Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to jedna z najnowocześniejszych instalacji sanitarnych, zapewniająca użytkownikom komfort i świeże powietrze, czemu nie jest w stanie sprostać tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej. Jednak by rekuperacja działała sprawnie i tłoczyła do naszych domów i firm przefiltrowane powietrze, obniżając przy tym rachunki za ogrzewanie dzięki odzyskowi ciepła, należy pamiętać o jej regularnych przeglądach oraz systematycznie wymieniać filtry w rekuperatorze. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, dlaczego wymiana filtrów na nowe jest tak istotna, kiedy jest konieczna oraz jakie zagrożenia dla funkcjonowania instalacji rekuperatora mają zabrudzone filtry.

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

 Rekuperacja ? jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Nim skupimy się na schemacie działania rekuperacji, przyjrzyjmy się najpowszechniejszemu i najstarszemu systemowi wentylacji obecnemu w budynku. Mowa o wentylacji grawitacyjnej, czyli procesowi na skutek którego, przy odpowiedniej różnicy ciśnień, ale i nieszczelnościach stolarki okiennej i drzwiowej, wytwarza się ciąg pozwalający na wyrzucenie zużytego powietrza przez komin i zastąpienie go świeżym powietrzem z zewnątrz przez uchylone okna. By wentylacja grawitacyjna działała sprawnie, konieczna jest odpowiednia różnica temperatur, mostki termiczne, ale i odpowiedniej wielkości kratki wentylacyjne zamontowane w kuchni, łazience oraz na poddaszu.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca?

Tradycyjny system wentylacji ma wiele wad. Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa? Powodów może być wiele: przez znaczną różnicę temperatur w okresie zimowym, poprzez zanieczyszczone lub zaklejone kratki wentylacyjne, aż po montaż szczelnych okien bez nawiewników w modernizowanych budynkach starszego typu. Przebywanie w źle wentylowanym pomieszczeniu ma z kolei bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie i samopoczucie. Remedium na wadliwy system wentylacyjny jest zastąpienie go nowoczesną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z artykułem: Rekuperacja w starym domu ? dlaczego w użytkowanym budynku warto postawić na wentylację decentralną?

wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna ? schemat działania

Rekuperator to podstawa działania wentylacji mechanicznej. Wyposażona w wymiennik ciepła centrala pozwala nie tylko na efektywne pozbycie się zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń ? na rzecz świeżego i przefiltrowanego powietrza nawiewanego z zewnątrz ? ale przede wszystkim na ogrzanie go bez użycia dodatkowej energii. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu, pracę wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła możemy regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Jednak by system rekuperacji działał płynnie i prawidłowo, należy wymieniać filtry powietrza.

Zabrudzone filtry ? czym grozi użytkowanie zanieczyszczonego systemu rekuperacji?

To pytanie stawia sobie większość użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy konieczna jest regularna wymiana filtrów na nowe? A może wystarczy je skrupulatne, samodzielne czyścić? Filtry odgrywają kluczową rolę w oczyszczaniu powietrza, a tym samym w działaniu rekuperatora. Ich podstawową funkcją jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń zawartych w powietrzu nawiewanym do pomieszczenia. Filtry skutecznie ochronią nas przed pyłem, roztoczami, bakteriami i wirusami, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących z powodu alergii. Szybko zatem nasuwa się wniosek, że system wentylacji mechanicznej do efektywnego działania i wydajności centrali potrzebuje czystych filtrów. Oczyszczone, wtłaczane powietrze to nie jedyna zaleta, którą niesie systematyczne wymienianie filtrów.

Brudne filtry a praca rekuperatora

Zanieczyszczone filtry mają przełożenie na efektywną pracę całego systemu wentylacyjnego. Zaniedbując filtry do rekuperatora i ich systematyczną wymianę, narażamy rekuperator na spadek wydajności pracy oraz na większe zużycie energii elektrycznej, a w tym na mniejszy odzysk ciepła. Zaburzony przepływ powietrza skutkował będzie zwiększeniem wydajności całej centrali, pojawić się także może zjawisko nierównomiernego przepływu powietrza wywiewanego oraz nawiewanego. To wszystko w perspektywie dłuższego okresu czasu spowoduje znaczące straty ciepła, użytkowanie rekuperacji stanie się zatem mniej ekonomiczne i opłacalne.

jak czyścić filtry rekuperatora

Częstotliwość wymiany filtrów

Co ile wymieniać filtry? Jak to zrobić i na co zwracać uwagę? Praca systemu filtracji uzależniona jest w dużej mierze od czynników takich jak pora roku, stopień zanieczyszczenia powietrza w budynku, wymagania dotyczące czystości powietrza dla danego domu czy firmy. Zautomatyzowany sterownik powiadomi nas specjalnym komunikatem o konieczności wymiany filtrów; jeżeli nasz rekuperator nie posiada takiej funkcji, konieczna będzie samodzielna ocena filtra poprzez jego wizualny ogląd. Zgodnie z zaleceniami właściwie zaprojektowany system rekuperacji potrzebuje wymiany filtrów na nowe co około 3 miesiące.

Filtry do rekuperacji ? czy można czyścić je samodzielnie?

Samodzielne czyszczenie filtrów powietrza nie będzie efektywne. Nawet odkurzony czy przetarty filtr nadal będzie zanieczyszczony. Zanieczyszczenia gromadzą się bowiem wewnątrz delikatnej tkaniny filtracyjnej, dlatego ich odkurzanie nie sprawi, że rekuperatory będą działały wydajniej. Producenci zwracają także szczególną uwagę na fakt posiadania odpowiedniego filtra. Praca rekuperatora pozbawionego maty filtracyjnej może zakończyć się dla użytkownika wentylacji mechanicznej koniecznością drogiego czyszczenia z zabrudzeń centrali oraz kanałów wentylacyjnych. Należy mieć także na względzie, że użytkowanie rekuperacji bez filtrów może doprowadzić do jej uszkodzenia oraz kosztownej wymiany, a samo nawiewane powietrze nie będzie wolne od zanieczyszczeń oraz pyłów.

Filtry kieszeniowe ? poznaj rozwiązanie, które zagwarantuje Ci czyste powietrze!

By wymiana powietrza i odzysk ciepła odbywały się bez zakłóceń, warto rozważyć wybór nowoczesnych filtrów kieszeniowych. Filtry kieszeniowe to produkty najczęściej stosowane w budownictwie. Osadzone na plastikowej lub metalowej ramie, składają się z filtrującej tkaniny ułożonej w kształt kieszeni. Taka budowa filtra gwarantuje jego długą żywotność i wysoką skuteczność zabezpieczającą wymiennik ciepła i całą instalację przed zanieczyszczeniami.

Filtry powietrza kieszeniowe często stosuje się w rekuperatorach. Takie filtry zazwyczaj posiadają klasę G3, G4 lub M5. Filtry tej klasy zapewniają wystarczające parametry czystości powietrza wentylacyjnego dla większości budynków użyteczności publicznej oraz w budownictwie jednorodzinnym. Filtry powietrza o wyższych klasach stosuje się w dodatkowych urządzeniach instalowanych na przewodach czerpni lub nawiewu w systemach wentylacji mechanicznej. Wtedy wchodzą w grę filtry klasy F7, które zatrzymują aż 80% cząstek pyłu zawieszonego PM10 oraz do 70% cząstek pyłu PM2,5, oraz F8, które zatrzymują 90% cząstek pyłu PM10. Filtry o jeszcze dokładniejszym poziomie filtracji stosuje się już tylko w sterylnych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak mieszalnie leków w aptekach, laboratoria i sale operacyjne.

Filtry węglowe

Dodatkowe filtry do rekuperatora? Filtry węglowe z powodzeniem mogą stać się sprzymierzeńcem w znacznej redukcji uciążliwego smogu czy zadymienia, a także szeregu innych, niezdrowych zapachów. Oparty na wyłapywaniu przez aktywny węgiel pyłów i zanieczyszczeń filtr powietrza może być zamontowany na czerpni urządzenia (przed wymiennikiem ciepła), jak i za nim.

Włókniny filtracyjne

Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem ze względu na niską cenę i wysoką skuteczność filtracji są włókniny filtracyjne. Włókniny są stosowane jako filtry wstępne w większości central wentylacyjnych. Najczęściej spotykane są w klasach G3, G4 i M5. Chronią przed większymi zanieczyszczeniami, takimi jak niewielkie owady, fragmenty liści i cząsteczki kurzu oraz pyłu.

Zabrudzone filtry a wymiennik ciepła

Częstotliwość wymiany filtrów jest także ważna ze względu na działanie wymiennika ciepła. Brak systematycznej kontroli stanu zabrudzenia filtrów rekuperatorów doprowadzi do zanieczyszczenia wymiennika ciepła oraz pozostałej części instalacji wentylacji mechanicznej, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia efektywności odzysku ciepła i większe zużycie energii elektrycznej przez wentylatory oraz zwiększenie oporów na instalacji. Zanieczyszczony rekuperator będzie działał głośniej, wentylatory szybciej się zużyją, a w dłuższej perspektywie brak wymiany filtrów doprowadzi do wykwitu pleśni i grzybów w wymienniku; zainfekowany zostanie także cały system wentylacji mechanicznej.

Czyste powietrze ? dlaczego wolne od zanieczyszczeń filtry w rekuperatorze są tak ważne?

rekuperacja czyste powietrze

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie tylko ma zapewnić nam oszczędności na ogrzewaniu. Główną korzyścią systemu wentylacyjnego ma być dostarczenie do budynku świeżego, przefiltrowanego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Brudne filtry do rekuperatora nie spełnią tej roli, co rzutuje na wydajność centrali i uniemożliwia oddychanie czystym powietrzem.

Użytkując rekuperację niewłaściwie, narażamy się na problemy ze zdrowiem i pogorszenie samopoczucia: zanieczyszczone przez grzyby i pleśnie powietrze powoduje nasilone i uciążliwe bóle głowy, problemy z oddychaniem oraz jest zagrożeniem dla astmatyków i osób cierpiących na alergię. W źle wentylowanym budynku szybko pojawią się także wykwity i charakterystyczna wilgoć na ścianach.

Ile kosztuje wymiana filtrów powietrza w rekuperatorze?

Wiesz już, że należy wymieniać filtry, ale ich samodzielne czyszczenie nie jest efektywne i nie wpłynie na poprawę powietrza w budynku. By nie zakłócać wydajności centrali, wymianę filtrów należy powierzyć profesjonalnej firmie. Wszystkim klientom użytkującym rekuperację oferujemy wymianę filtrów w atrakcyjnych cenach: usługa wymiany filtracji kosztuje jedyne 250 zł. Zyskasz nie tylko pewność, że będziesz oddychać świeżym powietrzem, ale i bezpieczeństwo i sprawne działanie całego systemu rekuperacji oraz swobodny przepływ powietrza. Nasz zespół Ecocomfort doradzą Ci także, jakie filtry powietrza będą najwłaściwsze dla Twojego systemu wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja: wady i zalety. Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Montaż rekuperacji
Budujemy coraz bardziej nowocześnie: przemyślany metraż i rozkład pomieszczeń, doskonałe parametry izolacji, sprawdzone materiały budowlane.…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja w starym domu - dlaczego w użytkowanym budynku warto postawić na wentylację decentralną?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

rekuperacja w starym domu wentylacja decentralna
Wymiana powietrza chroni inwestycję przed syndromem tzw. ?chorego budynku?. By zabezpieczyć się przed skutkami wilgoci,…
Przejdź Strzałka

Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym - czy wystarczy?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą i najpopularniejszą formą wymiany powietrza w budynkach. Spotyka się ją zarówno…
Przejdź Strzałka

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: zalety, montaż i działanie

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna stanowi jeden z rodzajów wentylacji, i znajduje się tuż obok wentylacji grawitacyjnej, naturalnej,…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja - co to jest, jak działa?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

rekuperacja
Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Czy rekuperacja jest dla Ciebie? Czy rekuperacja się…
Przejdź Strzałka

Projekt wentylacji mechanicznej ? cena

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

rekuperacja projekt
Znaczna część pytań odnośnie systemu rekuperacji dotyczy jego ceny. To zrozumiałe - klient chce wiedzieć,…
Przejdź Strzałka

10 najpopularniejszych błędów popełnianych przy montażu rekuperacji

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

10-błędów-popełnianych-podczas-montażu-rekuperacji
Montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją jest czynnością skomplikowaną. Nie wystarczą tutaj tylko dobre chęci czy…
Przejdź Strzałka

Rekuperacja czy klimatyzacja?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

rekuperacja-czy-klimatyzacja
Mądrzy ludzie mówią, że jesteśmy tym, co jemy. Mądrzejsi dodają, że jesteśmy również tym, czym…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja to chwilowa moda?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

czy rekuperacja to moda
Zdecydowanie nie. Mówiąc o rekuperacji warto podkreślić, że od kilku lat tego typu instalacje stają…
Przejdź Strzałka

Czy wentylacja jest potrzebna?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Oczywiście! Zdrowie i komfortowe życie w nowym domu - któż o tym nie marzył? Jednak…
Przejdź Strzałka

Ile kosztuje rekuperacja?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Wydatki związane z instalacją rekuperatora trzeba podzielić na koszty inwestycyjne, które dotyczą montażu urządzenia, a…
Przejdź Strzałka

Dlaczego warto montować rekuperację?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

W Polsce rekuperacja staje się z roku na rok coraz bardziej powszechna i tak jak kiedyś klimatyzacja, która…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja jest głośna?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

Prawidłowy projekt oraz instalacja rekuperacji gwarantują, że jest ona bezgłośna. Poziom głośności wyznacza zarówno klasa…
Przejdź Strzałka

Skutki braku wentylacji

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

wentylacja grawitacyjna
Człowiek bez jedzenia przeżyje trzy tygodnie. Bez wody - trzy dni. A bez powietrza? Zatem…
Przejdź Strzałka

Czy rekuperacja się opłaca?

Filtry do rekuperacji ? czyli dlaczego warto kontrolować i wymieniać filtry w rekuperatorze?

rekuperacja Eco Comfort
Zdecydowanie tak! Wentylacja mechaniczna jak każda inna instalacja oczywiście musi kosztować, ale dziś nie są…
Przejdź Strzałka

Szybka
wycena

Szybka wycena