Zdecydowanie tak! Wentylacja mechaniczna jak każda inna instalacja oczywiście musi kosztować, ale dziś nie są to już astronomiczne wartości.
Podejmując decyzje o montażu rekuperacji już na etapie projektowania budynku można sporo zaoszczędzić. Do wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby budowania kominów od wentylacji grawitacyjnej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to większa część kosztów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem.
Na etapie projektowania możemy też przewidzieć rozprowadzenie i położenie kanałów wentylacji mechanicznej i tym samym unikniemy kosztów związanych z zabudową kanałów lub ograniczmy je do minimum.
Koszt instalacji wyliczany jest indywidualnie do każdego budynku i jest on uzależniony od kilku elementów zmiennych: :
Koszty montażu rekuperacji
Wydatki, które wiążą się z instalacją rekuperatora oraz jego montażem, należy podzielić na koszty związane z inwestycją w montaż instalacji oraz wyboru urządzenia, a także cenę eksploatacji, czyli użytkowaniem rekuperatora. Wszystko jest ze sobą nierozerwalnie powiązane. Jeżeli zdecydujemy się na lepszy sprzęt, wydatki związane z jego eksploatacją będą symboliczne.
Rekuperacja i wydatki związane z jej użytkowaniem
Koszty eksploatacyjne to, przede wszystkim, wymiana filtrów i zużycie energii. Kiedy zdecydujemy się na urządzenie o zdecydowanie najlepszych parametrach pracy, wówczas zaowocuje to najniższym zużyciem prądu nie przekraczającym 140 ? 170 zł/rocznie. Komplet filtrów, które powinniśmy wymieniać średnio co trzy miesiące to ok. 50 zł.
Instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła jest jedną z nielicznych, która się zwraca i to stosunkowo w krótkim czasie. Wybierając firmę, która profesjonalnie zaprojektuje i doradzi, odpowiednio dobierze rekuperator oraz poprawnie wykona instalacje, unikniemy dużych kosztów inwestycyjnych.
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacyjna zagwarantuje nam oszczędności na ogrzewaniu na poziomie 30 ? 40%.
Szybka
wycena