej naprzemiennie. Taki układ przy jednoczesnym zastosowaniu określonych materiałów na odpowiedniej wysokości pozwala na zmianę parametrów technicznych dotyczących odzysku ciepła i wilgoci i wpływa na proces mieszania się strumieni powietrza. Spośród powyższych wymienników, najczęściej stosowanym jest wymiennik obrotowy ze względu na wysoką sprawność i możliwość odzysku energii, ale i wilgoci. To niewątpliwy plus, ponieważ dzięki temu wtłaczane powietrze nie będzie zanadto suche i niekomfortowe. Jest to szczególnie ważne w porze zimowej, kiedy wilgotność powietrza nie jest wystarczająca.

Dlaczego kładziemy akcent na rodzaj wymiennika ciepła? To właśnie on czyni cały system wentylacji mechanicznej wydajnym i opłacalnym. W obrębie wymiennika dochodzi do mijania się obu mas powietrza: powietrze wywiewane rozmija się ze świeżymi masami powietrza, wtłaczanymi do budynku. Warto jednak podkreślić, że masy się mijają, ale nie dochodzi do ich zmieszania się ze sobą. Funkcją wymiennika jest ochrona energii termicznej z wywiewanego powietrza, tak by w maksymalnym stopniu odzyskać ciepło i przekazać je świeżemu powietrzu, które zaraz zostanie rozprowadzone przy pomocy kanałów wentylacyjnych do każdego pomieszczenia domu.

Wentylacja mechaniczna: na jakim etapie budowy domu?

Decydując się na wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, zapewniającej komfort, mniejszy koszt ogrzewania oraz szereg korzyści takich jak: filtracja dostarczanego powietrza oraz odzysk ciepła, wielu inwestorów zastanawia się, w jakim etapie budowy zlecić wykonanie montażu instalacji wentylacji mechanicznej oraz który etap prac budowlanych będzie najlepszy do montażu centrali wentylacyjnych i automatyki sterującej systemem rekuperacji.

Rekuperacja w nowym budownictwie

W przypadku nowych budynków, najlepszym momentem na montaż instalacji wentylacji mechanicznej jest stan surowy zamknięty. Montaż rekuperacji na tym etapie wiąże się z reguły z możliwością skoordynowania prac związanych z montażem instalacji wentylacji z innymi instalacjami takimi jak instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, co umożliwia bezproblemowy proces montażu wszystkich niezbędnych elementów instalacji i wyklucza problemy związane z kolizjami pomiędzy nimi. Klienci często zadają również pytania dotyczące najlepszego momentu na montaż rekuperatorów. Montaż urządzeń najlepiej pozostawić na etap prac poprzedzających bezpośrednio przeprowadzkę do nowego budynku. Montaż centrali wentylacyjnej po ukończonym etapie prac pylących, gotowych podłóg, ścian i sufitów sprawia, że w rekuperatorze nie dojdzie do zbyt szybkiego zanieczyszczenia instalacji oraz filtrów.

System wentylacji z odzyskiem ciepła w modernizowanych budynkach

Montaż systemów wentylacji centralnej w domu lub mieszkaniu remontowanym wygląda podobnie jak w przypadku budynku nowego. W pierwszej kolejności należy wykonać instalację dystrybucji powietrza wentylacyjnego, a do montażu urządzeń (central oraz automatyki sterującej) po pracach pylących i w chwili gdy podłogi, ściany i sufity są gotowe a remont dobiega końca. Jest to szczególnie ważne ze względu na kratki wentylacyjne: ostatni, dopełniający instalację element systemu rekuperacji.

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Rekuperatory ścienne w budynkach starego typu: czy to dobre rozwiązanie?

Rekuperator ścienny w montażu jest nieco prostszym rozwiązaniem, idealnie rozwiązującym problem braku wentylacji lub problem niedziałającej wentylacji grawitacyjnej w budynkach i mieszkaniach, w których nie ma takiej możliwości, by zlecić montaż systemu zcentralizowanego z uwagi np. na brak miejsca do poprowadzenia przewodów wentylacyjnych lub gdy nie ma odpowiedniego pomieszczenia technicznego do montażu tak dużego urządzenia jakim jest rekuperator. Rekuperator ścienny jak sama nazwa wskazuje montowany jest w ścianie zewnętrznej. Najlepszym etapem montażu rekuperatora ściennego jest etap remontu lub budowy w trakcie którego przeprowadzane są prace instalacyjne związane z elektryką. Wymaga tego konieczność osadzenia rekuperatora w ścianie oraz doprowadzenie do niego zasilania i przewodu pomiędzy rekuperatorem ściennym, a sterownikiem naściennym. Rekuperator ścienny odpowiednio zabezpieczony może zostać uruchomiony po skończonych pracach remontowych lub budowalnych.

Rekuperatory decentralne: zalety

rekuperator decentralny

Świeże powietrze, wolne od zanieczyszczeń i poddane starannej filtracji to nie jedyna zaleta rekuperacji rozproszonej. Za zastosowaniem rekuperatora ściennego w wybudowanym już domu przemawiają także:

  • walka z nadmierną wilgocią: jeżeli w pomieszczeniach budynku pojawiają się wykwity, grzyby i pleśń, rekuperator ścienny pomoże uporać się z tym problemem i zredukować wilgoć
  • montaż rekuperatorów decentralnych nie wiąże się z koniecznością poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w ścianach i sufitach, a zatem nie jest konieczne wykuwanie i wiercenie otworów w ścianie oraz generalny remont, by system rekuperacji mógł działać.
  • zarówno w tradycyjnym systemie wentylacji mechanicznej, jak i rekuperatorze ściennym znajdują się filtry wysokiej klasy, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z alergenów, kurzu, pyłu, smogu czy też dymu tytoniowego.
  • funkcja wymiany powietrza może być regulowana zdalnie, co jest wygodą dla użytkowników systemu.

Jak działa rekuperator decentralny?

Rekuperacja w postaci rekuperatora ściennego, w założeniu spełnia takie same zadanie jak rekuperator centralny współpracujący z systemem przewodów wentylacyjnych rozprowadzonych po budynku i obsługujących konkretne pomieszczenia. Zadaniem rekuperatora ściennego jest zatem przeprowadzenie procesu wymiany powietrza w obsługiwanym pomieszczeniu poprzez usunięcie zużytego i dostarczenie świeżego powietrza pobranego z zewnątrz.

Kiedy warto rozważyć montaż rekuperacji decentralnej w domu?

Decentralna wentylacja mechaniczna jest idealnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku remontowanych i modernizowanych budynków. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku, gdy z uwagi na konstrukcję budynku, lub zakres planowanego remontu inwestor nie ma możliwości zastosowania centralnego systemu wentylacji z uwagi na brak miejsca niezbędnego do montażu systemu przewodów wentylacyjnych w sufitach podwieszanych, miejscowych obniżeniach sufitów lub w warstwie izolacji wylewek. Klient decydujący się na montaż rekuperacji ściennej nie musi martwić się o poprawne zaprojektowanie instalacji dystrybucji powietrza wentylacyjnego co zmniejsza koszty związane z zakupem i instalacją systemu rekuperacji ściennej w porównaniu z systemem opartym na centrali wentylacyjnej współpracującej z systemem przewodów rozprowadzonych.

Montaż instalacji wentylacji decentralnej warto rozważyć także w pomieszczeniach wynajmowanych, biurach lub mieszkaniach, w których należy zapewnić wysoką jakość powietrza, a wykorzystanie tradycyjnej wentylacji mechanicznej wiązałoby się z dodatkowymi zbyt wysokimi kosztami inwestycyjnymi.

Montaż rekuperacji decentralnej
consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?